Skocz do zawartości

Astrolumina ALccd 6c (aka QHY8)


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie kurier przywiózł mi nową kamerę, która przejmie rolę DSLR'a - 300D. Niestety, nie mam w tej chwili czasu na dłuższe rozpisywanie, ale uzupełnię opis w nocy. Może kogoś zainteresuje, tym bardziej, że jest to pierwsza tego typu kamera w PL, a więc dosyć egzotyczna.

 

Póki co zapraszam do tego wątku, gdzie dyskutujemy o CCD, między innymi o tej kamerze:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=249731

 

W tym wątku będę wrzucał moje testowe fotki, darki, etc. Porównam kamerę z DSLR'ami itp.

 

Jeżeli chodzi o pierwsze wrażenia estetyczne, to kamera wygląda zgrabnie, jak przystało na sprzęt specjalistyczny, nie jest "wybajerowana". Solidne, bardzo solidne "body" z metalu i ogromny wentylator. Jest dosyć ciężka, bo waży 0,5KG. Trochę tych kamer już sprzedali, bo moja ma nr. 1544.

 

Więcej o samej kamerze przeczytacie u producenta, gdzie ją zakupiłem:

http://www.astrolumina.de/html/alccd6c.html

 

W załączniku jeszcze gorące fotki.

 

 

PS. Lin do galerii: http://www.qhyccd.com/ALBUM.html

CRW_5402.jpg

CRW_5403.jpg

CRW_5404.jpg

CRW_5405.jpg

CRW_5407.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem bardzo ciekaw tej kamery. Już wcześniej o niej czytałem ale jakoś zniechęca mnie kolorowa matryca. Taką (o mniejszej czułości) mam w 350D B) Zresztą nawet jakby była identyczna BW to i tak mnie nie stać i długo nie będzie <_< Gratuluje chyba już pełnego skompletowania sprzętu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 male pytanka :

 

1. czy ona ma peltiera ?

2. czy ma temometr ?

3. czy to wejscie w kamerce na 5 pinów to co to jest ? do wentylatora, długie czasy ? zasilanie peltiera ?

4. co to za filtr, ten czerwony, czy jest standardowo ?

5. jakie ma mocowanie do wyciągu ? M42 ?

6. ile waży ?

7. jaki jest do niej soft ?

8. jak bardzo sie cieszysz z zakupu ?

9. czy lubisz koty ?

 

Dark frame - respect....

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 male pytanka :

 

1. czy ona ma peltiera ?

2. czy ma temometr ?

3. czy to wejscie w kamerce na 5 pinów to co to jest ? do wentylatora, długie czasy ? zasilanie peltiera ?

4. co to za filtr, ten czerwony, czy jest standardowo ?

5. jakie ma mocowanie do wyciągu ? M42 ?

6. ile waży ?

7. jaki jest do niej soft ?

8. jak bardzo sie cieszysz z zakupu ?

9. czy lubisz koty ?

 

Dark frame - respect....

 

Ad.1 - pewnie tak, choć - nie znam się...

 

Ad.2 - chyba tak

 

Ad.3 - obydwa wejścia (poza usb) są do zasilania. Pomiędzy nimi a źródłem prądu jest coś jakby konwerter/stabilizator (ten box na zdjęciu). Nie wiem, po co to jest. Być może konwertuje 12V na 18V. Ale zupełnie nie kumam, dlaczego prąd do kamery idzie dwoma kablami (3A i 6A).

 

Ad.4 - tak, filtr jest w cenie - to IR blocker

 

Ad.5 - do wyciagu wsadzasz to bezpośrednio - standard 2". Jest też gwint do adapterów.

 

Ad.6 - 0,5KG - jest w opisie

 

Ad.7 - Pare programów na płycie (astrowin, ccdcap, astrocap) plus pluginy do wielu innych (maxim, astroart, etc.)

 

Ad.8 - jak małe dziecko, ale to u mnie standard

 

Ad.9 - czytasz w myślach? Maja (3 msc.) leży właśnie przed moją klawiaturą i próbuje spać. Kocham koty... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem bardzo ciekaw tej kamery. Już wcześniej o niej czytałem ale jakoś zniechęca mnie kolorowa matryca. Taką (o mniejszej czułości) mam w 350D B) Zresztą nawet jakby była identyczna BW to i tak mnie nie stać i długo nie będzie <_< Gratuluje chyba już pełnego skompletowania sprzętu!

 

Ja też preferowałem mono, ale zacząłem sobie uświadamiać pewne kwestie.

 

1. chroniczny brak nocy ciemnych i pogodnych - czyli 4x więcej focenia, a chce robić ładne zdjęcia, nie naukowe - póki co...

 

2. rozważałem zakup Atika 16HR, trochę tańszy, ale 1440 pixeli rozdzielczość. Ale dotarło do mnie, że przecież ta kamera ma bin 2x2, to oznacza, że czułość ekwiwalentnie wzrasta do poziomu b/w przy 2x spadku rozdzielczości - czyli zostaje i tak ponad 1500 pix. Czyli mam w jednej obudowie dwie kamery ;) Do tego pixel wtedy mam 15,6 um, co też nie jest bez znaczenia - większa tolerancja na błędy kosztem 2x większej ogniskowej.

 

To temat rzeka, ale nadchodzi ukojenie naszych trosk. Kamery z maską filtrów LRGB, które przy 11mpix i 16 mpix dają niesamowity potencjał i mega czułość. To będzie rewolucja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy, aby cenowa też :szczerbaty:

 

Na pewno tak. Producenci "renomowani" sprzętu astro CCD lecą sobie w przysłowiowe kulki. Matryce w między czasie mocno staniały, a ceny sprzętu Sbiga, czy FLI, czy Starlighta totalnie zamroziły się. Kiedyś tłumaczyli, że nie mogą zmniejszyć cen, bo matryce są kosmicznie drogie. Teraz już nic nie mówią.

 

Dla porównania, kamera Starlighta która jest odpowiednikiem tego Alccd kosztuje 6 tys euro. Szansa właśnie wśród producentów niezależnych, którzy nauczą się produkować takie kamery, a będzie to tanieć - na pewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdziłem darkframe'a udostępnionego przez Adama za pomocą programu Dead Pixel Test

i wyniki są rewelacyjne:

 

hot pixel 8

dead pixel 0

a jest to dark o czasie expozycji 600 sekund!

 

i tak jeszcze dla porównania, darki z EOS'a 350D i tej kamerki:

http://www.mikesastro.com/equipment/QHY8/darks/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.1 - pewnie tak, choć - nie znam się...

Myślę, że moge sam sobie odpowiedzieć na to pytanie :

- Czy kamerka ma peltiera ?

- Odpowiedź : Albo ma albo nie ma bo nie musi.... czy to ważne ? Philips, popatrz jeszcze raz na darka, zanim zaczniesz zadawać głupie pytania ....

 

A tak na poważnie :

Kühlung:

2-stufige TEC bis -45°C unter Umgebungstemperatur

Eingebauter Ventilator mit Speziallagerung

Stromverbrauch: 12V 3.3A (bzw. mit optionaler DC-Box für den mobilen Einsatz bis hinunter auf ca. 1,5A)

żródło : http://www.astrolumina.de/html/alccd6c.html

 

PS. źle ze mną, zaczynam sam ze sobą gadać na forum publicznym.....

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gratuluje zakupu i czekam na pierwsze światło - po raz drugi czuję się delikatnie współwinny (tylko nie wspomianj o tym żonie).

 

:)

 

Oj kolego - ja po prostu lubię słuchać mądrzejszych od siebie :szczerbaty: Niestety - dopiero wróciłem do domu, więc nic dzisiaj nie potestuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam jeszcze jedno, ostatnie pytanie... Na stronie producenta widnieje cena EUR 1.995,- czyli około 7580 . Ile faktycznie zapłaciłeś biorąc pod uwagę przesyłkę, jakieś cła, Vaty i inne takie... ?

 

Jakie VATy? Jakie cła... UE jesteśmy, nie? Od paru miesięcy większość rzeczy kupuje u dostawców z zagranicy, ze względu na prosty fakt - brak takiego asortymentu w PL.

 

Nie będę podawał kwoty, bo to chyba nie o to chodzi. Mogę tylko dodać, że jeżeli zamówisz taką kamerę, to zapłacisz za shipping z ubezpieczeniem ok 35 euro. Jeżeli jesteś niecierpliwy i chcesz kamerę za 2-3 dni, to musisz zapłacić Pay Palem (a nie np. przelewem) więc dopłacisz jeszcze ponad 3% prowizji dla nich. That's all.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawie prezentuje się ta kamerka patrząc na zagraniczne strony astroamatorów właścicieli w/w.

 

Jednak stwierdzenie że Vesta czy inny webcam odchodzi w niepamięć to traktuje jednak jako żart. Dla zdecydowanej wiekszości z nas 5 czy 9tyś zł za kamerkę to lekka przesada.

Jeśli już to webcam odejdzie z racji tanich DSLr a nie takich dedykowanych kamerek.

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawie prezentuje się ta kamerka patrząc na zagraniczne strony astroamatorów właścicieli w/w.

 

Jednak stwierdzenie że Vesta czy inny webcam odchodzi w niepamięć to traktuje jednak jako żart. Dla zdecydowanej wiekszości z nas 5 czy 9tyś zł za kamerkę to lekka przesada.

Jeśli już to webcam odejdzie z racji tanich DSLr a nie takich dedykowanych kamerek.

 

Webcamy odejdą tak czy siak. DSI Meade daje się kupić za 150$. Sorry, to cena dobrej Webkamerki jest. Do widzenia, tych panów już nie obsługujemu, pa pa. ;)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze wątpię czy taka DSI jest lepsza od np. Vesty SC3. Na pewno czułością jej nie dorasta do pięt, więc wybór jest oczywisty. Zgadzam się z mario2005, cena takiej kamerki to jest delikatnie mówiąc przesada i nijak się ma do ceny webkamerki czy nawet DSLRa za 1500zł....

 

Jakby ktoś chciał nabyć taką kamerę to znalazłem używaną za "jedyne" 1400 eurosów:

 

http://qhyccd.com/ccdbbs/index.php?PHPSESS...pic=374.msg2187

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawie prezentuje się ta kamerka patrząc na zagraniczne strony astroamatorów właścicieli w/w.

 

Jednak stwierdzenie że Vesta czy inny webcam odchodzi w niepamięć to traktuje jednak jako żart. Dla zdecydowanej wiekszości z nas 5 czy 9tyś zł za kamerkę to lekka przesada.

Jeśli już to webcam odejdzie z racji tanich DSLr a nie takich dedykowanych kamerek.

 

 

Adam niema nic wspólnego z tytułem na głównej, to raczej taka mała prowokacja z mojej strony, żeby zachęcić do dyskusji

 

ale faktem jest, że wielu z nas, "obrazek" w rozdzielczości VGA już nie wystarcza, rozpieszczeni wspaniałymi zdjęciami z Hubbla czy choćby rewelacjami już z naszego rodzimego podwórka, marzy nam się kamera o dużo większym polu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SC3 to musisz zrobić i wcale nie kosztuje to wtedy jak za webkamerkę. Ale o tym to wiesz :)

DSI kupujesz na pierwszej giełdzie z brzegu i będzie działać. :)

 

Tyle, że zarówno tania lustrzanka jak i tanie dedykowańce to nie jest ciągle to. Lustrzankę trzeba rozbabrać i ma ona inne "ale" Tanie dedykowane CCD też przeważnie na czymś tam ma feler (a to czułość, a to rozdzielczość a to inne "ale") Niemniej jeżeli dedykowane kamerki spadną choć trochę (a prawdopodobnie jest, że tak się stanie, bo staniały sensory) to webkamerki takie jak znamy je dzisiaj, z ATMowymi długimi czasami, peltierami i amp-off'ami, o przelutowywanych matrycach itd. odejdą.

 

Chyba że będzie inna droga... "Masowy" chip CCP za 15$ ładowany w takie kamerki, będzie miał takie parametra, ża z marszu da się nim focić. Kurde, to też nie było by takie złe :rolleyes:

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SC3 to musisz zrobić i wcale nie kosztuje to wtedy jak za webkamerkę. Ale o tym to wiesz :)

DSI kupujesz na pierwszej giełdzie z brzegu i będzie działać. :)

 

Tyle, że zarówno tania lustrzanka jak i tanie dedykowańce to nie jest ciągle to. Lustrzankę trzeba rozbabrać i ma ona inne "ale" Tanie dedykowane CCD też przeważnie na czymś tam ma feler (a to czułość, a to rozdzielczość a to inne "ale") Niemniej jeżeli dedykowane kamerki spadną choć trochę (a prawdopodobnie jest, że tak się stanie, bo staniały sensory) to webkamerki takie jak znamy je dzisiaj, z ATMowymi długimi czasami, peltierami i amp-off'ami, o przelutowywanych matrycach itd. odejdą.

 

Chyba że będzie inna droga... "Masowy" chip CCP za 15$ ładowany w takie kamerki, będzie miał takie parametra, ża z marszu da się nim focić. Kurde, to też nie było by takie złe :rolleyes:

 

Pozdrawiam.

 

Jakoś ciągle nie widzę tego spadku cen za matryce.!! Ostatnio sprowadziłem z Niemiec ICX 424AL i mimo że cena tam to 69 Euro to z przesyłką, ubezpieczeniem i tym że kupuje się 1 szt. to końcowa cena jest 110 Euro. Marzy mi się żeby nowe technologie matryc były przynajmniej w porównywalnych cenach. W przeciwnym razie nadal jesteśmy skazani na webcam’y.

 

Pozdrawiam Piotr G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ruch w sprzętach na forum :blink: nie ma dnia żeby ktoś czymś nas nie zastrzelił...

 

Adamie czekam (jak wszyscy :szczerbaty: ) na pierwsze światło.

 

Nabierasz rozpędu chłopie w astrofoto... teraz gonić was czołówkę to jakaś utopia normalnie...

 

 

 

pozdrawiam

 

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam niema nic wspólnego z tytułem na głównej, to raczej taka mała prowokacja z mojej strony, żeby zachęcić do dyskusji

 

ale faktem jest, że wielu z nas, "obrazek" w rozdzielczości VGA już nie wystarcza, rozpieszczeni wspaniałymi zdjęciami z Hubbla czy choćby rewelacjami już z naszego rodzimego podwórka, marzy nam się kamera o dużo większym polu

 

 

No jasne jak się widzi fotki z takich kamer to serce aż się rwie, można godzinami patrzeć ale tak jak pisałem na naszym rynku Webcam będzie jeszcze długo gościł, choćby jako część składowa sprzętu do guidea a do astrofoto będą tanie DSLr.

Niestety nie każdego stać na wykładanie dużej kasy na chobby więc jak zawsze będą prowizorki.

 

 

A, bo bym zapomniał.

Hans ja nie widze żeby CCD aż tak bardzo potaniały jak powinny. Inny motyw to jak firma robi małe ilości sprzętu dla powiedzmy wąskiego grona osób to zapomnij o jakichś drastycznych spadkach cen, jedyną nadzieją są chińczyki.

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.