Jump to content

saturn przez lornetke


karolW
 Share

Recommended Posts

Guest Janusz_P.

To poczekaj do zimy jak będzie już dostępny wieczorem i obserwuj koniecznie ze statywu na jeszcze jasnym niebie jak tylko znajdziesz już Saturna a będziesz mile zaskoczony :lol::lol::lol:

Lub teraz odnajdź go na rozjaśniającym się niebie nad ranem i śledź dalej aż znikną gwiazdy a zobaczysz że warto 8)

Link to comment
Share on other sites

Przy 25x100 na statywie widać bardzo dokładnie że planeta jest oddzielona od pierścieni . O przerwie Cassiniego nie możemy pomarzyć nawet WIELKIMI OCZAMI . Power jest za mały . Niemniej Plejadki i M-31 wolę oglądać lornetą niż teleskopem . (Szczególnie w górach)

Link to comment
Share on other sites

Pierścień saturna zawsze i przy każdym seeing'u ale Kronosem 26x70 niestety Karolu. :(:(:( Nawet BPC 20x60 nie wystarcza aby oddzielić pierścień od planety, natomiast widać wyraźnie eliptyczny kształt planetki.

 

Lornetka to jednak sprzęt do przeglądu nieba i do jaknych DS o dużej wielkości kątowej.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Karolu nie słuchaj oszołomów dużych lornet i defetystów tylko uwierz w Siebie i zobacz że widać, Oni nigdy zapewne nie patrzyli przez 12x40 a ja tak i nie wiedzą co potrafi ale pamiętaj koniecznie na statywie i konieczniena na jasnym już niebie ze znikającymi gwiazdami, powodzenia i nie daj się zakrzyczeć, obserwuj a sam zobaczysz co widzisz 8)

Jakby planeta była za jasna na za ciemnym niebie przysłoń obiektywy do 20 mm co napewno pomoże dostrzec piesciań planety Saturn i tarczę Jowisza, jeszcze raz życzę powodzenia i czekam na relację z obserwacji o świcie :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ja w czasach gdy miałem wzrok jak żyleta, zobaczyłem pierścień przez 7x50. Było to tak, że najpierw był rzut oka przez lunete jakie jest ułożenie pierścienia a potem na statywie z pleców :wink: przy kilkakrotnej regulacji oddechów obu ludzi błysnoł mi właśnie pierścień. I to niebył omam! Znaleźliśmy z kolegą tego Saturna gruuubo przed zachodem słońca. Oczywiście juz po 30min był tak zaświetlony, że dopiero na drugi dzień obserwacje zostły powtórzone... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

No widzisz :!: :!: :!: McArtiemu się udało to i Tobie się uda twoje atuty to młody, ostry wzrok i zapał, nie zmarnuj ich bo potem nie będziesz miał czego wspominać :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Dokładnie Karolu nic tylko uwierz w siebie,na potwierdzenie tego opiszę Ci co mi ostatnio wpadło w łapy,a jest to ruska lunetka TURIST 5 20x30 starzy bywalcy mogą coś powiedzieć że to g.....,ale po założeniu jej na statyw i spojrzeniu na księżyc aż mnie zatkało,że widać aż tyle szczegółów i z tego wynika że też można patrzeć w niebo nawet taką lunetką,co do Marsa to wyglądał jak główka od szpilki oczywiście szczegółów brak zasadzam się teraz na jowisza i saturna ciekawe co mi z tego wyjdzie.Narazie pozdrawiam i życzę dużo radości z oglądania nieba tym czym dysponujesz,a napewno niejednokrotnie zaskoczy Cię ten sprzęt.

Link to comment
Share on other sites

Ja za mlodu widzialem pierscienie sprzetem : obiektyw 25mm (dwadziescia piec milimetrow) ogniskowa 2 mery - szklo z okolarow na nosie , okular - zwykle szkielko powiekszajace (jedno szkielko bez zadnych korekt ! ) - Teraz takim Turistem to dopierro jest bajka - wystarczy tylko zmienic okular :) :roll:

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Jak nie masz statywu a naprawdę warto go mieć do lornetki z powerem 12x to oprzej ją o barierkę lub murek a zobaczysz co to daje za komfort obserwacji i o ile wiecej wtedy zobaczysz jak obraz Ci nie drga i nie goni w lornetce 8)

Link to comment
Share on other sites

przy 12x z reki nie widział pierścienia...moge się założyć 8)

 

pamietam jak dziś że jak nie spojżałem przez dużą lunetę jakie piercień ma ułożenie to różne dziwy uznawałem za pierścień 8)

Link to comment
Share on other sites

a ja napiszę tylko tyle że ruskim turistem5 30x20(tylko się nie śmiać) widziałem :

księżyc - mnóstwo szczegółów

saturn - żółta kulka z pierścieniem widać przerwę między planetą,ale przerwy cassaniego nie widziałem

mars - czerwona kulka wielkości główki od szpilki niestety szczegółów brak

jowisz - trochę większa kulka tyle że żółta szczegółów również brak,po księżycach ni widu ni słychu (ale to dlatego że oglądałem go bardzo nisko i zanieczyszczenia dają się we znaki jak będzie wysoko to opiszę czy coś się zmieniło)

plejady - widok zapierający dech w piersiach widoczne całe w polu widzenia

m42 - widoczny charakterystyczny trapez, pozatym mnóstwo gwiazd niedostępnych nieuzbrojonym okem.

I to wszystko lunetką za 35zł oczywiście zamocowaną na statywie fotograficznym z miast z balkonu (mieszkam w okolicach Bytom,Chorzów,Katowice dla zorientowania się) co ruska optyka to ruska :lol: jak coś pochrzaniłem to dajcie znać powiedzmy że pierwsze kroki mam już za soba,ale teraz odkrywam niebo po raz drugi :oops: za pierwszym razem był to U2 :oops:

pozdrawiam Tedi

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.
przy 12x z reki nie widział pierścienia...moge się założyć  8) ...

I przegrałbyś zakład z kretesem bo to jest spokojnie możliwe kolego niskiej astro wiary, trzeba wierzyć w ludzi i ich możliwosci :wink:

Wszak wszystko zależy od jakości sprzętu, warunków obserwacyjnych i oczywiście naszych kochanych oczu 8)

Sam to też widywałem sprzętem z powerem 10 i 12x i mogę potwiedzić że to jest absolutnie możliwe np o świcie 8)

Link to comment
Share on other sites

Wg. mnie obecnie Saturn jest jednym z ciekawszych obiektów na niebie. Lubię sobie na niego popatrzeć. Najczęściej obserwuję go w pow.60x i tak około 120 x. Przy tym pierwszym pow. obraz jest bardziej zadowalający bo mniej rozedrgany (u mnie ciągłe jakieś ruchy powietrza i unoszące się powietrze z rozgrzanych dachów).

Tedi jeśli chodzi o Turist też ją mam o obiektywie 30 mm i 50 mm i daje ostre obrazy - gwiazdy są jak szpileczki - pięknie prezentuje się Księżyc i Plejady. Jednakże przeznaczam je do obserwacji dziennych bo dają trochę ciemne obrazy. W środku mają chyba trzy soczewki w układzie odwracającym obraz. :wink:

Link to comment
Share on other sites

właśnie jak szpileczki istne cudo,będę ja stosował na wypadach poza miasto,bo o ile w mieście mogę sobie pozwolić na okreslenie gwiazdozbiorów gdzie co jest,to pod czarnym niebem mam z tym spore problemy,a powiedzmy przez teleskop 100/1000 to chyba bym już wcale nie wiedział na co patrzę :roll:

Chciałem tylko tym krótkim opisem dać do wiadomości w szczególnośni początkującym obserwatorom nieba,że można patrzeć na początku tym co się ma+obrotowa mapa nieba na początek,a wiadomo że apetyt rośnie w miarę jedzenia,teraz będę się zabierał za określenie wielkości gwiazdowej oczywiście narazie tylko z balkonu,a potem chyba za gwiazdy podwójne,jak znajdę jeszcze czas to spróbuję porównać właśnie mojego leciwego U2(br...)i właśnie tej lunetki,ale co mi tam do emeryturki jeszcze mi zostało tyle :przytulas: więc może zdążę :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.