Skocz do zawartości

kamera przemyslowa w astrofoto - uwaga, sporo zdjęć!!!


malek

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Otóż jak pewnie kiedyś gdzieś przeczytaliście, razem z Mirkiem bawiliśmy się kamerą przemysłową pod kątem wykorzystania w astrofoto. Kamera którą mielismy to jakiś Mintron, miał możliwość wykonywania 2-sekundowych ekspozycji.

 

Kamerę tę połączylismy z HandyCamem Sony i obraz obserwowalismy na jej malym monitorku LCD. Kręcilismy paru minutowe filmiki, które potem z handycama zgrywalismy na komputer. Problemow mielismy sporo. Otóz Mirek miał możliwosc zgrania filmow z kamery na kompa tylko w pracy. Tam też go zgrał. Potem wrzucił to na CD i przywiózł do mnie bym się tym zajął. No ale nie za bardzo się udało, bo moj komputer nie chciał czytać tego co było na płycie :( Potem Mirek sprobował jeszcze raz, efekt ten sam. Potem jeszcze raz, ale juz przy innym kompresorze czy czyms tam. Zadziałało wreszcie.

 

Pliki avi były gigantyczne, dlatego nie dało rady zgrac wszystkiego na jedną płyte tylko Mirek musiał mi codziennie dowozic inna porcje materiału. Aviki miały rozdzielczosc sporo więcej niż 640x480, do tego klatek było multum z czego 99% powatarzało się :( Sprawiało to, że bardzo wolno trwało stackowanie i podstawowe czynnosci w Registax. Potem do każdego obrazka doszła indywidualna obróbka, niekoniecznie szybka. Np. na M57 poswięciłem z 5-6 godzin prób i błędów. Ogolnie czasu poszło na to na prawdę dużo, ale sądzę, że efekt mi to wynagradza z nawiązką.

 

Zresztą zobaczcie sami.

 

Zdjęcia umieszczam nie chronologicznie, wedlug kaprysu ;)

 

1. Mars i Deimos, z przesłoną na kamerze. Już to zdjecie widzieliscie jednak nie obrobione.

mars06092003lx20010.JPG

 

2. Uran i dwa księżyce 06/09/2003

Te dwie niezbyt wyrazne kropki nad i pod Uranem to wlasnie księżyce... Jasność: ok. 15-15,5magnitudo.

 

uran06092003.JPG

 

 

3. Uran i 3 księżyce 05/09/2003

To fota robiona przy znacznie lepszych warunkach niż ta powyższa. No i efekt znacznie lepszy! Ja jestem zachwycony!

uran05092003.JPG

 

4. NEPTUN I TRYTON

Z tego zdjęcia jestem bardzo dumny, bo nie wiem czy ktos w Polsce zfocił amatorsko Trytona...

 

neptun05092003.JPG

 

Jako, że więcej tu DeepSky'owców to zastawiłem te foty na koniec.

 

5. M15

M1505092003.JPG

 

6. M2

M205092003.JPG

 

No i...

 

7.M57

Najbardziej męcząca praca ze wszystkich, przy M57 jakość wzroku spadła mi pewnie o jedną dioptrię od patrzenia w monitor :)

 

M5705092003.JPG

 

No, trzeba przyznać, że takie kamery potrafią sporo mag. wyciągnąć. Fotki robilismy wcale nie tak daleko od centrum Poznania, zasięg wynosił jakies 4-4,5mag. A najsłabsze gwiazdy na fotkach mają po 16magnitudo :) Strach pomyslec co to będzie w ciemnym miejscu!

pozdrawiam

Małek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...No, trzeba przyznać, że takie kamery potrafią sporo mag. wyciągnąć. Fotki robilismy wcale nie tak daleko od centrum Poznania, zasięg wynosił jakies 4-4,5mag. A najsłabsze gwiazdy na fotkach mają po 16magnitudo :) Strach pomyslec co to będzie w ciemnym miejscu!

pozdrawiam

Małek

 

Lepiej nie myśleć tylko spróbować i się zobaczy w praniu 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz mi, ile klatek i jak bylo zestakowanych w przypadku np Trytona?

 

W tym przypadku nagranie miało 2min 25 sek. co daje 55 pojedyńczych obrazów. Powiem więcej Tryton jest widoczny na pojedyńczych obrazach. On ma jasność w okolicy 13,5mag.

 

Wczoraj sprawdzałem to w zasięgu tej kamerki może być 13 księżycy Saturna. W grudniu styczniu zaczynamy z Kubą wielkie polowanie na księżyce Saturna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę robił to samo na kliszy niestety, ale jest problem z identyfikacją tych słabszych, ze względu na fakt przebywania Saturna na tle gąszczu gwiazd Drogi Mlecznej, oraz że trzeba znać dokładne położenie tych słabszych. Nie wiem gdzie można znaleźć efemerydy co do ich położeń w czasie. Ale lubię takie wyzwania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem gdzie można znaleźć efemerydy co do ich położeń w czasie. Ale lubię takie wyzwania.

 

W tym temacie zdaję się na Kubę. SMP którego używam ma tylko 8. Ale Kuba używa programu, który ma chyba więcej. Jak się upewnię to dam znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja korzystam ze SNPro i jest tam tylko 9 księżyców. Jednak można dodawać nowe, problem w tym że trzeba dokładnie podać parametry orbit. Jesli ktoś zna miejsce skąd je wziąć to bardzo byłbym wdzięczny za jego wskazanie :)

 

Co do Trytona to był on bardzo łatwy do złapania. Ostrosc na nim się nam rozjechała, ale i tak widac go dosc wyraznie. Troche wprawy i foty będą takie, że och że hej.

pozdr

malek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.