Skocz do zawartości

Opozycja Marsa 2007


OBERON RD

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj na świtaniu około 4:30 zaliczylem pierwsze podejscie do Marsa w tym sezonie, ale tak jak na zdjeciu, w okularze też nie było widać prawie zadnych detali. Mała, mętna jajowata tarczka i tyle. Poczekam z foceniem do grudnia, o rozsądnej porze nocy.

M170907X.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie było robione z Ukrainy, tam Mars jest wyżej więc dlatego mogło być "łatwiej" ale i tak trzeba pogratulować niesamowitego skill'a.

Khmelnytskyi: 49°25′0″N 27°00′0″E

 

Edit:

Sprawdziłem współrzędne dla Opola i jest:

50°40′″N 17°56′″E więc nie jest to praktycznie żadna różnica w wysokości...

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj obudziłem się o 4:00. Na wschodzie widniała super-jasna Wenus, pare stopni niżej Saturn a znacznie wyżej Mars.

 

Oczywiscie obudziłem się dla tego ostatniego :D .

 

Im bliżej rana tym seeing był coraz lepszy. Obserwowałem w okularze 3,8mm Lanthanum z filtrem neodymowym i... niesamowite :blink:

 

Wczoraj gdy zobaczyłem zdjęcie z Ukrainy to wiedziałem czego szukać - czapy polarnej. I faktycznie! Widziałem cosik białego na połnocnym biegunie! :banan: Poza tym widziałem wyraźnie ciemniejszą plame :Beer: .

 

To jest kolejny znak nadchodzącej opozycji! :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje czapy.

 

Przed wczoraj obserwowałem Marsa z Piotrkiem (ubiegłoroczny zwycięzca OMSA) jego N 6" i strasznie pływał,ale to przez to,że planeta była na 15 st.,niestety po 0.00 musieliśmy zakończyć obserwacje.Widać jedynie było tarczkę,bodajże przy 80x i przebłyski fazy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucę moją fotkę z 20.09. Wgrałem do webcama stare oprogramowanie jednak ter tryb raw-mode to porażka. Seeing momentami ok 6-7/10. Mewlon po myciu obu luster i kolimacji (ufff 2 godz. zajęło mi kolimowanie...). Stakowanie 1460 klatek tym razem było z czego wybierać.

20092007.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę was, jak robicie zdjęcia Marsa to przynajmniej odwracajcie obraz :Boink::szczerbaty: ...

 

Widzę że na Marsie robi się już spokojnie. Rozpoznaję nawet niektóre ,,kształty'' takie jak Amazonis Planitia lub Lunae Planum... :banan:

 

Chciałbym sobie popatrzeć w wizualu lecz niestety ostatnie obserwacje doprowadziły mnie do choroby z której mam nadzieję, wyleczę się pod koniec tygodnia :Beer: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucę moją fotkę z 20.09. Wgrałem do webcama stare oprogramowanie jednak ter tryb raw-mode to porażka. Seeing momentami ok 6-7/10. Mewlon po myciu obu luster i kolimacji (ufff 2 godz. zajęło mi kolimowanie...). Stakowanie 1460 klatek tym razem było z czego wybierać.

 

Witaj Łysy.

 

A od kiedy to masz melona? Miałeś chyba jakiegoś SC?

Czy ten TAK to 210 czy może już 250?

 

Marsik wspaniały.

Może też się zbiorę i go upoluję.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Mizar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Łysy.

 

A od kiedy to masz melona? Miałeś chyba jakiegoś SC?

Czy ten TAK to 210 czy może już 250?

 

Marsik wspaniały.

Może też się zbiorę i go upoluję.

 

Pozdrawiam

 

 

Oj ja przeszedłem całą masę telpów, z katadioptryków miałem kiedyś intesa 150mm, mewlonika mam jakoś od 3 lat, to oczywiście 210mm większa 300-ka to koszt małego samochodu :(.

Mewlon jest zarąbistym telpem ale pod warunkiwm idealnej kolimacji i dobrego seeingu, jest niestety bardzo wrażliwy na te rzeczy. Tegoroczny Jowisz wiszący dość nisko był już bardzo trudny do focenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.