Skocz do zawartości

Aktualnie na Słońcu


Tadeopulous

Rekomendowane odpowiedzi

Pawlik - słaba fotka jak na mieszkańca Merkurego! Ponieważ mieszkasz tak blisko Słońca to mógłbyś więcej wycisnąć z tego zdjęcia! :szczerbaty:

 

(A na poważnie - niesamowite! Ilość szczegółów pozwala na porównania z obserwatoriami na orbicie! :) I wcale nie przesadzam! )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też podzielam entuzjazm Kolegi Imperatora..świetna fota :Beer:

Pawlik mam pytanie, skąd bierzesz tą trójwymiarowość granulacji, której za Chiny Ludowe nie mogę uzyskać? Czy to filtr Solar Contiuum??? Bo nie wierze że to różnica pomiędzy syntami 8" i 10" przy słońcu to nie powinno mieć akurat znaczenia???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opisywana przez nas grupa 0969 jest kolejną grupą plam, która wykształciła polaryzację 'północ - południe' w ostatnim czasie.

Żeby było weselej, 0969 wykształciła nieco północnej domeny magnetycznej (białe kropki) na 'przedzie' (czyli na zachód). Możliwe, że obserwujemy właśnie wykształcanie się 'dziwadła' słonecznego. Szkoda, że już zbliża się do brzegu Słońca i niebawem zniknie za winklem.

Pewnie aktywność grupy wzrosła - bo chyba przy okazji wzrosło zakręcenie magnetyczne. Tak czy inaczej - teleskopy w dłoń - okulary w oko - obserwować proszę! :)

 

20070831_0325_mdi_mag.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawlik - słaba fotka jak na mieszkańca Merkurego! Ponieważ mieszkasz tak blisko Słońca to mógłbyś więcej wycisnąć z tego zdjęcia! :szczerbaty:

 

Przepraszam, następnym razem postaram się zrobić fotkę tuż nad fotosferą ;):Beer:

 

Ja też podzielam entuzjazm Kolegi Imperatora..świetna fota :Beer:

Pawlik mam pytanie, skąd bierzesz tą trójwymiarowość granulacji, której za Chiny Ludowe nie mogę uzyskać? Czy to filtr Solar Contiuum??? Bo nie wierze że to różnica pomiędzy syntami 8" i 10" przy słońcu to nie powinno mieć akurat znaczenia???

 

Wszystkie fotki robię z ręki w projekcji okularowej. Kluczem do zrobienia dobrej fotki jest w moim przypadku cierpliwość (bo jedna fotka na 30 udaje sie potem obrobić), opanowanie drżenia rąk przy robieniu fotki i oczywiście moment złapania dobrego seeingu, bo śmiem twierdzić że dobry seeing przy foceniu Słońca jest cenniejszy niż sprzęt i filtry. Dodatkowo muszę czekać cierpliwie na wytłumienie drgań. I tak: ustawiam telepa na konkretny obszar Słońca ( w tym przypadku plamki), wsadzam orto 12,5 albo LVW 8mm (już nie pamietam co przy tej fotce załadowałem do wyciągu :) ), ustawiam ostrość, ustawiam tak plamkę żeby za chwilę wjechała mi w sam środek pola widzenia, przykładam aparat do okularu, łapię ostrość aparatem, wstrzymuje oddech i robię pstrik pstrik pstrik :szczerbaty: Niekiedy trzeba posiedzieć parę godzin przy telepie ale jak widać niekiedy się opłaca.

Za Chiny Ludowe nie mogę zrobić dobrej fotki z użyciem filtra Continuum, ponieważ autofocus w moim aparacie dostaje świra kiedy widzi zielony kolor :Boink:

Trójwymiarowość granulacji bierze się chyba z obróbki zdjęcia, używam głównie Infraview i Registaxa. Fotka generalnie nie jest taka czysta bo myślę że zawiera też trochę szumu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uchwyciłem jeszcze grupę 0970 na obrzeżu, stąd pięknie było widać pochodnie..możecie sobie spojrzeć ba Soho i zobaczyć jak bardzo grupa przemieściła sie w ciągu dnia (moja fota ok, godz. 17.00) obraz teleskopowy, tym razem w kolorze.

21f6c2753f383231.jpg

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kilku dniach bez ani jednej plamci na Słońcu, coś może się chować zza wschodnim winklem:

 

20070910_1936_eit_195.gif

 

na północnej półkuli, na wschodzie (tzn. po lewej i powyżej środka) jest mały obszar aktywny. Znajduje się to to na +15 stopniach nad równikiem - moim zdaniem za mało jak na cykl 24. - ale chyba i też nieco za dużo jak na cykl 23. (chociaż plamy na północnej półkuli pojawiały się ostatnio dalej od równika od południowych odpowiedników).

 

Tak czy inaczej - obserwacje wskazane za dzień - dwa!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Od kilu dni mamy prawdziwą helioposuchę na Słońcu. Są niby jakieś obszary aktywne, ale są strasznie małe - i nie wygenerowały żadnych plam.

 

Coś nowego może się wychylić niebawem zza wschodniego winkla słonecznego:

 

20070920_1306_eit_284.gif

 

odległość względem równika wskazuje na konfigurację starocyklową...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem zwyczajnie odblask w optyce. Jest to to zakręcone i nie pojawia się w poprzednich fotkach...

Sporo takich artefaktów na SOHO...

 

A wracając do Słońca - cisza ostatnio na naszej Dziennej Gwieździe, ale z drugiej strony też jest całkiem sporo małych obszarów aktywnych, które ledwo są widoczne na magnetogramach.

Część tych obszarów jest całkiem daleko od równika słonecznego. Może to są właśnie te nieśmiałe początki nowego cyklu?? Możliwe, że nowe obszary z dala od równika będą stopniowo coraz większe, aż wreszcie któryś obszar wyprodukuje plamę?

Powinno się to zdarzyć już niebawem! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daleko od równika słonecznego są już tylko efemerydalne zjawiska

nie rejestrowane niczym poza magnetogramami

o ile dobrze pamiętam nie ma plam na Słońcu powyżej chyba 45 stopnia

powyżej są już tylko te właśnie zjawiska efemerydalne/efemerydy

 

jak coś pokręciłem to sorry - na chybcika z roboty pisze :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daleko od równika słonecznego są już tylko efemerydalne zjawiska

nie rejestrowane niczym poza magnetogramami

o ile dobrze pamiętam nie ma plam na Słońcu powyżej chyba 45 stopnia

powyżej są już tylko te właśnie zjawiska efemerydalne/efemerydy

 

jak coś pokręciłem to sorry - na chybcika z roboty pisze :szczerbaty:

 

 

Chyba tak Tadeo-Ra - jednakowoż to co się pojawiało ostatnio pojawiało sie około 30 stopni, a nie 45. :)

Wystarczy rzucić okiem na SolarSoft'a , gdzie Słońce jest w ładnej siatce, przez co dość szybko można ocenić szerokość heliograficzną ( :szczerbaty: ) danego obszaru.

 

A tam plamy z nowego cyklu mniej więcej się powinny pojawiać. Powyżej 30 stopnia też się nieco obszarów pojawiało - zatem przepraszam za nieprecyzyjne wyrażenie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.