Skocz do zawartości

Nasadka kątowa 45 stopni


Merak

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś zna jakiś powód teoretyczny czy doświadczalny, dla którego d o b r a nasadka kątowa 45* (pryzmat Amiciego) [np. William Optics - nasadka kątowa 2" (45 st.)] mogłaby być gorsza - pod względem optycznym i do astrozastosowań - niż porównywalna cenowo nasadka 90*, [np. William Optics - dielektyczna nasadka kątowa 2"]?

 

Pomijając inne sprawy, jak np. trochę wygodniejszą pozycję do astroobserwacji przy 90*, zaleta nasadki 45* jest oczywista. Dlatego interesuje mnie, czy jakoś nie degraduje ona jakości optycznej "z założenia", tj. z racji swojej konstrukcji, praw optyki etc.

 

Przy pobieżnym szukaniu nie znalazłem prawie nic na ten temat poza enigmatyczną odpowiedzią Lemarca do innego wątku:

"... Nasadka kątowa 45 stopni daje obraz prosty rzeczywisty, ale przy dużych powiększeniach jakość obrazu może nie być najlepsza. Można sprawdzić w sklepie."

Przypuszczam że tu chodziło tylko o degradację związaną z gorszą jakością wykonania, a nie o konstrukcyjną wyższość jednej nad drugą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powody teoretyczne, ktrore na szybko przyszly mi do glowy:

- dodatkowe dwie granice powietrze-szklo, powodujace spadek transmisji,

- dyspersja, czyli aberracja chromatyczna dla obiektow pozaosiowych.

Czy zatem w kontrukcji Amiciego jest więcej elemetów i powierzchni granicznych?

 

Znalazłem jeszcze coś nt. ale już nie zacytuję tylko powiem własnymi słowami (bo mnie jeszcze ktoś oskarży o plagiat):

Pryzmat Amiciego (dachowy) jest bardzo wymagający technologicznie i nie wykonany należycie wykazuje astygmatyzm. Ponadto (o ile dobrze zrozumiałem) sam pryzmat nie załatwia jeszcze sprawy i dodatkowo zawiera układ odwracający, budowany na ogół z szeregu pryzmatów skręconych względem siebie o kąt 90*. Jak rozumiem to by były te dodatkowe powierzchni o których wspomniał misiekc...?

 

Oczywiście najlepiej jak na drodze sygnału jest jak najmniej przetworników za to jak najlepszej jakości. Tak w optyce jak w muzyce. Chyba więc jednak kątówka 90* maksymalizuje jakość. Choć nie zdziwiłbym się jeśli kątówka WO 45* za ca' 8 stów będzie lepsza od S-W 90* zapołowę czy 1/3 tej ceny. Ale pewnie gorsza od dielektrycznej WO 90*. Szkoda że więcej pytań niż odpowiedzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może to rozwieje Twoje wątpliwości: http://wwwnt.if.pwr.wroc.pl/kwazar/mtk2/fi...2/zjawisko.html

 

chodzi o to że w pryzmacie, oprócz wewnętrzego odbicia, analogicznego do odbicia od lustra, następuje jeszcze przejście światła przez granice dwóch ośrodków, czyli najpierw "wejście" promienia "do pryzmatu", całkowite odbicie wewnętrzne i "wyjście światła z pryzmatu", ale raz, że na granicy dwóch ośrodków następuje załamanie promieni, to jeszcze z różnym katem w zależności od długości fali - efekt aberracji chromatycznej

a dwa, że światło padając na płaszczyznę pryzmatu "całkowicie w niego weszło" i "całkowicie z niego wyszło" tzn bez strat - stąd np. stosowanie powłok antyrefleksyjnych na powierzchniach pryzmatu

 

i o ile mozna mówić, żeby światło przechodząc przez soczewkę/obiektyw mniej traci niż odbite od lustra, to o tyle pryzmat działa tak, jakby połączenie zjawisk następujacych przy przejściu przez soczewkę (chodzi o wady) i odbicia od lustra, tak mi się przynajmniej wydaje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie... nie rozwiało i dlatego pytałem nadal :rolleyes:

 

Nie bardzo rozumiem dlaczego opisane wady mają dotyczyć tylko pryzmatu w kątówce 45*, a pryzmat w 90* miałby być od nich wolny? Ale też nie wiem co tak naprawdę tkwi w środku komercyjnej kątówki. A poglądowy/ideowy rysunek na cytowanej stronie (mam nadzieję że to nie plagiat? :Boink: ) to może nie być całkiem to samo co naprawdę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kątówce 45* siedzi pryzmat w ktorym następuje trzykrotne wewnętrzne odbicie nim wiązka wyjdzie na zewnątrz. Jeśli szkło ma jakieś nieciągłości strukturalne, to wiązka przechodząca kilkakrotnie przez taki ośrodek ulega ich wpływowi ze stratą jakości obrazu.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.