Skocz do zawartości

Obserwacje iridium


Mat

Rekomendowane odpowiedzi

Jutro mam taki oto przelot z flarami:

Czas Sat Azm Elw Odleg A K Mag AzmS ElwS

---------------------------------------------------------------------------------------------------

 

2007-06-18 22:45:05 16 29.1 25.3 1525 R D -2.7 334.7 -12.7

2007-06-18 22:45:06 83 29.3 26.4 1491 R D -0.3 334.7 -12.7

jak widać są to przeloty dające flarę w niemalże tej samej chwili. Czy to jest flara podwójna? Jeśli nie, to czym jest ta flara podwójna? :rolleyes:

Tak to jest flara podwójna :)

Są dwa rodzaje flar podwójnych:

1) Dwie satelity lecą koło siebie i ich rozbłyski sa w odstępie nie większym niż 5 sekund

2) Jedna satelita rozbłyska w którtkim czasie dwa razy

Btw

Jestes wielkim szczęściarzem :lol: Poprostu nie możesz przegapić takiej sutuacji...

Ja poluje od roku bez skutku :unsure:

Edytowane przez Matthew_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS

W słowie Irydium nie ma błędów <_< wkońcu to polska interpretacja slowa Iridium.

Nazwa tych satelitow pochodzi od pierwiastka z ang. Iridium z pol. Iryd tak, że nie ma błędu

 

 

więc jak sam napisałeś, spolszczona nazwa powinna być satelita iryd a nie irydium

 

to tak jakby wziaść słowo dog które po polsku nazywa się pies. teraz bierzemy sobie 2 literki z psa i spolszczamy twoim sposobem doga... wychodzi dieg.... hmm niedziała...?

 

...no i dlaczego spolszczać nazwy własne ?

 

to tak jakby atlantis spolszczać jako atlantys, bo w j. polskim mamy atlantydę... (pomijając chwilowo fakt skąd pochodzi nazwa atlantisa :rolleyes: )

 

no i wszyscy chyba jestesmy przyzwyczajeni do iridium :)

 

 

...to taka mała dygresja :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Matthew za szybką odpowiedź. Postaram się takiego "zjawiska" nie przegapić!

Jeszcze jedno pytanko: czy w związku z tym, że flary będą miały miejsce na elewacji o różnicy jednego stopnia, uda mi się zaobserwować dwie flary, czy zleją się w jedną?

Nie jestem pewien bo jeszcze nie miałem okazji obserwować, lecz ze względu na różnice czasową chyba się nie zleją w jedno... ale ręki sobie nie dam uciąć :rolleyes:

Edytowane przez Matthew_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przy pomocy Google Earth zdobyłem dokładne współrzędne, a potem wpisałem tylko w formacie stopnie:minuty:sekundy

np jak ja mam 22˚:25':45" (E), 50˚:15':10" (N) (oczywiście wpisz same liczby bez tych znaczków), a po wypełnieniy tego jakby formularza trzeba dać na samym dole "go!"

 

 

Witam Was !! Ten post adresowany jest do "nowicjuszy".

To moje pierwsze wejście na forum.

Moje, też pierwsze wrażenie (poniedziałek 18 czerwca godz. 03:21:35) z "polowania" na flarę było takie;

- a skąd wziął się tu taki jasny satelita, którego nigdzie nie sygnalizowano. To właśnie była flara Iridium 63.

Podaję adres strony, która mnie satysfakcjonuje, jeśli chodzi o obserwacje flar.

http://www.heavens-above.com/iridium.asp?D...=279&tz=CET

Jako laik uważam ,że te dane są wystarczająco dokładne, bo za pierwszym razem osiągnąłem sukces.

Aby ustalić swoją pozycję obserwacji należy "wstrzelić "się w położenie na stronie:

http://www.heavens-above.com/main.aspx?Loc...=279&TZ=CET

a wcześniej wybrać ją ze strony :

http://www.heavens-above.com/countries.aspx

która pozwoli namierzyć Twoją pozycję.

P.S.

Jeszcze nie „rozgryzłem” co znaczy „ Distance to flare cenrte” np. 13,6 km... lub 109,6 km. pokazywane na stronie:

http://www.heavens-above.com/flaredetails....89&Mirror=1

Pozdrawiam Was i proszę o odpowiedź.

Marek; Katowice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Jeden stopień na niebie to całkiem daleko. Spokojnie zobaczysz dwa błyski obok siebie. Czasami można zobaczyć na raz nawet trzy błyski satelitów Iridium!

Orbitron jakoś nie przypadł mi do gustu. Ja do planowania obserwacji satelitów używam CartesDuCiel. Kiedyś zrobiłem taki opis http://www.boopsi.republika.pl/cdc.html.

 

Są dwa rodzaje flar podwójnych:

1) Dwie satelity lecą koło siebie i ich rozbłyski sa w odstępie nie większym niż 5 sekund

2) Jedna satelita rozbłyska w którtkim czasie dwa razy

Btw

Jestes wielkim szczęściarzem :lol: Poprostu nie możesz przegapić takiej sutuacji...

Ja poluje od roku bez skutku :unsure:

 

Matthew satelita to ON nie ONA, proszę nie feminizować satelitów. A z tym satelitą błyskającym dwa razy to ciekawe rzeczy piszesz! No chyba, że masz na myśli satelity iridium uszkodzone. Jednak takich błysków nie da się dokładnie przewidzieć, trzeba obserwować całą trasę przelotu satelity aby zobaczyć kilka błysków.

 

pzdr. Boopsi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O 22.39 obserwowałem flarę z Irydium 56 :). Zjawisko miało miejsce w okolicach alfy Cassiopeaie. Jasność miała osiągnąć -6,9 mag, ale raczej nie była aż tak jasna; nie potrafię jednak obiektywnie ocenić jaką wartość osiągnęła, brak mi jeszcze doświadczenia. W każdym razie miejsce i czas zgodziły się z tym co wygenerował Orbitron :helo:

 

Pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dystans do centrum flary czyli miejsca gdzie ma ona największą jasność ;)

Pozdrawiam

 

Dzięki.

Dzisiaj w nocy widziałem 2 flary:

21:13:42 8,4 km,

02:24:37 21,4 km.

Doszedłem do wniosku, że z tych dystansów można wyliczyć czas trwanie rozbłysku dzieląc go przez prędkość lotu satelity.

Czy mam rację ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Dzisiaj w nocy widziałem 2 flary:

21:13:42 8,4 km,

02:24:37 21,4 km.

Doszedłem do wniosku, że z tych dystansów można wyliczyć czas trwanie rozbłysku dzieląc go przez prędkość lotu satelity.

Czy mam rację ?

 

a jak będziesz w odległości 0km..? to ile wyjdzie :rolleyes: no i skąd wziąć prędkość lotu satelity :rolleyes:

 

v=s/t, ale nie dla tej trójki danych... :)

Edytowane przez Muchozol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vader Dzięki za szczegółową odpowiedź, ale widzę, że nie do końca jasno sformułowałem swoje pytanie. Miałem na myśli ustalanie dokładnego położenia punktu pojawienia się flary na niebie, tak by można było ją sfotografować używając cyfrowki z obiektywe tele (zoom np. 10x). Dotychczas używalem taniego kompasu i kątomierza z celownikiem i ciężarkiem na nitce, ale średnio zdawało to egzamin.

 

Pozdro

Rad

 

Na obrazku, który załączyłem są dane (pod kierunkiem, w którym masz patrzeć masz współrzędne polożenia max blasku satelity na niebie), w tym wypadku RA = 4h, 54.7m, Dec = +14˚ 27', więc przy pomocy jakiegoś programy (np. Stellarium) lub atlasu nieba możesz zobaczyć, w którym dokładnie miejscu na niebie będzie widać flarę.

 

Pozatym kilkanaście sekund (nawet minute) wcześniej, zanim będzie flara, widać w tamtym rejonie (tzn kilkanaście stopni na N, S, E, W (zeleży skąd leci)) przemieszczającego się satelitę (takiego 3-4 mag), więc w ten sposób też możesz sobie wycelować w z większym powodzeniem. Jednakże będziesz miał troche mniej czasu i być może mniejszą precezje, ale mimo wszystko uważam, że tak też możesz spróbować.

 

Pozdrawiam

 

PS. Sorki, że dopiero opisuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak będziesz w odległości 0km..? to ile wyjdzie :rolleyes: no i skąd wziąć prędkość lotu satelity :rolleyes:

 

v=s/t, ale nie dla tej trójki danych... :)

 

 

Mam „bzika” na starość, nie upieram się ale.:

Od tygodnia w to się bawię i w tabelach dystans nie był określony na 00,0 km.

Irydy latają na wysokości około 780 km z prędkością ok. 7,5 km/s.

Wczoraj Iryda 35 8,4 km : 7,5 = 1,1 sek,

Iryda 39 21,4 km : 7,5 = 2,9 sek. ( widać było jak nadlatuje, rozbłysk, a potem jak odlatuje

i znika.

Jakaś proporcja tu zachodzi.

Zobaczę jutro: http://weather.icm.edu.pl/

Irydę 22 tj. 21 czerwca o 04;22;45 47,8 km : 7,5 = 4,6 sek – będzie już jasno,

Irydę 83 o 22;45;34 39,9 = 5,.3 sek - ale chyba nie zobaczę, patrz ICM.

A co o tym myślą inne „bziki” ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] A z tym satelitą błyskającym dwa razy to ciekawe rzeczy piszesz! No chyba, że masz na myśli satelity iridium uszkodzone. Jednak takich błysków nie da się dokładnie przewidzieć, trzeba obserwować całą trasę przelotu satelity aby zobaczyć kilka błysków.

 

pzdr. Boopsi

Oczywiście, wiem że nie da się dokładnie przewidzieć, jednak nie można wykluczyć możliwości wystąpienia takiej flary ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Przed chwilą przeczytałem w H-A, że za pięć minut będzie błysk Iridium -6 mag. Zdążyłem rozstawić statyw, zmienić obiektyw, ustawić aparat i wcisnąć migawkę akurat w momencie, kiedy zaczął się pojawiać w Kasjopei na rozjaśnionym jeszcze niebie. Fotografowanie Iridium jest dziecinnie proste, a i tak cieszy :)

 

 

DSC_0919small.jpg

 

Jakby kogo interesowało to Nikon D70s, 30s na ISO 640, ob. vivitar 28/2.0 @ 2.8 ;)

 

Ehhh, żeby kiedyś bolida tak złapać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja przypadkiem łapie takie flary Irydium :icon_biggrin:

podczas focenia meteorów

 

Tutaj z 16/17 lipca

Wyjątkowo jasna

zapomniałem sprawdzić ile miała

ale wizualnie oceniłem na -8 mag

 

Po takiej obserwcji flary odrazu spada zasięg oka

Ja tu specjalnie uzywam czeronej słabej latareczki

do zapisywania meteorów

a tu po oczach z nienacka ślepią mnie satelity ;)

 

 

flara_irydium.jpg

Aparat ten co powyżej z tym że ISO 1600 25s + zenitar

 

 

a już 4 krotnie widziałem w tym raz sfotografowalem

 

podwójny rozbłysk :

 

podwojny_rozblysk.JPG

 

Chyba to dość rzadkie "zjawisko"

 

 

Krzyś ;)

Edytowane przez Krzysiek-Polakowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwacja podwójnego rozbłysku Irydium jest dość rzadkim zjawiskiem

a zobaczenie dwóch podwójnych rozbłysków w przeciągu 1,5 godz ? ;)

 

 

23:40 UT 19/20Lipca 2007

 

podwojna_flara.gifZOBACZ ANIMACJE:

 

 

FOTO:

podw_jna_flara.JPG

2x25s ISO1600 Nikon D70s+ Zenitar 3.5

 

-------------------------------------------

 

22:20 UT 19/20Lipca 2007

 

podwojna_flara_2.gifZOBACZ ANIMACJE:

 

 

FOTO:

podw_jna_flara_2.JPG

3x25s ISO1600 Nikon D70s+ Zenitar 3.5

 

Najlepsze jest to ze są to przypadkowe obserwacje

Ale tak to już jest że jak się na coś czeka to tego niebedzie

A jak się nie czeka to to jest.

Zamiast tych podwójnych rozbłysków wolałbym bolida

Ale znając zycie bolida kilkanscie na minusie niezobaczy osoba

która spedziła kilkaset godzin w ciągu roku pod niebem

ale zobaczy jakiś zkacowany pan Stefan który wyjdzie akurat na balkon zapalić papierosa ;)

 

Pozdrawiam

Krzyś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.