Skocz do zawartości

Renowacja starego astrografu w Ostrowiku


Michal G.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

 

Chcialbym Wam przedstawic cos czym przez najblizsze dni (i pewnie miesiace) bede sie zajmowal razem z Kolem Naukowym Astronomow UW

 

Otoz zamierzamy odnowic stary astrograf, ktory stoi w Ostrowiku od conajmniej 25 lat. Astrograf jest od dawna nieuzywany i juz zaczal podupadac, wiec stwierdzilismy, ze szkoda byloby gdyby ten zabytek sie zniszczyl...

 

Pomyslodawca remontu jest p. Miroslaw Nalezyty (doktorant OA UW), ktory od paru juz lat napomykal studentom o tym, ze nie ma kto sie zajac tym astrografem... ;)

Ze strony OA pomaga nam i nadzoruje dr hab. Grzegorz Pojmanski.

Obu panom jestem niezmiernie wdzieczny i dziekuje za umozliwienie i pomoc w calym projekcie. :Salut:

 

gdzieniegdzie (niestety nie wszedzie...) porobilem zdjecia aparatem z komorki, czesc przedstawionych pochodzi z galerii na stronie KNAstru.

A wiec:

dzis udalo nam sie pojechac do Ostrowika na rekonesans, w celu przyjrzenia sie dokladnie co musimy zrobic.

Astrograf, razem z kopulka, jest w stanie kiepskim, ale na szczescie nie tragicznym.

 

zdjecie_1_.jpg

 

Kopulka prawie sie otwiera i prawie sie kreci ;)

Trzeba bedzie dobrze wyczyscic i nasmarowac mechanizm otwierania kopulki. Astrograf stoi na malutkiej laczce w srodku lasu - w szynach nazbieralo sie mnostwo przegnilych lisce itp. Kolka nie chca sie krecic.

Powinno sie to dac zrobic odrobina papieru sciernego i odrdzewiacza ;)

 

Sama kopulka troche przecieka w zwiazku z czym wewnatrz, z jednej strony zbiera sie wilgoc... Farba gdzieniegdzie odpada razem z tynkiem :(

 

zdjecie_2_.jpg

 

Sam astrograf mechanicznie jest niemal calkowicie sprawny: wszystkie mechanizmy dzialaja, niektorre wymagaja przesmarowania.

Oczywiscie wiekszosc elementow pokryta jest rdza, trzeba je bedzie wyczyscic i pomalowac.

 

zdjecie_4_.jpg

 

Prowadzenie teleskopu jest rownierz sprawne i wesolo brzeczy podczas pracy - do dzialania nie potrzeba ani miliampera pradu: jest zrobione mechanicznie. Aby pracowalo nalezy nawinac na beben troche zylki z zawieszonym ciezarem :)

 

zdjecie_5_.jpg

 

Astrograf ma podwieszone dwa szukacze, w obu dorobione jest podswietlenie krzyza. Prawdopodobnie usuniemy, bo to byla dorobka nie oryginalna ;)

 

Zdj_cie002mala.jpg

 

Optycznie Astrograf jest w stanie: "lal, ale fajnie" - dekielek na nim dzialal prawidlowo przez te wszystkie lata :helo: . Podobnie jest z wiekszym szukaczem. Maly nie mial dekielka w zwizku z czym jego soczewka pokryla sie warstwa brudu, ale jest to w miare latwe do usuniecia.

 

Na nastepnym (fatalnym...) zdjeciu pokazany jest sam astrograf. Niestety jego czesci skladowe, przez "wieki" polaczone, teraz nie chca sie oderwac...Calosc potraktujemy nowa farba.

 

Zdj_cie016mala.jpg

 

 

Wszystkie tuby czekaja teraz w Al. Ujazdowskich, az ktos sie nimi zajmie. Pewnie ja, w poniedzialek ;)

Do remontu budynku to poczekamy az ludzie powracaja z wakacji, bo masa roboty tam jest ;)

Jak zrobie jakies duze kroki, warte pokazania, to nie omieszkam sie podzielic tym ze swiatem, w szczegolnosci: jak skonczymy caly remont, mozliwe bedzie zobaczenie astrografu podczas tych nielicznych dni gdy sa wpuszczani ludzie spoza UW na teren obserwatorium...

 

Pozdrawiam

Michal Gochna

 

[edit]

PS: acha, pomyslalem, ze to temat dla milosnikow majsterkowania, dlatego umiescilem go w ATM...

Edytowane przez Michal G.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za dobry tydzeń tam będę i zobacze stan prac :szczerbaty:

 

Zeby to w pełni funkjonowało potrzeba jeszcze poprzycinać troche korony drzew

Bo zarośnięte to krzakami dość mocno

 

 

ostrowik.jpg

 

Pozatym drugi stoi kilkanascie meterów dalej:

Ale co tam jest w środku nie mam pojecia.

 

 

 

ostrowik2.jpg

 

Krzyś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś pięknego. Jak remontowanie starych aut... tylko jeszcze fajniejsze. :Salut:

a nie chwalilem sie?

Fiat x 1/9

:szczerbaty:

 

Tak to jest produkcja Zeissowska.

 

Jak tylko poznam parametry to napisze... Srednica to orientacyjnie (na oko) 150mm, ogiskowa 1200.

Teraz szukam kontaktu z pasjonatami fotografi w celu znalezienia choc jednej kliszy. I mam na mysli klisze, nie blone, tylko szklana... :rolleyes:

Glownie w celu pokazowym, bo zeby z tego astrografu zrobic jakies zdjecie trzebaby sciac troche drzew dookola. :(

 

O historii tez nic NA RAZIE nic ciekawego nie potrafie powiedziec.

Ale pozbieram informacje i powstanie ladny artykulik ;)

 

[EDIT]

^ no wlasnie te drzewa...

W drugim jest cos w rodzaju skladziku, czyli nic ciekawego tam nie ma :(

Dla informacji ogolnej jeszcze mozna napisac ze oprocz tych 2 kopulek o ktorych mowa wyzej, jest jeszcze szopa z odsuwanym dachem. W srodku nie bylem, wiesc niesie ze tam rowniez nic interesujacego nie ma...

Edytowane przez Michal G.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O Michał super że to doszło do skutku! Jak rozmawialiśmy przed moim egzaminem (4 dostałem B) ) to to dopiero w fazach planów było...

 

A możliwość dostępu do kawy w budynku na Ujazdowskich jest bardzo kusząca, także ja się piszę na wszelką pomoc :)

 

do września mogę tylko trzymać kciuki :) a na miejscu odezwę się do ciebię :)

 

Zresztą zobaczymy się w Jodłowie :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do września mogę tylko trzymać kciuki :) a na miejscu odezwę się do ciebię :)

 

Zresztą zobaczymy się w Jodłowie :rolleyes:

A nie chcesz wrocic wczesniej? Potrzeba rak do pracy ;p

 

Zobaczymy, jak zobaczymy... Jesli mi zostanie egzamin to raczej bedzie wazniejszy ;(

Szczegolnie ze we wrzesniu i pazdzierniku jade jeszcze na 3 konferencje... :szczerbaty:

 

[edit]

AAAA! Hurra, juz jest informacje o terminach! Jednak pojade :D

Edytowane przez Michal G.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzis, wraz z kolegą Grzeskiem Wiktorowiczem zabralismy sie rozebranie obu szukaczy, a scislej rzecz biorac zdjecie obejm oraz stopki szukacza. Nie bylo to latwe zadanie, bo sruby byly strasznie pordzewiale...

 

Zdj_cie005.jpg

 

Cale szczescie, ze znalazlo sie imadlo, bo trzeba bylo uzyc sporo, nie, duuzo sily, zeby niektore sruby puscily ;) Wlasciwie to caly stol sie ruszal :szczerbaty:

 

Co ciekawe, okazalo sie ze szukacz (ten duzy) zrobiony jest z blachy pokrytej czyms w rodzaju tynku ;)

Wszystkie warstwy farby, wraz z podkladem odpadaja wielkimi kawalkami. Podejrzewam, ze to kwestia jakosci farby oraz sposobu nakladania - pedzlem. Teraz wyczyscimy tube szczotka druciana i papierem sciernym, zapodkladujemy i pomalujemy na bialo.

Wyciag i maly szukaczyk zrobione sa z mosiadzu. W miejscach schowanych (czyli nie zabrudzonych w zaden sposob) widac, ze po wyczyszczeniu i wypolerowaniu bedzie to pieknie wygladalo ;)

 

Obejmy najpierw zgrubnie wyczyscimy, potem wypiaskujemy. Teraz sie zastanawiam na jaki kolor pomalowac elementy montazu. Dotychczas byl to szary, ale nie jest to zbyt wyszukany kolor... W ostatecznosci moze zostawimy szary, ale troszke jasniejszy ;)

 

Po robocie trzeba bylo posprzatac: ;)

 

Zdj_cie6.jpg

 

relacjonowal na zywo Michal Gochna

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samo się złamało czy ktoś pomagał? ;D

 

Pozdrawiam,

Ewa

 

Samo, podczas ktorejs z wichur, ale to juz jakis czas temu, bo zdjecie, ktore pokazalem jest starem a na nim juz go nie ma...

Dyrekcja OA sie potwornie denerwuje na scinanie drzew, podobno grozi za to wrecz wyrzucenie ze studiow :blink: . Obserwatorium w Ostrowiku lezy w otulinie parku krajobrazowego...

 

Podpowiem że trzeba użyć nafty przy odkręcaniu starych śrub, bo ona dobrze penetruje i smaruje szczeliny i zapobiega jej urwaniu lub zniszczeniu gwintu w obejmie.

 

No teraz to juz mam dobry odrdzewiacz... Jedna sruba nie chciala puscic to jej nie meczylismy tylko zostawilismy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem wam jedno. Jesem pod wielkim wrażeniem, cała ta akcja ma klimat kojarzący mi się zawsze ze scenką, gdzie dwóch ruskich sołdatów, gdzieś na dalekiej syberii za pomocą młotka i spawarki naprawia dziure w w poszyciu trochę podrdzewiałej, międzykontynentalnej rakiety balistycznej z głowicą atomową...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no,nie wiem jak to ujac.Piszecie o tych dwoch pawilonach,jakby to bylo kwestia dobrej woli,wybrac sie do lasu,rozejrzec troche,znalesc jakies stare pawilony obserwacyjne i wybrac sobie dwa,w najlepszym stanie,z najlepsza aparatura w srodku.Tak to ja przebieram grzyby.To jest jakis kosmos.Ze tez nie ma tam wandali,co zrobili dziure w kopule i potlukli soczewki w instrumentach,tak dla smiechu.Nie,ja nie wierze,to musialo byc,mimo wszystko pilnowane jakos,ogrodzone chociaz.Tyle lasow schodzilem wokol Fromborka i zadnego porzuconego obserwatorium nie znalazlem <_<

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie WD-40 lub płyn hamulcowy :Salut:

Najlepiej zapuścić połączenie dzień wcześniej

 

A może coca cola :lol: Też ponoć dobrze rozlużnia zardzewiałe połączenia. Zdjęcia oddają fajny klimat miejsca. Aż wierzyć się nie chce, że tyle czasu to niszczało. Tylko te drzewa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.