Jump to content

StarName

Guest JacekPala
 Share

Recommended Posts

Guest JacekPala

StarName

StarName to program służący do opisywania gwiazd na zdjęciach. Aplikacja automatycznie znajduje wszystkie gwiazdy na fotce, ustala ich nazwę, jasność i współrzędne porównując je z katalogiem gwiazd GSC lub USNO A 2.0. Potrafi też dodawać opisy do gwiazd wskazanych myszką, lub wstawiać opisy w dowolne miejsce zdjęcia. Ponadto program na podstawie nagłówka pliku dodaje standardowe informacje o zdjęciu takie jak: data i godzina wykonania zdjęcia, czas ekspozycji, ilość ekspozycji i współrzędne środka zdjęcia.

Ponieważ StarName pracuje na zdjęciach zapisanych w plikach Fits nie wymaga podawania współrzędnych, czasu i tym podobnych rzeczy, których zwykle podczas robienia zdjęcia zapominamy zanotować. Fits’y mają jednak jedna wadę – zwykle nie wyglądają zbyt ładnie na ekranie. Dlatego dodałem opcję podkładania pod Fits’a pliku ze zdjęciem zapisanym w JPG co pozwala na wyświetlenie np. kolorowego zdjęcia z najwyższą możliwą jakością i jednoczesne precyzyjne opisanie gwiazd znajdujących się na zdjęciu na podstawie danych z pliku Fits.

Program jest niezwykle szybki i łatwy w obsłudze, np. do opisania wszystkich gwiazd na zdjęciu wystarczą trzy kliknięcia myszką, a cała operacja zajmuje około 30s. Niewiele więcej czasu jest potrzebne do opisania tylko wybranych gwiazd i dodaniu własnych komentarzy do zdjęcia.

Jak to działa – widać na załączonych zrzutach ekranu. Po pierwsze musimy wskazać, który plik chcemy analizować (ekran 1). Następnie należy nacisnąć przycisk Analyze Photo i po chwili zobaczymy zdjęcie z opisanymi gwiazdami (ekran 3). Możemy jednak wcześniej zmienić standardowe ustawienia programu (ekran 2) i np. dodać przy każdej znanej gwieździe jej jasność, bądź wziąć ją w kółeczko w dowolnie wybranym kolorze. Możemy też usunąć wszelkie standardowo dodawane napisy i zdecydować się na opisanie tylko wskazanych myszką gwiazd.

Ekran 1 (wybór pliku)

Ekran 2 (konfiguracja)

Ekran 3 (przykładowe zdjęcie z ręcznie dodanymi opisami)

Ekran 4 (przykładowe zdjęcie z podłożonym plikiem JPG)

Program do prawidłowego działania wymaga zainstalowanych i uruchomionych następujących programów:

1.Maxim DL

2.PinPoint 4.0

3.katalogu gwiazd GSC 1.1 lub USNO A2.0 (w wersji współpracującej z PinPoint)

4.Niezbędne jest też skonfigurowanie w Maximie DL opcji PinPoint Astrometry

5.bezpłatnej biblioteki .Net Framework 2.0 (instaluje się automatycznie przy pierwszym uruchomieniu programu StarName)

6.W momencie instalacji wymagane jest połączenie z internetem

Jeśli ktoś byłby zainteresowany programem StarName proszę o kontakt przez email lub SkyPe – z przyjemnością wyślę wersję instalacyjną i w razie kłopotów wytłumaczę jak sobie poradzić z konfiguracją PinPointa i Maxima DL.

Bardzo fajna sprawa ! Jacek, czy można ograniczać zasięg wyświetlanych gwiazd z katalogu, tak aby np. pojawiały się gwiazdy z zasięgiem np. do 12 mag ?

PS. Dzięki, że dzielisz się takimi nowinkami!

Pozdro

Paweł

Edited by TUR

Guest JacekPala

Nie tyle dziele się nowinkami co napisałem ten program. A odpowiadając na pytanie czy można ograniczyć opisywanie gwiazd do wybranego zakresu jasności - to oczywiście tak, bez problemu.

Nie tyle dziele się nowinkami co napisałem ten program. A odpowiadając na pytanie czy można ograniczyć opisywanie gwiazd do wybranego zakresu jasności - to oczywiście tak, bez problemu.

O!!! :notworthy: Gratulacje !!!!

Jak nie będziesz miał nic przeciwko, to ja jestem oczywiście chętny !!!

Co prawda pinpointa jeszcze nia mam poza wersją próbną w maximie, ale przynajmniej przetestuję !

Pozdr

Paweł

60 dniową wersje pełną PinPointa 4.0 mozna sobie ściągnąć z http://PinPoint.dc3.com/download.html

No i trzeba mieć jakiś katalog gwiazd współpracujący z PinPointem.

Mam USNO A2.0, które współpracuje z Guide 8.0. Pracuje równiez z Astrometricą. Czy PinPoint może wymagać innego formatu tego katalogu ?

Pozdr

Paweł

Edited by TUR

Jacku genialny program, ale powinieneś go puścić w szeroki świat, bo chyba niewielu w Polsce używa maxima i PinPoint'a bo to dość kosztowny software

Od pewnego czasu szukam programu do konwersji zdjęć w formacie fits do klasycznego RAW czyli takiego, który będzie widział DPP.

Niestety nie mam już pomysłów, gdzie coś takiego znajdę, więc może Ktoś mi pomoże :rolleyes:

jak to do RAWa?

to się nieda, RAW nie jest plikiem graficznym, RAW jest strumieniem danych,

konwersja Rawa na pliki graficzne jest nieodwracalna, nie da się przeprowadzić odwrotnej konwersji

tu poszukaj http://fits.gsfc.nasa.gov/fits_viewer.html

jak chcesz bezstratnie to masz do wyboru tiffy ,bmp i psd

Edited by sumas

Jacku genialny program, ale powinieneś go puścić w szeroki świat, bo chyba niewielu w Polsce używa maxima i PinPoint'a bo to dość kosztowny software

jak to do RAWa?

to się nieda, RAW nie jest plikiem graficznym, RAW jest strumieniem danych,

konwersja Rawa na pliki graficzne jest nieodwracalna, nie da się przeprowadzić odwrotnej konwersji

tu poszukaj http://fits.gsfc.nasa.gov/fits_viewer.html

jak chcesz bezstratnie to masz do wyboru tiffy ,bmp i psd

No nie za bardzo, wiem że w Maximie można konwertować tylko że to sa *raw

a mnie interesują takie Rawy w których np zapisuje Canon.

Próbowałem już Avisa , ale tez nie działa.

Guest JacekPala

Dostępna jest już wersja z poprawionymi głównymi błędami :) np. dobrze podaje współrzędne gwiazdy dla ujemnych wartości RA i DEC niestety w poprzedniej wersji - był błąd przy przeliczaniu tych wartości. Ponadto dodałem możliwość przetwarzania wsadowego plików - co bardzo przyda się przy opisywaniu np. 100 klatek składanych potem do jakiejś animacji.

Z ciekawostek - program doskonale sprawdza sie przy oznaczaniu np. pozycji Plutona:

Dzięki Jacek za przesłanie programu !

Przeprowadziłem pierwsze próby, z których wnioski wyglądają następująco.

1. Programik jest łatwy i szybki w obsłudze.

2. Dostajemy opis gwiazd, jasność, dane z katalogu, jeżdżąc myszką po zdjęciu program pokazuje współrzędne obiektu Ra I Dec (x,y - miejsca na zdjęciu).

3. W zależności od mixu wybranych opcji opisu gwiazd w configu program czasami mi się wieszał wraz z całym kompem - musiałem restartować.

4. Obraz wypluwany przez StarName jest dostosowany chyba do rozdzielczości 19" monitora (taki masz Jacek ? :D ). Pytanie gdzie można zmienić rozmiar obrazka?

5. Pytanie równiez gdzie można zmienić dane w configu na stałe, tak aby nie trzeba było za każdym razem dostosowywać np. skalę obrazu do własnego sprzętu czy też scieżkę do katalogu?

6. Przy wprowadzaniu "free tekst" pojawił mi się on przy każdej z gwiazd ????

Programik według mnie jest naprawdę bardzo użyteczny i szybki w działaniu trzeba go jednak chyba jeszcze troszkę dopracować :-)

I na koniec przykładowa fotka z kometką Lovejoy.

Pozdrawiam

Paweł

Edited by TUR

• 2 weeks later...
Guest JacekPala

Dostępna jest kolejna wersja Starname :)

Wprowadzone poprawki to

1. Program zapamiętuje konfiguracje użytkownika

2. Pownien działać nieco stabilniej (np. skuteczniej zabija wątek Maxima DL)

3. Dodałem podstawowe parametry konfiguracyjne PinPointa - co pozwala na lepsze radzenie sobie z trudnymi w analizie zdjęciami, choć z drugiej strony - jeśli za mocno pomieszamy w tych parametrach - to PinPoint wogóle sie zbuntuje.

Jeśli chodzi o błąd z "Free Tekstem" zgłoszony przez TUR'a - to najprościej jest nie zaznaczać tej opcji przed naciśnięciem guzika Redraw, bo wtedy program automatycznie doda do każdej gwiazdy dowolny opis. Ta opcja jest użyteczna tylko przy ręcznym zaznaczaniu wybranych gwiazd.

Z rozmiarami obrazka jest pewien kłopot - bo nie bardzo jest jak przeskalowywać obraz po którym potem ręcznie (na podstawie pozycji kursora) rysujemy. Sugerowałbym - (jeśli to konieczne) przeskalowanie obrazka w MaximieDL, należy jednak pamiętać potem o zmianie skali w sec/pix.

Jeśli ktoś byłby zainteresowany otrzymaniem wersji instalacyjnej programu to prosze o informację na email.

ps. Prośba do Jale by trzymał się tematu wątku :)

Cześc Jacek,

Teraz programik działa dużo lepiej! :D

Jakie sa możliwości, aby siatka współrzednych wyświetlała się na całej fotce ?

Pozdr

Paweł

Edited by TUR

Guest JacekPala

Wersja 1.2

Zgodnie z życzeniem TUR’a poprawiłem rysowanie siatki współrzędnych tak by działała również przy zdjęciach, które mają obrócone osie Ra i Dec. Dodałem przy okazji zapamiętywanie kolorów opisów zdjęcia wybranych przez użytkownika i dopisałem obsługę zmiany kolorów siatki współrzędnych.

Jak zwykle jeśli ktoś byłby zainteresowany programem StarName proszę o kontakt przez email lub SkyPe – z przyjemnością wyślę wersję instalacyjną i w razie kłopotów wytłumaczę jak sobie poradzić z konfiguracją PinPointa i Maxima DL.

Jakie sa możliwości, aby siatka współrzednych wyświetlała się na całej fotce ?

• 4 months later...
Guest JacekPala

Nareszcie powstała strona z opisem programu: StarName

Przy okazji umieściłem też na serwerze najnowszą wersje instalacyjną z drobnymi kosmetycznymi poprawkami - program mozna pobierać i instalować wprost z mojej strony www.