Skocz do zawartości
Tadeopulous

Aktualnie na Słońcu

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Witam

Słońce od wielu dni spokojne. I nie ma szans na jakieś ciekawe zjawiska. Przez ostatnie 7 dni mieliśmy czystą tarczę. W tym roku uzbierało się już 87 dni bez plam. Dziś pokazała się bardzo słaba grupa w klasie Bxo2.

W maju jedynym ciekawszym obszarem był 2712. Nawet przez 1 dzień miał blisko 100 jednostek powierzchni 12 plamek w grupie. 28 maja nawet rozbłysnął w klasie C3.3.

Dziś w świetle rentgenowskim "pali' się tylko w okolicach nowej grupy 2712.

latest.png.dcd87de77cd201df7501cb1cf29ec518.png

Obecny cykl jest bardzo słaby. Obserwuję Słońce od 1978 roku i jest to najszybszy spadek aktywności w ostatnich cyklach. Na wykresie poniżej widać że każdy rok po fazie maksimum prowadzi do dużego spadku aktywności. W kwietniu tego roku liczba Wolfa R=1,9. Maj trochę wyżej 6,17. Lecz czerwiec zaczął się bardzo słabo. Obawiam się że teleskopy ha-alfa zapadną w kilkuletni sen.

WOLF.png.20c97446f46748e465ec73b37ad551a7.png

Edytowane przez zbyszekzz
  • Lubię 3
  • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam :) 

A to niespodzianka nawet plamy na słońcu są :grin:

IMGP3654 - Kopia.JPG

IMGP3654-001 - Kopia.JPG

• Lubię 5

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam

Trochę ruchu się zrobiło. Całe 3 grupy. Przynajmniej dobrze widoczne. Liczba Wolfa wyszła R=45. Dodatkowo na północnym wschodzie na brzegu tarczy widać silne pole pochodniowe. Może coś się jeszcze wykluje. Na zdjęciach powyżej też je widać.

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wreszcie coś się dzieje. Mam nadzieję, że to nie chwilowe przebudzenie.

Do takiej szybkiej kontroli czy warto wystawiać coś poważniejszego zrobiłem oprawę z dwóch pierścieni foto i filterka polimerowego Thousand Oaks. Wygoda, bo w kilka sekund pozwala wykonać fotkę z ręki.

Wygląda to tak

fDSC02128.jpg.c0bee0c00647d11623865ea6cae6a331.jpg

A na jednej klatce sprawuje się tak (Sony RX10Mk4 ekwiwalent 600mm 1/400s ISO 100 - oczywiście z ręki,  ostrzenie w PS)

fDSC02125_R6108_W6_23.jpg.528ac43228b70ec9df87ec0ce9902a8e.jpg

• Lubię 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
50 minut temu, RMK napisał:

Wreszcie coś się dzieje. Mam nadzieję, że to nie chwilowe przebudzenie.

Do takiej szybkiej kontroli czy warto wystawiać coś poważniejszego zrobiłem oprawę z dwóch pierścieni foto i filterka polimerowego Thousand Oaks. Wygoda, bo w kilka sekund pozwala wykonać fotkę z ręki.

Wygląda to tak

fDSC02128.jpg.c0bee0c00647d11623865ea6cae6a331.jpg

A na jednej klatce sprawuje się tak (Sony RX10Mk4 ekwiwalent 600mm 1/400s ISO 100 - oczywiście z ręki,  ostrzenie w PS)

fDSC02125_R6108_W6_23.jpg.528ac43228b70ec9df87ec0ce9902a8e.jpg

,,Do takiej szybkiej kontroli czy warto wystawiać coś poważniejszego,, A po co nawet wynosić aparat ?dziś jak się mam internet to wchodzę na stronkę SDO i w kilka sekund patrzę są jakieś plamy !

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
17 minut temu, Andrzej78 napisał:

A po co nawet wynosić aparat ?dziś jak się mam internet to wchodzę na stronkę SDO i w kilka sekund patrzę są jakieś plamy !

Czasami przydaje się np. w czasie wakacyjnych wyjazdów jak się nie chce targać gratów. Niejedno zaćmienie można zrobić korzystając z podróżnego zooma. Mieści się w kieszeni wraz z pudełkiem i wystarczy nakręcić na aparat do zdjęć dziennych. Takie drobne astrozboczenie. Warto przemyśleć a polimer twardszy od folii Baaera :emotion-5:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam

Aktywność lekko w górę. Cały czas trzy grupy na tarczy. Warto zwrócić uwagę na 2715. Od wczoraj powiększyła się 3-krotnie. Ma dziś klasę Dai 12. Dała dziś rozbłysk w klasie C2. Są też 3 dziury koronalne. Ale duże w okolicach biegunów więc nam nic nie zrobią. W polu pochodniowym  z wczorajszego dnia na razie nic się nie urodziło. Obszar jednak ciągle intensywnie świeci na falach rentgenowskich. Wskaźnik Kp ma dziś osiągnąć wartość spotykaną tylko w okresie minimum aktywności Słońca i ma mieć Kp=0+.

• Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzisiejsze Słońce, niestety delikatnie przez chmury.. Czym można stackować zdjęcia Słońca z aparatu? Do filmików to Autostakkert, a co do zdjęć?

Nikon D7000 + Sigma 150-600 @600mm f/7.1 + Soligor x1.7. Delikatny crop i resize.

sunspots_2018-06-23_.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Robiłem dziś tę grupkę, ale seeing takie dno, że wszystko do kosza poszło :unsure: szkoda bo fajna.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja wyczekałem chwilę przerwy w chmurach i strzeliłem parę fotek, ale niestety za chwilę znów się zachmurzyło..

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
12 minut temu, sidiouss napisał:

Do filmików to Autostakkert, a co do zdjęć?

Również Autostakkert. Pobierz sobie najnowszą betę v3, otwiera zdjęcia bez problemów. Wcześniej trzeba było chyba przeciągać pliki, bo nie dało się poprzez "open".

• Dziękuję 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dziś udało mi się nagrać 2-minutowy filmik Nikonem D7000 + Sigma 600mm f/11 + Soligor x2 i napierw przekonwertowałem nagranie z MOV do AVI przy pomocy programu PIPP (świetna sprawa, od razu skadrował wszystkie kadry filmu do tarczy słonecznej) a następnie zestackowałem 30% najlepszych klatek w Autostakkert. Obróbka w Registax oraz PS :)

Zastanawiam się czy na zdjęciu zarejestrowała się granulacja Słońca czy może to szum :D 

_DSC6910_pipp_lapl4_ap760.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam.

Słońce wyraźnie wzięło sobie urlop i pojechało na wakacje. Dziś już 16 dzień plam. Tak długi okres czystej tarczy ostatni raz wystąpił w listopadzie 2009 roku. Mamy także 103 dzień w tym roku z R=0. Pewnie jutro zostanie wyrównany rekord 2017 roku wynoszący 104 dni. Warto przypomnieć że w 2008 roku mieliśmy 268 dni bez plam, z tego rekordowe 52 dni pod rząd z R=0. To kolejna wskazówka że nadchodzące minimum aktywności będzie głębokie i długie.

PS. Kupię tanio teleskop H-a:D

Pozdrawiam Zbyszek

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dziwne bo ja widziałem dziś słabych bo słabych ale 5 (pięć) plam 

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Witam

Dark to, że widziałeś plamy to nie jest wcale takie dziwne. Ważne, o której godzinie widziałeś, w jaki sposób robiłeś obserwację (sprzęt, wizualnie, ekran) i w którym miejscu tarczy. W tej chwili na tarczy są obszary po grupie 2713 dość blisko południka i na wschodzie po grupie 2715. Oba obszary trochę powyżej równika. Często w takich obszarach pokazują się na krótko małe plamy bądź pory słoneczne. Bardziej podejrzany o aktywność plamotwórczą jest obszar po grupie 2713. Dane, które podałem w krótkiej notatce są w oparciu o oficjalne komunikaty. Ja 13 lipca miałem chmury. Spróbuje się dowiedzieć czy wczoraj ktoś coś zaobserwował.

Plama słoneczna rozwija się w obszarze między granulami. W stabilnych warunkach atmosferycznych Słońce wydaje się być pokryte przez wiele pojedynczych plam typu A (Axx1) z powodu powiększania się obszarów między granulami o żywotności kilku minut. Te powiększenia określa się jako pory. Mogą one pokazywać pozycję nowo formujących się plam lub nawet pojawiać się w grupach. Pory nie mogą być brane do statystyki i liczone jako plamy.

Waldmeier zdefiniował plamę słoneczną następująco:

- plama ma średnicę przynajmniej  2000km średnicy na Słońcu

-  minimalny czas życia plamy wynosi 30 minut

Obecnie stosuję się definicję McIntosha, plama słoneczna musi mieć rozmiar przynajmniej 2500km. Czyli w dobrych warunkach powinna być widoczna w 2 calowym teleskopie.

Takie zasady stosują w obserwacjach Słońca w NOAA. Dodatkowo instytucje naukowe robią obserwacje o ściśle określonych godzinach. Już wiele razy miałem różnice w ilości grup. Oczywiście to też wynika z warunków obserwacji, ale przy słabych grupach, plamach z godziny obserwacji.

W przypadku amatorskich obserwacji mamy je o różnych godzinach. Ważne jest choćby orientacyjne określenie współrzędnych grupy (plamy) i jej powierzchni.

Dlatego nadal wiele instytucji naukowych chętnie korzysta z amatorskich obserwacji.

Przez kilka lat w okresie wzmożonej aktywności  z dziennych wskaźników aktywności korzystało lotnictwo wojskowe. Chcieli te dane, gdyż te ogólnodostępne mają często 24 godzinne opóźnienie.

Na zdjęciu poniżej widać silne pojaśnienie, to obszar po grupie 2713.

hxrt_flter_fd_20180713_083014.thumb.png.ad6fd3141736a6a6d5ba73befae1b481.png

Edytowane przez zbyszekzz

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi