Skocz do zawartości

Aktualnie na Słońcu


Tadeopulous

Rekomendowane odpowiedzi

skoro mamy wszystko opisywać to jazda

 

osobiście nie miałem dziś okazji zerknąć na Słońce

wykorzystałem szkic Roberta Bodzonia

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=17895

zeby okreslić wstępnie najprostszą rzecz a mianowicie tajemnicze eR

które z obserwacji Roberta na dzień dzisiejszy wynosi aż 15 w dobie minimum słonecznej aktywności wyrażanej plamotwórczo

zobaczymy co przyniesie kolejny dzień ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja miałem... :szczerbaty::D

Ale czy dalej męczymy gawiedź plamką 0969 ??? Macie dość??? Jak nie mam wklejać więcej to wołać bez krępacji..nie będę latał z rurą na ogród ..normalnie zmieniam się już w SOHO :szczerbaty: albo w obserwatorium heliatryczne. :ha:

TAA..nasz Wyłaziński dobrze się czuje, prawie bez zmian, brak pochodni na tarczy.

Zdjęcie mogło by być lepsze załapało mały obłoczek ujrzałem go tuż po wyostrzeniu.

post-1723-1188153404_thumb.jpg

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo Tadeo-Ra! :)

 

O to właśnie chodziło!

 

Na wszelki wypadek pozwolę sobie dodać, tak dla pewności i dla potomności, ze opisujemy obecną na tarczy Słońca grupę plam 0969.

 

Jest minimum słoneczne, znajdujemy się tuż przed przejściem z 23. cyklu aktywności słonecznej na 24.

 

Wciąż nie pojawiły się żadne plamy nowego cyklu (czyli dalej od równika oraz z 'odwróconą' konfiguracją plam słonecznych). Od czasu do czasu pojawiają się jednak obszary nieco większej aktywności z dala od równika, szczególnie widoczne na magnetogramach oraz obrazach EIT SOHO lecz nie 'produkują' one plam.

 

Ostatnio było też nieco grup plam słonecznych o nieco odmiennym obrazie na magnetogramach SOHO - zamiast ułożenia 'wschód - zachód' domen magnetycznych zaobserwowano 'północ-południe' ( 0966 ) oraz o ciekawym ułożeniu domen magnetycznych ( 0963 ). Obserwacje zatem wskazane!

 

A jakie będzie następne maksimum słoneczne? Nikt tego do końca nie wie. Pojawiło się ostatnio sporo prac na temat 24. cyklu, z których najgłośniejsza była praca Dikpati et al - o bardzo aktywnym maksimum słonecznym. Inne natomiast przewidywały słabsze maksimum. Generalnie prognozy zawierają się pomiędzy tymi dwoma liniami:

prediction_big_thumb.jpg.

Z wykresu wynika zatem, że pewne wskazówki co do zachowania Słońca będziemy mieli badając wzrost aktywności w roku 2008 (oraz pewnie i teraz, obserwując zachowanie w czasie minimum).

 

Wiemy już natomiast, że nowy cykl zaczyna się (chyba) spóźniać. Obecnie przewiduje się, że może to nastąpić dopiero w marcu 2008.

 

Zatem - obserwacje wskazane! Kluczem do wiedzy o Słońcu jest z całą pewnością obserwacja zamiany cykli - co właśnie mamy szansę obserwować.

 

:)

Edytowane przez kanarkusmaximus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czekamy w sumie na dwie rzeczy

nowe plamy muszą mieć odwróconą magnetyczność to raz

a dwa żeby stało się zadość wykresowi motylkowemu

zaczną się one pojawiać daleko od równika słonecznego (prawie równocześnie)

 

czytam właśnie Kippenhahna Na tropie Tajemnic Słońca

genialna książka popularnonaukowa o Słońcu

Edytowane przez Tadeopulous
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a dwa żeby stało się zadość wykresowi motylkowemu

 

O właśnie... motylek, szczególnie magnetyczny, dla tego cyklu wygląda na baaardzo rozciągniętego z aktywniejszą półkulą południową (oczywiście w porównaniu do motylków z cykli 21 i 22, bo dalszych danych nie znalazłem).

 

Ale - jak wspomniałem - pojawiają się obszary aktywne z dala od równika - ale to wciąż nie to na co czekamy... :)

 

Poniżej EIT z SOHO z 6 sierpnia 2007:

20070806_1906_eit_284.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Wiemy już natomiast, że nowy cykl zaczyna się (chyba) spóźniać. Obecnie przewiduje się, że może to nastąpić dopiero w marcu 2008.

Czy rzeczywiście nowy cykl się spóźnia ? Wg nowej teorii amerykańskiego zespołu pod kierunkiem Mausumi Dikpati - który do prognozowania terminu rozpoczęcia kolejnego cyklu wykorzystał nie historię dotychczasowych cyklów, ale fizykę Słońca - pierwsze plamy nowego cyklu mają się pojawić pod koniec 2007 r. lub na początku 2008. Natomiast dotychczasowe modele, tzw. "historyczne" zapowiadały nowy cykl o rok wcześniej. Dlatego tak istotne jest kiedy będziemy mieli do czynienia z nowym /24 cyklem/, bo termin jego rozpoczęcia będzie sprawdzianem poprawności teorii M. Dikpati.

Jeśli coś przekręciłem to proszę mnie poprawić, bo nie czuję się ekspertem w tej tematyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak piszesz

Słońca nie można rozpatrywać w oderwaniu od wszystkich aspektów z których magnetyzm jest najważniejszy

wychodzi na jedno

im więcej wiemy o Słońcu tym więcej detali wpływa na oceny i prognozy co jeszcze bardziej gmatwa całość

czyli paradoksalnie mniej wiemy :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli coś przekręciłem to proszę mnie poprawić, bo nie czuję się ekspertem w tej tematyce.

 

Tu jest właśnie problem, bo chyba nikt z nas nie jest ekspertem w tej tematyce - nawet eksperci. :) Według wspomnianej pracy pod przewodnictwem Dikpati początek nowego cyklu ma się zacząć pod koniec tego roku lub na początku 2008. Już to było określane jako '6 do 12 miesięcy później niż zwykle'.

Inny zespół, chyba związany z NASA (było o tym dość głośno - obiecuję znaleźć link - jak tylko wrócę z dzisiejszego karnawału :) ) stwierdził, że cykl zacznie się nie wcześniej niż w marcu 2008.

 

Poza tym analizując magnetycznego motylka,

( http://solarscience.msfc.nasa.gov/images/magbfly.jpg )

można dojść do wniosku, że obecny cykl jest bardzo przedłużony względem 21. i 22. cyklu. Szczególnie półkula południowa wciąż jest dość aktywna.

 

Oczywiście są to moje przypuszczenia - i najbliższy czas pokaże! Jednak, zanim nastąpi nowy cykl, to najczęściej obserwuje się plamy dwóch cykli na raz na Słońcu (na różnych szerokościach heliograficznych). A to jeszcze nie nastąpiło...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj poszło CME chyba zza wschodniej tarczy Słońca.

Można się o tym przekonać oglądając te oto fotki z C2:

 

http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/realti...827_1448_c2.gif

http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/realti...827_1500_c2.gif

http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/realti...827_1512_c2.gif

http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/realti...827_1524_c2.gif

 

Czyżby zatem coś aktywnego się tam chowało??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szybkie wyjaśnienie dla niewtajemniczonych

CME czyli Cornal Mass Ejection

to nic innego jak po naszemu wyzrut koronalny

a po ludzku i bez zbędnej ściemy

walnęło tak zdrowo że poleciało w przestrzeń kosmiczną masa miliardów ton materii Słońca

nie tylko jako samej materii ale i mocno naładowanej i elektrycznie i magnetycznie i co tam jeszcze pod ręką miało Słońce :banan:

oczywiście walnięcie w naszą stronę Ziemii to nie tylko zorza aż po Równik :D

to zagrożenie dla wszystkiego - począwszy od satelit na orbicie a skończywszy na górnikach w zagłebiu donieckim fedrujących na przodku :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co na Słońcu obecna jest dotychczasowa grupa 0969. Dzisiaj - 28.08.2007 - dopatrzyłem się w niej trzech średniej wielkości plam w półcieniu i trzech malutkich plam tuż poza półcieniem. Czyli Liczba Wolfa równa 16. Szkicu nie robiłem, gdyż wiał dosyć mocny wiatr i poruszał refraktorem.

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Wciąż nie pojawiły się żadne plamy nowego cyklu (czyli dalej od równika oraz z 'odwróconą' konfiguracją plam słonecznych)...Ostatnio było też nieco grup plam słonecznych o nieco odmiennym obrazie na magnetogramach SOHO - zamiast ułożenia 'wschód - zachód' domen magnetycznych zaobserwowano 'północ-południe' ( 0966 ) oraz o ciekawym ułożeniu domen magnetycznych ( 0963 ). ...

Jak z magnetogramów SOHO można odczytać ułożenie domen magnetycznych...moglibyście to wyjaśnić na jakimś przykładzie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak z magnetogramów SOHO można odczytać ułożenie domen magnetycznych...moglibyście to wyjaśnić na jakimś przykładzie ?

 

 

Oj przepraszam, dopiero teraz to zauważyłem. Służę odpowiedzią!

Czarne kropki na magnetogramach SOHO pokazują południową polaryzację - białe północną.

 

Najczęściej domeny magnetyczne w okolicach plam/grup plam są ułożone na linii wschód - zachód, przy czym pierwsza jest domena typowa dla danego cyklu dla danej półkuli.

Weźmy taki oto przykład (przepraszam za odręczne zaznaczenie równika):

 

20070829maglatest.gif

 

Na półkuli południowej mamy 0969,o konfiguracji magnetycznej typowej dla cyklu 23 - czyli najpierw 'czarne' a potem 'białe' (najpierw znaczy się 'w prawo' na obrazku, czyli na zachód :) ). Na półkuli północnej - najpierw białe a potem czarne.

 

Plamy nowego, 24. cyklu powinny mieć odwrotną konfigurację magnetyczną, czyli np. dla półkuli południowej, wpierw 'białe' a potem 'czarne'. I tak można szybko ocenić, czy jakiś obszar aktywny jest typowy dla starego cyklu, czy też zwiastuje nowy (co jeszcze się niestety nie zdarzyło).

 

Ostatnio było natomiast kilka plam o innej konfiguracji domen magnetycznych - np 'północ - południe' (0966 z początku sierpnia 2007) albo 'trójbiegunowość' (0963 z lipca 2007 - była dość aktywna) .

 

Zatem - jak wspomniałem - obserwacje wskazane! Również obserwacje SOHO - lada chwila powinien się pojawić jakiś obszar aktywny, położony dalej od równika o odwrotnej konfiguracji magnetycznej. A wtedy teleskop w dłoń i... :)

 

PS. Mam nadzieję, że się nie dziabnąłem przy tym opisie - nie ma w sieci żadnego 'tutoriala' na ten temat, tylko są strzępki informacji przy okazji jakiś to większych plam, np na Science@NASA. Ale póki co się sprawdza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tylko ze słyszenio-czytania że z tą polaryzacją odwrotnie

białe - południe , czarne północ ale sprawdzę to jeszcze

 

nie można zapomnieć i jednej dużej rzeczy

cykl magnetyczny Słońca trwa nie 11 a 22 lata :rolleyes:

w pierwszych 11 latach mamy polaryzację -+ a w kolejnych 11 latach +-

i dopiero wtedy mówimy o pełnym cyklu magnetycznym

Edytowane przez Tadeopulous
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co ciekawsze

teleskopiki Coronado na linii wapnia (o ile dobrze sqmałem :blink: całościowy problem)

dokładnie pokazują jak magnetogramy

jaśniejsze i ciemniejsze obszary na dysku Słońca zależnie od polaryzacji sił pola magnetycznego

więc nie ma potrzeby budowania magnetogramu :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...czarne kropki na magnetogramach SOHO pokazują południową polaryzację - białe północną.

Na półkuli południowej mamy 0969,o konfiguracji magnetycznej typowej dla cyklu 23 - czyli najpierw 'czarne' a potem 'białe' (najpierw znaczy się 'w prawo' na obrazku, czyli na zachód :) ). Na półkuli północnej - najpierw białe a potem czarne. Plamy nowego, 24. cyklu powinny mieć odwrotną konfigurację magnetyczną, czyli np. dla półkuli południowej, wpierw 'białe' a potem 'czarne'....

Dziękuję...o to właśnie mi chodziło !

P.S. Jedyna wątpliwość to, czy: "w prawo na obrazku" nie powinien być...wschód, skoro północ jest na górze ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję...o to właśnie mi chodziło !

P.S. Jedyna wątpliwość to, czy: "w prawo na obrazku" nie powinien być...wschód, skoro północ jest na górze ??

 

Nie. Wschód to jest dla nas to miejsce, gdzie plamy słoneczne i inne dziwadła się pokazują. Zachód to tam gdzie znikają.

 

W przypadku Słoneczka wschód zatem jest po lewej, co można szybko sprawdzić porównując np te dwa zdjęcia:

 

20070822_2000_mdi_igr.gif

 

20070830_0529_mdi_igr.gif

 

Plama to oczywiście ostatnio goszcząca po naszej stronie Słońca 0969 - pomiędzy obrazkami jest 8 dni różnicy. Plama przesunęła się w tym czasie ze wschodu na zachód. Ustalono to chyba (albo raczej projekt ustawy przeszedł przez 'aplauz') już w czasach pierwszych systematycznych obserwacji teleskopowych Słońca - Tadeo-Ra pewnie niebawem napisze o tych obserwatorach!

 

Tadeo! Hologramy nie są zawsze reprezentatywne - sporo w nich szumu - jeśli ten obrazek jest taki tylko jednego dnia, to z całą pewnością nie ma on nic wspólnego z rzeczywistością... Było już kilka takich 'fałszywych alarmów' słonecznych kilka miesięcy temu, omawianych na sąsiednim forum.

Tym bardziej, że pozycja tej wielkiej kropy po lewej stronie (na lewo od 'dziennej strony Słońca') już powinna być widziana przez STEREO (to behind). A STEREO mówi - cisza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy nową grupę plam na Słońcu!

Powinna być w okolicach środka tarczy słonecznej obecnie. Numer jeszcze nie podany, ale pewnie będzie to 0970.

 

W międzyczasie 0969 zaczęła gwałtownie rosnąć. Aktywność Słońca podskoczyła, choć nadal jest maciupcia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie pomyślałem entuzjastycznie : zaraz jak tylko przyjdę z parcy wytoczę syntę na ogród i sfocę "czarcie oko" ale.. nagły zwrot ku oknu.. odebrał mi nadzieję .. wełna beee.... beee :zle:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.