Skocz do zawartości

LI Olimpiada Astronomiczna


Rekomendowane odpowiedzi

4. Jak w ostatnim dwudziestoleciu zmieniały się poglądy na wiek Wszechświata?

Z jaką dokładnością go szacowano?

W opracowaniu podaj źródła swoich informacji. Rozwiązanie nie powinno być

objętościowo większe niż dwie strony, po 1800 znaków na stronie.

 

Toż to wypracowanie xD Tego sie niespodziewałem ... :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
Właśnie dostałem 2 część zadanek. Wyglądają całkiem całkiem :D :D

 

Mnie przerażają :D

Zwłaszcza po mojej wtopie z pierwszą serią :/ Pomyliłem daty i myślałem że się spuźniłem z wysłaniem o jeden tydzień!! W ostatnią niedziele się zorientowałem i coś tam naskrobałem . Nigdy sobie tego nie wybacze :burza::angry::burza:

 

W sumie możemy chyba juz skonsultować wyniki z pierwszej seri? Czyż nie? Jak odzyskam aparat to wkleje moje wysłane wypociny. :angry:

 

P.S. Ja ma pomysł na obserwacyjne nr.1 sfotografuj GPS na tle dziennego nieba :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jako weteran Olimpiady Astronomicznej to bym powiedział, że druga seria była dosyć trudna.

Zadanie 1 - elementarne i jak się nie mylę to rozwiązanie wprost znajduje się w "Astronomii z astrofizyką" Kreinera.

Zadanie 2 - no nie wiem czy takie proste, biorąc pod uwagę, że aby ściśle je rozwiązać trzeba było trochę się pogimnastykować z całkowaniem (co prawda elementarnym, no ale zawsze).

Zadanie 3 - tutaj dało się je rozwiązać przez przykład. Wybieramy taki jeden fajny punkt na orbicie i sprawdzamy który z przypadków zachodzi.

Zadanie 4 - tutaj kilka średnio-trudnych poleceń dotyczących jakiejśtam komety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

I ja również wybywam do Katowic, aby dalej powalczyć tylko, że trzeba by się odpowiednio przygotować. Tym samym kieruję pytanie do wyjadaczy. W jakie książki warto zainwestować, poczytać przed i korzystać w trakcie Olimpiady? Mam nadzieję, że nie powielam już gdzieś zadanego pytania.

 

Pozdrawiam, dziękuję i Wesołych Świąt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Ja dla mnie, 3 obowiązkowe pozycje to:

 

E. Rybka - "Astronomia ogólna"

J. Kreiner - "Astronomia z astrofizyką" (taka z Plejadami na okładce)

- "25 lat Olimpiad Astronomicznych"

 

Nie jestem pewien na 100%, czy tytuły są dokładnie takie jak napisałem, ale jak poszukacie w bibliotekach to na pewno znajdziecie...

Ja w Olimpiadzie Astronomicznej startowałem 4 razy i za każdym razem dostałem się do finału, a 2 razy nawet wygrałem :D

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadanie praktyczne polega na tym, że dostajesz wyniki konkretnych obserwacji, które musisz opracować. W zeszłym roku było to np. na drugim etapie prędkość radialna gwiazdy względem Ziemii i wyjaśnienie jej zmienności (chodziło o ruch obiegowy Ziemii)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.