Skocz do zawartości

Obrazy z Tele Vue


Moralez

Rekomendowane odpowiedzi

Od niedawna można kupić w Polsce okulary Tele Vue, niektórzy pewnie przymierzają się do kupna jakiegoś szkiełka z tej stajni. Ze wzgledu na to że wcześniej taki sprzęt trzeba było sprowadzać z zagranicy, i raczej nie był szeroko rozpowszechniony, nie ma wielu informacji na temat tego czym różnią się obrazy poszczególnych serii Tele Vue: Nagler, Panoptic, Radian, i Plossl.

Poniżej podam specyfikację tych okularów, ale zaznaczam, że nie chodzi mi o ogólnodostępne parametry, które każdy może sobie przeczytać, przy zakupie - chodzi przede wszystkim o charakterystykę obrazów, przeznaczenie do DS, konstrast, oraz to do czego najlepiej się nadają

 

Nagler: ogniskowe 31mm - 2,5mm pole 82 st, 6-7 elementów - ze wzgledu na szeroką gamę ogniskowych, to chyba najbardziej uniwersalna seria

Radian: ogniskowe 18 - 3 mm pole widzenia 60 st, 6-7 elem. - ogniskowe od 18 w dół mogły by wskazywać że to okulary przeznaczone bardziej do obserwacji księżycowo- planetarnych

Panoptic: ogniskowe 41 -19mm, pole 68 st. 6 elementów

Plossl: 55mm - 8 mm, pole 50 st, 4 elem. - ze sprawdzonych żródeł wiem ,że zwłaszcza małoogniskowe plossle mają wysoki kontrast, i są uważane za doskonałe okulary planetarne

 

No własnie, jeżeli macie jakieś doświadczenia z porównywaniem tych okularów albo dysponujecie lekturą na ten temat proszę o komentarze,

Dla osób chcących zakupić któryś z tych okularów, oraz dla przyszłych właścicieli te informacje będą bardzo pomocne

 

 

pozdrawiam, Moralez

Edytowane przez Moralez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny temat !!!

Sam bardzo chciałbym wiedzieć, do czego poszczególne serie się nadają...

Mam cichą nadzieję, że nagler nie jest niezbędny do wszystkich obserwacji :unsure:

Czekam zatem niecierpliwie na wypowiedź jakiegoś okularowego wymiatacza :P

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie kochani a warto to brać takiego Naglera 11mm za 1250 zł . Czy ten szalony koszt jest opłacalny?

Może dla hecy kupić plosla 11mm, ponoć na forach zagranicznych piszą że mają szatański kontrast, a i wydatek mniejszy, tylko że LER słabiutki a i pole jak to w plosslach nie zachwyca.

 

Swoją drogą za jednego Naglera można kupić Bino Celestrona 25X100mm, więc pytam czy warto?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może dla hecy kupić plosla 11mm, ponoć na forach zagranicznych piszą że mają szatański kontrast, a i wydatek mniejszy, tylko że LER słabiutki a i pole jak to w plosslach nie zachwyca.

Wszystko prawda, jako posiadacz takiego plossla nie wymieniłbym go na żaden inny okularek w tym zakresie ogniskowej :) Chyba że jakieś dobre 70-80-stopniowe 9 mm ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie kochani a warto to brać takiego Naglera 11mm za 1250 zł . Czy ten szalony koszt jest opłacalny?

Może dla hecy kupić plosla 11mm, ponoć na forach zagranicznych piszą że mają szatański kontrast, a i wydatek mniejszy, tylko że LER słabiutki a i pole jak to w plosslach nie zachwyca.

 

Swoją drogą za jednego Naglera można kupić Bino Celestrona 25X100mm, więc pytam czy warto?

 

Pozdrawiam

 

 

Uwierz że warto :Beer: , tym bardziej jeśli się posiada mocno światłośilny teleskop. Nie wiem czemu ale stawiam zdecydowanie na jakość a nie na ilość :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi po zmianie okularw z plossli na naglery przyszło wszystkie dotychczas poznane obiekty poznawac na nowo zwłaszcza ksieżyc przy powiekseniu 100x który sie cały mieści w polu okularu. Jeeśli chodzi o plossle krótkoogniskowe to trzeba sie przyzwyczaić do strasznie kródkiego er okularu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby nie przesadzasz, z tym nowym poznawainiem? Księżyć... Ok! Inaczej wygląda w szerokim polu. Ale taka M-54, albo M50, czy galaktyka w Warkoczu? Fetyszyzowanie szerokiego pola... Zresztą każdy ma to co lubi lub na co go sta. Temat ten był już wałkowany na forum kilka razy i do "pierwszej krwi"...

 

dobrej zabawy

 

 

ps. dla początkujący: nie dajcie się zwariowac, że tylko Nagler da prawdziwą radość oglądania...

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...dla początkujący: nie dajcie się zwariowac, że tylko Nagler da prawdziwą radość oglądania...

Dokładnie tak...Nagler pozwoli poobserwować Księżyc w szerszym otoczeniu, gwiazdki na skraju pola widzenia będą bardziej punktami niż ich obraz w zwykłym plosslu. To sprawi obserwatorowi satysfakcję, ale nie czarujmy się...jakość obrazu nie polepszy się kilka /kilkanaście/ razy, w takim stosunku w jakim mają się ceny tych okularów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla jasności, dla początkujących.

 

Okulary dodawane w zestawach do waszych teleskopów będą odczuwalnie słabsze od okularów topowych. Nie tylko pod względem pola i jakości obrazu. Często będzie tak, że detalu widocznego doskonale w dobrym okularze, po prostu ni cholery nie widać w słabym szkle.

 

Druga cenna moim zdaniem rada. Nigdy nie rozpatrujcie szkieł pod kątem plossl vs lantan czy erfle vs RKE. To pułapka. Plossl plosslowi nie równy. To raz. Ten sam okular w jednym teleskopie da dobry obraz, a w innym totalny syf, to dwa. Okulary tej samej marki nie są równe. Firma X potrafi jednocześnie mieć na rynku okulary doskonałe i beznadziejne, to trzy.

 

Trzecia rada. Polski rynek nie udostępnia pełnego asortymentu szkieł. To co można kupić u naszych rodzimych dystrybutorów to tylko część dostępnych możliwości. Niemnej jest kilka marek którym można zaufać bardziej niż innym. Do takich marek należą np. TeleVue czy William Optics. Ale jak już pisałem wcześniej, to nie oznacza, ze nie da się kupić dobrego szkła np. Vixena lub Baader Planetarium.

 

I na koniec. Do czegoś co kusztuje jedną dziesiątą ceny odpowiedników, podchodź nieufnie. Możliwe, że właśnie trafiłeś na ekonomiczną perełkę która wkrótce zakasuje konkurencje... ale bardziej prawdopodobne jest to, ze wywalisz kase. Sprawdź lub dopytaj, nim wpakujesz się w tego typu zakup.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie kochani a warto to brać takiego Naglera 11mm za 1250 zł . Czy ten szalony koszt jest opłacalny?

Może dla hecy kupić plosla 11mm, ponoć na forach zagranicznych piszą że mają szatański kontrast, a i wydatek mniejszy, tylko że LER słabiutki a i pole jak to w plosslach nie zachwyca.

 

Pozdrawiam

 

Mam i polecam. Cena to rzecz względna. Jeśli kogoś stać na taki wydatek będzie wiedział na co wydał kasę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatni z linków traktujcie z czujnością. Jak na mnie ciuta zbyt optymistyczny jest. Ma między innymi wizarda:

 

http://www.eyepiecereviews.com/eyepiecewizard.htm

 

Po wbiciu parametrów mojej krowy i zaznaczeniu, że szkło ma być do DS i 2" radośnie zaproponował mi między innymi okulary które dały by źrenice wyjściową ponad 11mm :rolleyes:

 

Niemniej na wyrywki looknąłem w kilka recenzji tam podwieszonych okularów które znam. Powiedzmy, że mniej więcej się nimi zgadzam. Niniejszym markuje sobie stronke jako "ku pamięci".

 

Pozdrawiam.

 

PS. Poprawiłem składnie jednego ze zdań bo było dwuznaczne.

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stronki pochodza z clodynights- jak ktos ma czas to znajdzie pare tuzinow podobnych.

 

Ja nigdy nie bawie sie wizardem,wiem co dla mnie jest dobre i sprawdzone.

 

Interesujacy jest recenzja Ortho BA ,ktore wypadly lepiej od TMB/ seria PLANETARNA/ -nie mylic a Monocentrykiem TMB. :Boink:

 

 

Im wiecej opinii i wlasnych porownan tym bardziej trafna ocena.

 

Za 2 tygdnie dostane 8mm T.V ciekawe jak sie zachowa w porownaniu z 9 mm ortho BA.

 

Prawdziwe testy beda jednak zima, bo to typowo planetarne okulary,osobiscie uwazam ,ze TV bedzie bardziej pretendowany do obserwacji Jowisza- daje ponoc troche "kawowy" odcien,natmiast Orto. da zyletkowy obraz pierscieni Saturna ,pozyjemy, zobaczymy.

 

pozdr

 

Y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stronki pochodza z clodynights- jak ktos ma czas to znajdzie pare tuzinow podobnych.

 

Ja nigdy nie bawie sie wizardem,wiem co dla mnie jest dobre i sprawdzone.

 

Interesujacy jest recenzja Ortho BA ,ktore wypadly lepiej od TMB/ seria PLANETARNA/ -nie mylic a Monocentrykiem TMB. :Boink:

Im wiecej opinii i wlasnych porownan tym bardziej trafna ocena.

 

Za 2 tygdnie dostane 8mm T.V ciekawe jak sie zachowa w porownaniu z 9 mm ortho BA.

 

Prawdziwe testy beda jednak zima, bo to typowo planetarne okulary,osobiscie uwazam ,ze TV bedzie bardziej pretendowany do obserwacji Jowisza- daje ponoc troche "kawowy" odcien,natmiast Orto. da zyletkowy obraz pierscieni Saturna ,pozyjemy, zobaczymy.

 

pozdr

 

Y

Po co wałkować ten sam temat 8mm TV był już porównywany z innymi krótkoogniskowymi okularami na astronocach.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co wałkować ten sam temat 8mm TV był już porównywany z innymi krótkoogniskowymi okularami na astronocach.

Nie podzielam Twojego punktu widzenia, każdy test to zbiór subiektywnych spostrzeżeń im więcej ich jest tym lepiej dla czytających

 

Obserwator ''B'' może zwrócić uwagę na szczegóły, które obserwator ''A'' pominął albo zajął się nimi marginalnie, dlatego takie dodatkowe informacje są często wartościowe.

Ważne tylko żeby były wykonane wnikliwie i najlepiej porównane z innym sprzętem o takich samych albo podobnych ogniskowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podzielam Twojego punktu widzenia, każdy test to zbiór subiektywnych spostrzeżeń im więcej ich jest tym lepiej dla czytających

 

Obserwator ''B'' może zwrócić uwagę na szczegóły, które obserwator ''A'' pominął albo zajął się nimi marginalnie, dlatego takie dodatkowe informacje są często wartościowe.

Ważne tylko żeby były wykonane wnikliwie i najlepiej porównane z innym sprzętem o takich samych albo podobnych ogniskowych

Amen!!

 

Każda opinia-test jest interesująca. Im więcej opisów obserwacji tym lepiej! Zachęcam wszystkich, żeby starali się krytycznie opisac kszdy nowy sprzęt i zamieścić swoje uwagi w odpowiednim wątku na AF. Nawet subiektywna ocena dokonana przez wprawnego obserwatora i opisana w sensowny, szczegółowy sposób pomaga innym w dokonywaniu zakupów.

Oczywi ście, najlepiej "pomacać" na zlocie, ale nie zawsze jest czas, warunki i możliwości!

 

 

dobrej zabawy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podzielam Twojego punktu widzenia, każdy test to zbiór subiektywnych spostrzeżeń im więcej ich jest tym lepiej dla czytających

 

Obserwator ''B'' może zwrócić uwagę na szczegóły, które obserwator ''A'' pominął albo zajął się nimi marginalnie, dlatego takie dodatkowe informacje są często wartościowe.

Ważne tylko żeby były wykonane wnikliwie i najlepiej porównane z innym sprzętem o takich samych albo podobnych ogniskowych

Nie chcę polemizować ale muszę jak to mawiają nasi politycy .Jak wiadomo nawet z tej samej taśmy produkcyjnej możemy otrzymać dobry lub nieco gorszy okular.Ale zasadniczo jest to ten sam okular średnio dobry lub średnio bardzo dobry .Możemy analizować każdy okular z osobna pytanie tylko po co.Możemy każdy okular TV. traktować jak jakiś fetysz i stracić życie analizując kolejno każdą soczewkę tegoż okularu z osobna. Może jest to jakiś sposób na życie .A życie jest takie piękne i tyle jest jeszcze okularów itd. do zobaczenia.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na marginesie w dużej mierze wszystko rozbija się o kasę a ja jako czytelnik forum mam czasami wrażenie że astro- forum staje się bilbordem reklamowym tej czy innej firmy . Ja czytając was chciałbym otrzymać obiektywne informacje a wydaje mi się że czasami równowaga między między obiektywną opinią a reklamą nie jest zachowana.Może powodem jest to że osoby kompetentne mogące udzielić rzeczowych informacji nie chcą robić tego za darmo a cała reszta uznaje wybrany przez wszystkowiedzących jeden jedynie słuszny wybór. Przepraszam za ostre słowa ale to w trosce o dobro astro-forum. Może się mylę ale tak czasami myślę.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 .Człowieku, mnie już palce bolą od pisania, że LVW czy inne szerokokątne wcale nie są takie zajefajne, więc cięzko mi zarzucić, że promuję LVW z firmy XX czy YY firmy ZZ.

(Hans, teraz chyba kwiczy ze śmiechu...)

 

2. Nie istnieją obiektywne testy sprzętu. Każda opinia, z definicji, będzie subiektywna. Tylko przez zapoznanie się z uwagami wielu ludzi, możną próbować sobie wyrobić własny obraz sprawy.

 

 

dobrej zabawy

 

 

ps. zachęcam do dyskusji o sensie testów, ale może w innym wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na marginesie w dużej mierze wszystko rozbija się o kasę

 

Uwaga o tym, że wszystko rozbija się o kasę jest niezwykle trafna, nie pozostaje mi nic innego jak tylko zgodzić się z tą tezą. Dotyczy to niestety nie tylko astronomii. :rolleyes:

 

ja jako czytelnik forum mam czasami wrażenie że astro- forum staje się bilbordem reklamowym tej czy innej firmy

 

Mam nadzieję, że bilbordem reklamowym, nie jest dla Ciebie ten temat, jeżeli tak sądzisz przeczytaj jeszcze raz dokładnie pierwszy post w tym wątku.

Zaznaczę jeszcze raz - proszę wszystkie osoby które miały styczność z poszczególnymi seriami okularów Tele Vue, o informacje o różnicach, i charakterystyce obrazów poszczególnych serii - nie chodzi mi o pianie z zachwytu na tym sprzętem ale o różnice poszczególnych serii - nie chce mi się wierzyć w to że wszystkie okulary TV dają dokładnie taki sam obraz i np. Panoptic od Naglera różni się tylko i wyłącznie wielkością pola

 

... osoby kompetentne mogące udzielić rzeczowych informacji nie chcą robić tego za darmo a cała reszta uznaje wybrany przez wszystkowiedzących jeden jedynie słuszny wybór.

To jest forum, przewija się tu wiele opinii i ścierają się różne poglądy również na temat sprzętu astronomicznego, nie wierzę w to że jeden ''ekspert '' potrafi narzucić zdanie większości na temat jakiegoś okularu. Jeżeli ktoś czyta dużo postów i różne opinie bedzie potrafił wyrobić sobie własne zdanie.

Problemem faktycznie mogą być łatwowierni nowicjusze, przyjmujący bezkrytycznie wiele informacji, mam jednak nadzieję, że taki okres przejściowy szybko mija, i po nim łatwo można oddzielić informacje wartościowe od czystej jałowej propagandy

 

 

pozdrawiam

Edytowane przez Moralez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dla jasności.

 

Nigdy nie wziąlem grosza za wykonanie testów ani tym bardziej za naginanie wyników (nigdy ich z resztą nie naginałem).

 

To, że mamy często porady czy sugestie od userów forum kierujące do 2 czy 3 dystrybutorów, nie wynika z faktu, że ktoś tu kogoś kupuje za robienie reklamy, a z tego, ze w polandii jest tylko kilku sensownych dystrybutorów.

 

"Brak" udzielania rad przez kompetentnych nie wynika z chęci zysku, a z prozaicznego braku czasu. Ja mam prace pozwalającą mi monitorować fora on-line i dlatego się odzywam (staram się wtedy gdzy wiem co mówię choć czasem palnę taką durnote, ze zemby bolą... Tyle że ja wcale nie taki znowu kompetentny). Inny ma inną więc tego nie robi i nie wynika to z jego pazerności na mamone a z braku czasu. - Wchodzi stronger wieczorkiem i widzi, że juz po ptokach,.Na zadanie pytanie ktoś udzielił względnie sensownej odpowiedzi, ktoś inny zabredził, jeszcze inny go sprostował i po ptokach, nie ma po co pisać kopii jednej z odpowiedzi.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.