Skocz do zawartości

UHC-S vs. Veil - pierwsze starcie


Grodlife

Rekomendowane odpowiedzi

Przedwczoraj (15.06.07) zrobiłem małe zakupy w Delta Optical - wszedłem do działu ,,filtry'' i zamówiłem z dawna upragniony filtr UHC-S firmy Baader Planetarium.

Tutaj znowu dowody uznania dla DO, ponieważ filtr zamówiłem o godzinie 13:32 a 5 minut póżniej już miałem wiadomość o nadaniu paczki - od wczoraj (16.06.07), mam filtr w swoich rękach...

 

Pare fotek:

 

9f6c3cce45b697f3m.jpg

219ea34e6c7a5575m.jpg

1ee61a93ce9a71e5m.jpg

7b7d1981dbcae2e4m.jpg

1305293d19177235m.jpg

 

Na niebie chmurwy, a tak bardzo chciałem przetestować filtr na Veilu (!).

 

Godzina 21:10... Wnioskuję że seeing jest fatalny, najwyżej 2/5. Wenus faluje, Saturn faluje a nieopodal obłoczki srebrzyste :helo: . Niebo na południu i na wschodzie zachmurwione.

 

Godzina 23:30... WIDAĆ ŁABĘDZIA!!! MAM OKIENKO!!! :banan:

Szybkie przykręcenie filtra do TS WA 32mm (chmurwy zbliżają sie do okienka, każda sekunda jest cenna), wpakowanie do wyciągu, namierzenie na miejsce gdzie powinien być Palec Boży i... ttaaaak, widze! Gwiazda 52 Cygni bardzo przeszkadzała ale bez trudu dostrzegłem kształt ,,palca''. Przesunąłem tubus troche na zachód (O Boże, zaraz dopadną mnie chmurwy) i ujrzałem najwyraźniejszą część Veila - Mgławice Sieciową. CUD, MIÓD! Wyraźny kształt, zdecydowanie lepiej widoczny niż w przypadku poprzedniej mgiełki. Chwilke wpatrywałem się z ubogim niedowierzaniem (jak mogłem to wcześniej przegapić? :szczerbaty: ) gdy zobaczyłem że nagle wszystko przkryła gruba wartswa chmur, z których dodatkowo błyskało :burza: . Spakowałem manatki i do domu. Szkoda że nie ujrzałem Trójkąta Pickeringa ale gdy tylko będzie piękna pogoda ruszę w niezapomnianą podróż po Veilu - odtąd moim ulubionym obiekcie Deep Sky...

 

CDN... :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fajny filtr, ja co prawda obserwowałem Veila w większym powiększeniu , ale też zrobił na mnie wrażenie. Filtr znacznie przyciemnia tło w Syncie 10 ładnie to wyglądało a i w ósemce też niczego sobie. Obserwowałem okolice 52 Cygni parę dni temu i wyraźnie widoczna była ładna smuga. Jednak z uwagi na białe noce to nie jest najlepszy moment na obserwacje takich mgławic.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie piszcie takich rzeczy o tym filtrze, bo portfel mam pusty :Boink::Boink: .

dobrych warunków i gratulacje...

 

ps. oczywiscie żartowałem i proszę o tescik do działu testów. KONIECZNIE!

 

Przy Veilu lepiej spisałby się O-III ale kupiłem UHC-S z myślą o jeszcze innych mgławicach.

 

W zasadzie prawie cały Łabędź to gwiazdozbiór spod znaku O-III :D

 

Już sie nie moge doczekać zimy... M42, M1 i wiele, wiele innych czeka na posmakowanie mojego nowego ssskarbu B) .

 

A jeśli chodzi o test to da się zrobić. Niech no trafię na dobre warunki :lol:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...zrobiłem małe zakupy w Delta Optical - wszedłem do działu ,,filtry'' i zamówiłem z dawna upragniony filtr UHC-S firmy Baader Planetarium...

Ja też od pewnego czasu zastanawiam się nad tym filtrem do mojego Celestrona 80ED. Czy ktoś z Was używa UHC-S do małego refraktora ED...czy jego zakup ma sens przy tak niewielkiej aperturze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie piszcie takich rzeczy o tym filtrze, bo portfel mam pusty :Boink::Boink: .

dobrych warunków i gratulacje...

 

 

No to żeby cię pogrążyć ostatecznie w odmętach rozpaczy, powiem jeszcze że zamówiłem Filtr Baader Neodynium Moon&Skyglow :Beer:

 

To jeszcze jeden popularny i niedrogi dopalacz obrazu, ten jednak skierowany jest na księżyc i planety.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jestem pogrążony :blink: .

 

 

Wiem, że go testowano w A-NOCACH, ale tak miło poczytać ocen innych wprost z pole obserwacji. Takich subiektywnych i zrobionych konkretnym sprzętem. :D

 

 

dobrych warunków!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tydzień temu dane mi było popatrzeć przez Maka127 i OIII to co zobaczyłem poprostu mnie rozwaliło. Wyciągnięty przez Krzysztofa_G oglądałem M27 w lesie miejskim. poprostu lincz. jeżeli można powiedzieć, że M27 świeci to własnie świeciła :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tydzień temu dane mi było popatrzeć przez Maka127 i OIII to co zobaczyłem poprostu mnie rozwaliło. Wyciągnięty przez Krzysztofa_G oglądałem M27 w lesie miejskim. poprostu lincz. jeżeli można powiedzieć, że M27 świeci to własnie świeciła :)

 

Nie! No mam pustą sakiewkę, na okulary wydałem.... :Boink::Boink: Litości Panowie! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy Veil będzie osiągalny przez lornetę 20x80? Próbowałem dotąd raz pod wiejskim niebem i nic nie wskórałem, ale seeing był tej nocy parszywy.

 

Mozliwe. Polecam sprobowac odnalezc lornetka M27, u mnie w 10x50 (z Lidla) prezentuje sie niezle

 

Nie ma filtra do galaktyk. UHC-S czy OIII ? To zależy od sprzętu/nieba i tego co chcesz oglądać.

Chce ogladac mglawice na swiatlosilnym newtonie, a niebo jest dosc czarne jak na ta pore roku.

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy Veil będzie osiągalny przez lornetę 20x80? Próbowałem dotąd raz pod wiejskim niebem i nic nie wskórałem, ale seeing był tej nocy parszywy.

 

Kiedyś z ciekawości przyłożyłem filtr OIII na obiektyw szukacza synty i muszę powiedzieć że Veil był dostrzegalny, ledwo ale jednak dało się go dostrzec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chce ogladac mglawice na swiatlosilnym newtonie, a niebo jest dosc czarne jak na ta pore roku.

 

Niebo nie jest czarne o tej porze roku. Słońce chowa się nisko pod horyzontem i są to tzw. białe noce występujące chyba do sierpnia (poprawcie mnie jeśli się mylę).

 

Co do filtrów - zależy JAKIE mgławice chcesz oglądać. O-III jest świetny do Veila, Ameryki N, Crescenta... może jeszcze na Pelikana i się kończy jego zastosowanie. Musisz zdecydować: albo Veil który wgniata w ziemie albo planetarne itp...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niebo nie jest czarne o tej porze roku. Słońce chowa się nisko pod horyzontem i są to tzw. białe noce występujące chyba do sierpnia (poprawcie mnie jeśli się mylę).

 

Co do filtrów - zależy JAKIE mgławice chcesz oglądać. O-III jest świetny do Veila, Ameryki N, Crescenta... może jeszcze na Pelikana i się kończy jego zastosowanie. Musisz zdecydować: albo Veil który wgniata w ziemie albo planetarne itp...

 

 

Właśnie parę godzin temu zrobiłem przegląd Orła razem ze SMALL WONDERS. Odszukałem wszystko oprócz Palomar 11 bo przyszły chmury i przed 2.00 trzeba się było pakować.

 

Obserwacje utwierdziły mnie w przekonaniu że filtr UHC-S świetnie nadaje się do mgławic planetarnych. Kiedy włożymy go do wyciągu niebo staje się jasne i lepie widać granice mgławicy planetarnej, np. w przypadku PN NGC 6781 z filtrem widać lekko pustawy środek, bez filtra jest słabiej, prawie żadnej struktury. Ten dobry efekt zastosowania UHC-S wynika pewnie z tego, że mamy białe noce i na początku dostajemy słaby kontrast którego możemy jednak nim podbić. Najlepsze efekty obserwując planetarne osiągałem używając maksymalnego dla mnie powiększenia LVW8 + Barlow + UHC-S (240X)

 

Ładna i dość zwarta PN to NGC 6751 ma około 26 sekund łuku. Ale znowu w 240 X i z UHC-S lepiej niż bez niego.

 

Oczywiście zdaje sobie sprawę że do planetarnych tylko filtr O-III i metoda mrugania dla słabych planetarnych, ładnie to opisują właśnie na Small Wonders. Nie można mieć jednak wszystkich filtrów od razu :angry: Czy ktoś w ogóle testował 0-III z teleskopem 8 cali? Chodzą słuchy że ósemka to zbyt mała apertura jak na niego.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doktorze, widzę że jesteś prawdziwym zapaleńcem w wizualu.

Szkoda, że nie możesz odwiedzić Julesa i mnie gdzieś pod Poznaniem - byłaby sieczka :)

 

Zapraszam Cię do Strzelca - oprócz "filtrowych" mgiełek jest tam kilka pięknych kulek (w tym dwa Palomary: 8 i 9) oraz Galaktyka Barnarda. Wiem, że to nisko, ale warto!

 

Pozdrawiam i mam nadzieję, że kiedyś się spotkamy na polu :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doktorze, widzę że jesteś prawdziwym zapaleńcem w wizualu.

Szkoda, że nie możesz odwiedzić Julesa i mnie gdzieś pod Poznaniem - byłaby sieczka :)

 

Zapraszam Cię do Strzelca - oprócz "filtrowych" mgiełek jest tam kilka pięknych kulek (w tym dwa Palomary: 8 i 9) oraz Galaktyka Barnarda. Wiem, że to nisko, ale warto!

 

Pozdrawiam i mam nadzieję, że kiedyś się spotkamy na polu :Beer:

 

 

Niedługo będę testował tego Baadera Scoposa 30mm którego mi doradziłeś. Też trzeba będzie coś napisać. :Beer:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zauważyłem, że masz UHC-S 1,25".

 

Nie lepiej było kupić 2"? Wtedy spokojnie używałbyś z okularami 1,25" i 2", a tak... do Scoposa nie wkręcisz.

 

 

Filtr kupiony dawno, kiedy jeszcze w planach nie miałem poukładane co i jak. Tak więc teraz zostaje tylko współpraca z LVW.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.