Skocz do zawartości

Synta 200/1200 Dob. - Zdjęcia teleskopu


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak obiecalem, wrzucam tu zdjecia z pierwszej sesji testowej Synty 200/1200. Autorem zdjec jest Andrzej "Lysy".

 

Cala recenzje teleskopu znajdziecie tu:

http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic.php?t=1669

 

1.jpg

Po lewej widoczny Intes MK66 - MaksutovCassegrain Andrzeja. Po prawej widoczna "aparatura badawczo/pomiarowo/rejestracyjna. To zielone to oczywiscie product placement - za reklame dostalismy kupe $ ;)

 

2.jpg

Tu widac obydwa sprzeciki i "operatora" w mojej skromnej osobie. Ta z lewej to oczywiscie nasza bohaterka - SYNTA 200/1200

 

3.jpg

Tu widzimy rownolegle stanowisko badawcze - Vixen FL102 APO razem z wlascicielem - Crocodile. Tak, to ten niski czlowiek ;) Na innym zdjeciu przekonacie sie, jaka malutka jest ta synta - oczywiscie przy Krokodylu...

 

4.jpg

Ooo, tu lepiej widac Vixena - no i wlasciciela... Nie wiem, co tam na niebie zobaczylem? A moze cos w oknie Andrzeja domu...? ;)

 

5.jpg

No i tu widzimy prawdziwa wielkosc Synty. Musimy tylko wziac poprawke na Crocodile - pewnie ze 200 cm!

 

6.jpg

Zlozony montaz Dobsona, ktory jest w zestawie z Synta 200/1200. Widoczna polka na okulary oraz bardzo przydatna raczka do noszenia tego dosyc ciezkiego montazu.

 

7.jpg

Wewnetrzna strona tubusa - widac pajak i mala obstrukcje

 

8.jpg

Sruby, ktorymi mozna bardzo dokladnie wyjustowac lusterko wtorne. Zwroccie uwage na cienkie blaszki pajaka, ktore przy rozogniskowanej gwiezdzie praktycznie nie sa widoczne (!)

 

9.jpg

Szukacz i wyciag

 

11.jpg

To wlasnie na tym zaczepiony jest tubus w montazu dobsona. Widoczna podkladka, ktora ma na celu usprawnic tarcie w trakcie nachylania tuby.

 

12.jpg

Wyciag w calej krasie. Drobny lifting i moze byc naprawde przyzwoicie. Jak widac, teleskop sprawia bardzo przyjemne wrazenie.

 

13.jpg

Sruba do regulacji pajaka

 

14.jpg

Zestaw standardowych okularow. TAK! Ten Nagler 12mm jest w zestawie!!! ...zartowalem :( - on drozszy od calego teleskopu :)

 

15.jpg

Tylna czesc lustra jest praktycznie na wierzchu. To jednak jest zaleta - dzieki temy lustro bardzo szybko dostosowuje sie do temperatury otoczenia. Dookola widoczne sruby sluzace do kolimacji lustra glownego.

 

16.jpg

Synta w 2 przenosnych czesciach...

 

17.jpg

...oraz po zlozeniu! I tak to wlasnie wyglada w pracy :)

 

[/img]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pająk to przypomina tego od Tała. Wykonanie całości wygląda na w miarę sensowne, ale chyba najgorzej to z tym wyciągiem, nie wiem jak w pracy ale przypomina mi wyciąg Optisana - a ruszałem tym w jakimś sklepie :Cry: - może trzeba będzie zliftingować w Astrokraku.

A co to za "dziura" nad napisem Sky-Watcher?

 

Panowie, a czym smarowaliście po lusterku :P - bo takie jakieś pomazane!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wyciagu wystarczy wymienic te "gowniane" tasiemki po ktorych sie on suwa! Jakies teflonowe podkladki zalatwia sprawa na cacy. Poza tym dzisiaj przyuwazylem, ze jedak jest regulacja docisku pracy wyciagu. Wczesniej jakos to nam umknelo :shock: :?

 

Poza tym - nie jest taki zly jak go tu maluja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko Emde, dziura to czarna dziura-środek rysunku galaktyki na tubusie, nie na wylot-zapewniam :D:D:D

Wyciąg owszem jest taki sobie-ma pewne luzy, pisałem o tym. Jednak jest wykonany w całości z metalu, oprócz tych kółem do kręcenia-to marny plastik. Lustro zaparowało nam przy wniesieniu z dworu do pomieszczenia.

Dywan był piękny i modny jakies 15 lat temu, ale dzięki za uznanie :roll:

Marzy mi się tu wyciąg z elektrofocusem...

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty - jaka dziura? Gdzie? Przeciez to element graficzny logotypu Sky-Watcher. Teraz patrze i faktycznie na tej fotce wyglada jak rana postrzalowa

... no nie! jak już się nie wstawi emotikona :wink: - to wy już na żartach się nie poznajecie! :wink:

Troche nam sie naparowalo

...kucharze :wink: :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, te dwa zielone, ale 0,66 to dzisiaj spożyłem :wink: , ale zielonych nikt mi za to nie oferował, a wręcz przeciwnie, ja musiałem zapłacić :( . Co do Synty prezentuje się oki, a wizualnie ten montaż Dobsona jest ładnie wykonany. Ten Naglerek 12mm to brakujące mi ogniwo, szkoda, że w zestawie go nie dają :slon: . Co do wyciągu to chyba nie problem, bo jakby nie było można u Janusza wymienić, lub podregulować. Vixen wspaniały - nic dodać, nic ująć :!: . Jednak "big" jest Crocodile :!: Jak ja będę z nim rozmawiał, gdy się spotkamy :?: . Mam tylko 170cm. Janusz, proszę o montaż dla mnie :Loveit: :hello2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teleskop rzeczywiście prezentuje się bardzo fajnie. Dwie z trzech osób uczestniczących w jego testowaniu już się zaraziło i nabyło. U mnie choroba rozwija się trochę wolniej, ale też chyba nie dam rady się powstrzymać.

 

Co do wzrostu, to mam niewiele, jedynie 6 stóp i 5,5 cala. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra chłopy wracamy do tematu !!!

 

Patrząc na fotki (dobra robota) widzę że wyciąg, tubus i jego zakończenia wyszły z tej samej fabryki co Soligorki, pająk też jest bardzo, bardzo podobny.

 

Na prędce podaje sposób na kasowanie luzów w wyciągu Synty, trzeba go delikatnie rozebrać i odkleić dwa ślizgowe paski na przeciw zębatki a następnie podkleić dobrą taśma dwustronnie lepiacą oba paski i zamontować ponownie w tych samych miejscach, jeśli jeszcze jest luz operację powtórzyć z paskami ślizgowymi przy zębatce i tak nawet można do 3 warstw dwulepa byle równomiernie pod wszystkie paski aż skasujemy zbedne luzy bez obawy o dalsze konsekwencje w pracy wyciągu.

Prze ostatnim złożeniem tuleję wyciągu z odkeconą zębatką trzeba przetrzeć szmatką z benzyną ekstarakcyjną aby usunać z niej tłuste i meczaniczne zanieczyszczenia bo inaczej porysują potem gładź tulei !!!

Mam jeszcze kilka propozycji do sprawdzenia:

 

Puknąć palcem w tubus koło wyciągu z boki i od spodu i zobaczyć ile sekund wygasają drgania przy tubusie skierowanym 45* nad horyzont 8)

To dobry test na sztywność i jakość statywu bo przekłada się to bezpośrednio na komfort obserwacji 8)

 

Punktacja:

 

ponizej 1 sekundy super wynik 10 pk

do 2 sekund bardzo dobry wynik 8 pk

do 4 sekund przecietny wynik 6 pk

do 6 sekund słaby wynik 4 pk

do 8 sekund lepiej nie mówić 2 pk

Powyżej 10 sekund No comments 0 pk

 

Sprawdzić odporność na drgania skrętne, czy teleskop nie ma zwyczaju cofania po naprowadzeniu go w azymucie na obiekt przy sporym powiększeniu rzędu 100x.

 

Jak widzę testowaliśce je Webem więc czekamy na testowe ale błagam surowe fotki z badanych sprzętów, obrazy planet i obrazy dyfrakcyjne gwiazd w ognisku i za i przed ogniskiem koniecznie tyle samo :lol::lol::lol:

Nie widzę także czy teleskop ma nóżki i możliwość regulacji poziomu choćby jedną nóżką regulacyjną ???

 

Pojawi sie tu lub już pojawił zapewne i został pominięty problem wyważania teleskopu po włożeniu w wyciąg choćby dużego Naglera czy korpusu aparatu lub kamery, czy już się z tym zetknęliście i czy jakoś sobie z tym radzicie???

 

Nie powiem design tego Dobsonika mi się dość nawet podoba ale nie podoba mi się sposób zamocowania czopów bo powoduje powstanie sily gnącej boczną płytę montażu zamiast jak normalnie w Dobsonie tubus czopami powinien ją dociskać od góry po osi materiału na co taki materiał jest co najmniej o rząd wielkości bardziej wytrzymały :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mocowania zarówno czopów jak i szukacza sa wzmacniane od wewnątrz dodatkowymi elamentami balchy. Sama blacha tubusa wydaje mi się dośc gruba. Sprawdzę jaką ma grubość po odkręceniu pierścieni końcowych (daję je do malarni proszkowej).

 

Nie ma żadnych problemów z opuszczanie się tubusa po założeniu ciężkich okularów ( a nawet przy łlugim fotowizualnym barlowie). Ja mam zastrzeżenia tylko do pracy obrotu wokół osi pionowej-za ciężko.

 

Webcam przy tym telpie jest wyzwaniem bez napędu, w dodatku krótka ogniskowa powoduje konieczność stosowania dużych (może 3-4X) barlowów, które często wnoszą abberacje chromatyczne i walą po kontraście. To nie jest cassegrein czy maksutov, gdzie wkłada się webcama na goło i wszystko jest ok. Bez napędu (śledzenia) to walka z wiatrakami. Oczywiście będę walczył.

 

Co do wykonania dobsa-standart nic nadzwyczajnego, ta półeczka jest prsydatna i porządna (ebonit) rączka do przenoszenia. Płyty wykończone jakąś okleiną, mozna ewentualnie wymienić na jakiś twardy plastik może, nie wiem.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widzę testowaliśce je Webem więc czekamy na testowe ale błagam surowe fotki z badanych sprzętów

 

Na Boga, Janusz, co Ci po surowych klatkach? Uparłes sie na nie strasznie, ale niestety nie wiele one wniosą do oceny sprzętu na odległość. Obrazy planet można porównać tylko wizualnie. Pojedyncze klatki są zmasakrowane przez wpływy atmosfery, napewno wiesz o tym doskonale.

 

Nawet wybrane najlepsze klatki nie wiele Ci pomogą, bo musiała by pod nimi być informacja o rzetelnie zmierzonym seeingu. Nie wystarczy przeciez określić np. "seeing słaby" czy "seeing na moje oko 4/10", bo takie oceny są mniej lub bardziej subiektywne :(

 

Pojedyncze klatki dadzą jedynie bardzo pobieżne rozeznanie czy sprzęt jest słaby czy dobry. A że jest dobry to już wiemy, dlatego nic nowego klatki nie wniosą :(

 

pozdro

Małek

 

PS. Ja czekam na gwiazdy podwójne i opis lub fotki ze startestu. Poza tym, jesli macie możliwosc fajnie bylo by go zawiesic na jakimś montażu z prowadzeniem i dopiero na nim bawić się w fotkowanie planet, dla zaspokojenia ciekawosci o planetarnych mozliwosciach tego telepa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Startest został zrobiony na epsilonach w sensie rozdzielczości oraz na Kapelli w sensie krążków. Krążki wyglądają moim zdaniem dobrze, są okrągłe za i przed ogniskiem. Najwazniejsza rzecz- "echo" od obudowy lusterka wtórnego jest dość małe. Również krzyż będący zmorą dla jasnych obiektów jest widoczny jedynie na jasnych gwiazdach jako cieniutki ostry krzyż b.jasny-coś ala efektu obrazu żarówki w ddr-owskich musicalach :lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.