Skocz do zawartości

Czerwcowe zakrycie Wenus przez Księżyc


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Dochodzi godzina 14:50, a ja posilkując się AstroJaWilem i widocznością Wenus na tle mojego horyzontu po 20 sekundach poszukiwań odnalazłem bez trudu tę planetę lornetką 7x50. Bardzo jasna, wyraźna biała tarczka na błękitnym niebie. Zgadzam się na taka pogodę 18 czerwca jak dziś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dzisiaj raniutko bez trudu na niebie znalazłem (także przez lornetkę) 46 godzin przed nowiem wąski sierp Księżyca na dziennym niebie. Do tego bardzo przydał sie AstroJaWil, bo Słońca jeszcze nie widzialem, a Księzyc wyszedl zza budynku - tak jak na ilustracji ponizej.

 

ajw_moon_070613.gif

 

Jutro o 7:49 będzie jeszcze trudniej, ale spróbuję, jak pogoda utrzyma się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O godz. 10.00, korzystając z programu Stellarium odnalazłem Księżyc w fazie -4.7%, elongacja od Słońca 25 st. Poniżej zdjęcie wykonane o godz. 10.10. To moja pierwsza dzienna obserwacja Księżyca tak blisko Słońca, nie licząc dziennego zakrycia Wenus 27 maja 1995 r. Ale wtedy Księżyc był prowadzony teleskopem od momentu jego wschodu. Uwaga! Niedoświadczonym nie radzę poszukiwań lornetką w pobliżu Słońca.

Ksiezyc.JPG

Edytowane przez Wiesiek S.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O godz. 10.00, korzystając z programu Stellarium odnalazłem Księżyc w fazie -4.7%, elongacja od Słońca 25 st. Poniżej zdjęcie wykonane o godz. 10.10. To moja pierwsza dzienna obserwacja Księżyca tak blisko Słońca, nie licząc dziennego zakrycia Wenus 27 maja 1995 r. Ale wtedy Księżyc był prowadzony teleskopem od momentu jego wschodu. Uwaga! Niedoświadczonym nie radzę poszukiwań lornetką w pobliżu Słońca.
Też go odszukałem lornetką 10x50.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesiu, jak za kilka godzin powtórzysz swój wyczyn, to bedziesz mógł zaliczyć kolejną serię zakryć Plejad. Zobacz dzisiejszą efemerydę :) Dzisiaj Księżyc zakrywa Plejady.

 

A w Łodzi jednocześnie chmury zakrywały i Księżyc i Plejady, a miasto zatonęło w ulewie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla Białegostoku

18.06.2007 r. - Poniedziałek

 

Zakrycie Wenus (16:31:30 CEST = 14:31:30 UTC)

Odkrycie Wenus (17:48:47 CEST = 15:48:47 UTC)

 

 

Pogoda z rana chmurzasta ale teraz jest już prawie bezchmurnie :)

Tak się składa, że w czasie zakrycia jak i odkrycia będę w pracy <_< mam plan by wziąć ze sobą wymontowany szukacz od teleskopu Uniwersała i nim spojrzeć na zjawisko wyskakując na chwilkę na dwór ;)

 

Mam w domu lornetę 20x80 ale jej chyba nie wezmę do pracy ?! Szkoda, że nie jestem w Rudnicy ... pod teleskopem ... przygotowany na obserwacje i fotografowanie ... ehhhh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.