Skocz do zawartości

Mam juz nowy teleskop :)


KOPER

Rekomendowane odpowiedzi

(...)Zastanawiam się jakby wyglądała Synta z wyciągiem Baadera za 500 zł :D. (...)

 

R E W E L A C Y J N I E ! ;)

 

A na poważnie, nie czekaj. Po prostu zaciśnij zęby i kup przyzwoitego Crayforda. Nie musi być to koniecznie ten Baader. (niemniej Baadera polecam) Poczujesz się jakbyś kupił nowy teleskop z zupełnie innej półki. Dopytaj tylko o rozmiary i wysów, żeby nie trzeba było kombinować przy presuwaniu celi.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm...

Nawiązując do tematu wyciągu - spotkał ktoś taki dobry wyciąg, który bez żadnych poważnych przeróbek tuby będzie pasował do synty 8" ???

Nie to, żebym już chciał zmieniać, ale dobrze jest wiedzieć ile kasy należy odkładać :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

R E W E L A C Y J N I E ! ;)

 

A na poważnie, nie czekaj. Po prostu zaciśnij zęby i kup przyzwoitego Crayforda. Nie musi być to koniecznie ten Baader. (niemniej Baadera polecam) Poczujesz się jakbyś kupił nowy teleskop z zupełnie innej półki. Dopytaj tylko o rozmiary i wysów, żeby nie trzeba było kombinować przy presuwaniu celi.

 

Pozdrawiam.

 

 

Zadałem właśnie emailem dosyć szczegółowe pytania w sprawie wyciągu Baadera. Znając rzetelność Delty powinni odpowiedzieć. Jak będę miał odpowiedź to napiszę, może to kogoś jeszcze zainteresuje.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris

Po regulacji wyciąg Synty chodzi nieźle.

 

Ten Baadera nie spasuje bezinwazyjnie. Sprawdzone. Śmiałka czeka nawiercanie i być może powiększanie otworu na rurę suwną. Nie wspominam tu o dokładnym skolimowaniu i ostrzeniu - o ile wiem potrzebne bedą pierścienie pośrednie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szkoda ze z synta nie daja zwyklego plastikowego kolimatora z dziurka :)

 

mimo ze jest pogoda nie wyjde z telepem dopuki nie ustawie lustra :)

 

Możesz przecież na miejscu obserwacji skolimować. Pogoda cenna rzecz. A na północy kraju ma lać do końca tygodnia. :burza::angry: Na pierwsze obserwacje Syntą sobie troszkę poczekam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lopez, dopiero kupiłeś i już na wyciąg marudzisz ?

 

Ja jestem przyzwyczajony do mojego wyciagu w refraktorze 60/700, dlatego ten wyciąg w Syncie wydaje mi sie jakby był z jakiejś bajki.

Teraz to najlepiej zbierać na jakis dobry okular planetarny.

Nieeee no :szczerbaty:

Ja nie marudzę... ja się przesiadłem z optisana z barlowem w wyciągu, więc nie mogło być już gorzej :szczerbaty:

Jak na razie wyciąg pracuje bardzo OK... może trochę brak mikroruchów, ale za tą kasę to sobie można pomarzyć...

 

Okular planetarny ? Z tego co wiem, to planetki w najlbiższym czasie niewiele pokażą :/

 

Właśnie wróciłem z obserwacji... jakieś 2 godzinki czystego nieba :szczerbaty: w tym 1 godz. na chłodzenie :unsure:

Saturn znowu mnie zachwycił :rolleyes:

Niestety poza nim nie było tak różowo... M13 w PL10 jakaś taka rozmazana, M31 w PL25 jakaś taka malutka...

Z ciekawości sprawdziłem epsylony w lutni... w sumie nie wiem jak to powinno wyglądać dokładnie - ewidentnie było widać, że każda z nich jest podwójna, ale za cholerę nie mogłem dostrzec wyraźnej czarnej przerwy między składnikami... taki w sumie mały orzeszek ziemny :szczerbaty:

Tak sobie sam tłumaczę (bo co mam zrobić), że to wina seeing'u i oczywiście wpływu latarni, które akurat z tej strony nieba (niestety południowej) bardzo intensywnie dają o sobie znać... :unsure:

 

tak btw - przez tego optisana nie byłem w stanie znaleźć M31 :ha:

w syncie to już w szukaczu w oczy świeci :P

 

pozdrawiam :D

 

ps. kto wymyślił ograniczenia w ilości wstawianych emotikonek ???

to mi na jakąś paranoję zakrawaa... posta nie mogę wstawić bez 'odchudzania' grafiki....

już wolę współfinansować... :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

ps. kto wymyślił ograniczenia w ilości wstawianych emotikonek ???

to mi na jakąś paranoję zakrawaa... posta nie mogę wstawić bez 'odchudzania' grafiki....

już wolę współfinansować... :/

 

bo się nie da czytać takich postów, które w większości składają się z emot,

jak nie potrafisz przekazać swoich myśli tekstem, to żadna emotka w tym nie pomoże i zamiast zrozumienia, rodzą się np. takie riposty: że może zamiast nich, spróbuj jakiegoś psychoanalityka, może jemu uda się zrównoważyć Cię emocjonalnie? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo się nie da czytać takich postów, które w większości składają się z emot,

jak nie potrafisz przekazać swoich myśli tekstem, to żadna emotka w tym nie pomoże i zamiast zrozumienia, rodzą się np. takie riposty: że może zamiast nich, spróbuj jakiegoś psychoanalityka, może jemu uda się zrównoważyć Cię emocjonalnie? ;)

Brak mi słów, więc znów użyję emoty:

:blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sam zastanawiam się nad zakupem ww synty ale ponieważ nie mam doswiadczenia nie wiem czy poradze sobie z regulacjami o których tu piszecie . czy rzeczywiscie czeba co chwila coś tam regulować ? teraz spogladam w niebo przez mały 70 mm refraktorek i nic tam sie nie reguluje cały czas jest ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sam zastanawiam się nad zakupem ww synty ale ponieważ nie mam doswiadczenia nie wiem czy poradze sobie z regulacjami o których tu piszecie . czy rzeczywiscie czeba co chwila coś tam regulować ? teraz spogladam w niebo przez mały 70 mm refraktorek i nic tam sie nie reguluje cały czas jest ok

 

Nie przejmuj się tym przy rozważaniu zakupów. Chłopaki trochę przeginają z tym kolimowaniem, tym bardziej, że przy jakości wyciągu synty to jest troche w ogóle bez sensu. Poza tym, proces kolimacji jest prosty i w pewnym momencie robisz to odruchowo. Coś jak poprawienie lusterek w samochodzie przed wyjechaniem w trase. Dwa ruchy i jedziemy.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie koledzy dzwoniłem do Astrokraka w sprawie tego oto wyciągu Oriona :wyciąg

 

Idealnie pasuje do Synty , bez żadnych przeróbek. Miał może ktoś z nim styczność?

 

Pozdrawiam

 

O tyle, ze ktoś z forum mi mówił, że czekał na niego cholernie długo, ale też mi ten Antaresowy chdzi po głowie do mojej krowy. Tyle, że ja juz dojrzałem chyba do wybulenia za fokuser z przekładnią 1:10.

 

Pozdrawiam.

 

Ps. Niedoczytałem.

 

Orion? Heee.. A gdzie te Antaresowe? Trza by tego oriona obadać. Podpinam się pod pytanie.

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris
tego oto wyciągu Oriona :wyciąg

 

Idealnie pasuje do Synty , bez żadnych przeróbek. Miał może ktoś z nim styczność?

 

Jeśli pasuje idealnie to mam prośbę:

kup i sprawdź na własnej Syncie :)

 

Jeśli to prawda, też go kupię...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie koledzy dzwoniłem do Astrokraka w sprawie tego oto wyciągu Oriona :wyciąg

 

Idealnie pasuje do Synty , bez żadnych przeróbek. Miał może ktoś z nim styczność?

 

Pozdrawiam

 

Jestem naprawdę zbity z tropu.

Napisałem w tej sprawie do Supportu Oriona (ponownie) ponieważ w opisie tego wyciągu stoi:

 

The 2" Crayford focuser has the identical mounting hole pattern and spacing as the 2" rack-and-pinion focuser on older Orion 8"- to 12" Dobsonians (except the XT8 Classic) and other 8" and 10" reflector tubes, so no new holes have to be drilled.

 

Spytałem co z Classikiem XT8 którego sprzedają również z nowym wyciągiem. Czyżby nowa tuba?

 

Odpowiedź:

 

Marcin,

You're right, the new XT8 Classic has an updated tube. I'm not familiar

with the Synta SkyWatcher but I'm guessing it's much like our older XT8s.

I made a write-up about installing the Crayford-style focuser on them. You might

check it out to see if it sounds like it would work for you. Hope this helps.

 

i dalej:

 

CRAYFORD-STYLE FOCUSER ON XT8 CLASSIC

 

Unfortunately it's a little more complicated that just drilling 4 new holes

for the mounting screws. The large central hole in the tube would also

need to be enlarged because the drawtube of the Crayford-style focuser is

larger. So it's possible to do, but a little more involved than just 4 mounting

holes.

 

On the Crayford-style focuser there are four holes in a square 3.33" apart

and the central hole must be at least 3 5/8" wide.

 

The Crayford-style focuser has a racked-in height of 2 11/16" and 1 4/10"

outward travel. You should check your old focuser to see if this will

cover the range of your old focuser.

 

So the switch can be made but it would take some drilling and

cutting.

 

Wynika z tego, że nie pasuje...

Najlepiej pofatygować się do grodu Kraka i sprawdzić. Jest ktoś chętny? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem naprawdę zbity z tropu.

Napisałem w tej sprawie do Supportu Oriona (ponownie) ponieważ w opisie tego wyciągu stoi:

 

Widzisz a już chciałeś biednego kolegę wrobić w kupno może pasującego, a może nie wyciągu :D

 

Ja mam za daleko do Krakowa, ale ktoś kto mieszka w okolicach, bądź w samym mieście, dla dobra ludu astro, mógł by się przejechać do Krakowa i sprawdzić to z pożytkiem dla wszystkich.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przejmuj się tym przy rozważaniu zakupów. Chłopaki trochę przeginają z tym kolimowaniem, tym bardziej, że przy jakości wyciągu synty to jest troche w ogóle bez sensu. Poza tym, proces kolimacji jest prosty i w pewnym momencie robisz to odruchowo. Coś jak poprawienie lusterek w samochodzie przed wyjechaniem w trase. Dwa ruchy i jedziemy.

 

Pozdrawiam.

 

Ja kolimuję syntę 1200/200 raz na pół roku. Jak już muszę! Epsilonki rozdzielam regularnie. Teleskop wożę często.

Nie przesadzajmy z tą kolimacją, bo robi się z tego jakieś TABU tajemne. Wychłodzić lustro, sprawdzić ciasnej podwójnej i jazda!

 

 

dobrych warunków!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

dzięki właśnie w międzyczasie udało mi sie trafić na tę stronę :)))

muszę to doświadczalnie sprawdzić jak to działa

na razie obserwowałem tak jak przyszedł i zdażyłem zobaczyć m81, m31 ale troche rozmyte plamki nie wiem czy to wina okularów z zestawu czy warunków ,natomiast wczoraj popatrzyłem na m13 była pięknie rozdzielona i bardzo wyraźna

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na razie obserwowałem tak jak przyszedł i zdażyłem zobaczyć m81, m31 ale troche rozmyte plamki nie wiem czy to wina okularów z zestawu czy warunków ,natomiast wczoraj popatrzyłem na m13 była pięknie rozdzielona i bardzo wyraźna

 

Galaktyki mają wyglądać właśnie jak rozmyte plamki. Poszczególnych gwiazd w galaktykach poza Drogą Mleczną nie zobaczysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.