Skocz do zawartości

Aktualnie na Słońcu


Tadeopulous

Rekomendowane odpowiedzi

Zapraszam do słonecznego konkursu. Dla tych, którzy dobrze wytypują miesiąc i rok nowego cyklu nagroda :-)

http://www.tossun.yoyo.pl/viewtopic.php?f=...11&p=21#p21

 

Łoj... To może być problem. A za co uznajesz początek nowego cyklu??

(Podpowiedź - zamieszanie z początkiem 23. cyklu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za początek nowego cyklu uznaję miesiąc, w któym pojawi się grupa plam, w odległości od równika słonecznego conajmniej +/-25 stopni w szerokości heliograficznej. Bazować będę na danych TOS - patrz Komunikat TOS.

 

Czy aby na pewno?? Ja nie jestem taki pewien.

Cytując samego siebie z sąsiedniego forum (oraz dane historyczne, które można znaleźć w internecie):

 

Dla porównania - poprzedni, tzn obecny cykl 23 oficjalnie zaczął się w maju 1996 roku - a pierwszą plamę 23 cyklu zaobserwowano już 12 sierpnia 1995 roku - http://www.yccc.org/Scuttlebutt/Archive/cycle23.html.

 

Nie wiem na jakiej podstawie uważa się, że nastąpiła zamiana cykli. Chyba jest to uwarunkowane pojawianiem się plam starego i nowego cyklu - coś jakby okres 'bezkrólewia'. Czy ktoś może jest bardziej zorientowany w tym temacie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różne źródła różnie podają. Zazwyczaj przyjmuje się dość względne określenie, że nowy cykl zaczyna się gdy pojawią się plamy w szerokości ok. +/- 30 stopni. Wg TOS cykl XXIII zaczął się w czerwcu 1996r. gdy pojawiła się pojedyńcza plama w szerokości +37 stopni (patrz wykres motyla na str.TOS).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Po kilku dni helioposuchy, może się właśnie coś dziać.

 

Możliwe, że właśnie się generuje nowy obszar nowocyklowy na półkuli północnej.

 

20071225_2228_mdi_mag.gif

 

Pojawił się dosłownie kilkanaście godzin temu i rośnie.

 

Jeśli tak, to jest bardzo wysoko! Napewno powyżej 30 szerokości heliograficznej.

 

Prócz tego obszar aktywności, starocyklowy, wychyla się właśnie na wschodni brzeg widocznej tarczy słonecznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
no to czekamy na kolejne plamki nowocyklowe

bo jak mawiają słonecznikowcy

jedna plama cyklu nie czyni :ha:

 

Właśnie o to chodzi. Kiedy nastaje nowy cykl?? Jaka jest zasada? Poprzednim razem nowy cykl 'zaczął' się ponoć rok po pierwszej plamie nowocyklowej...

 

Na spaceweather dziś podają, że

For reasons explained in a recent Science@NASA story, this marks the beginning of Solar Cycle 24 and the first step toward a new solar maximum.

(ta 'recent story' to o tym obszarze z połowy grudnia, o którym pisaliśmy)

Edytowane przez kanarkusmaximus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie klikając na GG z maciejem Monterem (a4u)

klikawszy na ten temat nurtujacy współczesnych słonecznikarzy amatorów gawędziarzy

moja definicja nowego cyklu :ha:

 

nowy cykl zaczyna się wtedy, gdy pojawi się para plam na dwóch półkulach o polaryzacji zgodnej z zapowiadanym nowym cyklem

 

zapamiętajcie ten dzień - dzisiaj

kiedy to tworzę podwaliny pod nową naukę

astrosolarię

 

:ha::banan::ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, pierwsza grupa 24. cyklu już zanika.

Ale! Wygenerowała pierwszy 'oficjalny' rozbłysk 24. cyklu!

Stało się to dziś o 2.26 GMT - siła to B 1.2. Mało, ale warto zapamiętać. :)

 

Animacja rozbłysku:

http://www.lmsal.com/solarsoft/latest_even...07_0226_lm.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24. cykl aktywności słonecznej rozpoczęty!

 

Po miesiącach wyczekiwań w styczniu 2008 roku na tarczy widocznej części Słońca pojawiło się oto coś takiego

 

20080104_1600_mdi_igr.gif

 

(co w magnetogramie wyglądało o tak:

200801041428mdimagvq3.gif )

 

Pierwsza plama nowego cyklu, oznaczona numerem 0981, pojawiła się 3 stycznia 2008. Na dodatek, 7 stycznia 2008, wygenerowała pierwszy rozbłysk (słaby, bo niskich stanów klasy B, ale jednak!) w nowym cyklu, który można zobaczyć o tutaj:

http://www.lmsal.com/solarsoft/latest_even...07_0226_lm.html

 

Wcześniej, w połowie grudnia 2007, pojawił się jeden obszar aktywny nowocyklowy - niestety jednak nie wygenerował plamy (albo też plama się rozpadła po niewidocznej z Ziemi półkuli Słońca):

20071213_0706_eit_284.gif

 

Zatem nowy cykl rozpoczęty! Mamy obecnie szansę obserwować zarówno nowocyklowe jak i starocyklowe plamy - obserwacje wskazane!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy na Słońcu pewne dziwadło!

 

2008_01_11newspot_map_anim.gif

 

Ten wysunięty na wschód aktywny obszar znajduje się blisko równika - więc jest starocyklowy. Jest tam jedna mała plamka. Wszystko wyglądałoby zwyczajnie, gdyby nie to, ze konfiguracja magnetyczna jest odwrotna, czyli nowocyklowa.

 

Zatem plama jest tam, gdzie się pojawiają obszary ze starego cyklu - a zachowuje się jak na nowy cykl przystało. Dziwadło!

 

Coś podobnego istniało, ale znacznie krócej!, w 2006 roku - http://science.nasa.gov/headlines/y2006/15aug_backwards.htm .

 

Warto zatem obserwować ten obszar!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Sprawdzałem dzisiaj, i poza tym, że tarczę ładnie było widać, to plam, już niestety nie zauważyłem, bo miałem przy sobie tylko okularek 25mm, ze względu, że spieszyło mi się w gości :szczerbaty: . Liczę natomiast na następne zjawiska, w niedługim czasie ;)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieliśmy dzisiaj pogodne niebo w Lublinie, więc skorzystałem z okazji by cyknąc fotkę ktora ujawnila maleńka grupę plam na dużej szerokosci. Parametry zdjęcia: stack 5 fotek z ED 80 + barlow 2x(ogniskowa ekw. 1200mm.) Canon 350D, filtry: Folia Baadera + UV-IR block, ISO 200, 1/400s. godz. 15:00.

9_02_08.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.