Skocz do zawartości

Czerwcowe zakrycie Wenus przez Księżyc


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Widziałem tak z 2 minuty przed zakryciem i Wenus i Księżyc,potem przyszła zbyt gruba warstwa chmur.Najciekawsze jest to że 2 minuty po zakryciu zrobiła się luka w chmurach i można teraz do woli podziwiać...tylko że sam Księżyc.

 

Dziwi mnie fakt że dużo się pisało o trudności znalezienia tych obiektów.Były bardzo dobrze widoczne a w lornetce Wenus się wyróżniała.

 

Oby odkrycie było dobrze widoczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwi mnie fakt że dużo się pisało o trudności znalezienia tych obiektów.Były bardzo dobrze widoczne a w lornetce Wenus się wyróżniała.

 

Dzisiaj za drogowskaz miałeś Księżyc. Dlatego odszukałeś bez trudu. Kiedy brak punktu zaczepienia, czasem nawet chmurki, jest trudniej, ale rzeczywiście jasność Wenus sprawia, że przy odrobinie wprawy, wszystko idzie szybciutko.

 

W Lublinie niestety, bez szans. A mogło być tak fajnie.

Edytowane przez Zawisza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się tylko zobacz Zawisza,że nawet w pierwszych postach w tym temacie było o trudności obserwacji tego zjawiska,czyli Księżyc + Wenus.Wystarczy znaleźć Księżyc kilka minut przed zakryciem,a z Wenus nie powinno być żadnych problemów - ja tak miałem przed chwilą i na dodatek jeszcze cienką warstwę chmur,dlatego takie jest moje zdanie,że zlokalizowanie Wenus nie jest trudne w takich warunkach.

 

Chyba że liczymy na dziurę w chmurach kilka sekund przed zjawiskiem - to się zgodzę,że się przydaje goto albo montaż paralaktyczny ;).

Edytowane przez .przemas.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Krakowie tylko odkrycie zaliczone - kurna te chmury !

Pozdr. Artur

 

No ja trochę bardziej na południe ale też tylko odkrycie i to sam koniec. Zakrycie z racji pracy mi umkneło ale odkrycia nie mogłem sobie podarować. Przez te chmury to chyba z 20min szukałem łysego ale w końcu go znalazłem i to tylko dzięki Wenus która zaczęła wyglądać z za sierpa i zwróciła moją uwagę. O 17:58 było już na tyle czysto że można było w pełni podziwiać ten wspaniały układ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dobrze że tyle widzieliśmy :-)

Po ostanim zakryciu saturna (ksiezyc bylo pieknie widac dopiero 5 min po zajsciu saturna i doslownie na 5 min przed odkryciem zniknął za chmurami, ale wtedy przynajmniej przetestowałe filtr Neodymium. Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło :-)

Pozdr. Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja byłem w Piotrkowie i udało mi się zobaczyc całe zakrycie i potem były chmury. Przez kilka sekund widzialem tuż po odkryciu a dwie godziny po zjawisku było znowu ładne niebo.

 

wen_zak_20070618a.jpg

 

wen_zak_20070618b.jpg

 

wen_zak_20070618c.jpg

 

 

Takie jedno większe :

 

wen_zak_20070618.jpg

 

 

 

I trochę później :

 

wen_odk2_20070618.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym razem miałam więcej szczęścia z pogodą, niż przy zakryciu Saturna. Oczywiście był moment kiedy mała chmurka wszystko zakryła,ale szybko sobie odpłynęła i pozwoliła na obserwacje zjawiska. Pozdrawiam wszystkich, którym się nie udało.

Edytowane przez Pawel_Maksym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście mi przyszło tylko zbierać "ochłapy z pańskiego stołu", bo chmury puściły tak ok 20.00. Postanowiłem zatem "zapisać" owe osobliwe spotkanie najpiękniej jak umiałem.

961775b7ee7e474dm.jpg

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem totalne zachmurwienie a w dodatku byłem w pracy więc jak zwykle nici z zakrycia. Dopiero wracając do domu zobaczyłem Wenus w parze z Księżycem, bardzo urokliwie to wyglądało. Piękne fotki panowie, znów kolejne zakrycie oglądam na forum, ale dobre i to :)

 

Edit:

A tak mi jeszcze jedno przyszło na myśl: Jeśli praca przeszkadza ci w twoim astrohobby zmięń/porzuć pracę ;)

Edytowane przez Mateusz_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.