Skocz do zawartości

dozbrajanie Rubinara 10/1000 w okulary - co radzicie?


mateush

Rekomendowane odpowiedzi

Mam "łysego" Rubinara.

Miałem taki plan - pojechać do Pana Janusza i kupić następujące akcesoria:

- diagonal dwucalowy

- RKE 2" 40mm

- Plossl 15mm Soligora

- DWUCALOWY Barlow 2x (żeby współpracował z obydwoma okularami)

 

 

Jak się okazało, dwucalowy barlow nie współpracóje z diagonalem. Ale właściwie dlaczego nie współpracuje? Nie rozumiem....

Na razie wziąłem mniejszego barlowa, w obudowie 1,25". Ale nie wiem, czy dobrze zrobilem... Zwłaszcza, ze maksymalne powiększenie z przeogniskowanym Rubinarem (do ok. 1400mm), 15-tką, barlowem 2x będzie wynosiło ok. 187x. Wydaje mi się, że to troche za dużo jak na Rubinara, nie sądzicie??

 

A może lepiej wstawić po prostu tego dwucalowego barlowa przed diagonala?? Jest to możliwe?? Wtedy ten diagonal zwiększyłby krotność barlowa do około 2,5 (poprawcie mnie, jeśli się mylę) i może mógłbym po prostu stosować 26-cio milimetrowy RKE?? Z moich obliczeń wynika, ze taki układ dałby powiększenie ok. 135x. Mniej więcej przy takim powiększeniu oglądałem wczoraj Marsa - wyglądał całkiem fajnie (zdaje mi się, że dużo lepiej niż przy 187x). Na dodatek taki układ miałby jeszcze bardzo fajne pole widzenia.

 

Z drugiej strony słyszałem, że ten dwucalowy barlow jest spory... Czy nie lepiej by było użyć telekonwertera?? Co jest lepsze?? telekonwerter, czy barlow??

 

heh... trochę się rozpisałem.. mam nadzieje, ze wszystko jest zrozumiale :)

 

Z góry dziękuję za pomoc!

 

mateush

 

Acha, i jeszcze jedno: na wszystko chcialem wydac 8... nooo.. max 9 stów, tak że na lantana mnie chyba nie stać :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój rubinar leży w szafie, czeka na lepsze czasy.

Obserwowałem Księżyc z telekonwerterem 2x przez Zenita- obraz kiepski

spowodowany matówką w aparacie.

Istnieją dwa typy telekonwerterów 2x rosyjskich - z MC i bez MC , ten pierwszy (chyba jest lepszy), kupiłem w komisie foto za 70 zł.

Jeżeli twój rubinar ma wydłużoną ogniskową, napisz jak to wykonać,

lub kto to może zrobić.

POZDR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barlow wizualny 2" ma za długą ogniskową i wszedłby w soczewki korektora Rubinarka i dlatego nie da się ich ze sobą pożenić, no przynajmniej normalnie nie da ale ze złączką kątową 2" to mam pewien iście diabelski pomysł tylko muszą go najpierw sprawdzić :twisted: :twisted: :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuje MTO 1000/10 z okularami Celestrona 6mm i 25 mm (oba Ploessle) i jest to miła kombinacja: 6mm daje duże, przyjemne powiększenie do planet, gw. podwójnych i księżyca, 25mmm to okular do DS - gromady i mgławice.

Powoli mam jednak ochotę na dłuższy okular - aby dostać mniejsze powiekszenie i większe pole widzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RKE 26 i SP 26mm mają podobne parametry jakości obrazu z Newtonem ale RKE ma większe pole widzenia i tutaj wygrywa z SP w oprawie 1,25" 8)

Do planet mimo wszstko najlepsze są Lantany bo pomimo najkrótszych ogniskowych typu 3,8 5,2 czy 7,5mm mają wszystkie duże oddalenie źrenicy na 20mm i duże soczewki oczne, co zapewnia wysoki komfort obserwacji i pełną korekcję obrazu od krawędzi do krawędzi ich ostrych jak żyleta diafragm i kontrastowych szkieł z doskonałymi warstwami MC 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeeeeeeee, przerobić Rubinara nie tak łatwo.

Mateush to co Ty masz przetoczonego tubusa od Rubinara ?

Inaczej to się przeogniskować go nie da !

-----------------------------------------------

A mnie wcale nie przeszkadza niemożliwość przeognikowania Rubinara. Mam złączkę prostą i to wystarczy. W dodatku ponoć po przeogniskowaniu MTO pojawia się jakaś aberracja sferyczna.

-----------------------------------------------

Rubinarek a Ty co ? Bierz się za swego Rubinarka !

Kupuj złączkę prostą ok. 40 zł i do tego jakiś prosty okular długoogniskowy. Twój telekonwerter 2x da wieksze powiększenie.

-----------------------------------------------

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie opłaca się inwestować w nowego MTO lub Rubinara. Tylko jeśli masz już w domu ten sprzęt od lat lub urzywałeś go do fotografii klasycznej. A i w tym przypadku nie bardzo się to opłaca. No może tylko jakiemuś młodemu, bez kasy astronomowi.

 

Nowy obiektyw kosztuje - ponad 800 zł.

Do tego trzeba statyw - 300-500 zł.

Złączki, nasadki kątowe - ok. 200 zł.

Szukacz - 160-300 zł.

Barlow - 100 zł.

Okulary ze 3 sztuki - od 300 zł Plossle do ponad 1000 za te lepsze.

 

W sumie wychodzi minimalnie: ok. 1850 zł.

 

Czyli jak za takie małe lusterko to o wiele za dużo PLN-ów.

Razem stwierdziliśmy to z Leszkiem Jedrzejewskim - "nie opłaca się !"

Stanowczo polecam dobsa z lustrem 170-200 mm. Za te ok. 1800 była do niedawna dostępna Synta Sky Watcher 200/1200.

 

Ja mam Rubinara przejściowo, bo i tak zbieram na Syntę. Mój zestaw był używany dlatego wyniósł dużo, dużo mniej niż za nowy. Choć jestem z niego dość zadowolony (oprócz zastosowania do planet), to jednak nie polecam go raczej do astro. Lepiej patrzeć w duże teleskopy kolegów na zlotach w górach, jak się nie ma kasy. A za te kilkaset zł kupić większą lornetkę.

 

pozdrawiam

Perseusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale tylko jeśli kupi cały zestaw u Pana.

Bo jeśli ma już sam obiektyw nowy to osobne dokupywanie części jest już drogo. A te 1515 zł to i tak za dużo jak na tak małe lustro, jeśli można mieć za niewiele więcej lustro 8 cali. Ale jak kto lubi mobilność to będzie miał teleskop z obiektywu foto. :idea:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam wcale przetoczonej rury! Normalnie sie go dalo przeogniskowac, po uprzednim rozłożeniu na części pierwsze (dosłownie!!). Wyjęcie jednego pierścienia blokującego załatwiło sprawę. Zresztą, nie wiem, czy bym sam dał radę to zrobic... Dziesiątki śrubek poukrywanych w przeróżnych miejscach - makabra.

 

Ale owszem, słyszałem, ze niektórych rubinarów nie da sie przeogniskować - po prostu nie starcza im gwintu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to prawda, statystycznie co druga sztuka nie chce się przeogniskować do pracy z nasadką kątową.

Z tą śladową aberracją sferyczną po przeogniskowaniu też jest różnie bo czesem sam obiektyw jest niedokorygowany lub przekorygowany minimalnie i przeogniskowanie do nasadki może dokorygować jego aberrację lub przekorygować i to już jest absolutna loteria :roll:

Perseuszu nie zapomina o wielkich zaletach MTO czy rubinatra jak jego rozmiary i możliwosci transportowe, polataj sobie na Canary np z 200mm newtonem hi hi to zobaczysz co z niego zostanie po trancporcie w luku bagażowym a MTO można wziąść na bagaż podręczny i mieć cały czas pod czujną kontrolą 8)

To właśnie jego kompaktowa budowa i zwarta konstrukcja decydują o jego popularności wśród podróżujących często obserwatorów 8)

Poza tym MTO ma jeszcze bardzo cenną funkcję pierwotną dobrego teleobiektywu, niezastapionego przy foceniu zaćmień złączeń czy i nnych ciekawych odległych widoków jak wschody czy zachody Słońca lub Księżyca 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co druga sztuka nie chce się przeogniskować do pracy z nasadką kątową ?

O kurcze. To to rzeczywiście loteria. Ciekaw jestem czy Mój egzemplarz przyniósł by Mi szczęście w tej loterii.

 

Fajnie że jest jakaś nadzieja na wyjęcie jednego pierścienia blokującego z obiektywu, co pozwoli może, na przeogniskowanie Rubinara.

 

Co do zalet tego typu sprzętu, to napisałem już wyżej: "...Ale jak kto lubi mobilność to będzie miał teleskop z obiektywu foto."

 

Na Canary to zestaw z MTO/Rubinar wyjdzie taniej. Bo bez ciężkiego statywu. Tylko same mocowanie z ruchomą głowicą i imadełkiem przykręcanym do stołu, ławki czy poręczy. Ale jak na wakacje to najlepiej tylko lornetkę brać. Chyba że ktos jest fanatykiem teleskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze. A możesz mi podać przepis co, gdzie i kiedy rozkręcić w Rubinarze żeby go przeogniskować. Gdzie się znajduje ten pierścień blokujący. Może jakiś rysunek, schemat budowy ?

 

Rubinara chyba nie trzeba kompletnie rozbierać na czynniki pierwsze. Tak Mi to wygląda, że np. część tubusa z meniskiem jest odkecana i zablokowana maleńką śróbką. To te 3 cm końca tubusa. Czy mam rację ?

 

Proszę napisz jak to zrobić po kolej dokładnie.

Może Janusz P. też coś dodasz.

 

:idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale plizzzz ! :(:):D :roll: :wink:

 

Proszę Panie Januszu napisać jak to sie robi dokładnie. Na jakimś rysunku może.

 

Przynajmniej bym wiedział jak to jest trudne. A w najgorszym wypadku to prześle do Pana żeby Mi to poskładać do kupy, jak nie uda Mi się złożyć samemu.

 

Proszę :oops::Cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hu hu, składanie po kliencie z reklamówki luzem niepotrzebnie rozebranych części to nie jest to co Misie lubią najbardziej i sporo kosztuje :wink:

Nie lubie sam robić z Rubinarem bo jest paskudny w serwisie i strasznie czasochłonny i dlatego też nie polecam tobie jego samodzielnego rozbierania, naprwdę nie rób tego jak naprawdę nie musisz :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.