Skocz do zawartości

Nasadka bino WO - krótko i subiektywnie


grzybu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Parę tygodni temu kupiłem sobie Maka 102. Z samego teleskopu jestem zadowolony, szczególnie z tego ile waży i jak się mieści razem z AZ3 na balkonie ;)

Wczoraj dostałem kurierem paczkę z nasadką bino WO w wersji econo, taka jak tutaj: http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...=pl&cur=PLN

Nasadkę kupiłem używaną (pozdrowienia dla astrokosmo ;)) ale dobrym stanie.

Zaraz po przyjściu z pracy wycelowałem teleskop na Słońce. Muszę przyznać, że jest duże ;) Ledwo się mieści w polu widzenia. Nawet przy bardzo marnym seeingu (było już po 18) widziałem granulacje, której do tej pory jakoś mi się nie udało tak wyraźnie widzieć.

Generalnie wrażenie pozytywne, ale lekki niedosyt pozostał przez mocno falujące Słońce.

Poważniejszy test nastąpił kilka godzin później, kiedy krótko po zmierzchu wycelowałem teleskop w Jowisza i przeżyłem lekki szok.

Takiego Jowisza się nie spodziewałem, szczególnie przy powiększeniu 65 razy. Duża kula wisząca w przestrzeni. Już nie niewyraźna większa lub mniejsza tarczka. Wyraźnie widać kilka pasów, pociemnienie biegunowe. Seeing co prawda znowu kiepski bo Jowisz był nad rozgrzanymi dachami domów, ale i tak szokujące wrażenie.

Totalny szok przeżyłem po wschodzie Księżyca ;) Ogromna, dziurawa kula wypełniająca jakieś 80% pola widzenia. Detale niesamowite, ale bardziej niesamowite będą jak się pofatyguję w jakieś miejsce z daleka od miasta z gorącymi dachami.

Ogólne wrażenia bardzo pozytywne. Nie spodziewałem się, że tak mały teleskop może dawać takie obrazy.

No i w końcu Księżyc nie razi podczas obserwacji, bo do każdego oka wpada tylko połowa światła ;)

Teraz się zastanawiam nad dokupieniem drugiego Plossla 32mm, bo 20mm mimo, szerszego kąta mają jednak wyraźnie mniejsze pole widzenia i ciemniejszy obraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz się zastanawiam nad dokupieniem drugiego Plossla 32mm, bo 20mm mimo, szerszego kąta mają jednak wyraźnie mniejsze pole widzenia i ciemniejszy obraz.

najpierw włóż plosla do bino a potem gupoty gadaj :) plosl z bino winietuje bardzo silnie i pole bedzie niemal identyczne jak z 20mm a pozatym fatalne eststycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najpierw włóż plosla do bino a potem gupoty gadaj :) plosl z bino winietuje bardzo silnie i pole bedzie niemal identyczne jak z 20mm a pozatym fatalne eststycznie.

 

 

Muszę się przypatrzyć przy najbliższej okazji na to winietowanie bo jakoś patrząc na DS nie zwróciłem uwagi.

Jedyne co mnie trochę denerwowało to odblaski ale trudno mi powiedzieć od czego one pochodziły.

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najpierw włóż plosla do bino a potem gupoty gadaj :) plosl z bino winietuje bardzo silnie i pole bedzie niemal identyczne jak z 20mm a pozatym fatalne eststycznie.

 

Rzeczywiście winietuje :( Z tego wynika, że nie ma sensu go kupować, bo nie zyskam na szerokosci pola w porównaniu do 20mm. Dzięki za uwagę. Czy są w ogóle jakieś okulary, które dadzą szersze pole i mniejsze powięszenie z nasadką bino? Tak, żeby cena nie była zniechęcająca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

A ja jestem uparty i dokupiłem Plossla 32 mm do pary. Winietuje oczywiście dość mocno, ale za to obraz jest jaśniejszy i pole widzenia jest wyraźnie większe. Szkoda, że winietuje bo byłoby jeszcze lepiej.

Przy ciemnym niebie łatwiej mi jest rozdzielać kulki przy 32 mm. Co prawda M80 i M32 już się nie mieszczą tak ładnie obie w polu widzenia jak bez bino.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy są w ogóle jakieś okulary, które dadzą szersze pole i mniejsze powięszenie z nasadką bino? Tak, żeby cena nie była zniechęcająca.

musisz zmienic bino na takie z wiekszym prześwitem. oczywiście drogie jak smok. :rolleyes:

 

Baader Giant Binocular Viewer Mark V 975euro :szczerbaty:

 

http://www.teleskop-service.com/baader/acc...ories.html#bino <-to drugie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, ale raz że nie mam gdzie dużego pudła trzymać, a dwa kto by to nosił?

Za jakiś czas pewnie sobie zmienię Maka 102 na 127 i jakoś to będzie. Do tego chcę zmienić swoją lornetkę Bilora 10x50 na WO 10x50. Szkoda, że nie ma Maków 150 o ogniskowej 1200 mm :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem niegłupi pomysł to Baader Maxbright. Ma większy prześwit od WO o 2mm i możliwość stosowania korektorów glasspath (dopomagają m.in. na chromatyzm). Nie ma co prawda dwóch okularów w komplecie, ale jak ktoś nie celuje w szkiełka WO 20mm 60*, to i tak raczej nie ma znaczenia.

 

pozdr

Raf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam przymierzam się do zakupu bino WO jednak znalazłem jeszcze coś takiego bino.fr

tu moje pytanie czy pozostałe trzy zamieszczone na tej stronce są warte uwagi??? Warto zwrócić uwagę przeglądając tą stronkę, że obniżka Televue już tam jest, jeśli wrócimy do wątku o naglerkach zza oceanu.

Edytowane przez lukas810
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mam pytanie do użytkowników nasadek WO i Maxbricht:

 

Czy bardzo widoczny jest chromatyzm przy obserwacjach przez bino?

 

Najbardziej interesuje mnie to pytanie w odniesieniu do okularów ortho i LV/LVW

 

pozdr

Raf

Edytowane przez ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam bino głównie z WO 20mm i z Makiem 102. Chromatyzm jest mały i widoczny tylko przy nieosiowym patrzeniu. Jak się trzyma oczy mniej więcej w osi okularów to nie rzuca się w oczy. To raczej jest wina okularów, bo w plosslach 32mm tego nie ma, ale też ogniskowa nieco większa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"These glass path correctors can be attached to all Baader Binocular viewers. They compensate for the additional optical length of a binocular viewer so that you can reach focus even in telescopes with little back focus. Optically they have a similar function as a Barlow lens."

 

Takie "coś"(krotność 1,6x) dostajesz też w komplecie z WO. To odpowiednik Barlowa pozwalający zogniskować nasadkę(dodatkowe 100-110mm toru optycznego!) w refraktorach i newtonach. W naszych katadioptrykach wystarczy przeogniskować układ.

 

"projektu Zeiss"?! To jednak są nasadki ekonomiczne. Zeiss'a bym w to nie mieszał :)

 

Aaaaa: okulary WO (WA20mm) są klasy "bardzo ekonomicznej", ale w teleskopach f/10-f/12 mogą być :D

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ano tak się sam Baader chwali w swoich folderach reklamowych :)

 

Baader Maxbright Binocular TM

 

stronka BP

 

napisane jest tam, że ten korektor (design by Zeiss & Astro Physics) dopiero w drugiej kolejności jest barlowem

 

pozdr

Raf

 

PS. niemniej taki korektor kosztuje w DO dodatkowe 309 zł więc się mocno zastanawiam czy warto

Edytowane przez ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Aaaaa: okulary WO (WA20mm) są klasy "bardzo ekonomicznej", ale w teleskopach f/10-f/12 mogą być :D

 

Po czym to wnioskujesz, w życiu bym tak nie powiedział o tych okularach, porównywałem go z PL 20mm i natychmiast po teście sprzedałem Pl, to przepaść jak dla mnie.

Więc czym dla ciebie jest Pl, skoro WA jest bardzo ekonomiczny :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa, że sporo ostatnio obserwuję refraktorem 102mm f/5. Okular WA w tym refraktorku daje punktowe obrazy gwiazd tylko w centrum pola.

"Więc czym dla ciebie jest Pl, skoro WA jest bardzo ekonomiczny".

Do refraktorka zakupiłem LVW22mm i mam 2,5* dobrze skorygowanego pola.

WA 20 nadal cieszą oczy w MAKu i nasadce bino.

OttO. :D

Pozdrawiam.

 

PS 29$ za szt. to nie jest bardzo drogo. Jak PL

http://www.williamoptics.com/wo_shop/catal...php?cPath=25_52

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.