Skocz do zawartości

Jak samemu wykonać kopułę obserwatorium


ryba

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki :) Mam więcej takich a to właśnie wrzuciłem na pulpit bo późnojesienne są takie se... a trzeba się powoli nastawiać na zimę...
A wracając do treści wątku... oglądam zdjęcia Ryby i aż mnie łapska swędzą żeby zacząć już śrupać.
Hamal, czytam z zainteresowaniem Twoje posty (jeden z nich zmotywował nas nawet do zakupu fabrycznego lustra), nie myślałeś o kopule czy pawilonie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem intensywnie :) Uwzględniając specyficzny montaż, rozmiar działki, zabudowę, potrzeby reszty członków rodziny, oraz troszkę sąsiadów i niechęć do zwracania na moje hobby uwagi reszty osiedla wybór padł na taki obiekt http://www.cloudynights.com/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_id=172864 http://www.cloudynights.com/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_id=172919 ^_^ teraz pozostaje się zdecydować i kiedyś to postawić :D

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Znalazłem (może nie pierwszy) faje rozwiązanie astrodomku. Coś podobnego, z racji rozsuwanego dachu, do rozwiązania podlinkowanego przez HAMALa . http://www.avalon-instruments.com/index.php?option=com_content&view=article&id=15&Itemid=154

Trzeba by tylko rozszyfrować konstrukcję dźwigni i mechanizmu opuszczania dachu.

astrodomek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Witam

 

Od 2 mc buduję małą kopułe astronomiczną. Na bieżąco będę dodawał zdjęcia jeżeli ktoś będzie zainteresowany. Mam już kopułe ze starego śmienika typu dzwon. Podstawa średnica 1600mm tak że całkiem ok. Mam już zbudowany otwierany właz w pełni zaumatyzowany ( silnik od wycieraczek i siłownik gazowy 350N ). Jestem na etapie w sumie montażu podstawy obrotowej. Będą 2 okręgi wykonane z rury grubościennej ok 4mm 1/2 cala. Jeden okrąg będzie podstawą na wózki jeżdzące a drugi okrąg będzie zamontowany do kopuły. Napęd chciałbym wykonać montując łańcuch na wewnętrznym obwodzie koła i napędzany zębatką rowerowa umieszczoną na silniku też od wycieraczek. Całość stanie na domku o podstawie osmiokąta z płyt osb przykrytych plastikowaymi panelami. Powierznia według wstępnych obliczeń wniosła 12.07m2. Wysokość płyt 2,2m. Czekam na opinie i sugestie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
W dniu 23.01.2016 o 22:39, brauniack napisał:

Witam

 

Od 2 mc buduję małą kopułe astronomiczną. Na bieżąco będę dodawał zdjęcia jeżeli ktoś będzie zainteresowany. Mam już kopułe ze starego śmienika typu dzwon. Podstawa średnica 1600mm tak że całkiem ok. Mam już zbudowany otwierany właz w pełni zaumatyzowany ( silnik od wycieraczek i siłownik gazowy 350N ). Jestem na etapie w sumie montażu podstawy obrotowej. Będą 2 okręgi wykonane z rury grubościennej ok 4mm 1/2 cala. Jeden okrąg będzie podstawą na wózki jeżdzące a drugi okrąg będzie zamontowany do kopuły. Napęd chciałbym wykonać montując łańcuch na wewnętrznym obwodzie koła i napędzany zębatką rowerowa umieszczoną na silniku też od wycieraczek. Całość stanie na domku o podstawie osmiokąta z płyt osb przykrytych plastikowaymi panelami. Powierznia według wstępnych obliczeń wniosła 12.07m2. Wysokość płyt 2,2m. Czekam na opinie i sugestie.

Jakieś postępy ? Też biorę pod uwagę ten typ śmietnika na kopułę/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.