Skocz do zawartości

Celestron CG-5 GT


Tadeopulous

Rekomendowane odpowiedzi

.............. Może mam dość ciągłych porażek związanych z newtonem 150/750... :) Chciałbym coś co mogę nastawić w 10minut i się delektować niebem a nie ciągle nad wykresami siedzieć.

pozdro!

qbanos mówi samą prawdę :notworthy: - wczoraj chciałem coś cyknąć z guidingiem i po prostu porażka, 3 godziny, przemarznięty i nic. Pomyślałem dokładnie to samo - ja chcę w 20-30 min wszytko nastawić i robić zdjęcia a nie przez 3 godziny bez efektu użerać się ze wszystkim po kolei. A wczoraj to zdaje mi się że SPC900 poddał się przy -12st :szczerbaty: i przestał dobrze naświetlać klatki... gwiazda powinna świecić na ekranie jak Wenus w nocy a tu ledwo co od tła była rozróżnialna.... ech muszę poczekać żeby ten niesmak wczorajszy minął B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qbanos, ja zaczynam powoli lubic ten montaz. Domkowi na testach wyszło +-12", ma wejście na guide, w sumie to klasyczne EQ5 ... w porównaniu z takim SVP to kurde fajny mont całkem jest... Tylko kurna... 2.5 kafla za EQ5? Z drugiej strony takie SVP to też EQ5, a trza za niego dać 1.5 kafla, do tego napędy GOTO do niego i popierdółki rózne to kolejne 2 kafle... Hehehe ;) To ja sie pytam gdzie tu sens? Wpadliśmy w zakres syntreków i skyscanów. Za 2.5 setki więcej niż za SVP z otoczką, mamy HEQ5 skyscan... tia...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

jako ewidentnie najdłuższy stażem użytkownik tego montażu z przykrością informuję, że mój padł całkowicie.

O ile do niedawna wyskakiwał jeszcze error coś tam, coś tam ale montaż ciągnął tak wczoraj nie zareagował na podłączenie zasilania.

Będę musiał skorzystać z propozycji Delty - powiedzieli, że podejmą się naprawy pogwarancyjnej!

Tak więc zostałem bez montażu.

 

Pozdrawiam i witam ponownie na forum! Podjąłem decyzję o tym, że będę pisał ale bez zaglądania do działu Hyde Park.

 

Paweł Maskym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakiej najniższej temp go używałeś. Mój poprawnie się zachowywał przy -12 lub -14 wczoraj.

 

Pracował w niższych i nie było problemu...

Pamiętam noc podczas zakycia asteroidalnego w roku 2006 kiedy to mont pracował przy - 21 i wietrze - jechał jak szalony (wyświetlacz oczywiście zwalniał ale to zrozumiałe)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Masz rację, przesadziłem z tym 200/1000, CG-5 dźwiga max do 9 kg. Chyba pójdę właśnie w SW 150/750. A na razie w oczekiwaniu na sprzęt pozostaje mi MTO 8,5/550, ktore jak widać na załącznikach w zestawieniu z Canonem 75-300 ma całkiem przyzwoitą optykę jak na konstrukcję z lat 50tych ubiegłego wieku :D

czy ktos wie jak poprawić w PS przypaloną M 42 ?

 

M_45_MTO.jpgM_45_300mm.jpgM_42_MTO.jpg

 

Powiem tak, gdybym ja miał ten montaż to nie powiesiłbym na nim nawet Newtona 150/750 ze względu na zbyt małą dokładność prowadzenia, sądząc po wynikach niektórych kolegów z forum, może ich praktyka zweryfikuje moje zdanie :) Ale wszystko zależy ile jesteś w stanie zaakceptować, po zmniejszeniu fotek z 1000mm do powiedzmy rozmiaru 800x600 powinno być OK. Moim jednak zdaniem Canon ma po to duży chip i dużą rozdzielczość żeby pokazywać fotki w pełnej krasie. Będzie tym bardziej gorzej, że 400D ma mniejszy piksel niż 300D i 350D, a więc i mniej sekund kątowych przypada na 1px na niebie - wymagana większa dokładność prowadzenia.

 

Do guidingu polecam coś pokroju Guidemastera a nie full automat :) Zaś na tube guidera ja używam refraktora SW 70/500, całkiem fajny i bardzo tani. No ale tutaj dobór optyki zależy od ogniskowej guidowanej i czułości kamerki.

 

Darki można zrobić na końcu sesji jeżeli nie wystapiły znaczne zmiany temperatury podczas jej trwania. Co do tutoriala to nie wydaje mi się to możliwe... każdy ma inny sprzęt, inaczej rozstawia zabawki, inaczej foci :)

 

Życzę powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawić przepalonej M42 w PS się raczej nie da tak po prostu. Musisz wykonać stosownie krótsze ekspozycje i "wkleić" je w mgławicę. Spójrz i zobacz jak się to powinno zrobić http://www.astropix.com/PFA/SAMPLE4A/SAMPLE4A.HTM

Edytowane przez Kamil K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za poradę chyba kupię tę książkę

poprawiłem podkładając pojedynczą 5' tówkę i jest trochę lepiej ale muszę dorobić krótsze klatki

wygląda na to, że mój materiał kryje jeszcze sporo informacji

M42_po_korektach.jpg

 

 

 

Poprawić przepalonej M42 w PS się raczej nie da tak po prostu. Musisz wykonać stosownie krótsze ekspozycje i "wkleić" je w mgławicę. Spójrz i zobacz jak się to powinno zrobić http://www.astropix.com/PFA/SAMPLE4A/SAMPLE4A.HTM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

a jaki jest pinout na tym guiderze ??

No tak.....co to jest pinout? Jakie wyjście? Ile szpilek? Kurcze proszę jaśniej. Zupełnie się nie znam na guidingu, dopiero zaczynam.

 

Oto czym dysponuję: kamerka Philips

montaż CG 5 GT, widły do LX 50 Meade

guider Bonduelie ( podobno był używany do guidowania wideł Meade LX 50)

stary laptop do którego można podłączyć wtyczkę komputerową guidera widoczną na zdjęciu

ED 80

SCT Meade 8 cali

lunetka o ogniskowej 700mm i jasności 1:8 (do guidowania)

w komputerze program guidemaster

I to chyba tyle. Da się tym coś zrobić?

pozdrawiam

frugoslaw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi o info - który kabelek we wtyczce daje jaki sygnał

generalnie są do wyboru(+ i - kręcenie silnikami w odpowiednią stronę) - RA+, DEC+, RA-, DEC- oraz masa

i to cała filozofia guidowania - komp daje po prostu sygnał na konkretny silnik kontrując ruchy samego montażu

 

musisz dowiedzieć się jak konkretnie masz we wtyczce (po kolei) sygnały opisane powyżej

wtedy zobaczymy czy odpowiednie sygnały z wtyku pokryją się z gniazdem na montażu

żeby nie było

że na przykład RA+ z twojego guidera idzie do DEC- na montażu

będzie wtedy kręcił bez sensu

sama zamiana znaków sygnałów - czyli na przykład masz DEC- do DEC+ można kliknąć w GuideMasterze INVERSE i wtedy nic nie musisz grzebać w kablach

 

dowiedz się na początek gdzie i jakie masz sygnały na wtyczce od guidingu (to jest ten tajemniczy pinout)

czyli po kolei rozpisz sobie

 

rj12__52724.jpg na wtyczce

 

albo chociaż w jakim standardzie jest wyprowadzenie na wtyczkę - wtedy też wygoooglamy gdzie jaki sygnał idzie

(może się mylę ale ja najczęściej słyszałem o SBIGowym standardzie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję.

Rozumiem, że sprawdzenia jaki sygnał idzie na odpowiedni pin można dokonać mając schemat urządzenia. Tu nie będzie potrzebny miernik do pomiaru napięcia....?

A więc rozkręcę pudełeczko i postaram się sprawdzić czy schemat przysłany przez kolegę Sumasa zgadza się z moim urządzeniem. Jeśli tak to wystarczy zamienić dwa piny. Albo przelutowywując kabelki, albo zmieniając soft.

Dobrze kumam?

frugoslaw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nieeeee

 

po co chcesz od razu rozkręcać, lutować etc??

 

zrób najprostszą rzecz

podłącz wszystko w domu

uruchom

ustaw ostrość na jakimś detalu w oddali tak żeby był w centrum kadru w GuideMaster

potem klikasz klawiszami po lewej na dole

 

Pn,Pd,Zach,Wsch

i jeśli montaż pokręci odpowiednio - masz ok

ewentualnie - kliknij na osiach inverse żeby osiągnąć pożądany rezultat

i już

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie od tego chciałem zacząć, ale czy nic się nie zepsuje? No bo może jest jakaś różnica w napięciu między Meade a Celestron.

Nie chodzi mi o to, że montaż pojedzie w odwrotną stronę, a że przepali się jakiś element.

Ale spróbuję. To najprostsza metoda. Jeszcze raz dzięki.

frugoslaw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdziwiłbyś się - jak ja szukałem pinoutu na montaż

bo AllCCd5 mono nie chciała od razu działać

 

to zwieraliśmy z Michałem Witkowskim po kolei wszystkie kable w podpiętej wtyczce do montażu

aż wysłyszeliśmy układ gdzie co i jak kręci

:banan::Boink::notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.