Jump to content

kamera przemyslowa w astrofoto - uwaga, sporo zdjęć!!!


malek
 Share

Recommended Posts

Witajcie,

Otóż jak pewnie kiedyś gdzieś przeczytaliście, razem z Mirkiem bawiliśmy się kamerą przemysłową pod kątem wykorzystania w astrofoto. Kamera którą mielismy to jakiś Mintron, miał możliwość wykonywania 2-sekundowych ekspozycji.

 

Kamerę tę połączylismy z HandyCamem Sony i obraz obserwowalismy na jej malym monitorku LCD. Kręcilismy paru minutowe filmiki, które potem z handycama zgrywalismy na komputer. Problemow mielismy sporo. Otóz Mirek miał możliwosc zgrania filmow z kamery na kompa tylko w pracy. Tam też go zgrał. Potem wrzucił to na CD i przywiózł do mnie bym się tym zajął. No ale nie za bardzo się udało, bo moj komputer nie chciał czytać tego co było na płycie :( Potem Mirek sprobował jeszcze raz, efekt ten sam. Potem jeszcze raz, ale juz przy innym kompresorze czy czyms tam. Zadziałało wreszcie.

 

Pliki avi były gigantyczne, dlatego nie dało rady zgrac wszystkiego na jedną płyte tylko Mirek musiał mi codziennie dowozic inna porcje materiału. Aviki miały rozdzielczosc sporo więcej niż 640x480, do tego klatek było multum z czego 99% powatarzało się :( Sprawiało to, że bardzo wolno trwało stackowanie i podstawowe czynnosci w Registax. Potem do każdego obrazka doszła indywidualna obróbka, niekoniecznie szybka. Np. na M57 poswięciłem z 5-6 godzin prób i błędów. Ogolnie czasu poszło na to na prawdę dużo, ale sądzę, że efekt mi to wynagradza z nawiązką.

 

Zresztą zobaczcie sami.

 

Zdjęcia umieszczam nie chronologicznie, wedlug kaprysu ;)

 

1. Mars i Deimos, z przesłoną na kamerze. Już to zdjecie widzieliscie jednak nie obrobione.

mars06092003lx20010.JPG

 

2. Uran i dwa księżyce 06/09/2003

Te dwie niezbyt wyrazne kropki nad i pod Uranem to wlasnie księżyce... Jasność: ok. 15-15,5magnitudo.

 

uran06092003.JPG

 

 

3. Uran i 3 księżyce 05/09/2003

To fota robiona przy znacznie lepszych warunkach niż ta powyższa. No i efekt znacznie lepszy! Ja jestem zachwycony!

uran05092003.JPG

 

4. NEPTUN I TRYTON

Z tego zdjęcia jestem bardzo dumny, bo nie wiem czy ktos w Polsce zfocił amatorsko Trytona...

 

neptun05092003.JPG

 

Jako, że więcej tu DeepSky'owców to zastawiłem te foty na koniec.

 

5. M15

M1505092003.JPG

 

6. M2

M205092003.JPG

 

No i...

 

7.M57

Najbardziej męcząca praca ze wszystkich, przy M57 jakość wzroku spadła mi pewnie o jedną dioptrię od patrzenia w monitor :)

 

M5705092003.JPG

 

No, trzeba przyznać, że takie kamery potrafią sporo mag. wyciągnąć. Fotki robilismy wcale nie tak daleko od centrum Poznania, zasięg wynosił jakies 4-4,5mag. A najsłabsze gwiazdy na fotkach mają po 16magnitudo :) Strach pomyslec co to będzie w ciemnym miejscu!

pozdrawiam

Małek

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.
...No, trzeba przyznać, że takie kamery potrafią sporo mag. wyciągnąć. Fotki robilismy wcale nie tak daleko od centrum Poznania, zasięg wynosił jakies 4-4,5mag. A najsłabsze gwiazdy na fotkach mają po 16magnitudo :) Strach pomyslec co to będzie w ciemnym miejscu!

pozdrawiam

Małek

 

Lepiej nie myśleć tylko spróbować i się zobaczy w praniu 8)

Link to comment
Share on other sites

Powiedz mi, ile klatek i jak bylo zestakowanych w przypadku np Trytona?

 

W tym przypadku nagranie miało 2min 25 sek. co daje 55 pojedyńczych obrazów. Powiem więcej Tryton jest widoczny na pojedyńczych obrazach. On ma jasność w okolicy 13,5mag.

 

Wczoraj sprawdzałem to w zasięgu tej kamerki może być 13 księżycy Saturna. W grudniu styczniu zaczynamy z Kubą wielkie polowanie na księżyce Saturna.

Link to comment
Share on other sites

Będę robił to samo na kliszy niestety, ale jest problem z identyfikacją tych słabszych, ze względu na fakt przebywania Saturna na tle gąszczu gwiazd Drogi Mlecznej, oraz że trzeba znać dokładne położenie tych słabszych. Nie wiem gdzie można znaleźć efemerydy co do ich położeń w czasie. Ale lubię takie wyzwania.

Link to comment
Share on other sites

Ja korzystam ze SNPro i jest tam tylko 9 księżyców. Jednak można dodawać nowe, problem w tym że trzeba dokładnie podać parametry orbit. Jesli ktoś zna miejsce skąd je wziąć to bardzo byłbym wdzięczny za jego wskazanie :)

 

Co do Trytona to był on bardzo łatwy do złapania. Ostrosc na nim się nam rozjechała, ale i tak widac go dosc wyraznie. Troche wprawy i foty będą takie, że och że hej.

pozdr

malek

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.