Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze teleskopu


Tom91

Rekomendowane odpowiedzi

Z tym makim jest tylko pewien problem, musi się dlugo chłodzić. Ja mam domek, a więc wystawiam go na taras wieczorem i wracam do domu, a Ty jak mieszkasz w bloku czy kamienicy możesz miec kłopoty, szczególnie zimą. Na każde 10 stopni różnicy temperatury przypada około 1 godziny chłodzenia. Zimą to może trwać nawet 3 godziny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym makim jest tylko pewien problem, musi się dlugo chłodzić. Ja mam domek, a więc wystawiam go na taras wieczorem i wracam do domu, a Ty jak mieszkasz w bloku czy kamienicy możesz miec kłopoty, szczególnie zimą. Na każde 10 stopni różnicy temperatury przypada około 1 godziny chłodzenia. Zimą to może trwać nawet 3 godziny.

 

 

Można by go jeszcze zapakować do auta ma parę godzin przed obserwacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maka kupiłem razem z mantażem EQ3-2 na statywie aluminiowym takim samym jak w AZ3 i mimo znacznego ciężaru EQ3-2 sprawdza się (a EQ3-2 jest ciężki jak cholera, samo żeliwo). Mimo to zdecydowałem się na dokupienie AZ3 ze względu na mobilność - lekkie to, do samochodu, na plecy, pod pachę: jak ulał.

 

Olawa, jak oceniasz komfort "pracy" tego AZ3 pod Makiem 127?

Czy ciężar Maka nie jest zbyt duży jak na to maleństwo? Czujesz, że mikroruchy się "męczą"?

Głowica nie opada?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pytanie o okulary:

Na początku chciałem od razu z teleskopem dokupić Plossla 32mm. Z tego co wyczytałem jest optymalny jeżeli chodzi o wykorzystanie pola widzenia. Przyda się też do obserwacji naziemnych.

Późniejszy nieco zakup to Vixen LV 8-24 mm. Jak rozumiem przy 127 mm apertury jego jakość nie będzie jakimś specjalnym ograniczeniem?

W ten sposób miałbym tylko dwa okulary i sporą wygodę używania.

Dobrze kombinuję czy dać sobie spokój, z którymś z okularów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm.. ciekawie jest z tym Hyperionem 8-24.. jak przy nieosiowym patrzeniu wychodzi abera taka jak w moim 21mm to za wygodny do planet to on nie jest.. przez ograniczone pole (a te i tak jest lepsze niż w innych zoomach..) to do większych Ds też nie za bardzo.. za to ta wygoda :rolleyes:

Byłbym bardzo ciekaw testu porównawczego z innymi zoomami i stałoogniskowymi hyperionami.. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie czytam i wychodzi na to, że najpierw sobie podziałam na standardowych okularkach i plosslu 32mm, a później poważnie rozważę zakup nasadki bino WO. Koszt niewiele większy niż zoom, a radochy pewnie więcej ;)

Radocha pewnie niezła, choć nie miałem okazji sprawdzić.... Tyle, że co do kosztów - dolicz jeszcze cenę drugiego okularka.. w nasadce potrzebne są dwa takie same, więc jeśli będziesz chciał oglądać przez jakiś droższy okular, to cena dodatkowo x2 :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można by go jeszcze zapakować do auta ma parę godzin przed obserwacją.

Zależy jakie auto i gdzie by stało - ja bym się nie bał, 12 lat robi swoje, ale niektórzy mają bardziej "chodliwe" :szczerbaty:

Przepraszam, ale od razu przyszła mi na myśl "podwójna strata"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te bino ma 2x 20 mm, ponoć całkiem niezłe.

Do tego Barlow 2x i będzie power 150x. Potem może się kupi 2 x LV 6 mm jak będą fundusze. Przyjemności trzeba stopniować ;)

heheh.. no fakt - trzeba stopniować... tylko jak wytłumaczyć żonie, że te stopnie będą następowały co 2 tygodnie ? :szczerbaty:

 

wariag - to na chłodzenie trzeba wstawić do fiacika, a dopiero potem, przed wyjazdem przerzucić sprzęta do lexusika :P

yyyy.... tak btw- sprzęt w cenie "chodliwego" samochodu chyba raczej nie nadaje się do transportu... już bym wolał działeczkę kupić, postawić kopułkę i zamontować alarma z ochroną :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heheh.. no fakt - trzeba stopniować... tylko jak wytłumaczyć żonie, że te stopnie będą następowały co 2 tygodnie ? :szczerbaty:

 

Bez przesady z tymi dwoma tygodniami ;) Będzie gotówka na moim koncie to będzie zakup. Właśnie kupiłem monitorek i chwilę potrwa zanim się zapełni na tyle, żeby kupić Maka, ale przed urlopem mam zamiar go mieć. Zobaczymy jak będzie wyglądało niebo w Chorwacji ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady z tymi dwoma tygodniami ;) Będzie gotówka na moim koncie to będzie zakup. Właśnie kupiłem monitorek i chwilę potrwa zanim się zapełni na tyle, żeby kupić Maka, ale przed urlopem mam zamiar go mieć. Zobaczymy jak będzie wyglądało niebo w Chorwacji ;)

yhhh.. no to gratuluję konta :P

do mnie jutro przyfrunie nowiutka sytnta 8" i niestety, co za tym idzie, muszę odczekać te 2 tygodnie zanim znowu coś kupię :ha:

się kurczę dałem wytresować :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co mi tam!

Właśnie zamówiłem Maka 127 Synty, AZ-3 i Plossla 32mm do tego.

Się zapłaci jak będzie kasa, a w ten sposób jeszcze się załapię na Saturna i Jowisza. Potem musiałbym czekać co najmniej parę miesięcy.

 

Z niecierpliwością czekam na ocenę pracy AZ3 pod Makiem.

 

Co do Jowisza i Saturna to może się załapiesz, ale nirwana toto nie będzie. Saturn już jest praktycznie nie do obserwacji, a na Jowisza musisz trafić w niecodzienne warunki atmosferyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to sobie nie pooglądam, bo okazało się, że DO nie posiada tego sprzętu na stanie i będą je mieli za miesiąc. Stronę uaktualnili jak dokonałem zamówienia.

W astrokraku nie można płacić kartą przez internet. Same kłody pod nogi.

Możecie polecić jakiś inny sklep, gdzie można zapłacić kartą kredytową?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np tu http://www.teleskopy.net/sklep/. Firma solidna, szybki kontakt, wysyłka ciut wolniejsza niż w DO ale i ceny ciut niższe ;).

 

Co do nasadki bino WO to zdecydowanie polecam. Chociaż tania nie jest to komfort obserwacji , pole widzenia itp zamiatają.

Edytowane przez pops
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np tu http://www.teleskopy.net/sklep/. Firma solidna, szybki kontakt, wysyłka ciut wolniejsza niż w DO ale i ceny ciut niższe ;).

 

Co do nasadki bino WO to zdecydowanie polecam. Chociaż tania nie jest to komfort obserwacji , pole widzenia itp zamiatają.

 

Niestety tam nie mają, mają tylko na eq3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.