Skocz do zawartości
Robert Bodzoń

R CrB - czy już?

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli w sumie mamy bardzo niestandardowe zachowanie. Spadek niby bardzo powolny ale zanosi się na głęboki. Patrząc na załączony wykres z ostatnich lat, nie widzę takiego scenariusza. Mam pytanie. Czy może to winikac z jakiegoś specyficznego układu materii wydalonej w trakcie "klasycznego" wybuchu, czy raczej mamy doczynienia ze "specyficznym' wybuchem? Mamy jakiekolwiek foty na których dąło by się zobaczyć obłok materii wywalonej we wcześniejszych wybuchach?

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Spadki jasności R CrB nie następują w sposób standardowy. Można powiedzieć inaczej podczas każdego wybuchu. Dlatego warto obserwować tę gwiazdę, tym bardziej, że już wiadomo, że obecny wybuch należy do tych większych, a jasność gwiazdy spadła w okolice 10 mag., zaś tempo spadku jest coraz większe.

Tutaj podaję link do wątku na Astro4u, gdzie SSW przedstawił wykresy zmian jasności podczas różnych wybuchów.

http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=...w;boardseen#new

Niestety nie znam żadnych zdjęć tej gwiazdy, na których dałoby się zobaczyć coś więcej niż samą gwiazdę.

Wykres zmian jasności podczas obecnego wybuchu.

rcrb2mu9.png

Edytowane przez Robert Bodzoń

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Spadki jasności R CrB nie następują w sposób standardowy. Można powiedzieć inaczej podczas każdego wybuchu. Dlatego warto obserwować tę gwiazdę, tym bardziej, że już wiadomo, że obecny wybuch należy do tych większych, a jasność gwiazdy spadła w okolice 10 mag., zaś tempo spadku jest coraz większe.

Zgadza się, tempo jest duże, jak dwa dni temu byłem na obserwacjach, to lornetką już jej nie widziałem. Choć 5 dni wcześniej słabo świeciła 8,6m. Musiała wyrzucić dużo węgla tym razem.

Pozdrawiam

Edytowane przez doktor Robotnik

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

...

Niestety nie znam żadnych zdjęć tej gwiazdy, na których dałoby się zobaczyć coś więcej niż samą gwiazdę.

...

parę dni temu ESO opublikowała zdjęcia wykonane jeszcze w 2003r bliskiego otoczenia gwiazdy RY Sgr należącej do gwiazd klasy R CrB:

phot-34b-07-preview.jpg

i w większej rozdzielczości tu: http://www.eso.org/public/outreach/press-r...phot-34-07.html

fascynujący kociołek

za pomocą grupy teleskopów VLT udało się osiągnąć tę niesamowitą rozdzielczość, obszar zdjęcia to 60milisekund kątowych wokół gwiazdy, to zdaje się ostatecznie potwierdza teorię okresowego osłabiania jasności gwiazdy przez nieregularne chmury pyłów, wydobywające się z tych bardzo niestabilnych gwiazd, wtedy, kiedy te skupiska pyłu znajdą się na linii pola widzenia, między nami a gwiazdą

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czas odświeżyć temat!

Nasza bohaterka, R CrB, od lipca 2007 roku (czyli od ok. 18 miesięcy) dość skutecznie chowa się przed naszym wzrokiem za, najprawdopodobniej, wielką chmurą węglowego pyłu. W ciągu ostatniego tygodnia kilku obserwatorów oceniło jasność gwiazdki na ok. 14,5 mag, co oznacza, że mamy do czynienia z jednym z najgłębszych zarejestrowanych minimów!

Rekordowe minimum miało miejsce w latach 1963-1965, gdy niektórzy obserwatorzy oceniali jasność R CrB na nawet 15 mag (średnia wynosiła ok. 14,2-14,3 mag). Na podstawie wykresów jasności, można stwierdzić, że oba minima mają podobny przebieg (poza wyraźnym pojaśnieniem gwiazdy w pierwszej połowie 1964 roku).

061963_111964.gif 072007_122009.gif

(oba wykresy obejmują okres 18 miesięcy)

Poniższy wykres przedstawia cały przebieg minimum R CrB z lat 1963-1965.

061963_121965.gif

Nie da się, niestety, przewidzieć, jak długo trwać będzie jeszcze obecne minimum oraz jaką ostatecznie jasność osiągnie R CrB. Czy będziemy mieli do czynienia z nowym rekordem?

Zachęcam tych, którzy mają taką możliwość, do obserwacji tej ciekawej gwiazdy. Istnieje prawdopodobieństwo, że weźmiecie udział w historycznym, najgłębszym zarejestrowanym minimum R CrB. :)

Dla zainteresowanych:

1) współrzędne R CrB: RA: 15 48 34.40 , Dec: +28 09 24.0

2) mapka AAVSO

r_crb.png

(na podstawie AAVSO Special Notice 145)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Niesamowite! Jedna z moich ukochanych gwiazd nadal jest niedostępna lornetkowo! Przyznam, że ostatni raz obserwowałem ją tuż po wejściu w minimum (bo akurat w tym samym czasie wybrałem się studiować pod... jaśniejsze i bardziej zachmurzone nieba!), ale jak widzę, R Crb wciąż daje popalić. Na węglowo! :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

U mnie cały czas chmury ale czekam na rozchmurzenie i oglądam. fucken :(

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
(...) jak widzę, R Crb wciąż daje popalić. Na węglowo! :)

Oj, daje, daje! Od ostatniego wspomnienia o niej "pociemniała" o ponad 0,5 mag - ostatnie oceny fotometryczne (V) dają jej już wyraźnie poniżej 15 mag! (oceny: 15,121 - 15,144 z 15 lutego 2009). Wygląda na to, że będzie rekord. :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Po dłuższej chwili przebywania po niewłaściwej stronie 15 mag, R CrB zaczyna lekko odkrywać węglową kołderkę (jest jaśniejsza o ok. 0,4 mag od najniższych ocen). Jednak wciąż jeszcze za wcześnie, żeby wszczynać alarm. Ale miło (po baaaardzo szczegółowym przyglądaniu się wykresowi) zauważyć lekkie pojaśnienie.

rcrb.png

A specjalnie dla nielubiących wykresów, załączam artystyczną wizję R CrB z lekko odkrytą kołderką. ;)

r_crb.jpg

(obrazek pochodzi ze strony ESO)

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość astrodamian27
Napisano (edytowane)

Może by tak odświeżyć pamięć w tym dziale Gwiazdy R CrB tej zmiennej gwiazdy B) Przedstawiam wykres z aavso R CrB. Pomalutku...pomalutku gwiazdka jaśnieje :astronom:

91efc4d7053f52f5.jpg

Edytowane przez astrodamian27

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeszcze długa droga zanim będzie w jakikolwiek sposób u mnie widoczna

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość astrodamian27
Napisano (edytowane)

Również nie zapomnijmy o ciekawej Gwiazdy Zmiennej w Koronie Północnej to oznaczenie T CrB i obecnie jej jasność jest w minimum około 10 magnitudo (mag) ale podczas wybuchu jej jasność wzrasta aż do 2 magnitudo (mag) :o maksimum w przedziale (10 mag-2 mag). Zachęcam do obserwacji tej Gwiazdy może nadarzyć się coś ciekawego ale może niedoczekanie do jasności 2 magnitudo bo ostatnio wybuch T CrB nadarzyła się dopiero w 1946 roku :unsure: Również będę Gwiazdę zmienną T CrB obserwował jak pogoda dopisze,ponieważ teleskop mam na wiejskim obszarze to więc problemu nie będzie :D Przedstawiam wykres Gwiazdy T CrB i mapkę położenia tej Gwiazdki ale jak mówię jasność wynosi chwili obecnej około 10 mag. Życzę pogodnych nocy i udanych obserwacji gwiazd zmiennych :astronom:

''T CrB - nowa powrotna, u której obserwowano dwa wybuchy: w 1866 i 1946roku. Osiągała wtedy jasność 2 mag, stając się najjaśniejszą gwiazdą w gwiazdozbiorze. Gwiazda odległa jest od nas o 2500 lat świetlnych. Być może w ciągu kilku do kilkunastu lat doczekamy się kolejnego wybuchu.Gwiazdę należy obserwować każdej pogodnej nocy. ''

post-10327-0-43700700-1306048475_thumb.jpg

post-10327-0-60609200-1306048484_thumb.jpg

Edytowane przez astrodamian27
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość astrodamian27

R CrB nadal bez zmian i ma około 13 mag jak widać na wykresach Polskich obserwatorów Gwiazd Zmiennych :astronomer2: Może w końcu by Gwiazdka górowała B)

post-10327-0-64827000-1306349508_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość astrodamian27

Trzy dni temu Teleskop wystawiłem sobie na podwórko,okular 25mm i od razu Teleskop skierowałem na zmienną R CrB i ku z dziwieniu nie mogłem odszukać R CrB ponieważ Gwiazda jest obecnie w minimum jasności około 13 mag a w okolicy gwiazdy R CrB gwiazdki miały jasność około 10 magnitudo i to jeszcze obserwowałem na wiejskim ciemnym niebem. B) Tak więc w padłem na pomysł i w programie Stellarium klikając na R CrB wykonałem sobie widok okularski o średnicy okularu 25mm 50 stopni. Tak więc wydrukowałem sobie mapkę i jasność gwiazdek tej okolicy zmiennej mniej więcej aby wiedzieć jak dokładnie jest położona gwiazda R CrB przy 13 magnitudo jasności. Jak pogoda dopisze i czas to wystarczy mapka wydrukowana. Przesyłam plik w PDF można sobie pobrać jak ktoś chce obserwować R CrB w pogodną noc. Mam nadzieję że mapka widoku okularskiego się przyda i miłych obserwacji :astronomer2:

post-10327-0-27567000-1306700231_thumb.jpg

R CrB widok okularski.pdf

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzisiaj do 11,5 mag nic nie widać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak ładnie sobie rosła, zbliżała się do przekroczenia 10m i nagle klops, zleciała na 14m. Marzenia o zobaczeniu jej gołym okiem w tym roku się skończyły. Z resztą rzućmy okiem na grafikę.

585806792.jpg

Będzie co wnukom opowiadać bo następne takie minimum długo się może nie powtórzyć. Prześledziłem obserwacje historyczne i wygląda na to, że w okolicy 1880 miało miejsce minimum trwające dekadę. Jednak wtedy obserwowało się trochę inaczej niż obecnie, wiedza o zmiennych też wyglądała inaczej, nie wykluczone, że dziura w obserwacjach spowodowana jest innymi czynnikami.

Najśmieszniej by było gdyby już do swoich 6m nie wróciła, dodać do tego T CrB i zaczną krążyć pogłoski o przekleństwie Korony Północnej.

• Lubię 5

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

I nadal R CrB nie zamierza pojaśniec.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zaczęła jaśniec. Widziałem ją o jasności ok. 9.5 mag

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Idzie jak burza, już 8.5^m. Na gwiazdkę będzie gołym okiem.

513597587.png

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Idzie jak burza, już 8.5^m. Na gwiazdkę będzie gołym okiem.

attachicon.gif513597587.png

Jednak zatrzymała się na 8.5mag. Zobaczymy na ile.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi