Skocz do zawartości

Aktualnie na Słońcu


Tadeopulous

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Dziś parę słów o odchodzącym do historii 24 cyklu aktywności słonecznej.

     24 cykl aktywności Słońca dobiegł końca. Był to słaby cykl. W ostatnich latach nie było co oglądać na Słońcu, przeważały dni z czystą tarczą. Pojedyncze grupy w klasie Hrx1 były już rodzynkami.

    W 2016 roku mieliśmy 32 dni bez plam. I tak odpowiednio rok 2017 - 104 dni, rok 2018 – 221 dni, rok 2019 – 281 dni, obecny 2020 – 183 dni.

24 cykl miał podwójne maksimum. Pierwsze było w marcu 2012 o wartości Rk=98,3. Następnie aktywność nieznacznie się osłabła na kilka miesięcy, by ponownie się podnieść do właściwego maksimum, które było kwietniu 2014 roku o wartości Rk=116,4. Najwyższą średnią miesięczną R=146,1 mieliśmy w lutym 2014 roku.

maks24.png.3398acde79310d6325b71bd0fcf969d1.png

 

     Podwójne maksimum tłumaczy się tym, że, półkula północna Słońca prowadziła cykl plam słonecznych, osiągając szczyt ponad dwa lata przed szczytem aktywności plam słonecznych na półkuli południowej. Spowodowało to, że maksimum słoneczne miało mniej plam słonecznych, niż gdyby dwie półkule osiągnęły jednocześnie maksymalną aktywność

    24 cykl słoneczny miał czwartą najmniejszą intensywność od czasu, gdy regularne są prowadzone zapisy, czyli od cyklu słonecznego numer  1 w 1755 r. Był to również najsłabszy cykl od 100 lat. A plamy słoneczne osiągnęły szczyt na poziomie Rk=116,4, znacznie poniżej średniej dla wszystkich cykli, czyli Rk=179.

    Od czerwca 2014 roku średnia konsekutywna zaczęła systematycznie spadać by osiągnąć minimalną wartość Rk=1,8 w grudniu 2019 roku. Najniższe średnie wartości miesięczne R odnotowano w czerwcu 2019 roku – R=0,5 i w wrześniu 2020 roku – R-0,4. Mijający cykl liczył dokładnie 11 lat. To prawie dokładnie średnia długość wszystkich poprzednich cykli plam słonecznych, która waha się od 9 do 14 lat.
    Poprzednie minimum było w grudniu 2008 roku na poziomie Rk=2,2.

 

minimum.png.ab6d375c99e77ff74bf2e790663f08cb.png

 

 

 

Wykres poniżej na podstawie moich obserwacji. "Moje" minimum osiągnęło Rk=2,1.

 

 

wykres.png.b7cc69b18765cc81b4bd2743930191df.png

 

 

Przejście Słońca do 25 cyklu możemy też zauważyć wyraźnie po zmianie polaryzacji magnetycznej grup plam słonecznych
Wystarczy policzyć poszczególne grupy plam słonecznych należących do starego i nowego cyklu słonecznego. Podczas gdy do września 2019 roku większość grup plam słonecznych należała do ostatniego cyklu słonecznego,to dominacja zmieniła się na grupy nowego cyklu w listopadzie 2019 r.

image-SILSO-cycle-24-25polaryzacja.png.e19729553304a23fcb0a582cb9c18ef7.png

 

   24 cykl, mimo że uznawany za słaby wytworzył w październiku 2014 roku jedną z największych grup plam słonecznych a największą od 25 lat. Była to grupa numer 2192 o powierzchni 2750 jednostek i klasie Fkc 60. Również odnotowano jeden z silniejszych rozbłysków w dniu 27.10.2014 na poziomie X9.3

 

 

201409-Solar-minimum.png.0fb2d05d6cbc5dbd44ac682cec5b3e6d.png

Minimum słoneczne - okres, w którym słońce jest najmniej aktywne - co widać na urządzeniu Solar Ultraviolet Imager na pokładzie GOES-East 15 grudnia 2019 r. Jesteśmy teraz w cyklu słonecznym 25. Źródło: NOAA

 

1. Pierwsze dwa wykresy ze strony Space Weather Prediction Center

2. Trzeci wykres materiały własne

3. Czwarty wykres ze strony Royal Observatory Belgia

4. Zdjęcie w ultrafiolecie ze strony NOAA

 

Pozdrawiam Zbyszek

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Słońce w październiku lekko odżyło. W tym miesiącu to już 4 grupa plam. Ta 2776 już jest a właściwie była całkiem spora. 18 października miała klasę Cao8 i powierzchnię około 100 jednostek. Również można było zaobserwować w głównej plamie pierwszy w nowym cyklu most świetlny. Oprócz grup można było już zobaczyć obszary aktywne, które jeszcze nie wytworzyły plam ale już należą do nowego cyklu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

     Mamy pierwszą konkretną grupę nowego cyklu. 25 października pojawiła się 20 stopni poniżej równika niewielka grupa Bxo7. Dziś urosła do klasy Cai 8. Pierwsza od długiego czasu wyraźnie dwubiegunowa grupa z półcieniami. Zobaczymy co wydarzy się jutro.

 

Pozdrawiam Zbyszek

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak powierzchnia to około 140 jednostek, posiada również 17 plam, oraz zwiększyła swoją klasyfikację magnetyczną na Beta-Gamma. Oraz wczoraj doszło do 5 rozbłysków klasy C, z których najsilniejszy osiągnął siłę C4,3.

Opera Zrzut ekranu_2020-10-28_145722_www.solarham.net.png

Opera Zrzut ekranu_2020-10-28_145755_www.swpc.noaa.gov.png

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Andrzej78 napisał:

Tuvoc , to są zdjęcia ze stronki Solar Dynamics Observatory , napisałem że nie mam czasu na oglądanie słońca bo jestem w pracy :(

 

Wybacz nie załapałem. Na pociechę to powiem, że i tak szykuje się pełne zachmurwienie na długi czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Andrzej78 napisał:

Tuvoc , to są zdjęcia ze stronki Solar Dynamics Observatory , napisałem że nie mam czasu na oglądanie słońca bo jestem w pracy :(

 

A chciałem pytać czym to robiłeś :)

To, że nie masz czasu na oglądanie, nie znaczy, że nie masz czasu na fotografowanie.

Ale już się wyjaśniło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

   Jeśli jutro pogoda pozwoli to trzeba odkurzyć teleskopy ha-alfa. Zarówno na wschodzie jak i na zachodzie tarczy widać rozbłyski. Na zachodzie nałożyły się 2 grupy które powstały blisko siebie. Na wschodzie  prawdopodobnie wynurzą się 2 nowe grupy.

 

saia_00193_fd_20201031_122740.png.86a27e77b030c1a18d6ad72f83701e45.png

  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nawiązując do mojego poprzedniego postu, dało się dziś ,tuż przed zachodem Słońca, zobaczyć  nisko na tarczy na południu nową grupę plam ma numer 2781. Co ciekawe według danych z NOAA  jest powracająca stara grupa 2777. Grupa 2781 ma klasę Dso4 i około 70 jednostek powierzchni. Grupa 2780 na północy rozpadła się, przynajmniej ja jej już nie widzę. 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Region 2781 świetnie się nadaje do testowania różnych powiększeń lornetkowych:

W obserwacjach gołoocznych - jako widoczne pociemnienie w pobliżu brzegu tarczy słonecznej.

W powiększeniu 2x - widoczne dwie wyraźne plamki: punktowa i podłużna.

W powiększeniu 10x - widać półcień plamki punktowej i nieregularny kształt plamki podłużnej.

W powiększeniu 25x - wyraźnie widać skomplikowaną strukturę półcieni pomiędzy dwoma głównymi plamami.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, nie mam żadnej wiedzy na temat planowania obserwacji plam na Słońcu, mam jednak maka z odpowiednim filtrem i chciałbym spróbować swoich sił. Czy jest jakaś strona www, która pokazuje aktualne położenie plam + ich położenie np. za kilka dni (najlepiej poprzez zmianę daty / godziny)?

Edytowane przez dexter77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.