Skocz do zawartości

Celestron CG-5 GT


Tadeopulous

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

męczy mnie strasznie ten montaż - rozmawiałem o nim już z paroma osobami

cena jest niezła jak na GoTo

jeśli chodzi o zastosowanie

1. Astrofoto - słońce primo po pierwsze i tylko słońce - MAK plus PST więc nie ma zbyt duzych obciążeń jesli chodzi o to co do powieszenia na montażu

2.nocne obserwacje to 99% wizual - MAK lub Soligor MT750 (newton 6")

nie przeczę że kiedyś mi nie strzeli do łba pomysł żeby jakąś koniunkcję czy inne zakrycie tym strzelić czy jakiegoś mooona

 

co o tym sądzicie ??

parametr cenowy jest istotny dodam - nie chcę czekać i dokładać na coś z wyższej półki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz podac zrodla tego stwierdzenia?

Jarek

 

Oczywiście. Źródło jest jedno ale weryfikowalne, bo to jest moje osobiste doswiadczenie: GoTo Meade'a mam od trzech lat (Autostary 494 i 497, StarFinder na LXD500),Celestrona (GT i SLT) od 2 lat, GT na CG5 - od miesiąca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście. Źródło jest jedno ale weryfikowalne, bo to jest moje osobiste doswiadczenie: GoTo Meade'a mam od trzech lat (Autostary 494 i 497, StarFinder na LXD500),Celestrona (GT i SLT) od 2 lat, GT na CG5 - od miesiąca.

 

Dzieki za info. Ja tez uzywam Meade 497 i podobalo mi sie to, ze mozna przez LPI "guidowac" bardziej precyzyjnie niz kozystajac z goto obiekty. Z tego co czytalem to oprogramowanie celestrona do kamerki nie posiada takiej opcji. Czyli ten celestron jest twoim zdaniem bardziej precyzyjny i dokladny niz Meade?

jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kaluzny_m
Dzieki za info. Ja tez uzywam Meade 497 i podobalo mi sie to, ze mozna przez LPI "guidowac" bardziej precyzyjnie niz kozystajac z goto obiekty.

 

?

 

guide można robić w obu montażach - Celelstron GT ma port guide, taki kompatybilny z wszelakimi sprzętami, Meade w tańszych sprzętach oferuje wyłącznie poprzez własny interface, nie zawsze kompatybilny z LX200 (czyli pulseguide) ogólnie jeżeli już miał bym wybierać pomiędzy guide w Meade a Celestronie wybrał bym firmę na C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PIsałem o guidowaniu w cudzyslowiu bo oczywiscie jest to taki pseudoguiding. Mozna jednoczesnie robic fotki przez LPI i poprzez komputer podlaczony do autostara ustawic na obrazie prostokat z wybranym obiektem i wtedy montaz probuje utrzymac go w centrum kadru. Czasami dziala to w miare ok a czasami z niewiadomych powodow zupelna klapa.

jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kaluzny_m

Jeżeli chodzi u montaże paralaktyczne i nawet szybkie ustawienie na polarną to obiekt raczej nie zwieje z pola ob. przy powiększeniu 200x przez pół nocy (no chyba że całość jest potwornie rozregulowana) ! Przy prostym Alt-Az (z goto) też nic mi nie uciekało, choć godzinami żadnego obiektu nie męczyłem - o ile dobrze wogóle zrozumiałem o co chodzi....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ten celestron jest twoim zdaniem bardziej precyzyjny i dokladny niz Meade?

jarek

 

Może uściślę: pisząc, że GoTo Celestrona jest lepsze i sprawniejsze od Meade'a (Paweł M. słusznie dopisał: łatwiejsze) miałem na uwadze przede wszystkim łatwość i prostotę wyszukiwania obiektów. W terminie "GoTo" - jak nazwa wskazuje, chodzi o odnajdywanie (namierzanie) celów i późniejsze ich sledzenie. I tu Celestron jest - moim zdaniem - lepszy, mniej wrażliwy na niedokładości wstępnego pozycjonowania. Guiding prawdziwy - to zupełnie inna bajka.

To są oczywiście truizmy, ale skoro pytasz - wyjaśniam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montażu nie dowieźli , będzie jutro , natomiast widziałem maleńką lunetkę biegunową pod ten mont.

 

Jest w niej tylko krzyżyk i kółko z mniejszym kółeczkiem w którym ma sie znaleźć polarna-brak mapki gwiazdozbiorów, czy i jak się to ustawia na polarną-są jakieś pierscienie itp.-pytam bo mnie ciekawość zżera .... jak ten czas powoli leci pierwsza druga wpół do trzeciej do dziesiątej jeszcze tyle tyle czasu..... :D chyba sie w kimś zakochałem :rolleyes: ale to nie dla mnie tylko dla mojego teleskopu :helo:

 

Ps. żeby nie było niedomówień żona jest u mnie na pierwszym miejscu :Salut: , zaraz po astronomii :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka fotek głowicy i krótka recenzja, miałem mało czasu na oględziny .

 

 

Mocowanie głowicy do montażu jest wzmocnione ożebrowaniem

 

3c115a2e49118db6med.jpg

 

Lunetka biegunowa posiada możliwość justowania

 

5e20a1f901315fb7med.jpg

 

pod skalą nastawczą znajduje się poziomica

 

0c75e7754ec94eb0med.jpg

 

plastikowe obudowy GT

 

bfb8981738ca1c6emed.jpg

 

widok od strony przeciwwagi

 

e054475e6e439d12med.jpg

 

mocowanie jest przystosowane nawet na szeroką szynę

 

6438f052130443afmed.jpg

 

ogólny widok od strony przeciwwagi

 

2fec3b87eec0f74cmed.jpg

 

lewy profil :D

 

985b754c5abe2dc9med.jpg

 

przód

 

031378e4806af5e6med.jpg

 

prawy profil

 

7fb6754da3675830med.jpg

 

Głowica została wyjęta bezpośrednio z dużego pudła w którym znajdowały się również inne elementy-w sumie cały montaż.

 

Ładnie , solidnie zapakowane , zaklejone - wszystko odzielnie.

 

Montaż na moją prośbę został rozpakowany i zmontowany , można go już ogladać w sklepie (wcześniej nie było) , dużym plusem są dwucalowe nogi.

 

Ogólne wrażenia są pozytywne , estetycznie wykonane , solidne i dość duże oraz ciężkie-mowa o głowicy.

 

Dużym plusem jest możliwość kupienia na raty z czego mam zamiar skorzystać , aby nie obciążać zbytnio budżetu domowego, no bo trzeba jeszcze co nieco kupić w tym sklepie :D .

 

Polecam odwiedzić i obejrzeć już zmontowaną całość.

 

Nawet jak się nic nie kupi można sobie nieźle poprawić humor oglądajac to co oni tam mają :rolleyes: .

 

Ps. proszę zbytnio nie kręcić tym montem i go nie męczyć , bo mam zamiar go kupić :D , do wizuala i planetek spoko pod mojego SCT 8" , a DS ? kto wie zobaczymy :rolleyes: pozdr John.

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na oko to wygląda to jak najzwyklejsze EQ5 ( te same odlewy ) z dużymi plastikowymi osłonami na silniki....

Nie wiem czy dobrze widze na zdjeciach, ale fajne jest to, ze nie ma kabla miedzy silnikiem RA i DEC ( idzie w środku montażu, czy tylko nie jest podłączony ? ).

Tak duże osłony od silników mogą ( albo raczej muszą ) niezle ograniczać pole manewru teleskopem gdy ten patrzy na południową część nieba w okolicach zenitu ( zależy jak duzy telep - ale przy moim 200/1000 zdjąłęm standardowe osłony aby miec własnie wieksze pole manewru )......

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na oko to wygląda to jak najzwyklejsze EQ5 ( te same odlewy ) z dużymi plastikowymi osłonami na silniki....

Nie wiem czy dobrze widze na zdjeciach, ale fajne jest to, ze nie ma kabla miedzy silnikiem RA i DEC ( idzie w środku montażu, czy tylko nie jest podłączony ? ).

Tak duże osłony od silników mogą ( albo raczej muszą ) niezle ograniczać pole manewru teleskopem gdy ten patrzy na południową część nieba w okolicach zenitu ( zależy jak duzy telep - ale przy moim 200/1000 zdjąłęm standardowe osłony aby miec własnie wieksze pole manewru )......

 

Jak dokładniej przyjrzesz się fotkom, to widać że kabel nie idzie w środku. Na osi DEC w tej plastikowej osłonie jest "Port DEC" który, jak mniemam, trzeba połączyć c odpowiednim portem w obudowie osłony RA, jeżeli uda sie tobie to zrobić poprzez środek montażu, to byłoby super, ale moim zdaniem to "se ne da" :)

Z fotek wyraźnie wynika, że jest to wierna kopia zwykłego EQ5, pozostaje niewaidomo, czy jakość ślimacznic jest porównywalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie kupiłem ten mont oczywiście na raty.

 

Żeby nie mnożyć wątków pozwolę sobie tu zamiescić małą recenzję tego sprzętu jak również pierwsze fotki nim zrobione .

 

Czytam instrukcję i focę wszystko, przygotowuję materiał dla potencjalnych kupców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały montaż jest zapakowany w jeden karton i niezbyt cieżki.

 

ea5e44614e1b72f0med.jpg

 

Po rozcięciu niespodzianka kolejne pudełka-dobrze zabezpieczone

 

0eb4af94cff2ff13med.jpg

 

Po rozcięciu ukazują sie kolejne pudełka

 

c98d195cf28a2dc2med.jpg

 

Niestety niektóre pudełka były puste i służyły tylko jako wypełnienie i usztywnienie, a już myślałem że dostałem jakieś gratisy :D .

 

Instrukcji nie nie było , już dzwoniłem w tej sprawie do DO .

 

Każdy element oddzielnie zapakowany, po zamówieniu odpowiednich walizek można wykorzystać wkłady z pianki i styropianu.

 

 

cdn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.