Skocz do zawartości

parę szybkich szkiców


Muchozol

Rekomendowane odpowiedzi

Pare dni temu, znaleźlismy z Markiem (mpp) bardzo fajne miejsce z widokiem na południe. Na dogodność miejsca wskazuje fakt, że dorwalismy wszystkie dolne Mki w strzelcu :) oprócz najdolniejszej M55, ale spokojnie była do ustrelenia. Ja o niej zapomniałem :unsure:

 

 

na szkicowanie poświęcilem w sumie z pół godziny. Ołówki 2B,3B,4B, papier rysunkowy fakturowany A5 160g, obróbka komputerowa to inwersja, levelsy, gauss selektywny. Muszę chyba zrezygnować z tego papieru... faktura sprawia że rysuje sie świetnie, ale jak widać efekt końcowy jest nieco zepsuuty... ciapki widać.

Urzedzając pytania piszę, iż nie widziałem bebechów M27... na rysunku są one efektem złej techniki rysowania... :)

 

Rysunki tym razem małe, bo moja latareczka zdychać zaczęła... i rysowałem tak na wyczucie w zasadzie. Stąd struktura M27... :)

 

 

m_22.jpgm57.jpgm28.jpgm27.jpg

 

... celestron 114/900 na Eq2 + jakiś hamerykański UWA 15mm 70 stopni Marka, vixen plossl 32mm, vixen plossl 9mm.

...

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ta M 27 na tym szkicu wygląda prawie jak M1 przez jakiś wielki sprzęcior i z filtrami. :)

 

Właśnie się zastanawiam jaki papier by był najlepszy do szkiców, tak żeby nie dodawał swoją strukturą żadnych dodatkowych szczegółów obiektów. eni ajdijas??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może napisz przez co patrzyłeś - czy swoim 114/900 ?

Takie rysunki są wręcz nieocenione dla tych co kupuja pierwszy telep i zastanawiają sie co przez nie widać (a właściwie jak)

 

A no patrzcie zapomniałem :) taa mój celestron 114/900 na Eq2 + jakiś hamerykański UWA 15mm 70 stopni Marka, vixen plossl 32mm, vixen plossl 9mm.

 

Faktycznie ta informacja jest ważna, może którys z adminów zedytuje mój post dodając to co napisałem powyżej? Ja juz nie mogę...

 

 

No ta M 27 na tym szkicu wygląda prawie jak M1 przez jakiś wielki sprzęcior i z filtrami. :)

 

Właśnie się zastanawiam jaki papier by był najlepszy do szkiców, tak żeby nie dodawał swoją strukturą żadnych dodatkowych szczegółów obiektów. eni ajdijas??

 

Faktycznie... no to może podpiszę ją jako M1 z Jodłowa z taurusa Tehy... :szczerbaty: o iile pamietam to bylo coś A'la... wle wciąż przedobrzone :)

 

co do papieru, To o zdaje sie papier do akwareli jest bez jakiejkolwiek faktury... wręcz śliski, a jednoczesnie na tyle gruby że nie rozmaka od wody... Absolutnie odradzam papier do drukarki, czy z zeszytu szkolnego... :) Blok techniczny jest w miarę dobry, ale to chyba jeszcze ne to...

 

zastanawiam sie także nad czarnymi arkuszami tektury A4... może być fajna zabawa. w Empiku takie widziałem :)

 

Papier z ktorym teraz tu eksperymentowałem jest ekstra jako szkicownik... ale nie do szkiców astro... tutaj kompletna porażka...

Edytowane przez Muchozol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne szkice. Ja ostatnio czasu nie mam na rysunki. A jak już mam czas to pogody nie ma. Albo jak raz trafiła się i pogoda i czas to zapomniałem o istnieniu komarów.

 

Fajne szkice. Ja ostatnio czasu nie mam na rysunki. A jak już mam czas to pogody nie ma. Albo jak raz trafiła się i pogoda i czas to zapomniałem o istnieniu komarów.

Z twoich szkiców najbardziej podoba mi sie M27.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kontynuję w temacie "parka szybkich szkiców":

CO? jak opisano na rysunkach. CZYM: synta 200/1200 + swa 15mm + TV PL 8mm + kartka + ołówek

OBRÓBKA: Gimp (inwersja kolorów + retusz ręczny)

 

m22_2007_08_06.jpg swan_2007_08_06.jpg

 

 

 

 

dobrej zabawy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to daję szybką odpowiedź - mniam! Sama słodycz!

Czy ta kłaczkowatość w przypadku M 22 jest zamierzona?? Jeśli tak, to hmm :) bardzo przypomina mi moje doświadczenia, gdy udało mi się pomolestować nieco jakąś Syntę pod nieobecność właściciela!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FANTAZJA!!!!! :Salut: Własnie dlatego kocham szkice,są najblizsze rzeczywistemu kontaktowi z obiektem.Nie jakies tam smazalnie CCD .FULLCONTACT to jest to .MPP-G R A T U L A C J E!!!!

 

 

PS.Ta cholerna kłaczkowatosć to naprawde trudno oddać.Dlatego CZOŁEM BIJE i czekam na WIECEJ :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontynuję w temacie "parka szybkich szkiców":

CO? Łatwo się domyślić... CZYM: synta 200/1200 + swa 15mm + TV PL 8mm + kartka + ołówek

OBRÓBKA: Gimp (inwersja kolorów + retusz ręczny)

 

 

m27_2007_08_07.jpg m57_2007_08_07.jpg

 

 

Nie są tak dobre, jak bym chciał i jak m22. Trochę inaczej zrobiłem inwersję kolorów.

 

Ciemnego nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku świetne szkice! szczególnie M22 :notworthy::Beer:

 

 

też coś jeszcze dorzucę.

 

Szkice z przed jakichś 2 tyg. Pełnia była i słabiutki zasięg. Droga mleczna ledwo ledwo...

 

 

M13

M13.JPG

 

 

I rozpaczliwa próba narysowania części łabędzia...

lab.jpg

 

W przypadku M13 celestron 114/900, pl32, k10.

W przypadku łabędzia gołe oko :)

 

Obróbka gimp

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj seeing przed 24.00 był druzgocący, wykorzystałem to skwapliwie na obserwacje Łabędzia, Veil niemal wyłaził w UHC-s, zjawisko było tak urokliwe że postanowiłem je naszkicować. Zaczynam sie przekonywać jak wiele szczegółów mgławicy można uchwycić nanosząc włókno po włókienku, gwiazdkę po gwiazdce.

Rano wstałem i spojrzałem na zdjęcie Veila na stronie głównej, i dostrzegłem że wygląda inaczej kilka elementów w ogóle nie uchwyciłem, kilka dodałem od siebie, sam się zastanawiam skąd wytrzasnąłem te 2 odnogi z prawej strony. :Boink:

Rysunek teleskopowy, odwrócony, główny kształt: Synta 8" +UHC-s + SPlossle Meade 32mm + 40mm, szczegóły UWA 15mm , ołówek, gumka, brulion.

ps.Widziałem wczoraj również Palec Boży oraz trójkąt Pickeringa może kiedyś je narysuję.

Zrobiłem zdjęcie stronce z mego notatnika i zmieniłem w negatyw.

post-1723-1186987265_thumb.jpg

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myszę sprawdzić ten filtr na zlocie. Veila prze syntę widziałem, ale malwać się nie odważyłem, bo kontrast był nikły. Zazdroszczę, że miałeś wystarczający kontrast do szkicu...

 

ciemnego nieba i miękkich ołówków

 

ps. Moim zdaniem, powinieneś rozsmarować, wygładzić szkic palcem lub gumką... Byłoby wspaniale.

 

pss. Poprawone m27, Grzybek80 miał racje: m27_2007_08_07_2.jpg

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. Moim zdaniem, powinieneś rozsmarować, wygładzić szkic palcem lub gumką... Byłoby wspaniale.

 

Tak zdecydowanie, byłby to lepszy efekt wizualny, jednak to był rysunek iście spontaniczny, po prostu wziąłem i szkicowałem.. ale postaram się włożyć w to więcej profesjonalizmu następnym razem. PZDR. Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zdecydowanie, byłby to lepszy efekt wizualny, jednak to był rysunek iście spontaniczny, po prostu wziąłem i szkicowałem.. ale postaram się włożyć w to więcej profesjonalizmu następnym razem. PZDR. Robert

 

Pozwoliłem sobie chwilkę popracowac z twoim szkicem. Nie miej mi za złe...

Tak go wygładziłem w GIMPIE: veil_2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz pora na równie spektakularny, NGC 6960, Palec Boży, to dość widowiskowy pazur Stwórcy, nie mniaem takich warunków jak w Raniżowie kiedy z kolegami rozkoszowaliśmy się każda jego drobinką, ale jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma . Godzina 00.41, Leżajsk, miasto, balkon, PSL Meade 32mm+40mm +UHC-s + synta 8"

post-1723-1187246176_thumb.jpg

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz pora na równie spektakularny, NGC 6960, Palec Boży, to dość widowiskowy pazur Stwórcy, nie mniaem takich warunków jak w Raniżowie kiedy z kolegami rozkoszowaliśmy się każda jego drobinką, ale jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma . Godzina 00.41, Leżajsk, miasto, balkon, PSL Meade 32mm+40mm +UHC-s + synta 8"

 

Od dziś nazywam go "Pelikanem w Locie Nurkowym".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.