Skocz do zawartości

saturn przez lornetke


karolW

Rekomendowane odpowiedzi

To poczekaj do zimy jak będzie już dostępny wieczorem i obserwuj koniecznie ze statywu na jeszcze jasnym niebie jak tylko znajdziesz już Saturna a będziesz mile zaskoczony :lol::lol::lol:

Lub teraz odnajdź go na rozjaśniającym się niebie nad ranem i śledź dalej aż znikną gwiazdy a zobaczysz że warto 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 25x100 na statywie widać bardzo dokładnie że planeta jest oddzielona od pierścieni . O przerwie Cassiniego nie możemy pomarzyć nawet WIELKIMI OCZAMI . Power jest za mały . Niemniej Plejadki i M-31 wolę oglądać lornetą niż teleskopem . (Szczególnie w górach)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierścień saturna zawsze i przy każdym seeing'u ale Kronosem 26x70 niestety Karolu. :(:(:( Nawet BPC 20x60 nie wystarcza aby oddzielić pierścień od planety, natomiast widać wyraźnie eliptyczny kształt planetki.

 

Lornetka to jednak sprzęt do przeglądu nieba i do jaknych DS o dużej wielkości kątowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Nawet BPC 20x60 nie wystarcza aby oddzielić pierścień od planety, natomiast widać wyraźnie eliptyczny kształt planetki.

 

Lornetka to jednak sprzęt do przeglądu nieba i do jaknych DS o dużej wielkości kątowej.

 

Mogę tylko potwierdzić 20x60 daje obraz planety z uszami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karolu nie słuchaj oszołomów dużych lornet i defetystów tylko uwierz w Siebie i zobacz że widać, Oni nigdy zapewne nie patrzyli przez 12x40 a ja tak i nie wiedzą co potrafi ale pamiętaj koniecznie na statywie i konieczniena na jasnym już niebie ze znikającymi gwiazdami, powodzenia i nie daj się zakrzyczeć, obserwuj a sam zobaczysz co widzisz 8)

Jakby planeta była za jasna na za ciemnym niebie przysłoń obiektywy do 20 mm co napewno pomoże dostrzec piesciań planety Saturn i tarczę Jowisza, jeszcze raz życzę powodzenia i czekam na relację z obserwacji o świcie :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w czasach gdy miałem wzrok jak żyleta, zobaczyłem pierścień przez 7x50. Było to tak, że najpierw był rzut oka przez lunete jakie jest ułożenie pierścienia a potem na statywie z pleców :wink: przy kilkakrotnej regulacji oddechów obu ludzi błysnoł mi właśnie pierścień. I to niebył omam! Znaleźliśmy z kolegą tego Saturna gruuubo przed zachodem słońca. Oczywiście juz po 30min był tak zaświetlony, że dopiero na drugi dzień obserwacje zostły powtórzone... :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie Karolu nic tylko uwierz w siebie,na potwierdzenie tego opiszę Ci co mi ostatnio wpadło w łapy,a jest to ruska lunetka TURIST 5 20x30 starzy bywalcy mogą coś powiedzieć że to g.....,ale po założeniu jej na statyw i spojrzeniu na księżyc aż mnie zatkało,że widać aż tyle szczegółów i z tego wynika że też można patrzeć w niebo nawet taką lunetką,co do Marsa to wyglądał jak główka od szpilki oczywiście szczegółów brak zasadzam się teraz na jowisza i saturna ciekawe co mi z tego wyjdzie.Narazie pozdrawiam i życzę dużo radości z oglądania nieba tym czym dysponujesz,a napewno niejednokrotnie zaskoczy Cię ten sprzęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja za mlodu widzialem pierscienie sprzetem : obiektyw 25mm (dwadziescia piec milimetrow) ogniskowa 2 mery - szklo z okolarow na nosie , okular - zwykle szkielko powiekszajace (jedno szkielko bez zadnych korekt ! ) - Teraz takim Turistem to dopierro jest bajka - wystarczy tylko zmienic okular :) :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz statywu a naprawdę warto go mieć do lornetki z powerem 12x to oprzej ją o barierkę lub murek a zobaczysz co to daje za komfort obserwacji i o ile wiecej wtedy zobaczysz jak obraz Ci nie drga i nie goni w lornetce 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja napiszę tylko tyle że ruskim turistem5 30x20(tylko się nie śmiać) widziałem :

księżyc - mnóstwo szczegółów

saturn - żółta kulka z pierścieniem widać przerwę między planetą,ale przerwy cassaniego nie widziałem

mars - czerwona kulka wielkości główki od szpilki niestety szczegółów brak

jowisz - trochę większa kulka tyle że żółta szczegółów również brak,po księżycach ni widu ni słychu (ale to dlatego że oglądałem go bardzo nisko i zanieczyszczenia dają się we znaki jak będzie wysoko to opiszę czy coś się zmieniło)

plejady - widok zapierający dech w piersiach widoczne całe w polu widzenia

m42 - widoczny charakterystyczny trapez, pozatym mnóstwo gwiazd niedostępnych nieuzbrojonym okem.

I to wszystko lunetką za 35zł oczywiście zamocowaną na statywie fotograficznym z miast z balkonu (mieszkam w okolicach Bytom,Chorzów,Katowice dla zorientowania się) co ruska optyka to ruska :lol: jak coś pochrzaniłem to dajcie znać powiedzmy że pierwsze kroki mam już za soba,ale teraz odkrywam niebo po raz drugi :oops: za pierwszym razem był to U2 :oops:

pozdrawiam Tedi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy 12x z reki nie widział pierścienia...moge się założyć  8) ...

I przegrałbyś zakład z kretesem bo to jest spokojnie możliwe kolego niskiej astro wiary, trzeba wierzyć w ludzi i ich możliwosci :wink:

Wszak wszystko zależy od jakości sprzętu, warunków obserwacyjnych i oczywiście naszych kochanych oczu 8)

Sam to też widywałem sprzętem z powerem 10 i 12x i mogę potwiedzić że to jest absolutnie możliwe np o świcie 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg. mnie obecnie Saturn jest jednym z ciekawszych obiektów na niebie. Lubię sobie na niego popatrzeć. Najczęściej obserwuję go w pow.60x i tak około 120 x. Przy tym pierwszym pow. obraz jest bardziej zadowalający bo mniej rozedrgany (u mnie ciągłe jakieś ruchy powietrza i unoszące się powietrze z rozgrzanych dachów).

Tedi jeśli chodzi o Turist też ją mam o obiektywie 30 mm i 50 mm i daje ostre obrazy - gwiazdy są jak szpileczki - pięknie prezentuje się Księżyc i Plejady. Jednakże przeznaczam je do obserwacji dziennych bo dają trochę ciemne obrazy. W środku mają chyba trzy soczewki w układzie odwracającym obraz. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie jak szpileczki istne cudo,będę ja stosował na wypadach poza miasto,bo o ile w mieście mogę sobie pozwolić na okreslenie gwiazdozbiorów gdzie co jest,to pod czarnym niebem mam z tym spore problemy,a powiedzmy przez teleskop 100/1000 to chyba bym już wcale nie wiedział na co patrzę :roll:

Chciałem tylko tym krótkim opisem dać do wiadomości w szczególnośni początkującym obserwatorom nieba,że można patrzeć na początku tym co się ma+obrotowa mapa nieba na początek,a wiadomo że apetyt rośnie w miarę jedzenia,teraz będę się zabierał za określenie wielkości gwiazdowej oczywiście narazie tylko z balkonu,a potem chyba za gwiazdy podwójne,jak znajdę jeszcze czas to spróbuję porównać właśnie mojego leciwego U2(br...)i właśnie tej lunetki,ale co mi tam do emeryturki jeszcze mi zostało tyle :przytulas: więc może zdążę :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.