Jump to content

Optisan Star 800/203 IV


Marek Substyk
 Share

Recommended Posts

zdjecie_005_male.jpg

 

Największy z dostępnych teleskopów oferuje nam największe możliwości obserwacyjne. Duże lustro o średnicy ponad 20 cm (8 cali) umożliwi nam obserwacje nie tylko podstawowych obiektów dostępnych w poprzednich mniejszych modelach lecz również będziemy mogli pokusić się o obserwacje księżyców Marsa, Urana czy księżyca Neptuna. Teleskop Optisan 800203 IV posiada dużą światłosile (f/4) i dzięki temu nadaje się idealnie do obserwacji takich obiektów jak mgławice, galaktyki czy komety. Dzięki dużemu polu widzenia i możliwości stosowania małych powiększeń szybko odnajdziemy dowolny obiekt, a otrzymany w okularze obraz będzie wysokiej jakości. Ułatwi to nam lunetka celownicza (6x30), którą należy przed wieczornymi obserwacjami dokładnie ustawić.

Bardzo ważnym elementem jest prawidłowe ustawienie teleskopu i zorientowanie z biegunem północnym. Ułatwi to nam w tym modelu specjalna lunetka biegunowa, przy pomocy której ustawiamy oś teleskopu na gwiazdę Polarną. Przy dokładnym wypoziomowaniu teleskopu (poziomica w statywie), za pomocą przekładni ślimakowych możemy dowolnie i bez większego wysiłku przesuwać teleskop w dowolną stronę. Ciekawym dodatkiem do teleskopu są specjalne klamry, które umożliwiają nam szybkie ustawienie teleskopu oraz zablokowanie go w dowolnym miejscu. Teleskop wyposażony jest również w mikroruchy umożliwiając proste drobne korekty ustawienia teleskopu przy obserwacjach.

Teleskop umożliwia nam obserwacje wielu obiektów astronomicznych przy użyciu wielu powiększeń. Standardowo do teleskopu otrzymujemy 2 okulary Plössl o ogniskowych 10 i 25 mm., dające powiększenia odpowiednio 32 i 80 razy. Do teleskopu można zamówić dodatkowe okulary, które zapewnią większy komfort obserwacji. Polecamy głównie okulary typu Plössl o ogniskowych (4 i 20 mm), które dadzą nam powiększenia odpowiednio: 200 i 40 razy. Do teleskopu można również zamówić soczewkę Barlowa. Teleskop przeznaczony jest głównie do obserwacji obiektów typu "DeepSky" i za jego pomocą zobaczymy wszystkie obiekty katalogu Messiera oraz dużą część katalogu NGC. Obiekty jak np. gromady kuliste są widziane z gwiazdami na obrzeżach (M3, M13, M92). Bardzo ładnie prezentuje się w teleskopie mgławice M27 i M57. Duża rodzielczość teleskopu umożliwia nam obserwacje „ciasnych" układów podójnych jak epsilon 1 i 2 Lutni (2,5 i 2,3").

 

http://optisan.astronomia.pl/800200.htm

Cena: 2.499,00 zł (komplet)

Link to comment
Share on other sites

Mgławice TAK, ale z filtrem UHC lub OIII (albo mgławiczki) :)

Planety ,TAK ale po przesłonięciu diafragmy (Mars , Jupiter) Saturn będzie piękny .

Galaktyki , TAK ale w dobrych warunkach (inaczej będą mgiełki)

Gromady otwarte i kuliste , TAK i do tego mogę ten teleskop polecić .

Inne Messiery TAK , w dobrych warunkach .( pamiętajcie że ich jasność wacha się od 4 do 11.5 Mag)

Phobos i Deimos NIEE , no chyba że przerobi ktoś montaż i nagra Avika na dobre CCD .

Sam montaż wydaje się licheńki i obawiam się że będzie chwiał się mocno na wietrze !! . Sprawdzaliśmy z kolegami podobny wyrób Meade i też się telepał .Najlepiej w tej klasie wypadł montaż Soligora . Niemniej biorąc stosunek ceny do jakości można ten teleskop polecić . Na początek może być i nikt kto go kupi nie zniechęci się do astronomii (Choć za rok lub dwa będzie chciał coś lepszego )

Link to comment
Share on other sites

Mgławice, TAK, - muszą być dobre warunki

 

Planety, TAK ("ale po przesłonięciu diafragmy (Mars , Jupiter) Saturn będzie piękny"). Z przysłonięciem nie sprawdzałem, ale i tak ostatnim razem gdy oglądałem Saturna zaraz po zachodzie Słońca zrobił na mnie niesamowite wrażenie. Tym bardziej iż od razu były widoczne jego księżyce (o pierścieniach nie wspominam co jest tutaj chyba oczywiste)

 

Galaktyki , ("TAK ale w dobrych warunkach (inaczej będą mgiełki)"), dokładnie tak jest

 

Gromady otwarte i kuliste , ("TAK i do tego mogę ten teleskop polecić.") Ślicznie wygląda M13. M35 gdy był obok Jowisz też ładnie wyglądała.

 

Inne Messiery ("TAK, w dobrych warunkach. Pamiętajcie że ich jasność wacha się od 4 do 11.5 Mag") Nic dodać, nic ująć

 

Phobos i Deimos ("NIEE, no chyba że przerobi ktoś montaż i nagra Avika na dobre CCD.") Mars extra, o księżycach nawet nie myślałem, chodź CCD wszystko jest możliwe.

 

"Sam montaż wydaje się licheńki i obawiam się że będzie chwiał się mocno na wietrze !!"

Nie był on wtedy dość dobrze ustawiony i polegaliśmy na tym co producent sam posrkęcał. Kilka śrób zostało niedokręconych. Poza tym każdy przez cały dzień nim machał w każda stronę.

Na dworze po ponownym ustawieniu i wypoziomowaniu był już bardziej stabilny. Luzy są - nie ukrywam, ale dość szybko "wygasają". Przy silnym wietrze, mogą wystąpić małe drgania. W mojej domowej wersji, teleskop jest stabilny.

 

"Na początek może być i nikt kto go kupi nie zniechęci się do astronomii". Jest już w Polsce kilka sztuk. Sam czekam na opinie.

Link to comment
Share on other sites

Jak wiesz produkcja jest na Tajwanie i jedyną możliwościa zakupu samej głowicy będzie sprzedanie teleskopu w 2 kawałkach. Zaraz pomyśle jak to zrobić, podzwonię i coś wstawię na forum.

 

Najważniejsze aby znalazł się klient na samą tubę z 800/203 z wyciągiem i obejmami. Zainteresowany wcześniej klient od samej tuby, mimo wysłania e-maila milczy.

Link to comment
Share on other sites

A więc jest tak.

 

Rozłożyłem teleskop na elementy posługując się porównaniami z modeli 750/150 oraz 900/114. Wynika z tego, że najdroższym elementem teleskopu jest tubus, który kosztuje ok. połowę wartości teleskopu, potem mamy głowice ok. 33%, następnie statyw 12% oraz okulary 7% wartości. Wynika z tego, że w przypadku tego modelu muszę sprzedaż minimum 2 elementy, aby móc go sprzedać. Tymi elementami jest głównie tubus w cenie 1.300 zł. oraz głowice w cenie 820 zł. Okulary oraz statyw aluminiowy mogę pozostawić na później.

 

Nie wiem czy dobrze ustaliłem cenę tego teleskopu na części. Wydaje mi się, że proporcje dobrałem dobrze. W AstroKraku tuba optyczna kosztuje z Soligora 1.490 zł.

 

Zastrzegam sobie prawo do zmiany tych cen.

Link to comment
Share on other sites

Faktycznie , pamietam że Marek mówił o tym że montaż jest mocno "wymacany" przez zwiedzających Festiwal . Pozostaje zatem poczekać aż ktoś pojawi się na zlocie i przetestować cały zestaw w warunkach bojowych . Szkoda że Marek nie może być w Jodłowie bo sprawa byłaby jednoznacznie wyjaśniona .

Link to comment
Share on other sites

Po Jodłowie też będą imprezy. :)

Jak wiecie bardzo chętnie bym przyjechał, lecz obowiązki służbowe mi na to nie pozwalają. Obiecuje, że wcześniej czy później Optisan przyjedzie na najbliższy ze zlotów. Będzie więc do porównywać, ruszać, obracać, próbować przewrócić itd.

 

Oczywiście sprzęt będzie też odpowiednio przygotowany, dokręcony i nasmarowany jak trzeba. Po prostu zabiorę swój domowy (testowy) egzemplarz.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.