Skocz do zawartości

Przejscie pierwsze zdjecia !


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Bartolo! Czy mam wierzyć, że to zdjęcie, na którym Merkury jest wielki jak  piłka sam zrobiłeś ? Czym ?

 

 

Pewnie, że sam robiłem! Skoro na Jowiszu widać szczegóły oraz na fotkach Saturna widać przerwę Cassiniego, to dlaczego Merkury miałby być rozmazaną plamą? ;) Wejdź na moją stronę - w galerii więcej info...

 

http://www.astro.leszno.net/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety masz na sensorze CCD zabrudzenia :( Przy prawej krawedzi. Regularnie mam to samo. Nie dotykam a jednak co jakis czas pojawiaja sie. Czy ktos ma na to sposob (inny niz wycieranie sensora wacikiem..?)

 

Ja mam o wiele bardziej zabrudzoną kamerkę, a jednak po obróbce nic (lub prawie nic) z tego syfu nie zostaje.

 

A usuwa się to w podobny sposób jak szum za pomocą wcześniej przygotowanej klatki - tutaj usuwamy niedoskonałości sensora - lokalne przebarwienia (lub zabrudzenia) - tym razem potrzebna jest tzw. FLATFRAME.

 

Ponieważ mój telep daje dość spore powiększenie ja z tym nie mam problemu, bo po prostu celuję w środek Słońca, w miejsce gdzie nie ma plam i nagrywam kilka sekund filmiku, z którego potem wykonuję w Registaxie flat'a. RegiStax umożliwia też oczywiście zdjęcie flatframe z poszczególnych klatek już właściego nagrania podczas stackowania. Nie zdejmuje oczywiście idealnie, ale stack pozwoli usunąć ewentualne pozostające (ale już o wiele słabiejk widoczne) plamki

 

 

tutaj: http://www.astro.leszno.net/dw/yabbse/flat.jpg wrzuciłem pojedyńczą klatkę z weba (na dole) i tę samą klatkę po zdjęciu flatframe (u góry) (klatki są pomniejszone dwukrotnie w stosunku do oryginału) - jak widać na dole po lewej dwie drobinki pyłu przesunęły się (w stosunku do wykonanego wcześniej flat'a) - no cóż, jest to cena jaką się płaci nie wykonując flatów dość często, przez to trzeba było potem zdjęcie trochę mocniej kadrować

 

te zabrudzenia są tym mocniej widoczne na zdjęciach im dłuższa jest ogniskowa obiektywu - jest większy przedział dobrej ostrości, przez co ostrość jest ustawiona zarówno dla matrycy CCD jak i dla powierzchni szkiełka ochronnego, na którym zbiera się kurz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

relacja ze samolotem   ;)

zobaczyłem, że jakieś badziewie odrzutowe leci mniej więcej na Słoneczko ( ale tylko mniej więcej ),

szybko wymontowałem barlowa z wyciągu, przełączyłem wyzwolenie migawki na wyzwolenie ręczne ( przez cały czas pstrykaliśmy z Papatkim z samowyzwalaczem aby nie wprowadzać drgań ), ustawiłem czas ( aparat pracował w manualu ),

spytałem Papatka jak daleko - a on mówi, że już nie widać bo się nurza w blasku Słońca ale smuga pokazuje Słońce, w momencie gdy zobaczyłem kadłub przydusiłem migawkę, wyobraźcie sobie jak zapie.....ł, że na kliszy znalazł się już bliżej drugiej strony gwiazdy, potem euforia i niepewność do czasu aż wywołano film.

miałem szczęście ;D :D

pozdrawiam,

Bartosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

samolot cd...

 

30 sek po tym jak plejn przeleciał przed Słońcem (na działkach), a obok Słońca (u mnie) papatki zadzwonił do mnie i nie potrafił opanować euforii ;)

 

szkoda tylko że przeleciało jakieś ruskie badziewie... lepiej by było jak by przeleciał taki plejn:

plejn1.jpg

 

albo takie UFO: ;) (fajnie manewrowało, a w tle było słychać szum odrzutowca lecącego ponad chmurami)

ufo.jpg

ogniskowa 380mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

papatki zadzwonił do mnie i nie potrafił opanować euforii

 

Wcale mu się nie dziwię ja byłem podniecony tym zdjęciem jak bym je sam zrobił to co dopiero Papatki z Bartoszem. Przynajmniej teraz jak pokazuję znajomym to zdjęcie to mówię znam gościa co je zrobił:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartolo,

przecież to rejsowy Boening, przelatuje nad Lesznem 3 razy dziennie ( Warszawa - Berlin i na zad z powrotem ),

taki kolos nie zmiściłby się w kadr a i zakryłby Merkurego  ;D

Bartosz

PS. no cóż samolot już zamieściłeś, wszyscy widzieli to możesz spać spokojnie   ;)

PS1. są ludziska ambitne, nie powiem, może następnym razem yellow submarine na tle zorzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartolo,

przecież to rejsowy Boening, przelatuje nad Lesznem 3 razy dziennie ( Warszawa - Berlin i na zad z powrotem ),

Bartosz

 

Nad Poznaniem tylko takie małe latają. > :(

 

plane1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no patrzcie! dwóch kolesi z Leszna ma fotki na spaceweather - z ciekawym znaczkiem Science@NASA u góry strony ;)

 

Chłopaki jeszcze raz gratulacje

O zdjęciu Bartoszu już nie piszę bo to jest wyjątkowe zjawisko ale Twoje Bartolo postawił bym na drugim miejscu po zdjęciu Delphiego z Hong Kongu.

Swoje drogą zastanawiam się w jaki sposób niektóre ze zdjęć się tam znalazły na naszym forum wiedzę pare lepszych:-)))

 

Delphi1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no cóż - Togal mógłby napisać mejla do Tonego Philipsa ze spaceweather i wysłać mu fotkę - to będzie i Poznań...

 

webmaster@spaceweather.com

 

 

o a tutaj mały animek (niestety klatki nie są rozłożone w czasie równomiernie, bo mi się komp parę razy zwiesił w międzyczasie - na złość na sam koniec!):

merkury01.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.