Skocz do zawartości

C/2006 VZ13 Linear


Gość ignisdei

Rekomendowane odpowiedzi

Gość ignisdei

Szukałem wątku na ten temat, nie znalazłem nie dorobiła się osobnego pokoju? Jednak to pierwszy wątek z aspekcie jej obserwacji.

Wczoraj miałem sposobność znaleźć ją w Smoku koło "Zety" w pobliżu "Kociego Oka" Znaleźć ją niezwykle łatwo, wygląda jak biała rozmyta plamka, osoba nieświadoma mogła pomylić ją z galaktyka ekliptyczną. Jest dość jasna, jaśniejsza niż klasyczne obiekty 8mag, jest też dość rozległa tzn. ma dużą wielkość kątową.

Polecam obserwacje C/2006 VZ13 Linear warto, próbowałem potraktować ją z UHC-s, możecie o tym zapomnieć tylko obniżył jasność komety. Szczegóły położenie są w kalendarzu astronomicznym , dzięki nim ją znalazłem. Obserwowałem przez : synta 8", UWA 15 SW, power ok 80x.

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj bez trudu wyłuskałem ją lornetką 10x50. Potem poprawiłem Sutterem (jestem poza domem i nie mam pod ręką telepa). Ogona nie udało mi sie wypatrzyć, ale kometka i tak prezentuje się super. Dość szybko się przesuwa.

Pogoda się psuje, ... ale gdy znikną chmury, zachęcam wszystkich do obserwacji. Jest to bardzo wdzięczny obiekt - zwłaszcza dla początkujących.

 

Pozdro dla wszystkich!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszą obserwacje tej komety mam właśnie za sobą, ale zrobioną w warunkach miejskich. Niebo o dobrej czystosci pozwoliło mi dostrzec ją podobnie jak Frebert przez bino 10x50, ale pomiarów dla SOK dokonałem sprzętem 25x100. Ciężko ja ogladać przez lornetke bo jest blisko zenitu, lepszy byłby do tego newton. Jest wyraźna ale słabo skondensowana, bez widocznego centrum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed kilkoma minutami wypatrzyłem po raz pierwszy kometkę :)

 

Obserwacje:

Data i czas: 2007-07-09 godzina 00:08:30 CEST (22:08 UTC)

JD: 2454290.4225694444

Alt Sun (wysokość Słońca): -14.24°

Sprzęt: lorneta 20x80

Miejsce: Białystok, przez otwarte okno w kuchni

 

Dane o komecie C/2006 VZ13:

RA 2000.0: 16h59m52.73s

Dec 2000.0: +66 58' 11.8"

Gwiazdozbiór: Dra (Smok)

Elongacja: 87.3°

Alt: 71° , Az: 327° (NNW)

delta: 0.60356830 AU - odl. od Ziemi

r: 1.15771 AU - odl. od Słońca

 

Moje oceny:

m1 - jasność: +7.5 mag.

DC: 4

koma: 12-15'

 

 

Kometa jest bardzo łatwym celem nawet dla początkujących obserwatorów. Myślę, że da się ją odszukać nawet lornetkami 8x?? z miasta podczas białych noch.

Zresztą moje obserwacje także są z miasta i także z białymi nocami ;) gdyż Słońce podczas mojej obserwacji było zaledwie -14.24° pod horyzontem !

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miejsce do obserwacji wyborowe :Boink:

 

 

hehe.... trzeba brać co jest i niczym nie pogardzić ;)

 

Od czwartku mam 4 dni wolne więc wyjadę pod wiejskie niebo, przyjrzę się kometcce przez teleskop i dokonam dokładniejszych ocen. Jeśli będę miał siły (wiadomo, plecak pełen Dębow...go troszkę waży) to wezmę też ów lornetę :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę kolega używa stabilizatorów i wzmacniaczy obrazu ;):Beer:

Mi również udało się ją zobaczyć, przez lornetkę 20x60 w pierwszej chwili nie dochodziło do mnie że to właśnie ona, wygląda jak delikatny szary puszek. Mam nadzieję że jeszcze trochę pojaśnieje i da niezły spektakl na niebie. Brak mi jasnych komet, niemniej C/2006 VZ13 cieszy moje oczy Smiley

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa jest bardzo łatwym celem nawet dla początkujących obserwatorów. Myślę, że da się ją odszukać nawet lornetkami 8x?? z miasta podczas białych noch.

Potwierdzam, widoczna w szukaczu Synty, przy zasięgu w zenicie ok. 5,3 mag.

 

Nie znam się na ocenianiu jasności komet, ale wydaje mi się dużo jaśniejsza niż 10 mag (wg. CdC).

Ogonka nie widać, ale i tak fajnie wygląda.

 

P.S. Bardzo fajne fotki. :Beer:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Jackowi Pali i jego obserwatorium on line, udało mi się wczoraj oglądać tę kometę. Jest śliczna i przypomina mi zeszłoroczną 73P Schwassman-Wachmann 3 , tyle że ta wczorajsza jest bez "ogonka" ;).

 

Dzisiaj wytaszczam Taurusa... oby tylko do wieczora nie przyszły chmurzyska...

 

 

 

pozdrawiam

 

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość JacekPala

Dzięki za informacje - już poprawiłem i filmy sie odtawrzają.

... masz coś źle zrobione na stronie, bo nie oddtwarza filmu po kliknięciu na link. Chce odtwarzać z dysku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość JacekPala

Tak to jest z filmami :) To jest 15 klatek naświetlanych po 1 minucie - więc film obrazuje ruch komety w ciągu piętnastu minut, tyle, że jest mocno przyspieszony.

 

Jacku... a ten filmik czy aby na pewno jest piętnastominutowy, bo mi się wyświetla może kilka sekund tego filmiku...?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość JacekPala

Zaintrygowała mnie ta kometa bez ogona, złożyłem te pietnaście klatek z filmu do jednego zdjęcia, żeby zobaczyć czy aby napewno ogonka jakiegoś nie ma i tak na oko go niestety nie widać:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość JacekPala

Proszę bardzo:

Object name: PGC 59398

Magnitude: 15,8

Equatorial 2000: RA: 16h 59m 49s Dec: +6704'46"

Size: 0,9 x 0,3

Transit time: 22:46 Always above horizon.

Object type: Galaxy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.