Skocz do zawartości

guiding


pierzi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

Z racji niepogody bawie się w konfiguracje guide'ingu i mam mały problem:

 

kamerka logitech quickcam , podłączona po lpt (działa:) ) a do tego heq5 podpięty do pcta przez coma (ascom)

 

i przy próbie odpalenia guidedoga pojawia mi się komunikat ze mój teleskop nie wspomaga pulseguiding function...

 

spotkał się ktoś kiedyś?:)

z góry dziękuje:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witan ponownie

 

Może zmnienie nieco formę pytania:)

Posiadam montaż heq5 pro skyscan, kamerke logitech quickcam vc i chciałbym uruchomić guiding, moje pytanie jest następujące czy pomiędzy montażem a komputerem potrzebny jest mi relaybox? czy też wystarczy podłączyć kompa przez port "Auto Guider" w montażu? (czytałem, że ze względów bezpieczeństwa przydaje się separacja galwaniczna)

 

Z góry dziękuje za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no niestety to nie wystarczy:

kamerka logitech quickcam , podłączona po lpt (działa:) ) a do tego heq5 podpięty do pcta przez coma (ascom)

i przy próbie odpalenia guidedoga pojawia mi się komunikat ze mój teleskop nie wspomaga pulseguiding function...

 

w sumie po cos to złącze autoguider jest co nie?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witan ponownie

 

Może zmnienie nieco formę pytania:)

Posiadam montaż heq5 pro skyscan, kamerke logitech quickcam vc i chciałbym uruchomić guiding, moje pytanie jest następujące czy pomiędzy montażem a komputerem potrzebny jest mi relaybox? czy też wystarczy podłączyć kompa przez port "Auto Guider" w montażu? (czytałem, że ze względów bezpieczeństwa przydaje się separacja galwaniczna)

 

Z góry dziękuje za odpowiedź

1. Relaybox jest zbyteczny.

2. Nie możesz tego połączyć tak na żywca, jak zrobiłeś.

3. Do podłączenia wystarczy kabelek, ale odpowiednio przygotowany. Mnie taki wykonał Leszek Jędrzejewski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Relaybox jest zbyteczny.

2. Nie możesz tego połączyć tak na żywca, jak zrobiłeś.

3. Do podłączenia wystarczy kabelek, ale odpowiednio przygotowany. Mnie taki wykonał Leszek Jędrzejewski.

 

Dzięki za odpowiedź:), rozumiem, że chodzi o kabelek z wątku, w którym opisujesz swój eq6 tak?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź:), rozumiem, że chodzi o kabelek z wątku, w którym opisujesz swój eq6 tak?

 

Pozdrawiam

 

Z tego co pamiętam to w tamtym wątku skupiłem się na konwerterze do GoTo. Ty natomiast pytasz o guiding, a to już jest coś innego.

Na poniższym zdjęciu widać te połączenia:

 

27d80bc9aae776ad.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Relaybox jest zbyteczny.

2. Nie możesz tego połączyć tak na żywca, jak zrobiłeś.

3. Do podłączenia wystarczy kabelek, ale odpowiednio przygotowany. Mnie taki wykonał Leszek Jędrzejewski.

 

Też mnie powoli nurtuje problem auto guidingu (AG).

 

Mam kabelek rs-232 ale ma mniejszą wtyczkę niż wtyczka portu AG i pasuje tylko do pilota GOTO, czy podłączenie należy wykonać do pilota i pilota wpiąć do AG??

 

Czy trzeba sobie dorobić drugi kabelek rs-232 i bezpośrednio połączyć kompa z montażm?

 

- Jeśli nie to jak??

 

- Jeśli tak to aby zachować możliwość sterowania montażu z kompa trzeba chyba dokupić drugi port com bo ten przecież wykorzystamy na guider????

 

- prosiłbym o jakiś schemat kabelka do AG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JaLe

 

Na fotce widze, że nie wykorzystujesz portu autoguider, więc w jaki sposób wykorzysujesz tę funckcję?

Ja moge połączyć montaż z kompem (złącze jest w pilocie SkyScan) poprzez kabel rj11-->rs232 (sterowniki ASCOM) ale w ten sposób guiding nie działa (Tylko GoTo z poziomu kompa realizowane przez sterowniki ASCOM)...

Edytowane przez pierzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt wrzuciłem zdjęcie bez kabelka, który faktycznie jest podłaczony do portu w EQ.

Działam poprzez Parallel (podłączony do LPT), gdyż pod Ascomem mam sterowanie GoTo. U Ciebie z oryginalnym pilotem GoTo być moze powinno to działać, ale musisz ściągnąć odpowiednie drivery. Prawdopodobnie będzie też potrzebna ingerencja w samego pilota <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JaLe podłączasz bezpośrednio montaż do portu LPT ? nie boisz się, że coś sfajczysz ?

Podłączam wszystko przed uruchomieniem laptopa, a to jest chyba kluczowe, by niczego nie uszkodzić.

Ale może czegoś nie wiem ?

Tzn podłączam Wy na autoguider z LPT. Połączenie wykonał mi Leszek wg tego co gdzieś znalazł w sieci. Szczegółów połączenia nie znam. Mogę do tego jeszcze połączyć sterowanie długimi czasami. Niestety Ascom nie steruje guidem tylko GoTo, więc musiałem zastosować to przejście.

 

Natomiast sterowanie GoTo jest realizowane za pomocą konwertera i poprzez port com.

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JaLe podłączasz bezpośrednio montaż do portu LPT ? nie boisz się, że coś sfajczysz ?

 

Napięciowo oczywiście szanse są ale przy zasilaniu z akumulatorów spadają do minimum.

Prądowo jest to praktycznie niemozliwe bo porty sa zabezpieczane. Widziałem na necie fotki jak gość podpinał bezposrednio pod port amperomierz i mierzył maksymalną wydajność prądową.

W mojej praktyce zawodowej też zdarzyło mi się że po podpięciu urządzenia pod LPT i pomiarach (ok 10min) wyszło że wejście danych (LPT) w urządzeniu jest zwarte (miało 4ohmy) a port w kompie nadal działa :D

 

Oczywiście nie polecam takich eksperymentów (różnie to w różnych komputerach jest z tymi zabezpieczeniami) ale nie ma też co przesadzać.

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuje zasilacz.

 

Tak ale wszystko zasilasz z jednego przedłużacza więc nie występują u ciebie różnice w potencjałach zera zasilania.

Dodatkowo masy wszystkich urządzeń sterujacych do astrofoto zapewnie masz spięte razem więc tu też różnic w potencjałach nie ma i wszystko gra. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niesetety same sterowniki EQMOD dla ASCOM'a nie wystarczają, montaż wogóle się z nimi nie komunikuje na standartowym kablu...

znalazłem coś takiego

http://eq-mod.sourceforge.net/eqdirect.htm

pozwala na zrobienie odpowiedniego konwertera (czy jakkolwiek to nazawać) bez modyfikacji pilota...

tylko czy naprawde nie ma innej metody??

co tak naprawdę można podpiąć pod port auto guider w tym montażu? tylko autoguider SBIG'a ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pierzi masz rację co do ascom'a sprawdzałem wczoraj i niestety nie obsługuje pulseguiding :angry: pod port autoguider można podłączyć SBIG'a albo komputer przez port lpt szkoda tylko ze rozwiązanie z pilotem nie działa zawsze to jeden kabelek mniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niesetety same sterowniki EQMOD dla ASCOM'a nie wystarczają, montaż wogóle się z nimi nie komunikuje na standartowym kablu...

znalazłem coś takiego

http://eq-mod.sourceforge.net/eqdirect.htm

pozwala na zrobienie odpowiedniego konwertera (czy jakkolwiek to nazawać) bez modyfikacji pilota...

tylko czy naprawde nie ma innej metody??

co tak naprawdę można podpiąć pod port auto guider w tym montażu? tylko autoguider SBIG'a ? :)

 

To rozwiązanie już sprawdziłem i działa: http://www.galaxy.zafriko.pl/kat/sterowanie_eq6_z_lap

 

Ale Ty chyba masz pilota, to już nie wiem do czego zmierzasz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak mam pilota SkyScan i jedyne czego potrzebuje to uruchomienie guideingu:) mam kamerke mam montaz mam komputer i chcialbym aby soft (np guidedog) sterowal moim montazem:)

 

Piszę po raz kolejny. Skontaktuj się z Leszkiem i wykona CI odpowiedni kabelek, który podłączysz pod port autoguidera i LPT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszę po raz kolejny. Skontaktuj się z Leszkiem i wykona CI odpowiedni kabelek, który podłączysz pod port autoguidera i LPT.

 

No szczerze mówiąc zrobiłem tak od razu, ale odpowiedź ze strony Leszka jest taka, że powinienem rozmawiać z Tobą Jarku...

Kabel mogę wykonać sobie sam tylko poszukuje schematu wg którego trzeba go wykonać...

W szczególności, że nie chce wykorzystać portu LPT bo mam go wykorzystanego na potrzeby kamerki, więc musze zastosować kabel RS232 (o ile da rade to zrobić)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.