Skocz do zawartości

Mam juz nowy teleskop :)


KOPER

Rekomendowane odpowiedzi

Panie i Panowie przyszla do mnie Sybta 8".

 

Jest wieksza niz sie spodziewalem i byc moze macie racje co do mobilnosci niektorych wiekszych Dobsonow :)

 

Fatkami pochwale sie pozniej jak je zrobie teraz jednak mam kilka pytan:

 

1. Super Ploosl dolaczony do zestawu to prawdziwy Super Ploosl czy jakas modyfikacja ktora oferuje 52 stopnie pola ?(wyglada na zwyklego ploosla)

 

 

2. Dlaczego nie ma kontr z tylu lustra glownego sa tylko 3 sruby na srubokret gwiazdowy ...czy to jest lepsze rozwiazanie ? .....jak tak to jakie sa jego zalety ?

 

3. Jak bedzie sie sprawowal Ploosl 32mm czy moge juz go z miejsca wymienic ?

Edytowane przez KOPER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie i Panowie przyszla do mnie Sybta 8".

 

Jest wieksza niz sie spodziewalem i byc moze macie racje co do mobilnosci niektorych wiekszych Dobsonow :)

 

Fatkami pochwale sie pozniej jak je zrobie teraz jednak mam kilka pytan:

 

1. Super Ploosl dolaczony do zestawu to prawdziwy Super Ploosl czy jakas modyfikacja ktora oferuje 52 stopnie pola ?(wyglada na zwyklego ploosla)

2. Dlaczego nie ma kontr z tylu lustra glownego sa tylko 3 sruby na srubokret gwiazdowy ...czy to jest lepsze rozwiazanie ? .....jak tak to jakie sa jego zalety ?

 

3. Jak bedzie sie sprawowal Ploosl 32mm czy moge juz go z miejsca wymienic ?

 

2. Są kontry, muszą być. Obok śrub masz otwory w których są śruby imbusowe. Niestety trzeba uzywać dwóch narzędzi jednoczesnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do mnie też potwór przyfrunął we wtorek :szczerbaty: oczywiście od tamtej pory chmury :angry:

 

pytanie lamera: czy te śruby 'krzyżakowe' powinny być mocno dociągnięte, czy raczej luźne ???

 

Mają być tak ustawione aby lustro główne było poprawnie skolimowane, żadnego dociągana.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mają być tak ustawione aby lustro główne było poprawnie skolimowane, żadnego dociągana.

 

Pozdrawiam

Właśnie w kolimację się bawiłem i zanim doszedłem, że trzeba kręcić śrubą 'krzyżakową' jednocześnie z 'imbusową', to udało mi się wszystkie trzy punkty porozkręcać (poluzować)...

W końcu skolimowałem (obrazy wycentrowane), ale nie wiem z jaką siłą te śrubeczki mają być dokręcone...

Dokręcając 'imbusową' i jednocześnie odkręcając 'krzyżakową' sprawiam, że siła docisku śrub jest większa....

Nie chcę wprowadzić naprężeń lustra, więc pytam doświadczonych kolegów... :notworthy:

 

Ja w przyszłym tygodniu mam kupować Syntę, a w DO juz wykupione. Teraz wiem kto mi sprzątnął Synty sprzed nosa :whip::whip::szczerbaty:;) . Trzeba będzie kupić gdzie indziej.

 

Ja niczego nie sprzątałem... :szczerbaty: zamówienie złożyłem na początku maja i się kurczę sam naczekałem...

Do tego pogoda przez ten czas była znośna, a teraz oczywiście zachmurzenie :angry:

Pochlastać się idzie :Boink:

Edytowane przez lopez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie bedzie trzeba poprawic kolimacje bo jest zle ...zastanawiam sie jak to zrobie .....za bardzo wygodne rozwiazanie to raczej nie jest... Orion pod tym wzgledem byl lepszy...

 

jak macie jakies ulatwiajace zycie wskazowki to chetnie poczytam

Edytowane przez KOPER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie bedzie trzeba poprawic kolimacje bo jest zle ...zastanawiam sie jak to zrobie .....za bardzo wygodne rozwiazanie to raczej nie jest... Orion pod tym wzgledem byl lepszy...

 

jak macie jakies ulatwiajace zycie wskazowki to chetnie poczytam

Po pierwsze znajdź odpowiedniego imbusa, bo ten z zestawu nie pasuje do śrubek LG...

Po drugie - jeśli jesteś sam, to czeka cię latanie od wyciągu do śrubek z tyłu...

 

Kurczę... na jedną obserwację, którą udało mi się przeprowadzić :szczerbaty: przypadły już dwie kolimacje... :huh:

Czy to tak często trzeba robić ?? Fakt, że sprzęta musiałem kawałek przenosić, więc coś się mogło przestawić, ale po wczorajszym sprawdzeniu musiałem ponownie poprawiać LW :blink:

 

Dodam jeszcze, że jeżeli ten okularek PL10 jest uważany za badziew, to ja się boję, co zobaczę przez lepsze :szczerbaty:

Synta wystawiona BEZ CHŁODZENIA + ten standardowy okular + Jowisz i przyklękłem :blink:

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę... na jedną obserwację, którą udało mi się przeprowadzić :szczerbaty: przypadły już dwie kolimacje... :huh:

Czy to tak często trzeba robić ?? Fakt, że sprzęta musiałem kawałek przenosić, więc coś się mogło przestawić, ale po wczorajszym sprawdzeniu musiałem ponownie poprawiać LW :blink:

 

 

pzdr

 

Ludzie co wy z tymi teleskopami robicie? Kolimacja lustra głównego , to rozumiem , sprawdzam kolimacje co parę obserwacji i nic się nie rozkolimowuje. Ale żeby grzebać przy lustrze wtórym, to trzeba mieć trochę doświadczenia. U mnie lustro wtórne od początku ładnie nastawione, gdybym zaczął ruszać to pewnie był popsuł. Trzeba mieć jakieś narzędzia jak się grzebie przy LW: laser, suwmiarkę, trzeba coś wiedzieć o offsecie i wtedy dopiero można precyzyjnie ustawić LW.

 

Dla początkujących dobra rada: Zostawcie LW w spokoju, chyba że fabrycznie jest źle ustawione.

 

Na jedną obserwacje dwie kolimacje: tu też coś nie gra, może z celą. :blink:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mnie też dzisiaj przyszła synta. Tylko zaniepokoiły mnie 2 małe czarne plamki (około 2 mm średnicy) na lustrze głównym. Co to moze być ? Są jeszcze takie malutkie kropeczki, ale to pewnie kurz. Nie wiem czy tymi 2 plamkami sie przejmować czy nie.

Edytowane przez ABC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mnie też dzisiaj przyszła synta. Tylko zaniepokoiły mnie 2 małe czarne plamki (około 2 mm średnicy) na lustrze głównym. Co to moze być ? Są jeszcze takie malutkie kropeczki, ale to pewnie kurz. Nie wiem czy tymi 2 plamkami sie przejmować czy nie.

 

Bombelki powstale przy odlewaniu tafli.

Nie przejmuj sie takimi rzeczami, w reflektorach plamki na lustrze nie przeszkadzaja w zasadzie w niczym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie co wy z tymi teleskopami robicie? Kolimacja lustra głównego , to rozumiem , sprawdzam kolimacje co parę obserwacji i nic się nie rozkolimowuje. Ale żeby grzebać przy lustrze wtórym, to trzeba mieć trochę doświadczenia. U mnie lustro wtórne od początku ładnie nastawione, gdybym zaczął ruszać to pewnie był popsuł. Trzeba mieć jakieś narzędzia jak się grzebie przy LW: laser, suwmiarkę, trzeba coś wiedzieć o offsecie i wtedy dopiero można precyzyjnie ustawić LW.

 

Dla początkujących dobra rada: Zostawcie LW w spokoju, chyba że fabrycznie jest źle ustawione.

 

Na jedną obserwacje dwie kolimacje: tu też coś nie gra, może z celą. :blink:

 

Pozdrawiam

No właśnie nie wiem co tak wszyscy kombinuja z tymi kolimacjami. Niewielkie nastawienie po zakupie i na kilka obserwacji wystarcza.. ba nawet woziłem z miejsca na miejsce i nie za bardzo się rozkolimowało. Ok nie używam laserowego albo tym bardziej holograficznego kolimatora ale metoda "na dziurke" jak tylko można najdokładniej pozwolila przy lustrze 150 patrzyć na Saturna z pow 150x lub 300x i cassiniego było widać jak nic przy dobry seeingu na czarno.

 

Moze ja jestem mało wymagający :blink: i powinienem w kółko kręcić LG i LW za każdym razem....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris
Synta wystawiona BEZ CHŁODZENIA + ten standardowy okular + Jowisz i przyklękłem :blink:

 

Słyszałem, że "kitowe" okulary są takie sobie, ale żeby aż tak źle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mnie też dzisiaj przyszła synta. Tylko zaniepokoiły mnie 2 małe czarne plamki (około 2 mm średnicy) na lustrze głównym. Co to moze być ? Są jeszcze takie malutkie kropeczki, ale to pewnie kurz. Nie wiem czy tymi 2 plamkami sie przejmować czy nie.

Ja tez mialem takie "plamki" to pewnie odpryski z farby z tuby - tez miałem w mojej nówce - jakis czas to wytrzymywałem ale w końcu nie mogłem i chciałem mieć LG czyste jak kryształ i delikatnie specjalnym pedzelkiem "pozamiatałem" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te czerne pyłki co jest prawdopodobnie, ta farba wyczerniająca i tych czarnych badziewi miałem dośc sporo w pierwszysch miesiącach , ale teraz już właściwie się nie pojawiają.

 

i to chyba odpadają w okolicach wyciągu i srób w połowie tuby, oczywiście żadnych miejsc z gołą blachą nie ma, ale skądeś muszą sie one brać, a w tych okolicach kilka mi się udało znaleźć, więc przejedź szmatką i po sprawie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris

Niemal od początku mam na lustrze 2 takie paprochy i jakoś nie przeszkadzają mi w wycinaniu galaktyk poniżej 12mag :)

 

Lepiej nie ruszać, bo można coś niechcąco zmajstrować.

Szkoda nerw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemal od początku mam na lustrze 2 takie paprochy i jakoś nie przeszkadzają mi w wycinaniu galaktyk poniżej 12mag :)

 

Lepiej nie ruszać, bo można coś niechcąco zmajstrować.

Szkoda nerw.

 

Masz racje lepiej nie ruszać. Tymbardziej jak nie ma znaczenia w uzyskiwanych obrazach.

Zresztą przy skręcaniu dobsona i tak jest troche roboty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie co wy z tymi teleskopami robicie? Kolimacja lustra głównego , to rozumiem , sprawdzam kolimacje co parę obserwacji i nic się nie rozkolimowuje. Ale żeby grzebać przy lustrze wtórym, to trzeba mieć trochę doświadczenia. U mnie lustro wtórne od początku ładnie nastawione, gdybym zaczął ruszać to pewnie był popsuł. Trzeba mieć jakieś narzędzia jak się grzebie przy LW: laser, suwmiarkę, trzeba coś wiedzieć o offsecie i wtedy dopiero można precyzyjnie ustawić LW.

 

Dla początkujących dobra rada: Zostawcie LW w spokoju, chyba że fabrycznie jest źle ustawione.

 

Na jedną obserwacje dwie kolimacje: tu też coś nie gra, może z celą. :blink:

 

Pozdrawiam

Nówka przyjechała rozkolimowana, więc musiałem pogrzebać...

LW ruszałem, bo przez kolimator a'la Hamal nie widziałem całej powierzchni LW (przy skrajnym wysunięciu wyciągu.. po wsunięciu oczywiście było widać całe) i jego obraz był ustawiony niecentrycznie...

Nie wiem, jakim trzeba być specjalistą, ale kręcenie śrubeczkami to chyba jedyny sposób, żeby doprowadzić LW do odpowiedniego ustawienia... :blink:

Sam się dziwię, że musiałem ustawiać ponownie już po kilku dniach... może teraz będzie dobrze...

 

Słyszałem, że "kitowe" okulary są takie sobie, ale żeby aż tak źle?

Ja to pisałem w sensie pozytywnym.. przyklękłem z wrażenia :szczerbaty:

Dlatego 'obawiam się' tego, co ujrzę kiedyś przez np. takiego LV :rolleyes:

 

Co do czarnych paprochów - też się pojawiły na lustrze... z 10 szt. będzie...

Próbowałem odkurzaczem, ale nie dał rady :unsure:

Na razie zostawiam... nie mam zamiaru już na początku demontować celi... Jak się więcej zbierze, to pomyślimy :D

 

Widzę, że nastał czas zakupów... Czyli do sierpnia pozostaje mi tylko 'zabawa' w ciągłe kolimowanie, bo o obserwacjach mogę zapomnieć :ha:

Od kiedy zakończyłem budowę filtra słonecznego, to już nawet słońce się nie pojawia :Boink:

 

Pozdrawiam

Edytowane przez lopez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda z tą odłażącą farbą, trzeba by dać ze 300 zł więcej za teleskop, to może dali by lepszy lakier. Niestety za tą cenę nie można spodziewać się ekstra wykonania. Jak do tej pory żaden odprysk na lustrze głównym nie wylądował.

 

Innym mankamentem jest nie najlepszy wyciąg- to cholerstwo ma luzy przy maksymalnym wyciągnięciu i nie jest zbyt precyzyjne. Zastanawiam się jakby wyglądała Synta z wyciągiem Baadera za 500 zł :D. Do tego jeszcze pomalować ją wysokiej jakości czarnym lakierem i ładnie napisać Synta-deluxe na tubie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.