Skocz do zawartości

Nowe Stellarium już jest!


Tethys

Rekomendowane odpowiedzi

Nowa wersja jest juz dostepna na www.stellarium.org

 

Program wyglada bardzo ciekawie :)

 

Fakt! Potrafi się zawiesić, ale nie zabija systemu. Powiększyli ilość gwiazd i dodali nowe zdjęcia. Wygląda znacznie ciekawiej.

 

ciemnego nieba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt! Potrafi się zawiesić, ale nie zabija systemu. Powiększyli ilość gwiazd i dodali nowe zdjęcia. Wygląda znacznie ciekawiej.

 

Mi się jeszcze nie zawiesił i naprawdę warto go zainstalować, teraz wygląda bardzo realistycznie, znacznie więcej obiektów :szczerbaty:

 

Tethys, dzięki za info :Beer:

Edytowane przez grzybek80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi sie podoba ten programik tlyko ze jak na mnie to za duzo ma tych gwiazdek bo dostaje oczopląsu i potem nie moge sie w realiach odnalesć. w tym starszym stellaruim było ich troche mniej. Mi tez sie jeszcze nie zaciął ani razu.

 

pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi sie podoba ten programik tlyko ze jak na mnie to za duzo ma tych gwiazdek bo dostaje oczopląsu i potem nie moge sie w realiach odnalesć. w tym starszym stellaruim było ich troche mniej. Mi tez sie jeszcze nie zaciął ani razu.

 

Wszystko jest do ustawienia :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie śmiga, aż miło - W2k, 768 MB RAM i jakaś kiepska karta graficzna obsługująca dwa monitory jednocześnie (chyba Radeon 9250). Do tego zaledwie Athlon 1,3 GHz.

Nie wiem, jakie są wymagania Stellarium, ale chyba niezbyt wygórowane. Zresztą wiem, że wersja 0,8 chodzi całkiem przyzwoicie nawet na Duronie 800 MHz z kartą Nvidia Geforce 2 GTS.

Widzę, że Stellarium jest oparte na OpenGL, może z tego powody kłopoty? Źle coś ustawione w OpenGL.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spróbuj zmienić domyślną rozdzielczość w pliku C:\Program Files\Stellarium\config\config.ini na mniejszą np. 640x480 czy 800x600

wymagania dla programu nie są jakieś wygórowane: karta grafiki 3D obsługująca OpenGL, 256MB RAM

 

a przy okazji nie wiecie jak załadować większe katalogi gwiazd?

bo na stronie piszą:

New features for version 0.9.0:

 

* Larger star catalogue including stars from Hipparcos, Tycho2 and NOMAD (much of this available as a separate download)

 

ściągnąłem katalog Tycho-2 z: http://cdsweb.u-strasbg.fr/ftp/cats/I/259

przekopiowałem do folderu: C:\Program Files\Stellarium\stars\default ale niestety program go nie widzi

może trzeba jakoś wygenerować ten katalog na pliki rozpoznawane przez Stellarium?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sumasie łobaczcie jeno łoco sie to tam rozchodzi bo jak u nas był angielski to mnie nie było :blink:

 

http://sourceforge.net/project/platformdow...sel_platform=83

 

i takie tam piszo - "Please refer to the wiki (http://www.stellarium.org/wiki/index.php/Main_Page) for instructions on how to install the extra star catalogs."

No ja niestety tylko się domyślam o co chodzi. Możesz w skrócie przełożyć na nasze ? :unsure::notworthy: i jeszcze pleeeeease

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oo dzięki wielkie :Beer:

 

na tej stronie do której podałeś link, są 4 pliki:

 

stars_4_1v0_0.cat - zawiera 1 725 497 gwiazd o jasności do 10.5 magnitudo (rozmiar 16.8 MB)

stars_5_1v0_0.cat - zawiera 7 669 011 gwiazd o jasności 12 mag (rozmiar 45MB)

stars_6_2v0_0.cat - zawiera 26 615 233 gwiazd o jasności do 13.5 mag (rozmiar 156 MB)

stars_7_2v0_0.cat - zawiera 57 826 266 gwiazd o jasności do 15 mag (rozmiar 340 MB)

 

- które należy przegrać do folderu: C:\Program Files\Stellarium\stars\default

 

zgrałem narazie pierwszy i działa :)

bo przybyło gwiazdek w programie

ciekawe czy program jakoś odczuwalnie zwolni, po zainstalowaniu pozostałych katalogów

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po zainstalowaniu 2 dodatkowych katalogów: stars_4_1v0_0.cat i stars_5_1v0_0.cat pragram jednak trochę zwolnił zamiast ok. 64 fps pokazuje ok. 50 klatek na sekundę

zobaczymy, co będzie po skopiowaniu następnych :D

 

bo plik stars_7_2v0_0.cat to już 332 MB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak wygląda na to, że dopiero ten ostatni plik daje popalić:

 

stellarium_000.jpg

 

ale i tak warto je zainstalować, to zupełnie inna jakość

jeszcze tylko komety i planetoidy, no może jeszcze definiowanie i pokazywane pola okularów, czy kadru kamery i będzie bardzo użyteczne narzędzie z pięknym interfacem, dla astroamatorów,

i to po polsku

 

dziwne, ale w opisie plików, podano jasności gwiazd, określając je dla np.

dla pliku stars_7_2v0_0.cat - do 15 mag

a program pokazuje nawet gwiazdy do 16,5 magnitudo

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest do ustawienia :Salut:

 

 

A gdzie to mozna ustawic?? bo ja nie moge znalesc takiej opcji w ustawieniach. jest jedynie taka opcja w ktorej mozna ustawic wyswietlanie nazw gwaizd przy danej ich jasnosci.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziwne, ale w opisie plików, podano jasności gwiazd, określając je dla np.

dla pliku stars_7_2v0_0.cat - do 15 mag

a program pokazuje nawet gwiazdy do 16,5 magnitudo

 

 

A ja po załadowaniu cat nr 4 , 5 i stars_6_2v0_0.cat (do 13,5m ) odnajduje gwiazdy do 14,8m np.

Komputer zaczyna już jakoś dziwnie głośno pracować :oco::ha: i zaczyna troszke później reagować jakby lekko go przycinało ale jak ruszy to dalej idzie ok :D

 

Ponawiam pytanko -

Czy w przypadku mojego teleskopu (zasięg do 13,4) dołączanie pliku stars_7_2v0_0.cat - do 15 mag ma jeszcze sens ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wychodząc z założenia, że "czego oko nie widzi, tego sercu nie żal" to może rzeczywiście nie ma,

ale może czasem lepiej jest widzieć więcej niż za mało? :rolleyes:

ale fakt, tak ekstremalne zasięgi, to są już raczej potrzebne przy zabawie w astrofotografię, choć wtedy to i 20 mag czasami by się przydało

 

i jeszcze jedno, program z wgranymi tymi wszystkimi katalogami uruchamia się już bardzo długo, ponad 40 sek, przy 1 giga ramu

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kochani powiedzcie mi jeno czemu (część) całe mnóstwo gwiazd nie posiada ani nazwy własnej ani katalogowej, są wprawdzie współrzędne , jasność ale co mi to daje bez numeru. Macie tak samo ? :blink:

Edytowane przez Cowbell
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.