Skocz do zawartości

Propozycja


Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ właśnie rozpoczynam wakacje i mam trochę więcej czasu chciałbym przedstawić pewną propozycję :)

 

Jak każdy wie mamy kilka for astronomicznych, na których udziela się sporo miłośników astronomii. Jedni czynią to częściej, inni rzadziej. Jedni z racji swojego doświadczenia i zdobytej wiedzy mają więcej do przekazania, inni, początkujący z zasady mniej. Wśród nas mamy zarówno osoby, które możemy nazwać obserwatorami, jak i osoby, które w większym stopniu zajmują się popularyzacją astronomii.

 

Do czego zmierzam? Otóż mam propozycję, aby w pewien sposób uhonorować osoby, które udzielają się w największym stopniu, przede wszystkim pomagając innym, tłumacząc i wyjaśniając tajniki nieba i pokazując jego piękno. Uhonorować poprzez to, że zauważamy ich pracę i ją doceniamy. Jak to zrobić?

 

Proponuję przeprowadzenie czegoś w rodzaju plebiscytu, w którym będzie mogła wziąść udział większość użytkowników for. Plebiscytu, w którym wybierzemy najlepszych. To ma być wyróżnienie i docenienie ich pracy.

 

A. Proponuję trzy kategorie:

1. Najlepszy obserwator zjawisk astronomicznych.

2. Najlepszy astrofotograf.

3. Najlepszy popularyzator wiedzy astronomicznej.

 

B. Oceniamy za okres:

1. Obecnie za pierwsze półrocze 2007, czyli za pracę od stycznia do czerwca.

2. Jeżeli plebiscyt się przyjmie, to powtórzymy go za pół roku, za okres drugiego półrocza.

3. Suma punktów za oba półrocza wyłonią zwycięzców 2007 roku - Astromiłośników Roku 2007

 

C. Oceniamy w następujący sposób:

1. 5,4,3,2,1 pkt. - dla najlepszych pięciu osób (naszym zdaniem) - użytkownicy zarejestrowani co najmniej rok.

2. 3,2,1 pkt. - dla najlepszych trzech osób (naszym zdaniem) - użytkownicy zarejestrowani co najmniej miesiąc.

3. Niestety całkiem nowi użytkownicy muszą zaczekać do kolejnej edycji, gdyż najpierw muszą poznać forum i osoby na nim piszące.

Czyli każdy ocenia w trzech kategoriach przyznając punkty pięciu lub trzem osobom (w zależności od swojego stażu na forum).

 

D. Jeżeli administratorzy for nie wyrażą sprzeciwu to chcę przeprowadzić plebiscyt na forach:

Astro4u, Astro-Forum, Astromaniak.

Mam jednak nadzieję, że pomysł znajdzie aprobatę. Co więcej, mam również nadzieję, że każdy z nas przy ocenie poszczególnych osób pominie pewne animozje (...), a oceni ich rzeczywisty wkład w rozwój miłośniczej astronomii.

 

E. Ten plebiscyt ma nie tylko wyróżnić pewne osoby, ale także spowodować, aby nowi użytkownicy widzieli sens pracy na polu astronomii amatorskiej i to pracy na pewnym poziomie.

 

F. Jeżeli zainteresowanie będzie spore, to w poszczególnych kategoriach zrobię dodatkowy podział wyróżniając doadatkowe podkategorie:

1. Otwarta - dla wszystkich.

2. Młodzieżowa - dla osób w wieku do 19 lat (włącznie).

 

G. Jak widzę przebieg plebiscytu? Każdy chętny prześle na moje PW swoją listę kandydatów wg schematu:

 

I. NAJLEPSZY OBSERWATOR NIEBA

5 pkt. -

4 pkt. -

3 pkt. -

2 pkt. -

1 pkt. -

II. NAJLEPSZY ASTROFOTOGRAF

5 pkt. -

4 pkt. -

3 pkt. -

2 pkt. -

1 pkt. -

III. NAJLEPSZY POPULARYZATOR ASTRONOMII

5 pkt. -

4 pkt. -

3 pkt. -

2 pkt. -

1 pkt. -

 

H. Swoje propozycje będzie można przesłać po oficjalnym ogłoszeniu plebiscytu. Teraz czekam na ewentualne uwagi. Oczywiście jako organizator zastrzegam, że nie będę przyjmował głosów na jednego z użytkowników w/w for ;)

 

I co o tym myślicie? Ma to sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert,

 

Ty jak zwykle masz ciekawe i zarazem dobre pomysły. Popieram!

Swoją drogą szkoda, że nie mam takich wakacji jak Ty :D !

 

Pozdro

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

analogicznie jeszcze trzeba na najgorszego, bo ja też chce być na jakiejś liście :szczerbaty:

 

o proponuje jak w formule 1 za pierwsze 8pkt , drugie 6, trzecie 4 ;)

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osób, które propagują wiedzę na forach jest sporo... może stwórzmy w pierwszej edycji TOP TEN osób zasłużonych... w ten sposób wyróżnimy więcej osób (jedna nie udźwignie ciężaru omnibusa w każdej kategorii)...

 

 

 

pozdrawiam serdecznie

 

Ori

 

 

 

Ps: Należy doszlifować szczegóły, ponieważ zabawa zabawą a konsekwencje mogą być poważne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm to by przypominało coś a'la Autorytet forum, tylko takie między platformowe..

 

Pomysł jest przedni, ale konsekwencje mogą być faktycznie poważne...

 

naprzykład jakiś młody adept astroobserwacji zapyta o coś forumowiczów, i będzie nie do końca usatysfakcjonowany odpowiedzią, ponieważ odpowiedział tylko zwykły user..

 

...obawiam się tego pomysłu :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osób, które propagują wiedzę na forach jest sporo... może stwórzmy w pierwszej edycji TOP TEN osób zasłużonych... w ten sposób wyróżnimy więcej osób (jedna nie udźwignie ciężaru omnibusa w każdej kategorii)...

 

Ps: Należy doszlifować szczegóły, ponieważ zabawa zabawą a konsekwencje mogą być poważne...

 

Co prawda wspomniałem o Astromiłośniku Roku, ale po pierwsze zostanie on wybrany po dwóch edycjach półrocznych (a więc nie teraz), a po drugie po zakończeniu bieżącej edycji (półrocznej) chciałbym przedstawić właśnie najlepszą dziesiątkę w każdej kategorii.

 

Oczywiście szczegóły należy dopracować i po to dyskusja przed rozpoczęciem.

 

Zdaję sobie sprawę z pewnego ryzyka tego pomysłu, ale chyba pora już dorosnąć i bawić się jak dorosłym przystało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm to by przypominało coś a'la Autorytet forum, tylko takie między platformowe..

 

Mam w pamięci pomysł "Autorytet". Dlatego nie przedstawiam żadnych kandydatur. Dlatego głosowanie ma być na PW.

 

A jakie będzie przyjęcie wyników? No cóż, fora mają wielu użytkowników i zawsze może znaleźć się ktoś niezadowolony. Ale to cała reszta powinna stwierdzić - "słuchaj stary to twój problem" i przejść nad tym do porządku dziennego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeanalizowaniu uwag i propozycji zamierzam rozpocząć plebiscyt dzisiaj popołudniu. Jeżeli nic się nie zmieni, to o godzinie 15:00 (wcześniej, mimo wakacji będę w pracy).

 

Ostatecznie chcę, aby wyglądał w następujący sposób - patrz niżej (troszkę zmian w stosunku do pierwowzoru, ale starałem się uwzględnić powtarzające się propozycje zamieszczane w wątku i przesyłane na PW).

 

Proszę zwrócić uwagę na dodaną kategorię IV. Uważam, że wśród nas jest wiele osób, które aktywnie pomagają innym, na forach i poza nimi. Proszę także wziąść pod uwagę kulturę tych osób.

 

Jeżeli mi się uda, to po podliczeniu głosów postaram się wyodrębnić podkategorie młodzieżowe.

 

Proszę dobrze przemyśleć swoje propozycje i nie sugerować się przynależnością do określonego forum a wartością każdej osoby. Proszę również pamiętać, że są osoby, które robią "mniej hałasu", ale pracują intensywnie.

 

Mam nadzieję, że plebiscyt zyska akceptację, gdyż ma sens tylko wtedy jeżeli wypowie się wiele osób.

 

I ostatnia sprawa związana ze zmianami. 6 kandydatur mogą wskazać osoby zarejestrowane na forum (jednym z trzech) od co najmniej roku. Osoby ze stażem większym niż miesiąc, ale mniejszym niż rok mogą wskazać 4 kandydatury (4,3,2,1 pkt.).

 

Przypominam także, że swoje kandydatury trzeba będzie przesyłać na moje PW. Plebiscyt będzie trwał do najbliższej niedzieli. Myślę, że tydzień to wystarczający okres. Jeżeli ktoś przez ten czas nie zajrzy na fora, to jego strata.

 

Aha, jeszcze jedno. Przypominam, że oceniamy ostatnie półrocze (I-VI).

 

I. NAJLEPSZY OBSERWATOR NIEBA

6 pkt. -

5 pkt. -

4 pkt. -

3 pkt. -

2 pkt. -

1 pkt. -

 

II. NAJLEPSZY ASTROFOTOGRAF

6 pkt. -

5 pkt. -

4 pkt. -

3 pkt. -

2 pkt. -

1 pkt. -

 

III. NAJLEPSZY POPULARYZATOR ASTRONOMII LUB ASTRONAUTYKI

6 pkt. -

5 pkt. -

4 pkt. -

3 pkt. -

2 pkt. -

1 pkt. -

 

IV. NAJLEPSZY(A) KOLEGA/KOLEŻANKA - NAJBARDZIEJ ŻYCZLIWA (miłośnik astronomii)

6 pkt. -

5 pkt. -

4 pkt. -

3 pkt. -

2 pkt. -

1 pkt. -

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra idea. A może warto jakoś nagrodzić zwycięzców? Laur laurem, ale może by im jakąś pinezką na klacie medal z ikonki przybić... :rolleyes: Posyczą, posyczą, ale na pewno w duchu się ucieszą. Możemy też ufundować jakieś dobre knigi dla naszych orłów, szczeg. logistyczne sa do gadania. Robert, co ty na to?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Benedykt

Robercie,

 

doceniam Twoje zaangażowanie w sprawy popularyzacji astronomii, ale uważam, że ten pomysł nie jest trafny. Podzielam obawy Muchozola w tej kwestii.

 

Poza tym chciałbym zwrócić uwagę, że poddając kogokolwiek ocenie powinieneś określić kryteria oceny. Komu należy się szóstka w kategorii "Najlepszy Obserwator Nieba"?

Temu, kto:

- najczęściej ogląda niebo?

- ma najdroższy sprzęt astro?

- ma najciemniejsze niebo?

 

A kim ma być "Najlepszy Popularyzator Astronomii lub Astronautyki"?

Może ten, kto:

- pisze najwięcej postów?

- pisze mało postów, ale treściwych?

- jest userem na największej ilości forów astro?

- zorganizował najwięcej spotkań i prelekcji popularyzujących astronomię?

- napisał najwięcej książek na temat astro?

 

A który z kandydatów na "Najlepszego Astrofotografa ma dostać szóstkę?

Ten, kto:

- ma lustrzankę o największej rozdzielczości?

- wykonał najwięcej zdjęć nieba?

- posiada najwięcej publikacji swoich fotografii w prasie?

 

Najbardziej dziwną dla mnie kategorią jest "Najlepszy(a) Kolega/Koleżanka - Najbardziej Życzliwa (miłośnik astronomii)"

Mnie sie wydawało, że wszyscy na forum są bardzo życzliwi. Dla mnie osób nieżyczliwych tutaj nie ma. Może kiedyś były, ale teraz z całą pewnością nie ma. :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, zgadzam się z Benedyktem.

 

Oczywiście, każdy może robić dowolne plebiscyty, ale doświadczenie uczy, że częściej robią się z tego niesnaski niż jakaś korzyść. Co to, konkurs piękności? Każdy, kto poczyta forum choćby przez kilka miesięcy z łatwością znajdzie swoje autorytety w każdej dziedzinie i może wyrazić im swój podziw prywatnie lub publicznie (a nawet postawić piwo).

 

Jeśli chcemy wprowadzić jakiś system "pochwał" dla użytkowników forum, to raczej wolałbym przy każdym poście guzik z oceną (podobnie jak teraz gwiazdki przy wątkach), a następnie średnią tych ocen na karcie użytkownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robercie,

 

doceniam Twoje zaangażowanie w sprawy popularyzacji astronomii, ale uważam, że ten pomysł nie jest trafny. Podzielam obawy Muchozola w tej kwestii.

 

Poza tym chciałbym zwrócić uwagę, że poddając kogokolwiek ocenie powinieneś określić kryteria oceny. Komu należy się szóstka w kategorii "Najlepszy Obserwator Nieba"?

Temu, kto:

- najczęściej ogląda niebo?

- ma najdroższy sprzęt astro?

- ma najciemniejsze niebo?

 

A kim ma być "Najlepszy Popularyzator Astronomii lub Astronautyki"?

Może ten, kto:

- pisze najwięcej postów?

- pisze mało postów, ale treściwych?

- jest userem na największej ilości forów astro?

- zorganizował najwięcej spotkań i prelekcji popularyzujących astronomię?

- napisał najwięcej książek na temat astro?

 

A który z kandydatów na "Najlepszego Astrofotografa ma dostać szóstkę?

Ten, kto:

- ma lustrzankę o największej rozdzielczości?

- wykonał najwięcej zdjęć nieba?

- posiada najwięcej publikacji swoich fotografii w prasie?

 

Kryteria oceny? Przecież jeżeli ustalę jakiekolwiek, to zaraz znajdzie się ktoś, kto zapyta dlaczego to, a nie to. A dlaczego nie ma takiego lub innego kryterium. Są podane kategorie i każdy sam sobie ustala kogo uważa za aktywnego i dobrego obserwatora, aktywnego i rzetelnego popularyzatora, itd.

 

Czy na poważnie wstawiłeś w kryteriach "Najlepszego astrofotografa" - ma lustrzankę o największej rozdzielczości? Chyba nie. Więc po co? Wiadomo, że nikt nie będzie się tym kierował, a przede wszystkim będzie patrzył na piękno fotografii i opanowanie warsztatu.

 

 

Najbardziej dziwną dla mnie kategorią jest "Najlepszy(a) Kolega/Koleżanka - Najbardziej Życzliwa (miłośnik astronomii)"

Mnie sie wydawało, że wszyscy na forum są bardzo życzliwi. Dla mnie osób nieżyczliwych tutaj nie ma. Może kiedyś były, ale teraz z całą pewnością nie ma. :szczerbaty:

 

Widzę, że w tym momencie patrzysz na świat przez różowe okulary. Równie dobrze można napisać, że wszyscy mają jednakową wiedzę, jednakowo prowadzą obserwacje i jednakowo popularyzują astronomię. I nikogo nie wyróżniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, zgadzam się z Benedyktem.

 

Oczywiście, każdy może robić dowolne plebiscyty, ale doświadczenie uczy, że częściej robią się z tego niesnaski niż jakaś korzyść. Co to, konkurs piękności? Każdy, kto poczyta forum choćby przez kilka miesięcy z łatwością znajdzie swoje autorytety w każdej dziedzinie i może wyrazić im swój podziw prywatnie lub publicznie (a nawet postawić piwo).

 

Jeśli chcemy wprowadzić jakiś system "pochwał" dla użytkowników forum, to raczej wolałbym przy każdym poście guzik z oceną (podobnie jak teraz gwiazdki przy wątkach), a następnie średnią tych ocen na karcie użytkownika.

 

Jeżeli w ten sposób będziemy podchodzić do sprawy, to rzeczywiście mogą pojawić się niesnaski.

 

Tutaj nie chodzi o wskazanie autorytetów, aby potem każdy mógł się do nich zwracać w jakiejś problematycznej sprawie. Tutaj chodzi o wyróżnienie tych osób, które coś robią dla for i astronomii.

Ilu osobom postawiłeś piwo w dowód uznania ich pracy?

 

Co do guzików z oceną. Ja już dawno temu o tym wspominałem, sugerując coś na wzór :dobrze: - dobry post, :zle: - słaby post. I co mamy coś takiego? Zresztą taki system prędzej doprowadzi do sporów, niż to co proponuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra idea. A może warto jakoś nagrodzić zwycięzców? Laur laurem, ale może by im jakąś pinezką na klacie medal z ikonki przybić... :rolleyes: Posyczą, posyczą, ale na pewno w duchu się ucieszą. Możemy też ufundować jakieś dobre knigi dla naszych orłów, szczeg. logistyczne sa do gadania. Robert, co ty na to?

 

Pozdrawiam.

 

Hans, myślałem o tym. Ale dopiero dla laureatów "roku".

 

Ten plebiscyt jest jeszcze pewną próbą. Jak sam widzisz są zastrzeżenia, które nie mobilizują mnie do dalszej pracy. Ale liczyłem się z tym, że się pojawią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilu osobom postawiłeś piwo w dowód uznania ich pracy?

 

Cóż, wstyd mi, szczególnie że wiele z tych osób, które szanuję za ich wiedzę i wkład jest właśnie z Wrocławia (nie będę wymieniał, ale na pewno wiedzą, kogo mam na myśli) . Niniejszym deklaruję, że zapraszam je na piwo, jeśli tylko znajdą dla mnie chwilę czasu.

 

Innych widziałem na zlocie, ale przyznaję, że czułem się tam zbyt zagubiony, żeby o tym pomyśleć (a niektórych po prostu nie rozpoznałem). Będę miał to w pamięci następnym razem.

 

Edit: a co do wyróżniania osób: załóżmy dział/wątek: nasi idole. Niech każdy wpisze tam pochwały dla swoich ulubionych autorów. Jawnie, bez punktowania, głosowania, napisze kilka ciepłych słów, za co im dziękuje. Mam zacząć?

Edytowane przez BBwro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnia informacja i mała zmiana-dodatek.

 

Informacja - Można przesłać punktację wg schematu:

 

I. NAJLEPSZY OBSERWATOR NIEBA

6 pkt. - Kowalski

5 pkt. -

4 pkt. -

3 pkt. - kiwi1

2 pkt. -

1 pkt. - Igrekowski

 

Dodatek - Natomiast jeżeli komuś brakuje miejsc 1-6, może dodatkowo wpisać do 4 osób (pod spodem), np.

 

I. NAJLEPSZY OBSERWATOR NIEBA

6 pkt. - Kowalski

5 pkt. - astro

4 pkt. - Janikowski

3 pkt. - kiwi1

2 pkt. - muniek

1 pkt. - Igrekowski

 

czechu, mopsik2, ziutek, pajacyk12

 

Osoby z pierwszej szóstki dostaną normalne punkty, zaś te poniżej po jednym "małym punkcie". Te małe punkty będą brane w drugiej kolejności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edit: a co do wyróżniania osób: załóżmy dział/wątek: nasi idole. Niech każdy wpisze tam pochwały dla swoich ulubionych autorów. Jawnie, bez punktowania, głosowania, napisze kilka ciepłych słów, za co im dziękuje. Mam zacząć?

 

To Twój pomysł i Twoja inicjatywa. Tak więc sam musisz zdecydować.

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie zaczynajmy. Czekam na propozycje, które należy przesyłać na moje PW (prywatna wiadomość). Mam nadzieję, że moja skrzynka to wytrzyma :)

 

UWAGA! Zastrzegam sobie, że jeżeli plebiscyt w którymkolwiek momencie doprowadzi do sporów, lub nadszarpnie moje nerwy ;), to mogę przerwać zabawę.

 

Nie wiem jakie będą wyniki. Ja także mam swoich faworytów. Ale przyjmę to co będzie i złożę gratulacje zwycięzcom.

 

Ostatecznie mam zamiar ogłosić listy 10-12 osób w każdej kategorii.

 

START :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do guzików z oceną. Ja już dawno temu o tym wspominałem, sugerując coś na wzór :dobrze: - dobry post, :zle: - słaby post. I co mamy coś takiego? Zresztą taki system prędzej doprowadzi do sporów, niż to co proponuję.

 

Taki system w założeniach opracowałem już jakiś czas temu. Jest nawet jego pierwsze wdrożenie na innym moim serwisie. Ta idea w swojej prostocie ma niestety sporo wad, z którymi borykam się aktualnie. Mogę jednak powiedzieć, że koncepcja ewoluuje i wiem co zmienić w kolejnej wersji, żeby było dobrze.

 

Jak to dział po wdrożeniu możecie zobaczyć np. tu:

http://www.valhalla.pl/news4084-Blizzard-z...tarCraft-2.html

 

Zauważcie, że system nie tylko służy do oceny ludzi, ale pozwala także wyłuskiwać ciekawą treść z potoku komentarzy. Tuż pod samym newsem redakcyjnym pojawiają się komentarze z odpowiednią ilością ocen.

 

Jak wdrożę to do końca na Valhalli, to wtedy pełną wersję z usuniętymi wadami koncepcji zastosuję na AF. Same punktowanie nie jest dobre, ale wiem już, jak to zrobić, żeby było dobrze. Jest wiele możliwości, to przyszłość, ale generalnie chce właśnie w tym kierunku rozwijać forum w przyszłości - tzn. nie po to, żeby oceniać ludzi, ale raczej żeby mieć mechanizmy do wyciągania wartościowej treści z tysięcy postów mniej wartościowych. To naprawdę potęga.

 

A co do pomysłu Roberta? Sam nie wiem, ale nie jestem w żaden sposób przeciwny. Wydaje się, że przy obecnym składzie forum nie ma możliwości na jakieś "kwasy". Kiedyś wymyśliłem "autorytety", a to jest bardzo podobny pomysł. Jestem przekonany, że dzisiaj jest lepsza atmosfera na takie działania, niż w przeszłości.

 

I nie jest istotne w tym, ile widzę wad (bo oczywiście widzę), ale nie mogę być ślepy na pozytywny aspekt takiej akcji. Mój prywatny bilans ZA/PRZECIW jest zdecydowanie za Robertem. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wszystkich czterech listach jest już kilkadziesiąt osób. Stawka zaczyna się różnicować, ale to dopiero początek. Niektóre osoby oprócz punktacji dołączyły także krótkie motywacje. Niektóre z nich są bardzo ciekawe i ciepłe w stosunku do wybranych osób. Myślę, że przynajmniej część z nich przytoczę na zakończenie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.