Skocz do zawartości

Aktualnie na Słońcu


Tadeopulous

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie sobie buduję teleskop wyłącznie do projekcji > czytaj "Słoneczne ATM"

Bo takie stosowanie żagla na lichym montażu skyluksa nie zadowala mnie, a obraz i tak jest zbyt jasny

trudno go osłonić przed nie pożądanym światłem i tak problemy można mnożyć.

 

Więc dopingujcie mnie abym przed tranzytem Merkurego zdążył skończyć :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam ja tu takim noobkiem jestem...macie czesto dokladne info co i jak gdzie i kiedy i w ogole..skad to wiecie ? jest pewnie jakas stronka www ktora podaje takie obszerne info aktualnosci na naszym sloneczku ?

 

pozdrowionka..

 

 

Nieco linków dziabłem w wątku 'instrukcja obsługi' - http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=17070

 

Possdrafiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No!

 

Grupa 0978 dosłownie 'przed chwilą' wygenerowała rozbłysk klasy C!

 

20071213Xray.gif

 

Dziękujemy bardzo! :)

 

Na dodatek wspomniany obszar aktywny daleko od równika jest już całkiem dobrze widoczny po naszej, 'jasnej' stronie Słońca:

 

20071213_0706_eit_284.gif

 

Wydaje mi się, że jest słabszy niż kilka dni temu (gdy jeszcze był za winklem), ale ponoć wciąż są widoczne dookoła pochodnie. Czy jest gdzieś tam jakaś mała plamka? Konfiguracja magnetyczna jest nowocyklowa, więc jakakolwiek plama byłaby sporym wydarzeniem! :)

 

(Osobiście sądzę, że plama już tam była i teraz obszar słabnie...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniam!

 

Dziś około 9 rano czasu GMT był błysk ze wspomnianego obszaru aktywnego położonego dalej od równika (o konfiguracji nowocyklowej):

 

http://www.lmsal.com/solarsoft/latest_even...71213_0922.html

 

Ostatni obraz z SOHO:

 

http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/realti...224_mdi_igr.gif

 

Wydaje się sugerować, że może tam naprawdę być plama! Obserwacje wskazane!

 

Na dodatek obszar starocyklowy, położony 'tuż pod' (czyli też po północnej stronie, ale bliżej równika) tym obszarem aktywnym, też właśnie mógł wygenerować plamę!

 

Zaczyna się robić ciekawie! :) Jeśli naprawdę oba obszary mają plamy, to właśnie w tym momencie mamy rzadką okazję obserwować dwa nakładające sie cykle na raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie jak byk na tym obrazku z SOHO:

 

http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/realti...424_mdi_igr.gif

 

jak byk widać plame w tym nowocyklowym obszarze aktywnym. Jeśli tak jest naprawdę, to dziś jest przełomowy dzień dla 24. cyklu! Czy ktoś może to potwierdzić obserwacyjnie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Durne pytanie... naprawde durne... Czy jak to jest pierwsza nowocyklowa, to możemy juz robić jakieś predykcje kiedy bedzie np. 5 dużych grup na raz?

 

Pozdrawiam.

 

 

Ależ oczywiście - jakoś w 2009/2010 roku na mój gust. :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mi chodzi o zaznaczenie plam(y) na zdjęciach z SOHO/MDI

 

Na fotce z SOHO widać dwa pojaśnienia dokładnie lub prawie pokładnie w miejscu zaznaczonym obwódką na fotce z linku który podałem, i właśnie to górne pojaśnienie może być zalążkiem plamy (jeśli się pojawi) nowego cyklu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.