Skocz do zawartości

guiding


pierzi

Rekomendowane odpowiedzi

tak mam pilota SkyScan i jedyne czego potrzebuje to uruchomienie guideingu:) mam kamerke mam montaz mam komputer i chcialbym aby soft (np guidedog) sterowal moim montazem:)

 

jesli to wejscie autoguide w EQ6 jest na RJ12 (telefoniczne 6-o pinowe) to zapewnie jest w układzie takim jak ma SBIG. Czyli robisz kabelek LPT=>RJ12 zgodnie z tym co podane jest na stronie GuideMastera i bedzie ci działało.

Wszystko polega na tym że każdy kabelek odpowiada tak jakby za jeden przycisk w handpadzie, laptop podaje impuls i mont jedzie w danym kierunku.

 

Przecież kamerka nie zajmuje ci wszystkich bitów w porcie wystarczy zrobić relayboxa (z optoizolacją) czy wyprowadzic dwa kabelki z jednego LPT (do kamerki i do sterowania).

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o Matko:) mam pomału mętlik w głowie... czyli jednak schemat jest zły?

 

ja mam rozpisane w instrukcji jak powinno wyglądać "wejście" do montażu, tyle, że nie wiem co ma być dalej w kierunku kompa...

 

schemat jest ok tylko źle rozpisali nazwy i wzorując sie na schemacie będzie ci mont chodził we świat.

Masz w schemacie rozpisane jak podpiąć LPT.

Przykładowo: D0-D3 to kamerka (zalezy jak kto ma przerabianą) wiec pozostaja ci wolne D4-D7 (czyli piny 6-9) i to ci wystarczy, oprócz tych 4 kabelków podpinasz masę z LPT (dowolne piny 18-25) najlepiej podepnij tak ze 3 zlutowane razem. Teraz pamiętając jaki pin LPT jest podpiety do konkretnego pinu gniazda RJ12 w EQ (pamietaj masa to pin nr2) ustawiasz sobie w programie odpowiednie bity portu i wszystko gra.

 

Uwaga: Z drugiej strony aktywnym stanem podczas pracy guidea w EQ jest najprawdopodobniej "0" natomiast programy pracują w logice prostej czyli aktywnym stanem jest "1" wiec musisz miedzy port LPT a wejście EQ wstawic inverter (choćby zwyky tranzystor NPN) który dodatkowo zabezpieczy ci port LPT. w przeciwnym razie (jak tylko polutujesz same kabelki) nie bedzie ci to chodziło.

 

Jeśli ktos ma przed soba programy do guidea to zobaczcie czy jest programowa możliwość zanegowania sygnału wyjściowego.

Zobaczcie też czy w instrukcji pisze jaki jest stan aktywny dla wejscia guide w EQ6.

 

Ja ostatnio popełniłem dla jednego z kolegów takiego RelayBoxa. Wyjścia LPT są odizolowane za pomocą transoptorów tylko Lx Webcama jest podpięty bezpośrednio.

 

r1s.JPG

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że w przypadku HEQ5 i EQ 6 relaybox nie jest potrzebny.

 

Jarku ty masz kabelek do guidea podpiety pod co w laptopie ? - bo wczesniej pisałeś chyba że pod LPT.

A jak pod to LPT masz wpiętą kamerke do guidea to co? Jak obejdziesz się bez relayboxa nie robiąc przejsciówki do kamerki na COMa?

 

Twój kabelek od LJ jeśli jest na LPT i wpinasz go w wejscie guide w EQ to w sobie ma zapewnie tak jak pisałem wcześniej invertery na tranzystorach i tyle.

Relaybox też ma w sobie takie inwertery a dodatkowo ma rozdzielony port LPT tak żebyś komfortowo mógł podpiąć kamerke do guidea, monta i ewentualnie jakiegoś DSLRa właśnie pod ten jeden port. bez żadnych przejsciówek itp.

 

Sciągnąłem sobie pdfa do EQ6 Syntrek i z tego co poczytałem to faktycznie możesz sobie Jarku radzić bez Relayboxa ale wtedy guide musi działać jako "manual guide" i korzystając z gniazdka handpada komputer podaje serię komend do sterownika tak jakbyś przyciskał klawiszki na handpadzie.

Więc nie podpinasz nic do portu auto guide tylko zamiast handpada wpinasz kompa z odpowiednim oprogramowaniem.

 

Jak masz innaczej to siądźmy i doprecyzujmy co i jak masz pospinane bo ja już mam mętlik, a za chwilę chłopaki rzucą tą astronomie w diabły. :D

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak może profilaktycznie ja jeszcze raz opisze co mam i czego chce:D

a więc:

 

Kamerka Logitech Quickcam VC podłączona do komputera via:

LPT - transmisja danych

COM - długie czasy

PS/2 - zasilanie

 

problem:

podczas podłączenia komputera z montażem przez kabelem rj11--rs232 (który jest w komplecie)

mogę uruchomić funkcje GOTO korzystając ze sterowników ASCOM (ustawienia dla Celestron NexStar 5i - czyli jak podaje producent w instrukcji)

niestety nie mogę w ten sam sposób uruchomić funkcji guideowania. Guidedog (a także inne) śpiewa mi, że mój teleskop nie obsługuje "pulseguideing"

 

No i pytanie:

W jaki sposób mogę uruchomić opcje guideowania w tym montażu korzystając z portu "Auto guider"

Wiem że ten port zgodny jest ze standartem SBIG.

Tylko już naprawdę nie wiem co jest do tego potrzebne...

czy relaybox?

czy taki kabelek jak ten?:

Interface.gif

 

Naprawdę wielkie dzięki za pomoc :)) :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarku ty masz kabelek do guidea podpiety pod co w laptopie ? - bo wczesniej pisałeś chyba że pod LPT.

A jak pod to LPT masz wpiętą kamerke do guidea to co? Jak obejdziesz się bez relayboxa nie robiąc przejsciówki do kamerki na COMa?

 

Twój kabelek od LJ jeśli jest na LPT i wpinasz go w wejscie guide w EQ to w sobie ma zapewnie tak jak pisałem wcześniej invertery na tranzystorach i tyle.

Relaybox też ma w sobie takie inwertery a dodatkowo ma rozdzielony port LPT tak żebyś komfortowo mógł podpiąć kamerke do guidea, monta i ewentualnie jakiegoś DSLRa właśnie pod ten jeden port. bez żadnych przejsciówek itp.

 

Sciągnąłem sobie pdfa do EQ6 Syntrek i z tego co poczytałem to faktycznie możesz sobie Jarku radzić bez Relayboxa ale wtedy guide musi działać jako "manual guide" i korzystając z gniazdka handpada komputer podaje serię komend do sterownika tak jakbyś przyciskał klawiszki na handpadzie.

Więc nie podpinasz nic do portu auto guide tylko zamiast handpada wpinasz kompa z odpowiednim oprogramowaniem.

 

Jak masz innaczej to siądźmy i doprecyzujmy co i jak masz pospinane bo ja już mam mętlik, a za chwilę chłopaki rzucą tą astronomie w diabły. :D

 

1. Kabel z wy autoguidu EQ6 mam podpięty pod LPT, bez żadnego relayboxa - Parallel

 

2. Kabelek z konwerterem mam podpięty do EQ6 na wy Handcontroler i do DB 9 w laptopie - Ascom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarku A długie czasy z kamerki do guidea gdzie masz wpięte?

 

No i wyjasniło się JaLe ma z LPT w laptopie zrobiony rozdzielacz portu (taki relaybox lite :D ) na Webcam i do Portu Autoguide w EQ6.

 

Własnie relay (to taka swoista nazwa na rozdzielacz) jest potrzebny do komfortowego rozdzielenia sygnału z jednego LPT na kilka urzadzeń które juz maja jakieś ustalone i zamontowane wtyczki. Dodatkowo Relay konwertuje sygnały i separuje galwanicznie LPT od całej reszty urządzeń co daje nam pewność że uszkodzenie sterownika itp. nie uszkodzi nam portu w kompie.

 

Pierzi masz delikatną lipę bo masz kamere gdzie transmisja idzie po LPT więc kabelek LPT=>Auto guide odpada. chyba żeby mocno pokombinować ale nie wiem jak wychodza kable z kamerki na port LPT w kompie.

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarku A długie czasy z kamerki do guidea gdzie masz wpięte?

 

Pierzi masz delikatną lipę bo masz kamere gdzie transmisja idzie po LPT więc kabelek LPT=>Auto guide odpada. chyba żeby mocno pokombinować ale nie wiem jak wychodza kable z kamerki na port LPT w kompie.

 

Tak, pod LPT mam podpięte długie czasy.

 

Zaznaczyłem jak to wygląda u mnie na schemacie blokowym.

 

Czerwona linia - sterowanie GoTo poprzez Ascom.

Zielona linia sterowanie guidem + SC 1.5 poprzez Parallel.

 

Próbowałem inaczej, ale nic z tego nie wychodziło. Co prawda testów jeszcze nie zakończyłem (mario wiesz dlaczego ;) ), ale jedynie tak guid działał.

 

e0ea11f35746b61c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc jak widze są opcje są dwie - albo dodatkowy kontroler I/O z portem paralell, co ciężko zrealizować w przypadku laptopa, albo zamiast kabla LPT (po stronie komputera) zastosować RS232 ( ztego co widze wg tego schmatu i tak wykorzystuje tylko 7 żył... więc może w ten sposób?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie czy ktoś używał tego sterownika eqascom z eqmod ?? czy rozwiązuje problem pulseguide bez konieczności modyfikowania pilota ??

Na to pytanie nie odpowiem i pewnie nikt oprócz mnie też, gdyż chyba jako pierwszy stosuje to rozwiązanie o którym mówiłem już wczesniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz pilota SynScan, to wystarczy połączyć go z komputerem i po zawodach.

 

Taki kabel jest potrzebny.

W programie należy zaznaczyć, że współparcujący montaż to Celestron NexStar 5i lub Celestron 8/9/11 GPS.

Wszystko jest zawarte w dokumentacji SW.

 

Wszystko się zgadza zgodnie z powyższym opisem. EQ6 z pilotem SynScan, oryginalny kabelek RS podłączony do laptopa i montaż ustawia się na gwiazdkach wskazanych w CdC. Dziękuję za podpowiedź :)

 

Ale..

Czy można to również uzyskać korzystając z driver'a:

EQMOD ASCOM DRIVER

 

Próbowałem na różne sposoby instalując wersje beta od 1.06 do 1.11 ściągnięte z:

http://eq-mod.sourceforge.net/eqascom.htm

i korzystając z instrukcji:

http://www.galaxy.zafriko.pl/kat/sterowanie_eq6_z_lap

 

Bez efektu, przy próbie połączenia komputer się chwilę zastanawia i zamyka połączenie bez sukcesu..

 

Czy coś robię nie tak? Czy może pilot tu przeszkadza? Albo wersja beta tego nie potrafi?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Czy Ktoś próbował połączyć lub ma informacje na temat współdziałania kamer SBIG z chipami guidującymi z EQ6 ?

 

Zastanawiam się też czy np. EQ6 nie będzie współpracował z EQMOD poprzez dedykowany kabelek. Ja stosuję port LPT czyli połaczenie parallel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Ktoś próbował połączyć lub ma informacje na temat współdziałania kamer SBIG z chipami guidującymi z EQ6 ?

 

Zastanawiam się też czy np. EQ6 nie będzie współpracował z EQMOD poprzez dedykowany kabelek. Ja stosuję port LPT czyli połaczenie parallel.

 

Też się kiedyś nad tym zastanawiałem ale pomysł kupna kamery jak narazie upadł. Teoretycznie z EQMOD'em powinno działać. Port do guide'a w EQ6 i HEQ5 jest kompatybilny z ST4 więc trzeba wpiąć kabelek od SBIG'a i tyle. Guidowanie odbywa sie na poziomie obsługi samej kamery, EQMOD działa osobno jako GoTo.

 

Na zlocie w Belęcinie widziałem ST2000XM która fociła i guidowała EQ6 Pro więc na pewno to działa. O szczegóły trzebaby zapytać Jacka Pale albo Roberta (ciwe). Tutaj masz ten wątek:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...c=17831&hl=

 

pozdro

 

 

P.S. Kupujesz kamerę?

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się kiedyś nad tym zastanawiałem ale pomysł kupna kamery jak narazie upadł. Teoretycznie z EQMOD'em powinno działać. Port do guide'a w EQ6 i HEQ5 jest kompatybilny z ST4 więc trzeba wpiąć kabelek od SBIG'a i tyle. Guidowanie odbywa sie na poziomie obsługi samej kamery, EQMOD działa osobno jako GoTo.

 

Na zlocie w Belęcinie widziałem ST2000XM która fociła i guidowała EQ6 Pro więc na pewno to działa. O szczegóły trzebaby zapytać Jacka Pale albo Roberta (ciwe). Tutaj masz ten wątek:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...c=17831&hl=

 

pozdro

P.S. Kupujesz kamerę?

Nie kupuję na razie, chociaż kurs Dolara jest korzystny. Chcę tylko wiedzieć czy takie połączenie ma sens. I jeszcze jedno , pewnie musi być jakiś soft do sterowania guidem czy też prosto obsłużymy to z EQMOD u?

Jest tam taki panel sterowniczy:

 

a782200a3dabfb77.jpg

 

Mnie nie udało sie uruchomić guidu z poziomu ASCOMU , ale pewnie dlatego że nie próbowałem połączyć za pomocą DB 9 i dedykowanego kabla. Mam zamiar kupić przejściówkę USB/DB9 i w ten sposób spróbować. Czy są jakieś przeciwwskazania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.