Skocz do zawartości
Tadeopulous

Aktualnie na Słońcu

Rekomendowane odpowiedzi

...Wschód to jest dla nas to miejsce, gdzie plamy słoneczne i inne dziwadła się pokazują. Zachód to tam gdzie znikają. ...

OK...dziękuję za wyjaśnienia !

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
ślicznie się :banan: dzieje ale po ciemnej stronie Słońca :blink:

Tedeo, skoro już jesteś w temacie, to może skomponuj "THE DARK SIDE OF THE SOON'' :szczerbaty:

, że też Floydzi na to nie wpadli.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Mamy nową grupę plam na Słońcu!

Powinna być w okolicach środka tarczy słonecznej obecnie. Numer jeszcze nie podany, ale pewnie będzie to 0970.

W międzyczasie 0969 zaczęła gwałtownie rosnąć. Aktywność Słońca podskoczyła, choć nadal jest maciupcia...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

no to wyskoczyło

zgodnie z motylkiem dalej mamy blisko równika słonecznego plamusie

eh kiedy zacznie się nowy sezon na szerokości 30 stopni ...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Gość ignisdei

Tak sobie pomyślałem entuzjastycznie : zaraz jak tylko przyjdę z parcy wytoczę syntę na ogród i sfocę "czarcie oko" ale.. nagły zwrot ku oknu.. odebrał mi nadzieję .. wełna beee.... beee :zle:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Oglądałem przed chwilunią tą nową grupe plam i musze powiedzieć że te plamy są niesatysfakcjonująco małe :Boink: .

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Rzeczywiście nowa grupa jest mizerna ale miejmy nadzieje że jeszcze urośnie. Na pożegnanie grupy 0969 moje dzisiejsze wypociny...

sun1233.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Pawlik - słaba fotka jak na mieszkańca Merkurego! Ponieważ mieszkasz tak blisko Słońca to mógłbyś więcej wycisnąć z tego zdjęcia! :szczerbaty:

(A na poważnie - niesamowite! Ilość szczegółów pozwala na porównania z obserwatoriami na orbicie! :) I wcale nie przesadzam! )

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Gość ignisdei

Ja też podzielam entuzjazm Kolegi Imperatora..świetna fota :Beer:

Pawlik mam pytanie, skąd bierzesz tą trójwymiarowość granulacji, której za Chiny Ludowe nie mogę uzyskać? Czy to filtr Solar Contiuum??? Bo nie wierze że to różnica pomiędzy syntami 8" i 10" przy słońcu to nie powinno mieć akurat znaczenia???

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Opisywana przez nas grupa 0969 jest kolejną grupą plam, która wykształciła polaryzację 'północ - południe' w ostatnim czasie.

Żeby było weselej, 0969 wykształciła nieco północnej domeny magnetycznej (białe kropki) na 'przedzie' (czyli na zachód). Możliwe, że obserwujemy właśnie wykształcanie się 'dziwadła' słonecznego. Szkoda, że już zbliża się do brzegu Słońca i niebawem zniknie za winklem.

Pewnie aktywność grupy wzrosła - bo chyba przy okazji wzrosło zakręcenie magnetyczne. Tak czy inaczej - teleskopy w dłoń - okulary w oko - obserwować proszę! :)

20070831_0325_mdi_mag.gif

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Pawlik - słaba fotka jak na mieszkańca Merkurego! Ponieważ mieszkasz tak blisko Słońca to mógłbyś więcej wycisnąć z tego zdjęcia! :szczerbaty:

Przepraszam, następnym razem postaram się zrobić fotkę tuż nad fotosferą ;):Beer:

Ja też podzielam entuzjazm Kolegi Imperatora..świetna fota :Beer:

Pawlik mam pytanie, skąd bierzesz tą trójwymiarowość granulacji, której za Chiny Ludowe nie mogę uzyskać? Czy to filtr Solar Contiuum??? Bo nie wierze że to różnica pomiędzy syntami 8" i 10" przy słońcu to nie powinno mieć akurat znaczenia???

Wszystkie fotki robię z ręki w projekcji okularowej. Kluczem do zrobienia dobrej fotki jest w moim przypadku cierpliwość (bo jedna fotka na 30 udaje sie potem obrobić), opanowanie drżenia rąk przy robieniu fotki i oczywiście moment złapania dobrego seeingu, bo śmiem twierdzić że dobry seeing przy foceniu Słońca jest cenniejszy niż sprzęt i filtry. Dodatkowo muszę czekać cierpliwie na wytłumienie drgań. I tak: ustawiam telepa na konkretny obszar Słońca ( w tym przypadku plamki), wsadzam orto 12,5 albo LVW 8mm (już nie pamietam co przy tej fotce załadowałem do wyciągu :) ), ustawiam ostrość, ustawiam tak plamkę żeby za chwilę wjechała mi w sam środek pola widzenia, przykładam aparat do okularu, łapię ostrość aparatem, wstrzymuje oddech i robię pstrik pstrik pstrik :szczerbaty: Niekiedy trzeba posiedzieć parę godzin przy telepie ale jak widać niekiedy się opłaca.

Za Chiny Ludowe nie mogę zrobić dobrej fotki z użyciem filtra Continuum, ponieważ autofocus w moim aparacie dostaje świra kiedy widzi zielony kolor :Boink:

Trójwymiarowość granulacji bierze się chyba z obróbki zdjęcia, używam głównie Infraview i Registaxa. Fotka generalnie nie jest taka czysta bo myślę że zawiera też trochę szumu.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Kolejny CME, pewnej pani z Meksyku udało się to uwiecznić

Julia-Canizalez1_strip.jpg

Całość tu.

Edytowane przez Pawlik

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Gość ignisdei

Uchwyciłem jeszcze grupę 0970 na obrzeżu, stąd pięknie było widać pochodnie..możecie sobie spojrzeć ba Soho i zobaczyć jak bardzo grupa przemieściła sie w ciągu dnia (moja fota ok, godz. 17.00) obraz teleskopowy, tym razem w kolorze.

21f6c2753f383231.jpg

Edytowane przez ignisdei

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Po kilku dniach bez ani jednej plamci na Słońcu, coś może się chować zza wschodnim winklem:

20070910_1936_eit_195.gif

na północnej półkuli, na wschodzie (tzn. po lewej i powyżej środka) jest mały obszar aktywny. Znajduje się to to na +15 stopniach nad równikiem - moim zdaniem za mało jak na cykl 24. - ale chyba i też nieco za dużo jak na cykl 23. (chociaż plamy na północnej półkuli pojawiały się ostatnio dalej od równika od południowych odpowiedników).

Tak czy inaczej - obserwacje wskazane za dzień - dwa!

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Od kilu dni mamy prawdziwą helioposuchę na Słońcu. Są niby jakieś obszary aktywne, ale są strasznie małe - i nie wygenerowały żadnych plam.

Coś nowego może się wychylić niebawem zza wschodniego winkla słonecznego:

20070920_1306_eit_284.gif

odległość względem równika wskazuje na konfigurację starocyklową...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

i dalej pusto jak w benbenku

wzrosła ilość samobójstw :ha:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No to lukać mi tam - nawet sie nie obejrzymy a tu plama-gigant sie wychyli :szczerbaty:

Ja coś polukam ok. godziny 15:00. Jak narazie nie mam dostepu ani do teleskopu ani do filterka <_<

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Niestety, nadal nie widac żadnej plamki... :( Słoneczko sie na nas obraziło <_<

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Na szczęście - w momentach dobrego seeningu - pięknie widać granulację. B)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta