Skocz do zawartości

R CrB - czy już?


Robert Bodzoń

Rekomendowane odpowiedzi

Niesamowite! Jedna z moich ukochanych gwiazd nadal jest niedostępna lornetkowo! Przyznam, że ostatni raz obserwowałem ją tuż po wejściu w minimum (bo akurat w tym samym czasie wybrałem się studiować pod... jaśniejsze i bardziej zachmurzone nieba!), ale jak widzę, R Crb wciąż daje popalić. Na węglowo! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
(...) jak widzę, R Crb wciąż daje popalić. Na węglowo! :)

 

Oj, daje, daje! Od ostatniego wspomnienia o niej "pociemniała" o ponad 0,5 mag - ostatnie oceny fotometryczne (V) dają jej już wyraźnie poniżej 15 mag! (oceny: 15,121 - 15,144 z 15 lutego 2009). Wygląda na to, że będzie rekord. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Po dłuższej chwili przebywania po niewłaściwej stronie 15 mag, R CrB zaczyna lekko odkrywać węglową kołderkę (jest jaśniejsza o ok. 0,4 mag od najniższych ocen). Jednak wciąż jeszcze za wcześnie, żeby wszczynać alarm. Ale miło (po baaaardzo szczegółowym przyglądaniu się wykresowi) zauważyć lekkie pojaśnienie.

 

rcrb.png

 

A specjalnie dla nielubiących wykresów, załączam artystyczną wizję R CrB z lekko odkrytą kołderką. ;)

 

r_crb.jpg

(obrazek pochodzi ze strony ESO)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Gość astrodamian27

Może by tak odświeżyć pamięć w tym dziale Gwiazdy R CrB tej zmiennej gwiazdy B) Przedstawiam wykres z aavso R CrB. Pomalutku...pomalutku gwiazdka jaśnieje :astronom:

 

91efc4d7053f52f5.jpg

Edytowane przez astrodamian27
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość astrodamian27

Również nie zapomnijmy o ciekawej Gwiazdy Zmiennej w Koronie Północnej to oznaczenie T CrB i obecnie jej jasność jest w minimum około 10 magnitudo (mag) ale podczas wybuchu jej jasność wzrasta aż do 2 magnitudo (mag) :o maksimum w przedziale (10 mag-2 mag). Zachęcam do obserwacji tej Gwiazdy może nadarzyć się coś ciekawego ale może niedoczekanie do jasności 2 magnitudo bo ostatnio wybuch T CrB nadarzyła się dopiero w 1946 roku :unsure: Również będę Gwiazdę zmienną T CrB obserwował jak pogoda dopisze,ponieważ teleskop mam na wiejskim obszarze to więc problemu nie będzie :D Przedstawiam wykres Gwiazdy T CrB i mapkę położenia tej Gwiazdki ale jak mówię jasność wynosi chwili obecnej około 10 mag. Życzę pogodnych nocy i udanych obserwacji gwiazd zmiennych :astronom:

''T CrB - nowa powrotna, u której obserwowano dwa wybuchy: w 1866 i 1946roku. Osiągała wtedy jasność 2 mag, stając się najjaśniejszą gwiazdą w gwiazdozbiorze. Gwiazda odległa jest od nas o 2500 lat świetlnych. Być może w ciągu kilku do kilkunastu lat doczekamy się kolejnego wybuchu.Gwiazdę należy obserwować każdej pogodnej nocy. ''

post-10327-0-43700700-1306048475_thumb.jpg

post-10327-0-60609200-1306048484_thumb.jpg

Edytowane przez astrodamian27
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość astrodamian27

R CrB nadal bez zmian i ma około 13 mag jak widać na wykresach Polskich obserwatorów Gwiazd Zmiennych :astronomer2: Może w końcu by Gwiazdka górowała B)

post-10327-0-64827000-1306349508_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość astrodamian27

Trzy dni temu Teleskop wystawiłem sobie na podwórko,okular 25mm i od razu Teleskop skierowałem na zmienną R CrB i ku z dziwieniu nie mogłem odszukać R CrB ponieważ Gwiazda jest obecnie w minimum jasności około 13 mag a w okolicy gwiazdy R CrB gwiazdki miały jasność około 10 magnitudo i to jeszcze obserwowałem na wiejskim ciemnym niebem. B) Tak więc w padłem na pomysł i w programie Stellarium klikając na R CrB wykonałem sobie widok okularski o średnicy okularu 25mm 50 stopni. Tak więc wydrukowałem sobie mapkę i jasność gwiazdek tej okolicy zmiennej mniej więcej aby wiedzieć jak dokładnie jest położona gwiazda R CrB przy 13 magnitudo jasności. Jak pogoda dopisze i czas to wystarczy mapka wydrukowana. Przesyłam plik w PDF można sobie pobrać jak ktoś chce obserwować R CrB w pogodną noc. Mam nadzieję że mapka widoku okularskiego się przyda i miłych obserwacji :astronomer2:

post-10327-0-27567000-1306700231_thumb.jpg

R CrB widok okularski.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
  • 3 tygodnie później...

Tak ładnie sobie rosła, zbliżała się do przekroczenia 10m i nagle klops, zleciała na 14m. Marzenia o zobaczeniu jej gołym okiem w tym roku się skończyły. Z resztą rzućmy okiem na grafikę.

 

585806792.jpg

 

Będzie co wnukom opowiadać bo następne takie minimum długo się może nie powtórzyć. Prześledziłem obserwacje historyczne i wygląda na to, że w okolicy 1880 miało miejsce minimum trwające dekadę. Jednak wtedy obserwowało się trochę inaczej niż obecnie, wiedza o zmiennych też wyglądała inaczej, nie wykluczone, że dziura w obserwacjach spowodowana jest innymi czynnikami.

 

Najśmieszniej by było gdyby już do swoich 6m nie wróciła, dodać do tego T CrB i zaczną krążyć pogłoski o przekleństwie Korony Północnej.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
  • 5 miesięcy temu...
  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

 

 

Oceniłem ją kilka dni temu na 7,8 mag.

Czyli ok m-ca trwało spowolnienie wzrostu. Dwie noce temu oceniłem ją na 7.7mag.

Jej "wyjście z mroku" to jedno z najciekawszych wydarzeń mijajacego roku w świecie gwiazd zmiennych jak dla mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...
  • 4 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

R CrB wkurzyła się i znika.

W ciągu 10dni osłabła o 2 mag w a ostatnich dniach tempo spadku wynosi ok 0.4 mag na noc.

Słabnąc w tym tempie zniknie dla posiadaczy średnich teleskopów w tym tygodniu, nie wiadomo na jak długo tym razem.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Warto pokusić się obserwacjami między godziną 4-5 rano,ponieważ R CrB już pojaśniała do około 8 mag! Od dłuższego czasu była w minimum i wreszcie można było się doczekać jej pojaśnienia. Gwiazdę odnajdziemy 38 stopni nad wschodnim horyzontem. Spokojnie przez lornetkę można ją obserwować. Ja na pewno zapoluję tylko że ciepło się trzeba ubrać :D

 

Poniżej krzywa jasności AAVSO. Mapka położenia R CrB wygenerowana Źródło: SkyCharts (CdC)

post-25639-0-77504600-1483030599_thumb.png

post-25639-0-14390600-1483030610_thumb.png

Edytowane przez dja.obserwator
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.