Skocz do zawartości
Tadeopulous

Aktualnie na Słońcu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

Aktywność Słońca bardzo słaba. Średnia liczba Wolfa za luty 2018 R=10,5. Marzec rozpoczął się praktycznie ciszą na Słońcu. 1 i 2 marca na tarczy pojedyncza grupa w klasie Axx1. Potem mamy kolejno już 9 dzień bez plam. Oczywiście zdarzają się dziury koronalne i silny wiatr słoneczny, ale zorze tylko dla mieszkańców okolic kół podbiegunowych. Można by sądzić że słaba aktywność to lepiej dla mieszkańców Ziemi. Oczywiście praktycznie brak szans np. na rozbłysk, który by nas pozbawił łączności bądź uszkodził sieć elektroenergetyczną. Jednak niska aktywność pociąga za sobą słabszy i rzadszy wiatr słoneczny. Przez to zjawisko Ziemia jest wystawiona na promieniowanie pochodzące z głębin kosmosu.

Jest to mieszanina wysokoenergetycznych fotonów i cząstek przyspieszonych w kierunku Ziemi przez eksplozje supernowych i inne gwałtowne wydarzenia w kosmosie. Nasza pierwsza linia obrony to pole magnetyczne Słońca i wiatr słoneczny łączą się, tworząc tarczę, która odpiera kosmiczne promienie próbujące dostać się do układu słonecznego. Działanie osłonowe słońca jest najsilniejsze w czasie maksimum słonecznego i najsłabsze podczas minimum słonecznego.

Znajdująca się na orbicie Księżyca sonda Lunar Reconnaissance Orbiter poza badaniem powierzchni satelity ma na pokładzie specjalny sprzęt czyli Cosmic Ray Telescope for the Effects of Radiation (CRaTER) — teleskop promieniowania kosmicznego służący do badania wpływu galaktycznego i słonecznego promieniowania kosmicznego na równoważne tkankom biologicznym tworzywa sztuczne; charakteryzuje środowisko radiacyjne w otoczeniu Księżyca i określa wielkość promieniowania, na które mogą być wystawieni astronauci.

Badania z 2014 roku sugerowały wzrost dawki promieniowania kosmicznego w okolicach minimum o około 20%. Aktualne wyniki sugerują że już przekroczono ten wzrost o 10%. Również badania za pomocą balonów stratosferycznych pokazują wzrost promieniowania rentgenowskiego i gamma o około 13%.

Co to znaczy dla nas? Promienie kosmiczne przenikają atmosferę i stanowią szczególne zagrożenie dla pilotów i pasażerów samolotów. Piloci samolotów są zakwalifikowani przez Międzynarodową Komisję Ochrony Radiologicznej jako pracownicy zagrożeni promieniotwórczością. Niektóre badania pokazują, że promieniowanie kosmiczne może powodować wzrost ilości chmur i wywołać błyskawicę, potencjalnie zmieniając pogodę i klimat. Ponadto istnieją badania łączące promienie kosmiczne z arytmią serca w populacji ogólnej.

Poniżej zdjęcie Słońca w świetle rentgenowskim.

latest.png.a95fe4b31a6455fb5a40eba54fef17e3.png

• Lubię 4

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Obecna plama AR2704 wskazuje na to, że mamy nowy 25 cykl słoneczny.

Edytowane przez Pawlik

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam

Skąd ten wniosek? Wykonałem przed chwila obserwację. Jest to mała grupka Bxo3, na szerokości północnej +10 stopni. Grupy nowego cyklu pojawiają się z reguły na dużo wyższych szerokościach. I jednak jest trochę za wcześnie. Czy gdzieś jest informacji o zmianie polaryzacji grupy? Jeśli tak to byłby to dość nietypowy początek nowego cyklu.

Pozdrawiam Zbyszek

• Lubię 1
  • Dziękuję 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam

Na początek wyjaśnijmy pewną niezgodność. W podanym linku nie chodzi o grupę 2704. Rzecz dotyczy grupy 2703, a właściwie jej pozostałości.

Grupa ta pokazała się 31 marca i zanikła 2 kwietnia. Miała klasę Axx1  więc trudno było mówić o jej polaryzacji. Grupa w klasie Axx to grupa jednobiegunowa bez półcienia. Grupa 2073 nie przekroczyła powierzchni 10 jednostek. Automatyczne obserwatoria nie rejestrują niczego poniżej tej wielkości. Również amator rzutując obraz na ekran np. 15cm średnicy otrzyma obraz o plamy o średnicy 0,5mm. NOAA śledziło ten obszar cały czas jako widoczny tylko w świetle rentgenowskim ale nie traktując go jako grupę. (patrz zał. zdjęcie)

Generalnie na Słońcu w stabilnych warunkach atmosferycznych da się zauważyć pojawianie się pojedynczych plam Axx1 o żywotności kilku minut. Nazywa się je porami.

Plama musi mieć (wg. Waldmeiera) około 2000km średnicy i  utrzymywać się ponad 30 minut. Według McIntosha powinna mieć 2500km średnicy.

Popytałem się znajomych obserwatorów czy widzieli grupę 10 kwietnia, nikt nie potwierdził. Ostatnia liczba Wolfa R=11 była 2 kwietnia i to nie u wszystkich.

Gdyby jednak to uznano fachowcy będą mieli o czym dyskutować. Grupa 2703 znajdowała się zaledwie na 7 stopniu szerokości południowej.

Na wykresie motyla w cyklu 23 mam zanotowaną pierwszą grupę tego cyklu na 41 stopniu szerokości południowej. Pierwsze grupy w pasie +-20 stopni pokazały się dopiero 1,5 roku później gdy jeszcze pokazywały się grupy cyklu 22. Podobnie było przy przejściu z cyklu 23 na 24. Pierwsza grupa 24 cyklu pokazała się na +26 stopniu. Kolejne +30 stopni i -35 stopni. Być może zaczynają się już tworzyć obszary o zmienionej polaryzacji będące zadatkami na pełnoprawną grupę plam.

Jak na razie nie mam żadnej informacji na potwierdzenie hipotezy z linku. Myślę  że uznają to za tkzw. flokulę bez plam i na oficjalne rozpoczęcie 25 cyklu poczekamy jeszcze trochę.

Pozdrawiam Zbyszek

hxrt_flter_fd_20180410_005721.thumb.png.a7fed3664db0ddc9deab3b5e375d6964.png     

• Lubię 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Urania podaje, że 9 kwietnia mieliśmy do czynienia z "pierwszym objawem" nowego cyklu słonecznego

http://www.urania.edu.pl/wiadomosci/pierwsza-obserwacja-nowego-cyklu-aktywnosci-slonecznej-4293.html

Tak się składa, że tego dnia robiłem zdjęcia Słońca i udało mi się zarejestrować ten "objaw" 

IMG_5720b.jpg

Edytowane przez DARK
  • Lubię 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam

W poprzednim poście jednak źle podałem że chodzi o grupę 2703. Chodzi jednak o obszar, który jednak nie uzyskał statusu grupy. Widać go na zdjęciu w świetle rentgenowskim jako silne pojaśnienie jakieś 31-32 stopnie szerokości południowej. Istniał jeszcze jeden dzień. Na razie nie został nową grupą i raczej nie zostanie. Bo inaczej grupa 2704 z 13 kwietnia dostała by numer 2705. Kolego Dark gratulację, myślę że mało kto z amatorów zarejestrował to zjawisko. Na dzień dzisiejszy nie mam informacji aby w wizualu ktoś zobaczył tą maleńką plamkę. Na zdjęciach z satelitów obserwujących Słońce powiększając zdjęcie często można dostrzec malutkie plamki ale są tkzw. pory.

hxrt_flter_fd_20180411_015123.thumb.png.a45140e966f737ce7159a0d4dba92b82.png

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W sobotę 14 kwietnia ten obszar był nieco aktywny w h-alpha, zauważyłem tam bardzo mały strumieniowy spływ / wyrzut plazmy z tego obszaru. Niestety seeing nie pozwalał na powiększenia powyżej 150x dlatego ciężko określić co tam się konkretnie działo.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jako, że z plamami na Słońcu ostatnio słabo, zabrałem się za polowanie na inne "plamy" :)

Oto ciekawsze upolowane przypadki :) 

IMG_1576.jpg

• Lubię 7

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam :) 

Coś WYSZŁO nawet dość aktywne ,może się rozwinie !

IMGP1848-004 - Kopia.JPG

• Lubię 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przy okazji obserwacji całkiem fajnie zapowiadającej się grupy plam w kadr wleciało mi coś takiego ;) 

IMG_6563a kopia.jpg

• Lubię 7

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam :)

Fotka z 21.04.2018 , warto powiększyć !

Pozdrawiam Czystego Nieba

Słońce 21.04.2018 - Kopia.jpg

• Lubię 8

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zbliżenie tej grupy plam, 22.04.2018 godzina 15:00, Synta 12", ASI120MM, filtr czerwony GSO

plamyy.jpg.797e3dbc98944b97627f332dcc3518f7.jpg

• Lubię 4

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Co się wezmę za fotografię Słońca to coś mi wleci... :)

IMG_6604.jpg

• Lubię 7

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Spokojna tarcza, ledwo, ledwo majaczą jakieś regiony aktywne, przy tarczy już po fotografowaniu udało się zaobserwować jakieś nieliczne protuberancje. Atmosfera też mało stabilna więc nie pokusiłem się o wyciąganie większej apertury. Pamiątkowo AR12712 i słaby AR12710. LS50THa / ASI178MM. Wersja oryginalna i kolorowana ;)

2018-05-28-1435_4-L_lapl6_BW.jpg.63a7275b5476cd2b8b1f9105cdfb8666.jpg

2018-05-28-1435_4-L_lapl6_Gold.jpg.961e2c3b3b4a235cedd9bf10f07bef28.jpg

Edytowane przez RMK
  • Lubię 6

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Dziś ciut aktywniejsza;) - ale i tak lipa.

Kurcze mamy Lunta a Słońce teraz takie leniwe łeeeeeee

sun29abc.jpg

Edytowane przez RomekAstrobaza
  • Lubię 4

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tym razem za plamy posłużyły Jaskółki ;)

IMG_9583a.jpg

• Lubię 4

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie ma plam są ptaki :) trzeba się tym pocieszyć :) niestety :( 

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z tego co obserwuję to już od dłuższego czasu kicha na Słońcu. Raz chyba jakaś drobnica się pokazała. Pozdrawiam!!!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 godzin temu, Andrzej78 napisał:

Nie ma plam są ptaki :) trzeba się tym pocieszyć :) niestety :( 

Ptaki są o wiele rzadsze na Słońcu niż plamy :)

Trzeba się  trochę pogimnastykować z ostrością, szybkością naciśnięcia spustu i kadrowaniem które w zasadzie jest czysta loterią :)

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi