Jump to content

Astro Forum na Rysach


oskar
 Share

Recommended Posts

 • 1 year later...

Nie ma to jak wędrówki po Tatrach... Przepięknie szło się na Rysy od strony słowackiej. Pogoda dopisała, towarzystwo polsko - słowacko - węgierskie dotrzymywało kroku, każdy na swój sposób okazywał swój zachwyt nad pięknem gór. Cóż, wszystko co dobre, szybko się kończy...

Link to comment
Share on other sites

To prawda...nie ma to jak Tatry, też miałbym ochotę znowu je odwiedzić. A może Ktoś zorganizuje jakiś astrozlot w Tatrach ?

To do mnie? :D

Chyba astropiwozlot . :Beer: bo po północej stronie Tatr mamy kilka niedogodności:

1. Tatry ( i trochę nieba z południa zabierają)

2. Zakopane , tu LP rośnie jak na drożdżach.

 

Ale Niskie Tatry lub Słowacki Raj to prawie jak Bieszczady.

Link to comment
Share on other sites

To do mnie? :D

Chyba astropiwozlot . :Beer: bo po północej stronie Tatr mamy kilka niedogodności:

1. Tatry ( i trochę nieba z południa zabierają)

2. Zakopane , tu LP rośnie jak na drożdżach.

Ale Niskie Tatry lub Słowacki Raj to prawie jak Bieszczady.

Witaj Darek, przyznam, że jak pisałem wczorajszy post to nawet pomyślałem o Tobie...bo trudno było nie pomyśleć :rolleyes: Ale masz rację, że lepiej byłoby wybrać partię gór, które nie zasłaniałyby widoku z południowej strony.

Pozdrawiam !

Link to comment
Share on other sites

Na szczycie Rysów chciało się nacieszyć oko widokiem obu stron - słowackiej i polskiej.Słowacka - miodzio, widoki dech zapierające! Niestety aura pogodowa stronie polskiej zrobiła psikusa i nie nacieszyła moich oczu pięknem polskich Tatr, ale mimo wszystko wypad był bardzo udany, szło się naprawdę lajtowo. Polecam!

Link to comment
Share on other sites

Cóż, wysokość imponująca :Salut:

Ciekawi mnie, jak są zorganizowane alpejskie szlaki dla zwykłych turystów.

Tatrzańskie, po polskiej stronie, wymagają natychmiastowej naprawy, ciężko bowiem się wchodzi na niektóre szczyty.

Alpy jeszcze przede mną, tylko nie wiem czy sił starczy, a czas leci...

Link to comment
Share on other sites

Tatrzańskie, po polskiej stronie, wymagają natychmiastowej naprawy, ciężko bowiem się wchodzi na niektóre szczyty.

Gdzie? :blink: U nas chyba tylko Trzydniowiański przez Krowi Żleb jest na tyle upierdliwy, że można powiedzieć że wymaga naprawy... No i na Słowacji Lodowa Przełęcz, ale już chyba w tym roku się za to wzięli i cośtam jest umocnione.

Link to comment
Share on other sites

Moje odczucia są zupełnie inne, być może mam większe wymagania. Dla przykładu wejście na Wrota Chałubińskiego - końcówka koszmarna, coraz bardziej stromo, a kamienie prawie że wbite i wyślizgane.

Kolejny - Giewont - pozostawiam bez komentarza. Zawrat - od strony Hali Gąsienicowej - niski wzrost utrudnia uchwycenia wyżej umocowanych sztucznych udogodnień - ktoś musi podać rękę, podsadzić.

A poza tym kocham te nasze Taterki...

Link to comment
Share on other sites

Nie są w ogóle zorganizowane. Polskie oznaczenia szlaków powinny być wzorem... W Alpach idziesz tam, gdzie jest wydeptana ścieżka.

 

Niezawsze. W okresie zimowym , część (fragmenty ) tras sa oznakowane tyczkami z flagami niebiesko - czerwonymi. Stare szlaki alpejskie mogą też miec na pewnych odcinkach kopczyki kamienne i czarne sfastyki ( to jeszcze z okresu przed faszystów, kiedy ten znak symbolizował różę wiatrów).

 

Mówie tylko o Szwajcarii.

 

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

W Austrii w okolicach Dachstein Tauern gdzie byłem w zeszłym roku szlaki są oznakowane perfekcyjnie. Dokładnie to samo widziałem teraz w Szwajcarii. Zresztą tam drogi są poprowadzone na tyle logicznie, że oznakowanie szlaku nie jest potrzebne, natomiast na każdym rozdrożu natychmiast znajduje się czytelna informacja o dalszych kierunkach trasy.

Link to comment
Share on other sites

Wniosek z tego, że każdy ma swoje doświadczenia i nie należy polegać na jednej opinii, bo widać, że bywa różnie. Tak też myślę, że zależy to od kraju, popularności szlaku, częstotliwości korzystania z danej trasy, od skali trudności wejścia na jakiś szczyt - to jest oczywiste. Ciekawe, jak to jest u Niemców?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 44 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.