Skocz do zawartości

Czerwcowe zakrycie Wenus przez Księżyc


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

W Białowieży, gdzie akurat byłem - kicha. W przeddzień piękny wieczór i koniunkcja+obłoki srebrzyste, a 18.06 w czasie zakrycia - burza i deszcz, wieczorem pochmurnie; tak było też dzisiaj.

 

Cieszyć się wypada, że w ogóle ktoś coś widział, bo mogło być też zupełnie na zero.

Co do łatwości/trudności odszukania Wenus i Księżyca - owszem, nie jest trudno przy dobrej widoczności i jednak przy pewnej wprawie. Ja swoje rady kierowałem z myślą o kiepskich warunkach widoczności i do mniej doświadczonych obserwatorów.

Edytowane przez Aquamarin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We Wrocławiu parę minut przed zakryciem zrobiły się dziury w chmurach i było widać Wenus obok Księżyca lecz samo zakrycie było zakryte :szczerbaty:

Później było lepiej i gdy Wenus już miała się pojawić to oczywiście pojawiła się chmura ale w końcu

kompaktem przyłożonym do okularu w Taurusie udało się coś uchwycić

 

post-515-1182285992_thumb.jpgpost-515-1182286032_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We Wrocławiu parę minut przed zakryciem zrobiły się dziury w chmurach i było widać Wenus obok Księżyca lecz samo zakrycie było zakryte :szczerbaty:

Później było lepiej i gdy Wenus już miała się pojawić to oczywiście pojawiła się chmura ale w końcu

kompaktem przyłożonym do okularu w Taurusie udało się coś uchwycić

 

P1010341.jpgP1010344.jpg

 

Bardzo ładne, jak na te warunki !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się załapałem na dwa okienka w chmurach jedno tuż przed zakryciem 2 z 10 minut po odkryciu. Zdjątka zrobiłem prakitcą z lustrzanym 8/500 . Całe ustrojstwo trzymałem w łapkach( no normalnie jakiś zaćmienie umysłu :Boink: ) .I tak to wyszło :

 

 

81a5b73bff420898med.jpg

 

Jak znajdę lepszy skaner to może będż lepsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia jakie tu wyzej zamieściłem zrobiłem w pośpiechu i w nienajlepszych warunkach, ot zeby zaliczyc, chociaż i tak samo zjawisko ....diabli...i chmury... wzięli! Ani najlepsze, ani jakieś specjalnie efektowne. Ale jak zobaczyłem co przysyłają do znanych światowych serwisów inni to sobie pomyslałem ....a co tam, my tu też ...nie gęsi :Boink: .

Jakież było moje zaskoczenie kiedy rano przy kawie przeglądam zagraniczne serwisy a tu fotka wywalona na stronie głównej S&T!!! Nie ukrywam, że ....zrobiło mi się ....przyjemnie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.skyandtelescope.com/observing/home/8093567.html

wielkie gratulacje Wojciechu! :)

 

a czy może kontaktowali się z Tobą, w sprawie przesłania im większego formatu?

bo jeżeli tak, to jest szansa na ukazanie się Twojego zdjęcia w S&T drukiem

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.skyandtelescope.com/observing/home/8093567.html

wielkie gratulacje Wojciechu! :)

 

a czy może kontaktowali się z Tobą, w sprawie przesłania im większego formatu?

bo jeżeli tak, to jest szansa na ukazanie się Twojego zdjęcia w S&T drukiem

 

Nie kontaktowali się, ale przesłałem im największy format jaki przyjmują (mają swoje ograniczenia co do wielkości fotek).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za gratulacje! :D. Chyba bardziej za trochę szczęścia i ze odważyłem się wysłać niż za samą fotkę. A swoja drogą przy okazji mam taka refleksję. Wielu forumowiczów robi takie astrofotki, że mnie czasem....zwala z nóg i zastanawiam się czy tej zabawy nie rzucić bo nigdy nie osiągmnę takiego poziomu. Nawet jeśli troche przesadzam to ...niewiele. Po prostu jest się czym chwalić i publikacji w światowych serwisach może być więcej. Tymczasem w ty roku widziałem chyba tylko fotkę Michała Kałużnego (zreszta świetną!) też chyba w S&T i jeszcze czyjąs kometę MCNaught(chyba w SpaceWeatcher).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za gratulacje! :D. Chyba bardziej za trochę szczęścia i ze odważyłem się wysłać niż za samą fotkę. A swoja drogą przy okazji mam taka refleksję. Wielu forumowiczów robi takie astrofotki, że mnie czasem....zwala z nóg i zastanawiam się czy tej zabawy nie rzucić bo nigdy nie osiągmnę takiego poziomu. Nawet jeśli troche przesadzam to ...niewiele. Po prostu jest się czym chwalić i publikacji w światowych serwisach może być więcej. Tymczasem w ty roku widziałem chyba tylko fotkę Michała Kałużnego (zreszta świetną!) też chyba w S&T i jeszcze czyjąs kometę MCNaught(chyba w SpaceWeatcher).

 

 

No właśnie, czemu nie wysyłamy fajnych zdjęć w świat ?

Byłoby z czego wybrać, naprawdę nie ma się czego wstydzić.

Może niech się ktoś w to zaangażuje? Czy np. z zakryć Saturna coś poszło (chyba nie) ?

A dla Wojtka brawa i za zdjęcia i za decyzję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstawiam parę obiecanych zdjęć z Iranu. Nadesłał je Babak Amin Tafreshi (babaktafreshi@gmail.com).

Więcej jest na ich stronie http://www.nojum.ir/. Kliknij na zdjęcie zakrycia, rozwijając galerię; podwójne kliknięcie na zdjęcia pokazuje je w pełnej rozdzielczości.

 

Here are some of occultation photos from Iran sent by Babak Amin Tafreshi (babaktafreshi@gmail.com).

More information available on: http://www.nojum.ir/. Click on the first occultation photo getting access to the gallery. Double click on each photo shows it in full resolution.

 

 

Soltanolkotabi2.jpgDavoodian_1.jpgVen_Occult_2a.jpgmoon_venus_01_ranaei_pooramrollahi_akoochekian_270386.jpgVen_Occult_BTafreshia.jpgori.jpg

ran_zakr4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.