Skocz do zawartości

Moja wizyta i zakupy w Foto Classic


Bastian

Rekomendowane odpowiedzi

Oskar, jeśli będzie kiedyś sposobność spojrzeć przez Twojego Tala i zooma na Twoim montażu, to bardzo chętnie. Nie wiem tylko czy wytrzymam i nie kupię jednak tego zooma w ciemno, polegając na Twojej rekomendacji :roll: .

W sobotę w nocy troszkę popatrzyłem przez moją Syntę i po wnikliwszych "oględzinach" nieba stwierdzam, że bez wymiany okularów nie mam co myśleć o jakości jakiej oczekuję. Kolimacja wydaje się poprawna, jednak jakość obrazu pozostawia trochę do życzenia. Ogólnie brak zadowalającej "ostrości". Poza tym póki nie wyjadę gdzieś daleko poza Warszawę trudno będzie mi dokonać właściwej oceny. Macie rację, że EQ 3 to mało, a uciążliwość polegająca na unikaniu zbędnego dotykania czegokolwiek jest dość spora.

Może Martel rzeczywiście Ten RS z którym miałem do czynienia miał jakiś crash test, chociaż kolimacja wydawała się poprawna, to o ostrości obrazu nie można było mówić nawet przy okularze 25 mm. Komy i kolorki dopełniały druzgocącego efektu :shock: .

Zauważyłem wprawdzie małe wgniecenie na tubusie w okolicach obiektywu, ale nie zauważyłem jego wpływu na jego mocowanie, czy kolimację. Nie jestem jednak fachowcem :? .

Powiem Wam szczerze, że zniechęciłem się tak do tego sprzętu, że nie miałem ochoty dociekać przyczyny. „Na oko” niby wszystko było O.K. a efekt ............... bez dalszego komentarza.

Przed zakupem 100 RS radzę wszystkim potencjalnym nabywcom wykonać dokładny test :!: .

Sebastian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na I warsztatach w Jachrance była okazja porównać obrazy przez 100RS i Pegasusa firmy Bresser (czyli = Meade). Obrazy były bardzo zblizone jakościowo, na korzyść 100RS przemawiała nieco solidniejsza konstrukcja + bardzo dobrze wykonane diafragmy wewnątrz tubusa. Bresser był nieco krótszy. Wyciąg pracował nieznacznie lepiej w Pegasusie, teleskop ten był też nieco estetyczniej wykonany. Zbliżona optyka, Meade był nieco jaśniejszy ale zdaje się miał krótsze ognisko.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oskar, jeśli będzie kiedyś sposobność spojrzeć przez Twojego Tala i zooma na Twoim montażu, to bardzo chętnie. Nie wiem tylko czy wytrzymam i nie kupię jednak tego zooma w ciemno, polegając na Twojej rekomendacji :roll: .  

 

Na pewno na jakimś zlocie będzie możliwość. Jak chodzi o zooma to owszem mogę go polecić, ale u mnie sprawdza się przede wszystkim na planetach. Do innych obiektów raczej używam innych okularów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oskar, a jakich okularów używasz do DS ? Czy zoom się tu nie sprawdza ?Wiem, że refraktor 102 mm to nie sprzęt do DS, ale miałem okazję przekonać się, że przy b. dobrej widoczności obrazy DS są lepsze niż się spodziewałem. Póki nie kupię sprzętu dedykowanego do DS muszę wyciągnąć coś z mojej Synty.

Pozdrawiam

Sebastian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiekty DS mam okazję obserwować w Jodłowie, gdyż tylko tam ma to sens. O ile pamiętam podczas ostatniej dużej sesji z refraktorem korzystałem z rosyjskiego okularu SP 25mm. Ale używaliśmy Go To i poszukiwaliśmy słabych obiektów więc można było takowy zastosować.

Poza tym używam okularu astrokraka 38mm w oprawie 2 cale. Można też pomyśleć o soligorze 32mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestie. Jak zdobędę lepsze okulary do mojej Synty, to będę mógł dopiero napisać coś konkretnego i pewnego o jakości optyki tego refraktora i moich wrażeniach z obserwacji. Teraz muszę chyba wejść w kontakt z Januszem P., w sprawie konkretnych zakupów.

Szkoda, że nie mogę wybrać się do Jodłowa, byłaby wspaniała okazja wszystko dokładnie sprawdzić i porównać. Może następnym razem.

Pozdrawiam

Sebastian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazję możemy sobie zorganizować sami w dowolnym terminie, jeśli tylko będą sprzyjające okoliczności, np. jeśli będziesz przypadkiem w okolicach W-wy, albo ja w okolicach Wrocławia.

Muszę póki co poczekać ok. m-ca na okulary z astrokraka ponieważ zoom 8-24 "wyszedł" :evil: . Będzie można zrobić jakąś recenzję porównawczą Synty i Tala w rozmiarze 100 mm. To może być bardzo pomocne i pouczające dla zainteresowanych i jednocześnie zrobić promocję dla FotoClassic lub Delta Optical. Może za taką recenzję zwycięska firma da nam jakiś rabat ? :D

Sebastian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.