Skocz do zawartości

UHC-S vs. Veil - pierwsze starcie


Grodlife

Rekomendowane odpowiedzi

Sorry, miałem na myśli strukturę mglawic. Moralez już np. wspomniał że przy M27 ten filtr nie odsłania jakiś dodatkowych struktur... tak samo jest z M57 ale to są jedynie przykłady planetarnych więc może filtr słabo oddziałuje na planetarne - jedyny dowód jakiegoś działania to wygasanie gwiazd i małe uwypuklenie.

 

Moralez, a teraz pytanie do Ciebie: co ja źle robię że w moim TS WA 32mm nie widzę Ameryki a ty... widzisz!? :blink:

Edytowane przez Grodlife
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, miałem na myśli strukturę mglawic. Moralez już np. wspomniał że przy M27 ten filtr nie odsłania jakiś dodatkowych struktur... tak samo jest z M57 ale to są jedynie przykłady planetarnych więc może filtr słabo oddziałuje na planetarne - jedyny dowód jakiegoś działania to wygasanie gwiazd i małe uwypuklenie.

 

Moralez, a teraz pytanie do Ciebie: co ja źle robię że w moim TS WA 32mm nie widzę Ameryki a ty... widzisz!? :blink:

 

Hm, myślałem, że chodzi Ci o mgławice w Strzelcu na które filtr nie działa.

 

Co do Ameryki to w WA32 zobaczysz tylko część mgławicy. Ja w 38mm łapię tylko rejon Meksyku i Zatoki z Florydą. To najwyraźniejsza część NGC7000. Reszta jest słabsza, ale widoczna jak się trochę "pojeździ" dookoła.

 

Co do Pelikana, to tylko raz miałem wrażenie, że majaczy w polu, ale nigdy nie widziałem go wyraźnie.

 

Widziałem za to przebłyski Trójkąta Pickeringa o którym nikt nie wspomina, że widział...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem za to przebłyski Trójkąta Pickeringa o którym nikt nie wspomina, że widział...

 

Gdybym widział to bym napisał :D . Następne obserwacje poświęce bardziej Łabędziowi więc może uda się coś wyłuskać...

 

PS: Nie próbowałem jeszcze powalczyć z Crescentem więc tu nasuwa się oczywiste pytanie: Jak prezentuje się ta mgiełka w UHC lub UB? :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym widział to bym napisał :D . Następne obserwacje poświęce bardziej Łabędziowi więc może uda się coś wyłuskać...

 

PS: Nie próbowałem jeszcze powalczyć z Crescentem więc tu nasuwa się oczywiste pytanie: Jak prezentuje się ta mgiełka w UHC lub UB? :szczerbaty:

 

Jak nie wiesz gdzie jest dokładnie to jej nie zobaczysz.

Jak wiesz - to zobaczysz, a im dłużej będziesz patrzeć tym będzie wyraźniejsza.

To słabe łukowate pojaśnienie wzdłuż trójkącika z gwiazd.

 

Dojście starhoppingiem od gammy Cygni mam obcykane. Zaraz zamieszczę jak mi się uda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam 2 typowe pytania lamera :szczerbaty:

1. Na jakiej zasadzie (w Syncie 8") można używać filterka 2" z okularem 1,25" ?? Jakaś przejścówka potrzebna ?? Może ewentualnie jakieś linki dla noob'a :rolleyes:

2. (jeszcze głupsze)... gdzie się wkręca filterek 2" w przypadku użycia okularu 2" ??? :szczerbaty:

Na końcu okularu, czy między wyciągiem a okularem (tylko wtedy do czego ? )

 

No i tak btw - gdzie te testy lub chociaż pobieżne opisy Scoposa 30 ???

Widzę, że niektórzy się po cichu zaopatrzyli i milczą :angry:

Z naglera 31 już się wyleczyłem, więc proszę o jakiś mały opisik i porównanie Scoposa do konkurencji...

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 2 typowe pytania lamera :szczerbaty:

1. Na jakiej zasadzie (w Syncie 8") można używać filterka 2" z okularem 1,25" ?? Jakaś przejścówka potrzebna ?? Może ewentualnie jakieś linki dla noob'a :rolleyes:

2. (jeszcze głupsze)... gdzie się wkręca filterek 2" w przypadku użycia okularu 2" ??? :szczerbaty:

Na końcu okularu, czy między wyciągiem a okularem (tylko wtedy do czego ? )

 

Ad.1

W adapterze 2" / 1,25" powinien być gwint filtrowy. Filtr wkręcasz w adapter z jednej strony, a z drugiej wkładasz okular.

 

Ad.2

W tym przypadku filtr wkręca się bezpośrednio w okular.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.1

W adapterze 2" / 1,25" powinien być gwint filtrowy. Filtr wkręcasz w adapter z jednej strony, a z drugiej wkładasz okular.

 

Natomiast trzeba cholernie uważać bo przy niekorzystnej długości tulei 1,25" okularu i płytkim adapterze 2"-1,25" można z miejsca walnąć tuleją w optykę filtra przy wsuwaniu okularu w adapter z nakręconym filtrem!

 

Szczytem porażki jest uprzednie wsunięcie okularu i następnie wkręcenie filtra - można rysnąć po obwodzie 1,25" środek filtra!!!

 

http://s78.photobucket.com/albums/j104/ms_...nt=IMG_2813.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

1. Na jakiej zasadzie (w Syncie 8") można używać filterka 2" z okularem 1,25" ?? Jakaś przejścówka potrzebna ??

 

Poniżej masz LV6 "do góry kołami", w adapterze 1,25"/2". Na samej górze adaptera widać wyraźnie gwint w który wkręcasz filtr. Potem całą tą konstrukcję wkładasz do wyciągu i gotowe.

 

2818711eb7eaa49194814c163ece8b9c.jpg

 

EDIT: dopiero teraz otworzyła mi się fotka Polarisa, która już wcześniej wyjaśniła to co prezentuję...

Edytowane przez okon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu? Jeśli wolno zapytać.

 

Ori

No cóż... cena i stosunkowo słabe możliwości pod średnio jasnym niebem w syncie 8" :unsure: ... kiedyś przyjdzie na niego czas ;)

 

Co do wkręcania filtra - żadne z dołączonych zdjęć nie odpowiada sytuacji w syncie, którą posiadam..

U mnie bezpośrednio do tuleji wyciągu wkręcany jast takie krótkie coś i dopiero do tego (na zasadzie zaciskania 2 śrubkami) mocowany jest adapter 2"-> 1,25" lub też (w ten sam sposób ) 2 calowa przedłużka... dopiero na końcu tego wkładam okulara, który jest zaciskany również 2 śrubkami....

 

Wynika z tego, że jedyny gwint 2" w tym ciągu elementów znajduje się bezpośrednio pomiędzy tuleją tubusa a pierwszym wkręcanym elementem... tyle tylko, że gwint jest w tym miejscu dokładnie z odwrotnej strony niż na przedstawionych fotach.... Rozumiem, że filtra można wkręcać w obiu kierunkach ???

 

PONAWIAM PROŚBĘ - JAK TAM SCOPOS ??? :szczerbaty:

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wkręcania filtra - żadne z dołączonych zdjęć nie odpowiada sytuacji w syncie, którą posiadam..

 

Z redukcją 1,25" z zestawu Synty nic nie wykombinujesz. Musisz używać na stałe tulei 2" + adapter 2"->1,25" który znajduje się np. w barlowach 2", kątówkach 2"czy wyciągach 2". Ew. możesz ją wytoczyć na zamówienie.

 

PONAWIAM PROŚBĘ - JAK TAM SCOPOS ??? :szczerbaty:

 

SUPER!!! :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z redukcją 1,25" z zestawu Synty nic nie wykombinujesz. Musisz używać na stałe tulei 2" + adapter 2"->1,25" który znajduje się np. w barlowach 2", kątówkach 2"czy wyciągach 2". Ew. możesz ją wytoczyć na zamówienie.

Ehh.. zgłupiałem do reszty.. :blink:

Jak sądzę, filtr 2" ma z jednej strony gwint wewnętrzny, a z drugiej zewnętrzny... ?

W syncie mam wkręcaną w wyciąg tuleję 2", w którą dopiero mogę włożyć adapter 2"-1,25" lub adapter 2"-2".... więc tuleja 2" musia być zawsze wkręcona...

Jeśli więc kierunek ustawienia filtra nie robi różnicy w jego działaniu, to (o ile gwint będzie pasował) mogę wkręcić go pomiędzy wyciąg a tą pierwszą tuleję 2".... czy nie ??? :blink:

 

SUPER!!! :szczerbaty:

 

O cholera :)

Tak treściwej recenzji jeszcze nie widziałem ;)

Już zamawiam :Boink:

 

A serio - napisz chociaż, czy w zbliżonej cenie (nawet do 1000) jest mu coś w stanie dorównać..... pliiizzzz

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lopez, jeśli masz Syntę 203/1200 to nie masz wkręcanej tulei 2" tylko wyciąg do którego wymiennie stosuje się tuleje 2" i 1,25". A część wyciągu do której dołączasz te tuleje to po prostu jego "rura" która ma więcej niż 2".

 

Ja, mając szczęśliwie redukcję 2"->1,25" z kątówki 2" WO, mam na stałe dokręconą tuleję 2" i w nią wsuwam redukcję. A Ty zapewne za każdym razem musisz odłączać 2" i podłączać 1,25" aby korzystać z okularów 1,25".

 

Co do okularów z f~30mm nie przychodzi mi do głowy żaden w przedziale cenowym 600-1000PLN. Są Pentaxy XW30mm i TV Nagler 31mm które są dużo droższe. Wg mnie w okolicy cenowej Scoposa nie ma rozsądnej alternatywy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lopez, jeśli masz Syntę 203/1200 to nie masz wkręcanej tulei 2" tylko wyciąg do którego wymiennie stosuje się tuleje 2" i 1,25". A część wyciągu do której dołączasz te tuleje to po prostu jego "rura" która ma więcej niż 2".

 

Ja, mając szczęśliwie redukcję 2"->1,25" z kątówki 2" WO, mam na stałe dokręconą tuleję 2" i w nią wsuwam redukcję. A Ty zapewne za każdym razem musisz odłączać 2" i podłączać 1,25" aby korzystać z okularów 1,25".

 

Co do okularów z f~30mm nie przychodzi mi do głowy żaden w przedziale cenowym 600-1000PLN. Są Pentaxy XW30mm i TV Nagler 31mm które są dużo droższe. Wg mnie w okolicy cenowej Scoposa nie ma rozsądnej alternatywy.

Yyyyy... mam syntę 203/1200 i bezpośrenio do wyciągu wkręcam krótką tuleję o nieznanej mi średnicy (jutro zmierzę)... Na drugim końcu tej krótkiej wkręcanej tuleji znajduje się zacisk w postaci 2 śrubek.... dopiero w niego wsadzam redukcję 2-1,25 bądź też (jak to napisali) 2" eyepiece adapter...

W tym przypadku, tak jak piszesz, każdorazowo muszę wymieniać adapter 1,25 na 2"... nie są one jednak bezpośrednio połączone z gwintem wyciągu... Kurczę.. jutro zrobię zdjęcia, to wszystko będzie jasne... :)

 

Co do Scoposa - dzięki za konkretną ocenę.. Pentax czy Nagler są niestety kosmicznie drogie, a moje warunki wymuszają okular, który będzie głównie wykorzystany jako taki lepszy szukacz ;)

Jeśli Scopos jest najlepszym z tzw. "ekonomicznej" półki, to nie mam się nad czym zastanawiać...

 

pozdrawiam

lopez

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Scoposa - dzięki za konkretną ocenę.. Pentax czy Nagler są niestety kosmicznie drogie, a moje warunki wymuszają okular, który będzie głównie wykorzystany jako taki lepszy szukacz ;)

Jeśli Scopos jest najlepszym z tzw. "ekonomicznej" półki, to nie mam się nad czym zastanawiać...

 

pozdrawiam

lopez

 

To prawda pentaxy i naglery mają kosmiczne ceny, więc dlatego skoposik jest niezły. Ale do niego jak widzę trzeba kupić filtr Ultra Blok 2", coraz więcej ludzi mówi o tym filtrze i go chwali. Czyżby jego siła tkwiła w tym że przepuszcza linie 0-III i Beta Wodoru? Są filtry które przepuszczają samą O-III albo samą beta wodoru, a ten to sumuje.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moralez, a teraz pytanie do Ciebie: co ja źle robię że w moim TS WA 32mm nie widzę Ameryki a ty... widzisz!? :blink:

oj przepraszam za zwłokę z odpowiedzią, ale nie miałem dostepu do netu...

 

Dlaczego widzę a Ty nie? - trudna sprawa do roztrzygnięcia... być może kwestia jakości nieba (zaświetlenia)

Powinieneś ją zobaczyć z tym sprzętem i filterkiem - ciemne niebo + filtr + i względnie duża źrenica wyjściowa muszą razem coś dać efekt

Potwierdzam to co napisał Polaris, mgławica Ameryka Płn. nie jest jednakowo widoczna na całym obszarze, są rejony, które nawet z UltraBlockiem widać minimalnie, najlepiej jest widoczna część południowo - wschodnia.

To samo ze sprawą pola widzenia Ameryki, w moim okularze oglądam ją kawałkami.

Tyle mówi się często o tym, że lepiej mieć mniejsze pole widzenia za to lepszej jakości - w przypadku wielkich powierzchniowo mgławic emisyjnych typu Welon albo Ameryka Płn. jest nieco inaczej, najwspanialszy efekt uzyskamy z okularem o długiej ogniskowej i szerrrokim polu widzenia, który pokaże możliwie największą cześć mgławicy, jak do tego dodamy jeszcze odpowiedni, sprawdzony filtr, to lepiej już być nie może

 

pozdrawiam

Edytowane przez Moralez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

wczoraj pierwszy raz testowałem O-III... totalny odlot! :astronom::groupwave2:

(teleskop: newton 13")

 

warunki były raczej słabe bo wiadomo, białe noce, a do tego wilgoć w powietrzu rozjaśniała niebo, tak że veila bez filtra nie dało rady znaleźć (co normalnie nie jest problemem).

 

UHC-S - veil się pokazał, taki sobie...

 

O-III - aaaaaaaaaale jazda, tego nie daje się porównać z widokiem nawet przy super warunkach ale bez filtra, a patrzyłem na veila w różnych miejscach, przy jednej okazji nawet było go widać w szukaczu, wszystko to nic: O-III wygrywa!

 

ciekawe jaka jest granica zaświetlenia nieba przy którym nawet w filtrze veil znika? ktoś sprawdzał czy widać go z większego miasta? po tym co widziałem jestem skłonny przypuszczać że ten filtr ma taką czarodziejską moc że pokaże veila zawsze :szczerbaty:

 

(no i całkiem miłe efekty były też na nisko położonych mgławicach strzelca które bez filtra bardzo cierpiały przez zamglenie i blask nieba)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.