Skocz do zawartości

Celestron SkyMaster 20x80


Rekomendowane odpowiedzi

Mam poważny zamiar zainwestować w lornetę Celestron SkyMaster 20x80. Mam już 10X50 do obserwacji z ręki, teraz jednak chcę coś przynajmniej z obiektywami 80 mm na szybkie wypady na działkę. Czytałem opinie o tej lornecie. Jest to kawałem przyzwoitego sprzętu.

 

Ale obserwacja takim binem ma sens ze statywem. Więc na czym postawić tą lornetę? Czy wystarczy porządny statyw fotograficzny z głowicą z udźwigiem dajmy na to 5 kg. Sama lorneta waży 2,6 kg. Chcę koniecznie uniknąć statywu z przeciwwagą który jest nieporęczny.

Czy statyw foto będzie miał sens, a jeśli nie , to co?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam statyw Goliat z przechylną kolumną.

 

Aluminiaki to nie to samo. Sprawdzisz udźwig, kupisz taki ze sporą rezerwą, posadzisz lornetę... ale to nie nie to samo co naprzeć oczyma na okulary a obraz ani drgnie. B)

 

Jakiś czas temu rozważaliśmy z Frebertem w osobnym wątku wyższość Porucznika nad Goliatem i vice versa.

 

O tutaj:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...3&hl=sutter

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Pepin Krootki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam statyw Goliat z przechylną kolumną.

 

Aluminiaki to nie to samo. Sprawdzisz udźwig, kupisz taki ze sporą rezerwą, posadzisz lornetę... ale to nie nie to samo co naprzeć oczyma na okulary a obraz ani drgnie. B)

 

Jakiś czas temu rozważaliśmy z Frebertem w osobnym wątku wyższość Porucznika nad Goliatem i vice versa.

 

O tutaj:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...3&hl=sutter

 

Pozdrawiam

 

A więc statyw porucznika będzie pasował do tej lornety? Bo ja właśnie takowy mam, został mi po kronosie. No to ładnie, zaczyna mi się to podobać.

 

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po niewielkich przeróbkach Porucznik pasuje do wszystkiego. Standardowa obejma na rurę Kronosa powinna pasować także i na środkowy pręt w Celestronie. A jak nie to zrobisz odpowiednią obejmę/podkładkę i już.

Edytowane przez Pepin Krootki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przez długi czas stosowałem do Oriona 20x80 zwykły statyw fotograficzny Manfrotto (udźwig ok 12 kg, więc nie taki zwykły...) g dłowicę fotograficzną z przekładniami ślimakowymi. Ale lornetka mocowana była przez adapter mocowany do mostka.

Wszystko było OK, poza obserwacjami w okolicach zenitu

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Prawda jest taka, wszystkie te i inne alternatywy, (bo tak trzeba to nazwać) tak naprawdę nienadaną się pod lornetkę, tu liczy się komfort obserwacji, możliwość podziwiania zenitu, miałem okazje lukać przez różne wynalazki i musze stwierdzić, że żuraw jest niezastąpiony najlepszy i jedyny rozwiązaniem i nic naprawdę nic go nie zastąpi.

Wystarczy zadać sobie pytanie-, co tak naprawdę ma znaczenie, ciężka przeciwwaga żurawia i nieporęczne ramie, czy może długie komfortowe bezkompromisowe obserwacje, odpowiedz nasuwa sie sama.

 

Dodam jeszcze, że żuraw żurawiowi nie równy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, z mojego doświadczenia wynika,ze statywy foto/video alu nawet o nominalnej nośności 5kg będą zbyt słabe. Ja mam takiego 3kg wagi [ i 5 nosności nominalnej] Velbona o przekrojach nóg i kolumny po 30mm, ma 167cm "wzrostu" i używam go pod 15x70, unikając pełnego rozsuwania 3-ciego segmentu nóg. Pod cięższe lornety, czyli wszystkie 80-tki byłby za słaby [może z wyjątkiemTaigi 16x80, ale z b. duzym bólem].

Rozumiem świetnie Twoją niechęć do żurawia itp. wynalazków z przeciwwagami, bo zestaw robi sie natychmiast niemobilny. Oto moja propozycja: lekki statyw geodezyzjny Alu + własnej roboty głowica, najlepiej widłowa a la to, co pokazał Merak w poście wyżej. Możesz ją zrobić ze sklejki czy płyt OSB/meblowych -wyjdzie taki lornetkowy Dobson. Delikatne wysunięcie osi elewacji poza pionową oś trójnogu pozwoli na obserwacje w zenicie bez przeciwwag.

Przypadkiem ogladałem taki statyw geo w sklepie dzisiaj [kupowałem mapy]. Koszt 350zł. Nie znam wagi, ale na oko nie powinien ważyć więcej niż 4kg [pani twierdziła,że 3kg, ale nie brałem do ręki i nie widziałem specyfikacji -za to daawno temu macałem niemal identyczny] . Na 100% jest o wiele lżejszy od drewnianego statywu geodezyjnego -te ważą po 7-8kg i z mojego punktu widzenia są upiornie ciężkie [mam taki kupiony w ramach sławnej akcji TST, to wiem]. Ten ze sklepu ma nawet pas nośny w komplecie

W zasadzie jedyną trudnośc stanowi konieczność dorobienia głowicy, ale to jak wyżej. No i niestety śruba mocująca głowice w bazie trójnogu wymaga wymiany na metryczną -to jakaś spora śruba calowa, chyba 7/8" [???], w każdym razie na pewno nie metryczna.

Pozdrawiam

-J.

P.S.1 Statyw geodezyjny ma 2 -segmentowe nogi, więc od podobnego waga 3-segmentowaca po prostu musi byc sztywniejszy...

P.S.2 Kolega mi przez ramię uwagę zwrócił: post 666 Tfu! Na psa urok! ;)

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ja mam od niedawna Celestrona 15x70 na statywie F1RST Horizon 8115. Velbon lezy w koncie, smieszny w swej lekkosci i drganiopodatnosci! Zenitu nie ma.

Rok temu jeden z angielskojezycznych miesiecznikow astro proponowal nietypowe rozwiazanie ATM dla lornetek - PLASKIE LUSTRO PRZED OBIEKTYWEM pod katem 45 stopni. Cala skrzynkowa konstrukcja chyba ze sklejki byla tam rozrysowana. Nie kupilem tego numeru, a szkoda. Nie wiem, jakie lustro tam proponowali zastosowac.

 

Zamontujmy dwa sferyczne lusterka uzywane przez panie do makijazu i bedziemy mieli inna ogniskowa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie lustro, zwane często na Zachodzie "Sky Window", to dość popularne rozwiązanie. Wrzucam przkładowe linki:

 

http://www.craigcolvin.com/Astronomy/BinocularMirror.html

 

http://www.backyard-astro.com/equipment/skywindow.html

 

http://www.bigbinoculars.com/mirror.htm

 

Zastanawiam się jakie to daje efekty, bo teoretycznie to postawienie idei lornetki na głowie. Za zbieranie światła odpowiedzialne są tu wszakże nie obiektywy, lecz okulary. Teoretycznie najlepsze rezultaty da więc lornetka o jak największych okularach. :Boink:

 

Pozdrawiam w ten pochmurny poranek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.