Skocz do zawartości

Celestron CG-5 GT


Tadeopulous

Rekomendowane odpowiedzi

napisałem do Celestrona o podręcznik manuala w nadziei że postąpią podobnie jak swego czasu Soligor :Beer:

może można by ten książeczek zdigitalizować na jakiś ludzki PDF bądź MultiPage TIFFa ??

 

Nie chce mi się szukać (czytaj nie mam czasu) ale na stronach Celestrona takowa PDFowa wersja była.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak jest z tym zasilaniem - jest jakiś rysunek plus/minus jak podpiąć?? czy coś piszą w manualu ??

 

Zasilanie jest standardowe: 12V, plus 'w środku", ale UWAGA: nie wszystkie wtyczki pasują! Tylko takie z mniejszym otworem (2,1 mm) . Wtyczki od Meade'a NIE pasują (są za luźne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce mi się szukać (czytaj nie mam czasu) ale na stronach Celestrona takowa PDFowa wersja była.

 

Paweł

Może to jest to. Chociaż trochę skromna. Nie wiem czy to nie jest jakieś uzupełnienie?

http://www.celestron.com/c2/images/files/d...advgtgem410.pdf

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilanie jest standardowe: 12V, plus 'w środku", ale UWAGA: nie wszystkie wtyczki pasują! Tylko takie z mniejszym otworem (2,1 mm) . Wtyczki od Meade'a NIE pasują (są za luźne).

 

rozumiem dzięki za info

jeśli w zestawie jest jakikolwiek przewód zasilający - z cyklu plug me into Your car smokin' device :ha:

nie będę miał teraz problemu z przeróbką gdyż mam kostkę elektryczną (w moim module zasilającym - ex podtrzymującym napięcie w systemie alarmowym) na końcu z + i - gdzie azaliż muszę podczepić odpowiedni kabelek :banan:

zali o ten sumpt mnie szło :blink::Boink::Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filip co ty za pierdoły gadasz - po raz kolejny wspominasz o nieliniowej prędkości silników - wbij sobie do głowy, że znamy prędkość gwiazdową i że w montażasz taka prędkość jest reliazowana. W necie znajdziesz sobie testy prędkości silników w popularnych montażach - największa odchyłka o ile dobrze pamiętam była na poziomie 0,5% ale zazwyczaj nie odbiega od 0,0X % Jeżeli dobrze się ustawi na polarną możesz nawet zostawić montaż na dobe i nie zgubisz obiektu.

Predkosc gwiazdowa jest oczywiscie różna od prędkości planet, Księżyca i Słońca.

 

Możesz podać jakąś taką stronę - chętnie bym na nią zajrzał. A to co mówi philips to nie do końca są pierdoły. Niedokładności sterowania nie są związane z samymi silnikami tylko z układem sterowania silników. Do wygenerowania ruchu np. silnika krokowego potrzebne jest wygenerowania odpowiednich impulsów o określonej częstotliwości i kolejności i tutaj pojawia się główne źródło niedokładności. Rezonatrory kwarcowe jakie są stosowane przez producentów nie są najwyższych lotów (naocznie przekonałem się o tym rozbierając sterownik celestrona). Czyli cały sterownik działa w oparciu o taktowanie mikrokontrolera obarczone pełnym błędem.

Z drugiej strony możemy wyobrazić sobie zastosowanie w całej zabawie specjalizowanego ukłądu RTC (np. firmy Philips), który z założenia skonstruowany jest jako układ dość przyzwoitej dokładności i okresowe sprawdzanie jaki też błąd zrobił sam sterownik, poprzez zliczanie kroków czy mikrokroków w czasie i powodowanie ewentualnej korekty częstotliwości podawanych impulsów. Czy robią to producenci układów goto - nie wiem.

Tak więc wszystko zależy od jakości zastosowanych materiałów i oprogramowania mikrokontrolera. Wydaje się, że błąd jest na tyle nieistotny w zastosowaniach amatorskich, że producenci go pomijają

Oczywiście, jeżeli cały układ sterowany byłby z jednego zegara to nie ma co korygować bo nie będzie punktu odniesienia. W każdym razie teoretycznie jest to ciekawy problem :szczerbaty:.

Cała zabawa z korektą jest podobna do problemu guidingu tylko znacznie bardziej rozciągnięta w czasie.

Edytowane przez rkamin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dolaczylem do klubu :) dzisiaj wlasnie przyszla paczka z nowiutkim CG-5 GT. Wielkie dzieki dla DO, wczoraj zamowilem kolo 14 a dzisiaj kolo poludnia montaz gotowy do pracy. Jak ja to lubie - nowe zabawki na weekend :)

Tyle tylko, ze w moim zestawie nie bylo lunetki biugunowej [astrokosmo] - jesli oferta odstapienia zdublowanej nadal aktualna to ja bardzo chetnie.

jarek

Edytowane przez jaro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tade tu widac ten kabelek , z jednej strony zapalniczkowe , z drugiej wtyczka, dobrze pasuje , ale jest również gwint w gniazdku więc można przerobić a wówczas zmniejszy sie niebezpieczeństwo jej wypadniecia przez przypadkowe pociągnięcie.

 

c98d195cf28a2dc2med.jpg

 

A tu jak jest podłączone gniazdko

 

7fb6754da3675830med.jpg

 

Pilot podświetlony na czerwono.

 

PS . z góry dziekuję za ewentualną instrukcję w DO nie mają, a kolega tłumacz jest na wakacjach :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wczoraj w urodziny dzwoniłem do DO

łzy napłynęli mi do oczy

NIE MA montaży, wykupione :blink:

lecz dziś dostałem umowę kredytową podpisałem i odesłałem

na koniec tego tygodnia lub poczatek następnego

dołącze do Waszego Szacownego Grona :banan:

To raczej niegodny producent powinien czuć się zaszczycony, że tak Szacowny Gość dołączy do grona użytkowników tych skromnych montaży B) Trochę się obawiam, że spodziewasz się po CG-5 GT bóg wie czego. A zmieścić i montaż, i napęd, i goto w takiej cenie... po prostu nie da się bez istotnych kompromisów. Zabawka w sumie fajna, ale nie spodziewaj się zbyt wiele, bo możesz się zawieść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.