Skocz do zawartości

hole punch cloud


Radek Grochowski

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj wieczorem obserwowałem rzadkie zjawisko meteorologiczne, które polskiej nazwy chyba nie ma, a po angielsku zwie się "hole punch cloud", czyli jakby "chmura z wybitą dziurą".

 

Generalnie chodzi o to, że jeżeli temperatura przechłodzonych kropelek wody w chmurach altocumulus jest odpowiednio niska, a wilgotność w nich odpowiednio wysoka może dojść do sytuacji, kiedy kropelki wody zaczynają zamarzać, co powoduje szybsze odparowanie otaczających kropelek wody, co z kolei nakręca wzrost kryształków lodu, i tak proces lawinowo rozprzestrzenia się na boki od miejsca, w którym się rozpoczął, a kryształki opadają w kierunku ziemi w postaci virga. Cynglem, który wyzwala rozwój chmurowej dziury może być np. przelot samolotu i związany z tym zastrzyk pary wodnej i jąder zamarzania. Zdaje się, że proces zamarzania może też rozpocząć się spontanicznie. Tak naprawdę powstawanie tych struktur nie jest dobrze wyjaśnione, a powyższe wytłumaczenie jest tylko hipotezą, choć bardzo prawdopodobną.

 

DSC_1843small.jpg

 

Hole punch clouds są rzadko obserwowane, do tej pory widziałem je ledwie kilka razy. Dzisiejsza była wielka, ale niezbyt efektowna. Tak naprawdę gdybym nie wiedział na co patrzę, to nie zwróciłbym w ogóle uwagi. Czasem jednak takie "dziury" potrafią wywołać niezłą sensację. Proponuję zerknąć na fotki w linkach poniżej.

 

http://www.srh.weather.gov/mob/121103hole_...punch-main.html

http://www.jamesspann.com/holepunch.html

http://www.crh.noaa.gov/grb/?n=holepunch

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dziś obserwowałem coś podobnego, ale nie do końca.

 

Chmura wyglądała jakby ktoś puszczał znaki dymne :)

Była okrągła, i pusta w środku !

Zrobiłem zdjęcie, ale nie oddaje tego co było widać.

Na drugiej fotce jest HDR - troche przedobrzony ale bliższy oryginalnemu widokowi.

 

Niedaleko od niej w chmurach zrobiła się okrągła dziura jak na foto nr 3.

Na zdjęciu niestety już częściowo rozdmuchana...

 

post-2939-1187978432_thumb.jpg post-2939-1187978449_thumb.jpg post-2939-1187978474_thumb.jpg

 

Pozdrawiam

Luchio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem sobie troche o tych "Hole Punch Clouds"

i przy okazji natrafiłem na takie coś:

"Distrails" - http://www.weatherscapes.com/album.php?cat...ubcat=distrails

czyli ślad w chumrze zostawiony przez samolot, coś odwrotnego do smugi kondensacyjnej.

Z opisu wynika że powstaje to to tak samo jak te Hole Punch Clouds, nawet na tej stronie ich zdjęcia są wymieszane.

 

Widziałem takie slady miesiąc temu, ale jakoś nie mogłem nigdzie się doszukać co to.

Teraz już wiem :)

 

post-2939-1187985101_thumb.jpg

 

Większej fotki nie mam, bo robiona komórką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No patrz, nawet nie słyszałem o takim zjawisku... Zapewne podstawowa różnica między "distrailem" i "hole cloud" polega na tym, że w tym pierwszym przypadku nie następuje "reakcja łańcuchowa", w której krople zamarzają jedne od drugich i cała destrukcja struktury chmury ogranicza się tylko do wąskiego korytarza, którym leciał samolot.

 

Coć mi się zdaje, że będę się uważniej przyglądał zwykłym altocumulusom B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to nie "hole punch cloud" i walnę offa ale zainspirował mnie kształt tego świecącego purpurą obłoczka, trochę go podsaturyzowałem i wyostrzyłem radialnie. Jakie skojarzenia, na pierwszy rzut oka?. Ludzie mojego pokolenia 73' gromko walili do kina na Neverending Story, był tam taki biały smok który do znudzenia przypominał tę chmurkę :D .

Wyglądem zbliżona jest również do Chińskiego smoka. Po co fotografować veile, skoro płyną po wieczornym niebie. :D

post-1723-1188114191_thumb.jpg

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj około 7 rano widziałem

"Distrails" smugi dyssypacyjne
piękny korytarz w chmurze po przelocie samolotu, na pewno... bo widziałem ten samolot i smugę kondensacyjną na przedłużeniu tego korytarza poza chmurą, zjawisko trwało jakieś 5 minut potem chmura na powrót się zstąpiła i smuga dyssypacyjna zniknęła, a smuga kondensacyjna pozostała..

szkoda ze nie miałem aparatu..

pozdrówka

damian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

Wiem, że wątek stary, ale odkopuje bo nie warto zakładać drugiego o tym samym.

 

Ekspertem nie jestem, więc może niech się wypowiedzą nasi "atmosferyczni guru" ;) ale chyba dzisiaj widziałem jednocześnie dwa takie zjawiska.

 

Pierwszy, w oddali:

dsc02688tj7.th.jpg

Drugi (trzy fotki aby pokazać całą chmurkę, wiadomo jak to wychodzi z taniego kompakta, dlatego chyba kupię starego dobrego EOSA 300D):

dsc02699lp0.th.jpg dsc02700kn1.th.jpg dsc02701hn7.th.jpg

Myślę, że chyba były to właśnie hole punch cloudy, choć granica chmur nie była tak wyraźna jak w linkach podanych przez Radka.

 

A może ktoś jeszcze widział te chmury? Ja mieszkam w południowej wielkopolsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj pojawiło się coś co można by uznać za hole punch clouda, ale raczej nim nie było:- brak odpowiednuch chmur dookoła:

img8943ci9.th.jpg

 

A przy okazji, zauważyłem po przeciwnaje stronie niż Słońce jakąś formację chmur, która mnie zaciekawiła. Ma to jakąś nazwę czy to zwykłe podświetlone chmury? Wizualnie wyglądało jak kilka pionowych pasków. W miarę jak Słońce przesuwało się za zachód, te chmurki pozostawały zawsze naprzeciw niego i poruszały się na wschód. Oto one:

img8940bk7.th.jpg

 

Pozdrawiam,

Krawat.

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza fotka przedstawia typowego zimowo-wiosennego cumulonimbusa. Dzisiaj niebo jest dosłownie zawalone takimi chmurami, które prawie w całości składają się ze śniegu, szybko się tworzą i równie szybko rozpadają.

 

Drugie zdjęcie przedstawia smugi opadu śniegu spod takiego cumulonimbusa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj miałem okazję widzieć - dosłownie jak w górach - jak takie śniegowo-deszczowe ramie virga przechodziło przez środek ulicy Pomorskiej w Łodzi jak by rozcinając ją na pół swoim wąskim jęzorem.

Gdy się ta chmura oddaliła wyglądało to pięknie. Tupałem nogami..., że nie miałem aparatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj miałem okazję widzieć - dosłownie jak w górach - jak takie śniegowo-deszczowe ramie virga przechodziło przez środek ulicy Pomorskiej w Łodzi jak by rozcinając ją na pół swoim wąskim jęzorem.

Gdy się ta chmura oddaliła wyglądało to pięknie. Tupałem nogami..., że nie miałem aparatu.

:blink: Ale jeśli opad deszczu/śniegu sięgał powierzchni ziemi to zjawisko to nazywane jest nie virga tylko praecipitatio. To tak przy okazji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

nie wiem czy to odpowiedni dział, ale kiedyś udało mi się uchwycić takie coś, ale niestety aparatem z telefonu, ale wydaje mi się że nie wygląda tak najgorzej :P

 

dsc00215cq1.jpg

dsc00216my5.jpg

 

pozdrawiam i przy okazji życzę Wesołych Świąt :)

Edytowane przez MiPi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:blink: Ale jeśli opad deszczu/śniegu sięgał powierzchni ziemi to zjawisko to nazywane jest nie virga tylko praecipitatio. To tak przy okazji.

Ja wiem, że jak virga dotknie ziemi to nazywamy to opadem ale tu dosłownie była virga zawieszona kilkadziesiąt metrów nad pow. ziemi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.