Skocz do zawartości

Aktualnie na Słońcu


Tadeopulous

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

   Jutro mija 14 dni od momentu kiedy  za zachodnim brzegiem tarczy Słońca schowała się grupa 2738. Przez kilka dni na długości fal rentgenowskim nie było widać tarczy Słońca. Ale już od 1 maja świeci się obszar na kierunku ewentualnego powrotu grupy 2738. Dziś również w ha-alfa było widać niewielkie rozbłyski na krawędzi tarczy. Warto jutro spojrzeć na Słońce, może będzie powrót grupy która w kwietniu urozmaiciła nam ciszę na Słońcu.

 Pozdrawiam Zbyszek

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

  Wróciła grupa 2738, aktualnie ma numer 2740. U mnie Słońce widać tylko przez chmury. Na obserwację gołym okiem za wcześnie jest za blisko krawędzi tarczy. Ma klasę Hhx1 i jakieś 250 jednostek powierzchni. Wczoraj dała rozbłysk w klasie C1.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Witam

       Grupa 2740 ze stabilnej magnetycznie klasy alfa stała się niestabilna  beta-delta. Przed główna plamą, która ma polaryzację + pojawił się obszar o ujemnej polaryzacji. Stąd te rozbłyski. W ciągu 24 h odnotowano już 4 rozbłyski w klasie C i jeden w klasie M1.0. Grupa utrzymuję powierzchnie w granicach 280 jednostek. Dziś próbowałem obserwacji gołym okiem ale nie udało się nic dojrzeć.

2740b6.jpg.da0bc5f4f43a2d83a0aa89db373770c0.jpg

 Wszystko wskazuje że jutro dołączy 2 grupa. Aktywność Słońca zrobi się stosunkowo wysoka. Jeśli 2 grupy utrzymają się na tarczy przez 2 tygodnie to mocno podbiją średnią R. Jestem ciekaw jak zachowa się średnia konsekutywna. Do tej pory równomiernie opadała sygnalizując dążenie do zakończenia cyklu. Pojawienie się dość dużych grup w kwietniu  i w maju może spowodować wzrost konsekutywnej. Kończący się cykl miał podwójne maksimum. może będzie miał tez podwójne minimum.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Około 18,00 złapałem dziurę w chmurach wyszło piękne Słońce. Obszar 2741 podobnie jak 2740 rozpada się, na trzy bardzo blisko siebie położone plamy. W 115x doskonale to widać. Pozdrawiam!!!

Edytowane przez Hagen
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Dodam do tematu mój dzisiejszy szkic porannej sytuacji na Słońcu. Granulacja widoczna co kilka sekund rewelacyjnie. Filtr folia Baadera ND05. W wizualu piękny widok z dużą ilością detali. Na szkicu jak zwykłe w moim przypadku proporcje skopane. Pozdrawiam Jarek 

20190511_133041.jpg

Edytowane przez megrez23
  • Lubię 7
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

    Tradycyjne już krótkie podsumowanie aktywności Słońca w kwietniu 2019 roku.

W kwietniu na tarczy Słońca zagościły 3 grupy plam. Na początku miesiąc przez kilka dni wędrowała słaba grupa w klasie Bxo2. 7 kwietnia pokazała się grupa 2738 i widoczna była do 20 kwietnia. Obszar ten cały czas był aktywny. Zmieniał swoją powierzchnie w zakresie od 250 do 400 jednostek. Przez 8 dni można go było obserwować gołym okiem. Osiągnęła klasę Cho4. Grupa wygenerowała kilka rozbłysków w klasie B.

    18 kwietnia pokazała się grupa 2739. Mała grupka w klasie Cro3 i maksymalnej  powierzchni około 40 jednostek. Była widoczna do 21 kwietnia.

Średnia liczba Wolfa za kwiecień R=9,6. Średnia konsekutywna z 13 miesięcy za październik 2018 Rk=7,17.

      Warto zauważyć, że 2 tygodniowy, znaczący jak na okres trwania cyklu, wzrost aktywności doprowadził do wzrostu średniej konsekutywnej. Bowiem średnia, Rk za wrzesień 2018 wynosiła Rk=6,58. Na dzień dzisiejszy nie ma jeszcze oficjalnej Rk podawanej przez NOAA. Ciekawe czy ten wzrost się potwierdzi.

Wartości liczbowe opracowano na podstawie 215 obserwacji obserwatorów z polski i zagranicy.

 

1240710969_kwiece2019.png.bdc0f4d0cab27cbe933eb40d97c864eb.png

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

      Słońca nie widać, przynajmniej u mnie. Dziś w godzinach porannych była burza w kategorii G3 a Kp sięgnęło wartości 7. Zorze w USA widoczne były aż na  46 stopniu szerokości północnej. W tej chwili na kolejne dni zapowiadane są burze G1 i G2. Przyczyną jest grupa 2471. Była źródłem kilku CME. Ponieważ poruszają się one z różną prędkością nakładają się na siebie. W tej chwili zmierzają w kierunku Ziemi 4 CME, najsilniejsze z 12 maja.

Zdjęcie poniżej pokazuje niestabilne włókno magnetyczne wokół plamy 2471.

Zdjęcie ze strony http://spaceweather.com/

explosion_strip2.jpg

Edytowane przez zbyszekzz
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.