Skocz do zawartości

Opozycja Marsa 2007


OBERON RD

Rekomendowane odpowiedzi

Trochę marsjańskiego lodu dla ochłody dla szanownych Forumowiczów. Tak widać Marsa tuż po wschodzie słońca! Rozmazane z uwagi na nikłą średnicę. Ogniskowa ok. 10500mm (barlow 3X NPZ) daje taki obraz. Może potem wrzucę przez IR-cut, ale na razie nie zestackowałem jeszcze jakiegoś dobrego avika.

 

Pozdrawiam

Mars20070609_0450.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kiedy oglądałem zdjęcia Marsa z ALPO ( choćby takie http://www.lpl.arizona.edu/~rhill/alpo/mar...mars060426a.jpg ) zastanawiałem sie kiedy u nas ,w Polsce pokusi sie ktoś o robienie zdjec w przy tak małej srednicy Marsa-teraz w końcu są. Zachęcam Cię abyś dalej systematycznie robił zdjecia Marsa( bede czekał z zainteresowaniem) ,zwłaszcza teraz !,kiedy większość o tym nie myśli..

Wyrazy szacunku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Niestety Mars jest jeszcze wciąż daleko od Ziemi i jego tarcza jest bardzo mała. Poniżej porównanie wielkości tarcz dla 3 lipca b.r.

 

Wenus - Mars - Jowisz - Saturn

 

15904321nz3.jpg

 

34214648xw8.jpg

 

47102271vt0.jpg

 

56068962fy2.jpg

 

Ale z drugiej strony rozpoczyna się okres, gdy tarcza Marsa ma najmniejszą fazę. Obecnie wygląda mniej więcej tak.

 

post-2346-1183800475_thumb.jpg

 

Na szczęście ten okres "małej fazy" potrwa jeszcze trochę. Najmniejsza faza będzie pod koniec sierpnia (86,75%), gdy warunki widoczności planety będą znacznie lepsze. Mars będzie wtedy przebywał w Byku i wschodził już o 23 godzinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, już sie nie moge doczekać. Mam porachunki z czerwonym. Wplanach przyszpilenie go z 11" przy ogniskowej 2,4m. Zobaczymy czy i jak się uda.

 

Pozdrawiam.

 

Hans,z tej ogniskowej wnosze,ze w oczach masz Strach i Terror...?Tak mysle,bo przy tej ogniskowej,zbyt wielu szczegolow 16 sekundowej tarczy nie sfocisz.Z trzeciej strony,zastanawiam sie czy "przyszpilenie"mialo znaczyc uwiecznienie,czy poprostu obserwacje,do ktorej ogniskowa 2,4m jest oczywiscie wystarczajaca..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyną fotką jaką udało mi się popelnić w trakcie ostatniej opozycji, a na której "coś" widać jest to:

 

Mars.JPG

 

Uznałem, że jak z 1 metra dało się zrobić coś takiego słabą kamerką, to z 2,4 będzie lepiej. Problemem u mnie jest to, że sprzęt o najdłuższej ogniskowej jakim dysponuje, ma 1,2m. Mam CU APO 2x co da mi 2,4m ale załadowanie w ten układ kolejnego barlowa to już będzie masakra.

 

Liczę na to, że coś się uda, ale kompletnie nie mam jeszcze pomysłu w jaki sensor do avikowania się zaopatrzyć. DSI ze swoimi wielkorozmiarowymi klatkami FITs dla RGB będze istnym nemezis dla mojego HDD. Jedna klatka to kilka mega. Po zrobieniu kilkuset, proces obróbki zajmie procesorowi dnie. Macie jakieś sugestie w co się zaopatrzyć?

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja szczerze mowiac,nie mam nic do powiedzenia na temat kamerek,bo ToUcama i Veste znasz.Sam chetnie kupilbym cos kolorowego ale czulszego i bez kompresji,jednak prostego w obsludze.

A czy pierscieni posrednich nie moglbys wstawic miedzy Barlowa a kamerke?Mozliwe,ze nie pozwoli ci na taki manewr,Twoj wyciag okularowy.Tak to bywa z Newtonami.

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolę kolorowe zdjęcia, więc dodałem kolorek Hansowemu Marsikowi ;)

 

marshzw2.png

 

Myślę Hans, że nawet przy ogniskowej 2,4 m i wysokim położeniu Marsa podczas najbliższej opozycji możesz mieć dobre efekty.

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hip hip,hurrraaa! Dzis po raz pierwszy w tym sezonie,widzialem Marsa!Trzeba powiedziec ze tarcze i faze widac wyraznie."Odprowadzilem" go teleskopem na wysokosc ~23 stopni.Obiecuje sobie,ze za dwa tygodnie,w pierwsza pogodna noc biore sie do pstrykania zdjec,moze bedzie juz nowy teleskop..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hip hip,hurrraaa! Dzis po raz pierwszy w tym sezonie,widzialem Marsa!Trzeba powiedziec ze tarcze i faze widac wyraznie."Odprowadzilem" go teleskopem na wysokosc ~23 stopni.Obiecuje sobie,ze za dwa tygodnie,w pierwsza pogodna noc biore sie do pstrykania zdjec,moze bedzie juz nowy teleskop..

Był widoczny pod Księżycem, na jasnym niebie. Ale atmosfera była tragiczna, wybrałem tylko 130 klatek z 1800! Jak będziesz miał pogodę i teleskop, to zaszalejesz. Ja poprzednie zdjęcie robiłem równo miesiąc temu. I ciągle chmury. Może coś lepszego wyjdzie z innych avików, ale szczerze mówiąc watpię.

 

Pozdrowienia (szczególnie dla oczekujących nowych teleskopów!)

Mars_20070709_0356.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oberon,przyznaj sie bez bicia,robisz fotki bez filtra IR cut,zeby obraz byl jasniejszy??

Bez IR-cut, a z IR-pass z DO. Poniżej masz z IR-cut parę minut później. Nic praktycznie nie widać a kolory rozjechane. Kamerka jest nie na maksa, tzn nie jest na 1/25 tylko krótsze czasy, 1/33 czy 1/50. dziś nie zanotowałem. Gain też nie zawsze do oporu.

 

Pozdrawiam

Mars_20070709_0412.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale czy ja dobrze rozumiem,ze uzywajac IR pass fotografujemy wlasnie w podczerwieni?? NIe rozumiem,odciecie podczerwieni bylo do tej pory polecane,dla zwiekszenia ilosci szczegolow dawanycy obrazow,a tym czsem...

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale czy ja dobrze rozumiem,ze uzywajac IR pass fotografujemy wlasnie w podczerwieni?? NIe rozumiem,odciecie podczerwieni bylo do tej pory polecane,dla zwiekszenia ilosci szczegolow dawanycy obrazow,a tym czsem...

Ale chyba w węższym paśmie, stąd ostrzej widać? Tylko, że to działa na Marsie i czasem na Jowiszu (z ir-cut wczoraj jowisz był beznadziejny, z ir pass coś wiecej było widać). Najgorzej z filtrów działa u mnie z TouCam VenusU - porażka!

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale chyba w węższym paśmie, stąd ostrzej widać? Tylko, że to działa na Marsie i czasem na Jowiszu (z ir-cut wczoraj jowisz był beznadziejny, z ir pass coś wiecej było widać). Najgorzej z filtrów działa u mnie z TouCam VenusU - porażka!

 

Wiesz nie koniecznie musi to byc wina filtra.

Prawdopodobnie twoj detektor jest slabo czuly na to pasmo, ktore pozostaje po przejsciu wiazki przez filtr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.