Skocz do zawartości

Opozycja Marsa 2007


OBERON RD

Rekomendowane odpowiedzi

Nie na Kanary nie wyjechałem ale dość mocno pracuję w ps przy moich fotkach, surówka oczywiście sporo się różni od efektu końcowego :). Nagrywam też sporą ilość avików, przy różnicy obrotu Marsa w stosunku do Ziemii ok 40 min. wpływ rotacji jest niewielki nawet przy godzinnym avikowaniu.

 

Co do kolorków to rzecz gustu, w tzw. oryginale z Hubbla marsik wyglada tak:

http://hubblesite.org/newscenter/archive/r...rmat/small_web/

 

Dzięki za miłe słowa :) teraz szykuję się na jakąś księżycową fotkę przy najbliższej okazji.

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astrokosmo, bez barlowa 2x, albo 3x to nie daleko nie pojedziesz w astrofoto planet. Mars jest bardzo jasny wiec mozna focić w dużej skali, a to podstawa maksymalnej rozdzielczosci, pod warunkiem że trafi sie odpowiedni seeing. Podobnie jak hanysiak czuje że podczas tej opozycji będa niezłe fotki, raczej nie w moim wykonaniu, ale zapowiedzi juz są w czyim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leszku oczywiście masz rację , ten mój mały Marsik to była dopiero pierwsza przymiarka do astrofoto planet nowym montem .

 

A jak to zrobiłem zobaczysz tu http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...7265&st=120

 

Właśnie wypożyczyłem w Delcie :notworthy: soczewkę Barlowa 3x Tele Vue , oraz soczewka Powermate 5x Tele Vue .

 

I zasadziłem się na balkonie na Marsa.

Jak pogoda dopisze zrobię fotki za ich pomocą i zamieszczę na forum.

 

Mam zamiar kupić jednego z nich -a może obydwa :rolleyes: , ale na razie chcę je przetestować w moim SCT, który będzie lepszy zobaczymy.

Pogoda nie rozpieszcza w Warszawie chmury , ale są lekko porwane więc jest nadzieja że ok 4:00 kiedy wychyli mi się z za rogu budynku Mars będzie dziura w chmurach i coś nakręcę.

 

Pogoda na najbliższe dni nie lepsza , ale mam je na kilka dni więc może coś z tego będzie.

 

Na razie tylko wizualnie po Warszawie lookałem ale obrazy były przyzwoite .

 

A mowa o tym

 

dBLW_3125_Barlow_3x.jpg

 

dPMT_5126_PowerMate_5x.jpg

 

pozdr Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda była fatalna , tym nie mniej coś tam nakręciłem i zamieszczam.

 

Myslę że to też kwestia dobrej kamerki , nagrania i obróbki a tego jeszcze muszę sie dłuuuuuuuugo uczyć :D

 

Nad ranem pogoda sie poprawiła i za pomocą obydwu soczewek obserwowałem wizualnie Marsa , Wenus i Księżyc.

Soczewki sprawiały się znakomicie i dawały rewelacyjne obrazy po mimo nie najlepszego seingu-warto je kupić obie :rolleyes:

 

0131b4cd02b390f4.jpg

 

aecee33bc1b01919.jpg

 

Zdjecia wykonane z Barlowem 3 x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miód na serce chłopaki , no a gratulacje od Leszka to już dla mnie zaszczyt (jak ten facet super foty robił to ja jeszcze tylko wzrokiem ogarniałem niebo :Salut: )

 

Hani masz rację ale to było moje dopiero 3 podejście do kamerki i jeszcze nie umiem wszystkiego dobrze ustawiać .

 

Postaram sie jeszcze coś wycisnąć z innego materiału , może coś wyjdzie.

 

i jeszcze tylko ciemne tło to lepiej wygląda.

 

2dbdb601fd7a06a1.jpg

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leszku oczywiście masz rację , ten mój mały Marsik to była dopiero pierwsza przymiarka do astrofoto planet nowym montem .

 

A jak to zrobiłem zobaczysz tu http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...7265&st=120

 

Właśnie wypożyczyłem w Delcie :notworthy: soczewkę Barlowa 3x Tele Vue , oraz soczewka Powermate 5x Tele Vue .

 

I zasadziłem się na balkonie na Marsa.

Jak pogoda dopisze zrobię fotki za ich pomocą i zamieszczę na forum.

 

Mam zamiar kupić jednego z nich -a może obydwa :rolleyes: , ale na razie chcę je przetestować w moim SCT, który będzie lepszy zobaczymy.

Pogoda nie rozpieszcza w Warszawie chmury , ale są lekko porwane więc jest nadzieja że ok 4:00 kiedy wychyli mi się z za rogu budynku Mars będzie dziura w chmurach i coś nakręcę.

 

Pogoda na najbliższe dni nie lepsza , ale mam je na kilka dni więc może coś z tego będzie.

 

Na razie tylko wizualnie po Warszawie lookałem ale obrazy były przyzwoite .

 

A mowa o tym

 

dBLW_3125_Barlow_3x.jpg

 

dPMT_5126_PowerMate_5x.jpg

 

pozdr Janusz

 

Gratuluję coraz lepszych fotek.

 

Co do sprzętu to odradzam szczerze barlowy 3 i 5x (miałem kiedyś takie ustrojstwo i to była porazka kolory jak przez tęczę.

 

Co do stosowania poweru przy nagrywaniu planetek to istnieje pewne kryterium (Nyuqista) wiążące rozdzielczośc telpa z wielkością pixela matrycy webcama (lub generalnie kazdego ccd).

Chodzi o to aby każdy "bit" informacji możliwy do uzyskania w takiej rozdzielczości jaką generuje nam teleskop znajdował się na 2 pixelach matrycy. Inaczej mówiąc-pixel matrycy powiniem być dwukrotnie mniejszy niż średnica dysku Airy uzyskanego na wyjściu naszego telpa. Są różne szkoły na ile można takie kryterium "przepowerować", na pewno jednak nie można uzyskiwac wielkosci dysku airy mniejszego niż zadaje kryterium.

 

Przy rozdzielczościach telpa rzędu 20cm 06-08" i wielkości pixela matrycy w typowych phillipsach stosowanie barlowów powyżej 2x ma sens tylko przy super-seeingu (raz do roku jak mamy farta) i bardzo jasnych obiektach. Generalnie ja robię fotki stosując przedłużkę pomiędzy barlowem (2x takahashi-polecam) a webcamem. Efekt jest lepszy niż przy stosowaniu barlowa rzędu x3 czy większych ponieważ i tak mam przekroczone kryterium powiększenia ale w kontekście dalszej obróbki obrazu wyrównywanie jest dokładniejsze (coś jak zastosowanie resamplingu w registax ale nie cyfrowo tylko w sposób "naturalny"-hehehe).

Tzn. lepiej nieco większy obraz ale nigdy za mały. Np. zastosowanie nagrywania avi (phillips toucam) bez żadnego barlowa przy telpie 20 cm powoduje że część informacji po prostu się traci, natomiast powerowanie powyżej kryterium nic nie daje poza ciemniejszym obrazem gdzie ta sama ilość informacji rozkłada się na większą ilośc pixeli w webcamie.

 

Sytuacja wygląda więc tak: Mamy matrycę phillipsa o w której (o ile dobrze pamiętam) pixel ma 5,6mikrometra. Mamy typowy telp 2000mm f/10 o rozdzielczości powiedzmy 0,6 arcsek. Powinniśmy więc uzyskać wielkość dysku Airy na wyjściu telpa o wymiarze średnicy rzędu 11,2 mikrometra co powoduje konieczność zastosowania barlowa x2 a nie x3 czy x5.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne za wyjaśnienie :notworthy: .

 

Co do Barlowa masz zdecydowaną rację , ćwiczyłem go z przedłużkami przez wiele lat :D i to nie tylko firmy U.

 

Rzeczywiście obraz można uzyskać dzięki nim dużo większy (w zależności od długosci przedłużki) w granicach rozsądku oczywiście , ale to naprawdę ma sens,choć wielu wyśmiewa ten pomysł - zwłaszcza gdy ma się jeden okular i Barlow (wersja dla mniej majętnych).

 

Ten Barlow 3x jest jakiś dziwnie długi (przedłużka ?) , śmiem twierdzić że to Barlow 2x z przedłużką.

 

Dobry Balow (droższy ) daje zdecydowanie lepsze obrazy od tych tańszych aberracja nie kumuluje sie tak jak w tańszych, i choć cena nie mała warto dozbierac i mieć coś porządnego na lata do wizuala i astrofoto.

 

pozdr Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Urobek z dzisiejszego ranka (5:30) SC10, barlow 3x, Logitech. Gwiazdy w ogóle nie migotały, seeing musiał być dobry, ale nie na balkonie. Widać północną czapę polarną, ciemną Syrtis Major i jasne owalne Hellas na skraju tarczy.

M101007KLMNO1.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.