Skocz do zawartości

teleskop


Paweł

Rekomendowane odpowiedzi

TEGO już za wiele :slon:

 

Kategorycznie żądam od wszystkich włączenia się w kampanię stworzenia rankingu sprzętu w poszczególnych kategoriach cenowych i miejcazamieszkaniowych :roll:

 

Takich ludzi jak Paweł jest jak się okazuje mnóstwo i niemaco ich puszczać na wielką wodę z poleceniem "poczytaj se i cos wybierz" :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze PRIMO schemat zapytań do Rekruta!

 

Zrobimy to wzorcowo na przykładzie PAWŁA:

 

1) Gdzie będziesz obserwował najczęściej? (balkon/miasto, wieś, wyjazd samochodowy)

 

2) Ile średnio czasu przeznaczysz na obserwacje? (1h ,2h ,4h, noc)

 

3) Co chcesz oglądać? planety i księżyc czy DS (pytanie właściwie bez sensu bo rekrut i tak odpowie WSZYSTKO)

 

4) Czy będziesz astrofotografował?

 

5).......

 

proszę o uzupełnienie schematu przez stare wygi a PAWŁA o odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nie za bardzo rozumiem po co w tym zestawieniu jest pytanie "Ile średnio czasu przeznaczysz na obserwację? (1h - noc).

Czy obserwowałbym jedną godzinę, czy całą noc to i tak chciałbym, aby to był jak najlepszy sprzęt.

 

Po drugie PRIMO :wink: podobnie w przypadku czy będzie to miasto/balkon czy wieś. Wiem, że w przypadku wyjazdu samochodowego chodzi o gabaryty instrumentu, a przede wszystkim jego długość.

Natomiast w mieście można mieć czasami lepsze warunki do obserwacji niż na wsi, a tak czy inaczej, lepszy refraktor APO 100/1000 niż teleskop PLUTO 114/500.

 

Po trzecie każdemu początkującemu powinniśmy polecać teleskop w miarę uniwersalny i do planet i do DS, tak aby na jego przykładzie zdecydował co robić dalej.

 

Ja polecam Tala 1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nie za bardzo rozumiem po co w tym zestawieniu jest pytanie "Ile średnio czasu przeznaczysz na obserwację? (1h - noc).

 

CHŁODZENIE MISIU , CHŁODZENIE !!!!

 

O, jeżeli chodzi o chłodzenie, to chyba nie ten temat McArti. :? Zauważ, że Paweł wyraźnie napisał, że chce kupić instrument w cenie do 1500 zł.

Nie będzie więc to duży teleskop wymagający kilkugodzinnego chłodzenia.

Ja polecałem mu dla przykładu Tala 1 o średnicy 110 mm i wiem doskonale, że po godzinie chłodzenia jest już OK. Może po dwóch byłaby jakaś minimalna różnica, ale wątpię i na pewno wiele innych czynników miałoby większe znaczenie. Po co więc pisać 1h, 2h, 4h, noc. Po czterech godzinach to nawet lustro w dużym teleskopie odpowiednio się wychłodzi.

 

Mnie się wydaje, że chciałeś ustalić jakiś wzorzec, ale nie do końca go przemyślałeś :? . Zauważ, że napisałeś - "ile średnio czasu przeznaczysz na obserwację - 1h, 2h, 4h, noc". Napisałeś wyraźnie na obserwację McArti, a nie chłodzenie :!: . Jeżeli ktoś sumiennie przygotowuje się do obserwacji to najpierw wystawia sprzęt do chłodzenia, a potem obserwuje.

 

Zresztą początkujący, a może Rekrut jak go nazwałeś na ogół nie zwraca uwagi na takie sprawy. To przyjdzie z czasem.

Zresztą nawet zaawansowany amator może tak ustalić sobie plan obserwacji, że zacznie obserwacje wkrótce po wystawieniu sprzętu od obiektów, które wymagają mniejszej dokładności obrazów :D .

 

Tak więc Twój wzorzec uważam za mało przemyślany, zresztą tak samo jak ostatnią odpowiedź o chłodzeniu :( .

 

Skąd wiesz, że na mnie mówią Misiu :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy! temat jest pąlący i rzeczywiście opracujmy rzeczową ankietę z pytaniami by po odpowiedzi na nie automatcznie skierować człowieka do recencji potrzebnego mu sprzętu a potem dalej pomagać w podjęciu decyzji zakupu po dokładniejszym sprecyzowaniu wymagań sprzętowych i oczekiwań stawianych teleskopowi 8)

Oto propozycje pytań od najważniejszych począwszy :

 

1) jaki jest budżet zakupu ?

(od tego zależy dalsza decyzja co do polecanego sprzętu)

a) do 500 zł

B) do 1000 zł

c) do 1500 zł

d) do 2000 zł

e) do 3000 zł

f) 3-5 tyś zł

e) no limit

 

2)Teraz pytanie o lokalizację miejsca obserwacji i mobilność obserwatora

(dobieramy długość i rozmiar teleskopu).

a) stacjonarnie z balkonu z miasta

B) stacjonarnie z przedmieścia lub małego miasteczka

c) stacjonarnie poza miastem pod ciemnym niebem

d) mobilny obserwator ze środkiem transportu do dyspozycji

 

3) rodzaj wykonywanych obserwacji:

(Dobieramy światłosiłę i typ teleskopu)

a) wszystkiego po trochu (brak ukierunkowania?)

B) z naciskiem na obiekty mgławicowe i komety

c) z naciskiem na obiekty planeterne i gwiazdowe

d) z naciskiem na astrofotografię

 

Oczekuję dalszych rozsądnych jeszcze najwyżej kilku propozycji sensownych pytań i zobaczymy co nam z tego wyniknie, będę uzupełniał post na bierząco wraz z nadchodzącymi rzeczowymi i przemyślanymi propozycjami a potem dokamy stosownej selekcji użyteczności pytań 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mam jakieś propozycje?

Na razie nie. Chyba lepiej skupić się nad dopracowaniem tego co jest, o ile miało by to przetrwać w takiej formie.

 

Do punktu pierwszego raczej nie mam zastrzeżeń. Rzeczywiście należy zacząć od możliwości finansowych klienta. Ponieważ jednak nie wszyscy są bogaci, a szczególnie młodzi adepci z prowincji zastanawiam się nad następującymi widełkami:

- do 500 zł

- 500 - 1500 zł

- 1500 - 3000 zł

- 3000 - 6000 zł

- ponad 6000 zł

 

Do punktu trzeciego brak zastrzeżeń, zastanawiam się tylko, czy nie lepiej umieścić go na drugiej pozycji.

 

Do punktu drugiego dorzucę swoje dwa grosze. Może lepiej rozbić tylko na wariant teleskop stacjonarny, czy przewoźny.

Piszę tak dlatego, że z tymi warunkami w miastach, miasteczkach i wioskach jest różnie. Można mieszkać na wsi między Katowicami i Krakowem (chyba tam są jeszcze wsie :) ) i mieć marne warunki, można mieszkać w miasteczku 40 tysięcznym (w centrum), jak ja i cieszyć się Drogą Mleczną w każdą pogodną noc.

Zresztą na ogół mieszkamy w miastach, a jak ktoś ma możliwości wywozu teleskopu za miasto to jeździ pod czarne niebo.

 

Poczekajmy na głosy innych. Im więcej tym lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SPRAWA CHŁODZENIA- po pierwsze moje nieszczęśliwe sformuowanie.

winnobyć wystudzanie (nie udawajcie,że nie wiecie o co chodzi :wink: )

 

jak ktoś ma godzinkę na Obserwacje to nie może kupić czegoś co się chłodzi 1godzine tylko spoter, jak ktoś ma 4 godziny to oznacza, że kończy o północy i nie kupi czegos co się chłodzi 1,5 godziny bo od 22 dopiero zacznie latem chłodzić i na obserwacje ma 0,5godz...

 

to są motywy mojej NIEPRZEMYŚLANEJ propozycji :?

 

Na końcu z tego wątku powinny wyjść perfekcyjne kryteria, które REKRUT może wziąść w ciemno, dlatego proszę stare wygi o burzliwą dyskusję jeżeli coś w Januszowym widzą do dodania, zmienienia itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi podoba się zgrubsza koncepcja Janusza, jednak tak jak Robert przesunał bym pkt.3 na miejsce 2. Co więcej, mysle ze konieczne jest dodanie do 1 punktu wiekszej liczby przedziałow cenowych.

W postach nowicjuszy często padają takie sumy jak 150, 250, 400zł. Nie można ładować tego wszystkiego do jednego wora w postaci opcji "do 500pln". Proponuję, aby "jechac" co jedną setkę az do tysiąca.

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ wiem, że nowicjusze często nie dysponują dużą kwotą, dlatego obniżyłem pierwszy przedział cenowy do 500 zł. Uważam, że nie ma się co bardziej rozdrabniać, gdyż jak zrobimy 10 przedziałów cenowych i te wszystkie warianty wymienione w pozostałych punktach to może nam zabraknąć instrumentów do poszczególnych zastosowań (klas).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym z checia widzial gdzies akcje promocyjna deep space :D

Poczatkujacy (mowie na swoim przykladzie) raczej nie bardzo wie jakich widokow DS mozna sie spodziewac przez lornetke / powiedzmy sredni teleskop.

 

Ksiezyc to kazdy widzial, o marsie trabia w tv, wenus milo swieci, itd

Wiec IMHO raczej w ta strone jest przechylone jest zainteresowanie newbie.

A co z DS? Jesli ktos nie wie jak to wyglada - jak sie ma decydowac na odpowienia "rure" ?;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.